השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי

by roni

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי

by

  • Joined Mar 2019
  • Published Books 2

מגישות:

רוני יוסף 206158016

בר נעים 205673965

תאריך: 7.2.2021

מרצה: ד”ר הרדוף שרון

2
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com

מתמודדים עם אתגר באמצעות טכנולוגיה 

אתגר – תלמידה בעלת לקות ראיה מולדת
בעקבות בעיה מולדת ברשתית העין, התלמידה מתקשה בראיה, יש צורך להגדיל עבורה כל דבר אשר כותבים או מציגים בכיתה על מנת שתצליח לראות. בעקבות הלקות התלמידה לא מעתיקה מהלוח כי היא אינה רואה את הכתוב, למרות שהיא יושבת בשורה הראשונה בכיתה. והיא גם אינה כותבת במחברת כי היא לא רואה את מה שהיא כותבת במחברת. בנוסף, בעקבות הלקות התלמידה יושבת במהלך כל יום הלימודים בכיתה ולא יוצאת החוצה ומשחקת עם חברים. היא מאוד ביישנית ומפוחדת בעקבות הלקות ראיה שלה.
התלמידה מגיעה לכיתה עם אייפד, אשר בעזרתו היא מצלמת את הכתוב על הלוח ומגדילה את זה באייפד עד לגודל שלו היא זקוקה על מנת להצליח לקרוא ולראות את מה שמופיע על הלוח. התלמידה מורידה לאייפד את חוברות הלימוד, ספרי הקריאה בכיתה וכו
יתרונות הטכנולוגיה– לאייפד יתרון רב, התלמידה מצליחה בזכותו לקרוא את הכתוב על הלוח ולהיות חלק מהשיעורים הנלמדים בכיתה ועוזר לה להרגיש חלק, אך, בעקבות השימוש באייפד התלמידה לא כותבת כלל. בעקבות כך התלמידה לא יודעת כלל לכתוב, היא בעלת לקות בכתיבה בנוסף ללקות הראיה שלה.
פעילות להתמודדות עם האתגר – העברת שיעור המתבסס על שמיעה. בעקבות לקות הראיה חושים אחרים אצל התלמידה מתחדדים, חוש השמיעה, חוש המישוש, חוש הריח. חוש השמיעה של אותה התלמידה מפותח מאוד לכן, נבצע שיעור אשר מתאים לה ונתבסס על שמיעה.
הצעה לפעילות- המורה תקרין שיר/ סיפור המלווים בשמע ובעקבות השיר/סיפור, יתנהל דיון בכיתה על פי נושא היצירה. לדוגמא- השיר לבחור נכון, יעסוק בנושא הבחירות שלנו כבני אדם, בתחושות שלנו בהם אנחנו מבצעים בחירה, לכל בחירה יש מחיר/ תוצאה, השלכה.
4
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com

פעילות משלבת טכנולוגיה

רוני יוסף
  • שם האפליקציה- toontastic https://toontastic.withgoogle.com/
    מערך שיעור-
  • נושא וגיל מערך שיעור לגיל 12 בנושא כישורים חברתיים
    מטרת השיעור הקניית מימוניות חברתיות תוך מתן כלים להתמודדות עם חרדה או רתיעה ממצבים חברתיים ויצירת שיתוף פעולה בין התלמידים באמצעות אפליקציית toontastic
    יעדים טיפוח הדינמיקה הקבוצתית בכיתה בדגש על התחום החברתי וחשיפה למיפוי החזותי של סצנה חברתית תוך הבנת התבנית הרגשית של התלמיד בסיטואציה.
    דרכי הוראה שימוש באפליקציית toontastic ליצירת סיפור רגשי של חוויה או סיטואציה חברתית בחלוקה לקבוצות.
    פתיחה – דיון על סיטואציות חברתיות ועל מכלול המיומנות החברתיות(רמזים מילוליים והתנהגותיים, קשר עין ,זיהוי מכנה משותף ועוד)על מנת ליצור אינטראקציה חברתית משמעותית תוך מתן חיזוקים חיוביים מתמשכים לאורך הדיון.
    גוף- מתן הנחיות והסבר על אפליקציית toontastic וחלוקה של התלמידים לקבוצות כאשר נדרש מהם לבחור סיטואציה חברתית אחת ולספר אותה באמצעות האפליקציה ביחד תוך התייחסות למכלול המיומנויות החברתיות שדיינו עליהם בתחילת השיעור ולאחר מכן להקדיש זמן לצפייה בסרטונים ולפתח שיח דיוני על הנצפה מן הסרטונים תוך מתן דגש ל תחומי הכישורים החברתיים: מה ראינו מהסרטונים? מה למדנו מהם ? מה עורר בנו הסרטון? מה דעתם עליו? מה אנחנו יודעים על יצירת קשר עין? האם בסיטואציה הנצפית קיים יצירת קשר עין? מה אנחנו יודעים על זיהוי רמזים מילוליים והתנהגותיים? האם בסיטואציה היה זיהוי לפני יצירת האינטראקציה החברתית? מה ידוע לנו על מכנה משותף? מה היה, אם היה המכנה המשותף בין הילדים בסרטון? ( לתת לילדים לספר תוך כדי למידה האחד מהשני ) מתן חיזוקים חיוביים לתלמידים.
    סיום- סיכום בשמיעת משוב מהתלמידים על השיעור והנלמד ועם מה הם יצאו מהשיעור , מה התחדש להם, מה הם למדו, מה הם הרגישו לגבי השיעור.
    עזרים נדרשים – טאבלטיםטלפונים, מקרן ומחשב להצגת הסרטונים על גבי הלוח.

    בר נעים- 

    http://linoit.com/users/barnaim94/canvases/%D7%91%D7%99%D7%98%D7%97%D7%95%D7%9F%20%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA
בשיעור הראשון עם הכיתה נבצע פעילות בנושא כישורי חיים – בריאות וביטחון, בעזרת האפליקציה LINO.
על מנת לפתוח את הנושא הראשון של יחידת ההוראה – בריאות וביטחון. המורה תפתח עמוד באפליקציה LINO כאשר בראש העמוד תהיה הכותרת “בריאות וביטחון”.
על כל תלמיד להיכנס ולרשום מה זה מבחינתו בריאות וביטחון , ישנה אפשרות לתלמידים שירצו לעלות גם סרטון אשר מתאר מבחינתם ביטחון ובריאות או תמונה.
לאחר מכן המורה תוכל לייצר דיון בכיתה עם התלמידים, לבצע דיון על התמונות / סרטונים / מה שהם רשמו בעמוד, אשר מתאר ביטחון ובריאות מבחינתם.
בפעילות מסוג זה, התלמידים יוצרים בעצמם את עמוד, העמוד ריק והם יוצרים אותו, מעצבים אותו על ידי הוזזה של כל הפרסומים בעמוד. יש לתלמידים מגוון של אפשרויות יצירה, תמונה/סרטון/כתב. ובנוסף לכל, הפעילות מאפשרת למידה שיתופית, התלמידים יכולים לקרוא ולראות דברים שחבריהם העלו לעמוד. והתלמידים יבצעו דיון על כל הדברים אשר מופיעים בעמוד.
6
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com

טכנולוגיה ולמידה שיתופית

מטלה – טכנולוגיה ולמידה שיתופית
למידה שיתופית הנה פדגוגיה בגישה ההבנייתית המאפשרת  למידה משמעותית וחווייתית. למידה כזו מקדמת הבניית ידע וחשיבה מסדר גבוה. הלמידה השיתופית יכולה להיות פעילות קצרה או פעילות מתמשכת.
הלמידה בשיתופית מקדמת מוטיבציה גבוהה להצלחה , לשטף רעיונות וליצירתיות. ארגון מושכל יקדם את יכולות הארגון והניהול של הלומדים. הלמידה השיתופית מפתחת כישורי מנהיגות ומאפשרת חלוקת תחומי אחריות בין המשתתפים על פי כישוריהם. בנוסף, הלמידה השיתופית מאפשר לתלמידים לארגן את שלבי הלמידה ולתכנן משימות – מפתחת כישורי לומד דיגיטלי. מאפשרת לתלמידים לתרגל משוב אמפתי ומכבד באווירה בטוחה בסביבה דיגיטלית.
שיעור בעל רמות שיתופיות –
המורה תחלק את התלמידים לקבוצות, וכל קבוצה תקבל מסמך שיתופי שבו יוצג הנושא שעל הקבוצה לחקור. כל קבוצה תחקור על ראש ממשלה של מדינת ישראל, מאז הקמת המדינה ועד היום: דויד בן גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין, יצחק שמיר, שמעון פרס, בנימין נתניהו, אהוד ברק, אריאל שרון, אהוד אולמרט.
לאחר שכל קבוצה תכין מסמך שיתופי עם המידע הרלוונטי בנושא אותו חקרה, הקבוצות יחליפו ביניהם את הקבצים, ועל כל קבוצה להכין פעילות (חידון, משחק וכו’) בנושא של ראש הממשלה אשר קיבלו. במקביל הקבוצה תוכל להוסיף מידע אשר נראה לה רלוונטי ולשנות בהתאם לצורכי הפעילות שהם מכינים. התלמידים יקבלו רשימה של כלים טכנולוגים שונים לביצוע הפעילות, ועליהם יהיה לחקור גם כן את הכלי הטכנולוגי ולהבין כיצד עובדים איתו, ולהכין את הפעילות.
לאחר מכן הקבוצות יחלו סבב ויבצעו את הפעילות שהכינה כל קבוצה.
ולבסוף יבצעו סיכום ביחד כל התלמידים בכיתה על כל ראש ממשלה. דיון כיתתי והעלאה של הקובץ השיתופי של כל קבוצה לתיקייה כיתתית מקוונת, אשר תהיה גישה לכל תלמיד אליה.
הסבר –
השיעור מאפשר שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה, הם מסכמים את החומר יחדיו ומביאים מידע ומציגים אותו יחדיו בקובץ השיתופי. בנוסף הם מארגנים את המידע בצורה מסודרת בקובץ. לאחר מכן התלמידים מעבירים את דף המידע שלהם לקבוצה אחרת. הקבוצה השנייה צריכה לקרוא ולהבין את המידע שהקבוצה הראשונה הכינה, ולאחר מכן, הקבוצה החדשה שקיבלה את המידע צריכה ליצור פעילות . את הפעילות כל קבוצה תבצע ותעבור. יש כאן מספר רמות של שיתופיות, קודם כל פעילות בתוך הקבוצות, לאחר מכן העברת מידע ותוכן לקבוצות שונות, כל קבוצה משפרת ומתקנת דף מידע שהיא קיבלה מקבוצה אחרת. ולבסוף התלמידים מבצעים סיכום, שיח והבנה של כל מה שהם ביצעו ביחד. ובנוסף, לכל התלמידים יוצאים עם תיקייה מלאה בתוצרים שלהם.
כל קבוצה רצתה להצליח והייתה בעלת מוטיבציה מאוד גבוה להוציא את התוצר הטוב ביותר, היה שטף של רעיונות בין חברי הקבוצה. היה ארגון ושלבים ברורים לכל התלמידים. בנוסף הם העבירו משוב ולאחר מכן דנו במושבים שהם העבירו והכל בוצע באווירה בטוחה בסביבה הדיגיטלית.
8
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com

מטרות לשילוב הטכנולוגיה בלמידה

– הטכנולוגיה מפתחת את היצירתיות בקרב המורה והתלמידים.

– הטכנולוגיה יוצרת חווית למידה מסקרנת ומגבירה את המוטיבציה בקרב התלמידים.

– הטכנולוגיה הופכת את דרך הלמידה ליעילה יותר.

– הטכנולוגיה מציעה למורים ולתלמידים משאבים חדשים ואפשרויות למידה חדשניות (פדגוגיה חדשנית).

12
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com

מודל- TPACK

מודל ה TPACK מבטא את הצורך לשלב בין ידע תוכן, ידע פדגוגי וידע טכנולוגי.

 

ניתוח פעילות- למידה שיתופית

ידע תוכן– בפעילות זו התלמידים יצרכו מידע ויחקרו על ראשי ממשלת מדינת ישראל מאז קום המדינה.
ידע פדגוגי– בפעילות זו נתמקד בעיקר על למידה שיתופית, מחקר, פעילות חוויתית ויצירת קובץ שיתופי אשר ישמש כמאגר מידע לכלל התלמידים.
ידע טכנולוגי– בפעילות זו נשתמש בקובץ Google Docs שיתופי.

הצעות לשיפור-

– בר: ישנו צורך להוסיף הכוונה ספציפית יותר למקורות המידע הנחקר.
רוני: אין צורך לתת הכוונה ספציפית יותר למקורות המידע מכיוון שהמטרה היא לחקור את נושא השיעור ובכך התלמידים מתמודדים ונחשפים לצורת למידה חדשה ושונה.
– רוני: לאפשר מרחב טכנולוגי רחב יותר (שימוש באפליקציות) שבו יוכלו להעלות ולשתף את הנחקר בשיעור על מנת ליצור למידה חוויתית.
בר: שימוש באפליקציה ספציפית כדי למנוע בזבוז זמן והסחות דעת מתוכן ופעילות השיעור.
– שימוש בכלי טכנולוגי נוסף- KAHOOT על מנת ליישם את תוכן השיעור בצורה חוויתית יותר.

 

14
השיח בין טכנולוגיה לפדגוגיה א’- תלקיט משימות אישי by roni - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content