Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Qfare kuptimi ka jeta

by

Artwork: Flamur Kërqeli

Ky liber ka per detyre ti tregoje lexuesit se qka mund te ndodh ne te ardhmen dhe ju te jeni Read More
  • Joined Nov 2021
  • Published Books 1
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Pershendetje lexues I dashur,besoj qe gjate ketij leximi do mesosh dhe do e kuptosh se si funksjonon kjo bote dhe qfare kuptimi ka ajo. A te ka ndodhur ndonjehere te ndalesh dhe te mendosh se perse kjo bote eshte aq shum e pa drejte, a te ka ndodhur te mendosh se nese bota do varej nga ti ajo do ishte me e mire dhe shume me ndryshe nga kjo qe eshte tani.

Une per vete po,e kam menduar shum here, jo sepse mendoj qe un jam me I mir apo me I edukuar se te tjeret,por besoj se zemra ime eshte e dashur per qdo njeri,kafshe,insekt dhe qdo gje tjeter ne bote.

3
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Shum here ndodh qe shohim keqtrajtime te njerezve,sharje,fyerje,dhe ne te shumten e rasteve edhe vrasje te cilat po shumohen dita dites,luftera te cilat marrin shum jete njerezisht dike filluar nga femijet e deri tek me te moshuarit,a thua valle se qfare faji kane ata femije te vegjel te cilet e humbin jeten e tyre edhe pse jane te pafajshem,te fortit I shtypin te dobetit,te pasurit nuk I ndihmojne te varferit,e kjo bote eshte keshtu pra miku im I dashur,asgje ne kete bote nuk eshte e drejte.

Qdo person I cili ka qene femije ka thene me vete se mezi pres qe te rritem, te martohem te krijoj familje,te punoj dhe te kem nje jete te qete dhe te lumtur,por shumicen e rastev kur te rriten do thone ah sikur te isha edhe njehere femije se paku vetem pak minuta qe ti shijoj lojerat qe kam bere sepse ateher kemi menduar vetem per te bere lojra dhe qef dhe nuk kemi menduar se sa e veshtire eshte kjo jete per ta jetuar,por pasi qe rritemi e kuptojme se bota e vertet ka qene bota e femijes ku nuk ke kuptuar se qfare po ndodh ne jeten e jashtme,dhe nuk ke pasur brenga si zgjuarja per te shkuar ne pune pagesat e faturave,e gjera te tjera te cilat te obligojne qe ti rrish gati qdo dite,apo muaj.

Pasi qe fillojme te rritemi dhe te kalojme moshen 20 vjeqare fillojme te shohim se jeta jone ka filluar te ndryshoj,a thua pse? Sepse nga mosha 20 vjeqare fillon cikli I nje tjeter jete,pra jeta e nje femije ka mbaruar dhe tani je ne nje moshe me te rritur ku gjera te cilat nuk I ke perjetuar me pare do fillosh qe ti perjetosh tani,duke filluar nga puna e cila do te te behet rutine ne jeten tende,pastaj fillon koha kur do e shohesh se me qfare njerez shoqerohesh pra cilet I ke miqte me te mire dhe te vertet te cilet meritojne te jene ne jeten tende dhe cilet meritojne qe ti largosh nga jeta jote.Por mos kujto se te gjithe te cilet te buzeqeshin,te flasin fjale te mira,te ndihmojne me qfardo lloj gjere jane miq te vertet jo e ke gabim nganjehere mund ta kesh nje shok te ngushte qe nga femijeria e deri tani dhe te thuash se ky eshte shoku im me I mire dhe ia kam besen atij,me beso edhe shoku yt me I mire I cili e ke konsideruar si vellaun tend nese nje dite do ti vie mundesia ai do te perpiqet qe te te rrezoje ty,sepse keshtu eshte kjo jete qdokush lufton per mbijetes,pra te gjithe munde te shtiren para syve tuaj se te duan dhe te resptojne dhe pas sysh te flasin qdolloj gjere te keqe qe I bie ne mend per ty,e vetmja e cila mendon me te miren per ty eshte familja jote si Babai, Nena,Vellai,motra dhe askush tjeter.

5
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Gjate kesaj periudhe ku vitet kalojne ti do jesh ne gjendje te njoftohesh me shum njerez dhe shum femra te cillat ti mund ti kesh ne takim si takim pune,shoqerie amo edhe takim dashurie,jeta do te te perplasi ne shum menyra ku edhe do te te lodhi derisa ti do thuash nuk mund te vazhdoj me,por qte bejme keshtu e ka jeta ne kete bote,duhet te vazhdosh dhe te qendrosh I forte sepse vetem ashtu mund te arrish te mbijetosh.

 

Do vie koha kur ti do kesh nevoj per nje partner te jetes por do e kesh shum te veshtire deri sa ai/ajo do te vie tek ti,nuk I dihet kurr se qfare  do na sjelle jeta,ndoshta do dashurohesh ne vajzen te cilen e ke pare njehere ne ulese duke pritur autobusin,apo ne nje kafene,apo ne shkolle,bibloteke kudoqofte sepse jetes nuk I dihet,ndoshta ti do te dalesh ne takim me nje person I/e cila te pelqen dhe te bene te ndihesh shum mir kur je me te,ndoshta te jep lule,buzeqeshje,dhe lumturi por nuk do te thote se do te jete medoemos partneri juaj I jetes,ndoshta do te jesh ne lidhje me nje person per 2 apo 3 vite dhe duheni shume dhe beni plane per te ardhmen,por me beso se ne shumicen e rastev do deshtosh dhe do te ftohesh nga lidhjet dhe njohjet e njerezve dhe nuk do te kesh me interes sepse ne mendjen tende ti do te thuash nuk kam me nerva te njoh njerez dhe te njoftohem e aq ma pak te mundohesh tia tregosh jeten tende,karakterin tend e gjerat e tjera te cilat te veqojne.

Shpeshhere ne mund ta humbim nje njeri I cili mund te ishte vertet partneri I duhur per ty me te cilin mund ta kishe kaluar jeten,vetem se jemi lodhur nga njohjet e teperta dhe te deshtuara.Ti mund ta pyesesh veten se nga I di une gjitha keto dhe mund te te them se te gjitha qe po I flas I kam kaluar dhe vazhdoj ende te kaloj shum gjera qe jeta mi ka sjellur,edhe pse veshtiresit nuk do te mungojne.

Ti tani mund te pyesesh edhe per endrrat apo talentin,sepse eshte normale qe qdo njeri mund te kte nje enderr te cilen deshiron ta arrije ne jete,duke filluar nga endrrat me te vogla e deri ato me te medhat poashtu edhe talenti mund te jete I qfardo llojshem si psh: kendimi,aktrimi,pikturimi,e shum talente te tjera te cilat duan koh dhe mund qe te kesh sukses me to.Shum shpesh shohim fytyra publike te cilat behen te famshem brena nates dhe themi me vete se si arriti ky apo kjo te behet e famshme Brenda nates dhe ti ndryshoj jeta pergjithmone,ne shpesh paragjykojme pa ditur te verteten,ku te gjithe fytyrat publike te cilet jane te famshem,te pasur dhe te suksesshem ne jete kane punuar dit e nate per te arritur endrrat dhe qellimet e tyre,ne mund ta shohim pasqyrimin e saj por jo ate te cilen fshihet pas saj,ato duan mundim sakrifice,djerse,perkushtim,dhe disipline.

7
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Nese keni nje talent apo enderr mos hezitoni te punoni per te edhe nese do te duhet tia kushtoni te gjithe Kohen qe keni,te keni durim ne ate qe po beni sepse mund te kalojne dite,muaj apo edhe vite dhe ju prisni me pa durim qe puna juaj te shperblehet, po ndonjehere disa vite nuk mjaftojne per te arritur qellimet tuaja,por ajo varet edhe se sa ju punoni per te.

Ju do keni nevoje per inspirim,dashuri,perkrahje por do te jete e pakte ajo qe ju kerkoni nga njerezit sepse siq thame edhe ne fillim te pakte jane ata njerez te cilet duan te ju shohin ju duke perparuar dhe duke pasur sukses,xhelozia e njerezeve eshte e madhe sidomos nga ata te cilet nuk kane synime per jeten veq se te dalin tere diten kafeve dhe te Mirren me punet e te tjereve,ata te cilet do ju perkrahin ne fillimet tuaja do jene ndoshta te shumte e ndoshta edhe te pakte ku I dihet,por e verteta e kesaj do qendroj tek rrugetimi yt drejt suksesit,aty ti do shohesh se kush ka qene me shum afer teje dhe kush te ka shtyre te vazhdosh rrugen te cilen ke vendosur ta kalosh,kush te ka motivuar gjithmon qe ti te ecesh ne hapa te duhur dhe kush te ka thene se duhet te ndalosh se nuk ke dobi nga puna qe je duke e bere,ajo do te varet vetem prej teje se sa je I afte te dallosh te vertetit dhe ata te pa vertetit. Zere se nga puna jote qe ke bere nder vite ke filluar te kesh sukses dhe te ardhuara financiare,atehere do te kesh shum urime nga shum njerez te cilet ndoshta edhe nuk I ke njohur me pare,me beso do te te shtohet perkrahja poashtu do te te shtohen edhe njerezit ne rrethin tuaj,disa do te vijne sepse e duan vertet te miren tende dhe deshirojne te te shikojne sa me larte,disa te tjere do te vijne vetem se kan interes tek ti amo vetem te tregojne se kan shoqeri me nje person te famshem apo te sukseshem dhe disa te tjere do te vijne nga puna juaj qe beni,ne kete aspekt kryesoret jane parat.

9
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Gjate ketij rrugtimi ti do te hasesh ne shume veshtiresi,do te kete nete te cilat do te ndihesh I lodhur I boshatisur,I trishtuar,I pa motivuar dhe nuk do te kesh askend afer teje qe te te ngushelloj edhe te flasesh me te ,poashtu do kesh edhe zemerim ne vetvete ku do thuash perse nuk me vlerson askush punen qe un beje,epo kjo bote eshte shum e madhe por interesi I njerezve do te jete shum I vogel.

Ti do te trokasesh ne shum dyer te cilat do ti mendosh se po te kerkosh ndihme ata do te te ndihmojne si per shembull : ne ndonje kompani muzikore ….ti do kesh nevoj per dike qe e vlerson talentin dhe punen tende por do te jete e veshtire deri sa ta gjesh,sepse shumica e kompanive deshirojne te kene vetem fitime per veten e tyre dhe nuk brengosen fare per talentin qe kane ne studiot e tyre.Por ti mos u deshpero sepse nga deshperimi,nervozizmi,urrejtja do te kesh edhe stres pastaj mund te vije edhe deri tek depresioni.Shum njerez vuajne nga depresioni disa e kane me te lehte e disa me te rende por ti mos lejo veten tende qe te vuash nga ajo semundje e cila mund te jete shkaktare qe ti ta nderpresesh ate pune te cilen ti ke punuar nder vite.Eshte normale te kesh kritika dhe te shara,poashtu edhe fjale miresie dhe dashurie,por ti merri te gjitha me sportivitet dhe mos I afro shum ngat zemres se qfare thone te tjeter per ty ose punen tende,sepse disa mund te kene xhelozi ndaj teje dhe nuk e dine qfare po flasin.Keshilla ime per ty eshte qe te mos ndalosh asnjehere ne ate qe ti bene,une ndalova por ti mos ndalo,sepse je me i/e forte sesa mendon,jepja vetes tende nje qellim dhe mos ndalo derisa ta arrish ate.

11
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Tani te flasim pak per personalitetin e nje njeriu dhe mendimet e tij.

Pra te gjitha keto jane personalitete te cilat e veqojne njeriun.

Nganjehere ndodh qe mund te debatojme per nje teme me nje person I cili eshte ndryshe nga ti si nga personaliteti deri tek mendimet e ndryshme,pra nese deshironi te flisni me nje person per nje teme te veqante mos harroni se ai/ajo mund ta perkrah por mundet edhe ta kundershtoj mendimin tuaj.Asnjehere mos mendo se gjithqka qe thua ti mund te jete e drejte ose e gabuar,sepse nuk duhet gjykuar veten tende e as te tjeret,mundohu gjithmon ti respektosh mendimet e te tjereve.

Ne shpesh mund te behemi edhe agresiv sepse nje person te kundershton medimin tuaj,por ti gjithmon duhet te jesh i/e qete dhe me buzeqeshje,nuk duhet ta lejosh veten tende te dale jashte kontrollit. Disa njerez nuk duan tja dine per mendimin tuaj e disa te tjere nuk jane ne gjendje ta kuptojne keshtu qe mos u lodh duke u munduar tia shpjegosh se qfare deshiron te thuash,sepse po te kishin interesim per mendimin tend ata/ato do te te ndegjonin deri ne fund pa te nderprere.

Pra e gjitha qka dua te them eshte se duhet te pershtatesh me te gjithe njerezit pavaresisht gjinis races,fese,kombesis dhe ngjyres.Njerezit nuk e vleresojne asnjehere sa duhet ate qe e kane por gjithmon bejne vleresimin e gjerave pasi I humbin,ne rastin konkret eshte kur dikush vdes.

13
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Tani te kthehemi pak tek dashuria,ku e ceka dhe me heret se do e kesh te veshtire ta gjesh partnerin tuaj me te cilin do ta kalosh jeten.Kur vie fjala tek dashuria na bie ne mend personazhet e famshme Bonnie and Clyde te cilet ishin nje qift dhe partner ne krime siq thuhet edhe ne gjuhen angleze Partner in Crime.

Por ne momentin qe ti mendon se e ke gjetur personin i cili te permbush ashtu siq don ti,do fillojne disa probleme te tjera ne ate lidhje dhe njera nder faktoret kryesor qe sjellin ndarjen tek qiftet eshte qe fillojne te mos I besojne njeri tjetrit dhe pastaj eshte xhelozia qe kane,Partneri juaj apo te themi shqip I dashuri apo e dashura juaj ndonjehere mund te ndihet ne siklet per ndonje veprim tendin si psh shikimin e femrave apo meshkujve te tjere dhe pastaj do te xhelozoj dhe mund te vie deri tek agressioni dhe te debatoni ne menyr te ashper nermjet vete.Keshilla ime per ju eshte qe nese e shikoni qe partneri juaj po xhelozon ju duhet te veproni menjeher dhe ta beni ate te ndihet mire dhe rehat,pa pasur dyshime se ju po shikoni dikend tjeter ne vend te tij/saj.Keshilla tjeter e imja eshte se ne dashuri ka edhe lufte,nese me pyet se qfare nenkuptoj me fjalen lufte atehere jua shpjegoj…me fjalen lufte nenkuptoj se shum veshtiresi dhe sprova do ju vine,e cilat jane ato jua le ti shikoni vete ju.Do te kete dite dhe nete ku ju nuk do te flisni ndermjet vete,ndersa te dy ju do te keni krenari te tepert dhe nuk do e pranoni se ndonjeri nga ju ka faj,me besoni ndoshta do ta keni edhe te veshtire te fleni naten duke e ditur se nuk jeni duke folur.Keto gjera ndodhin tek te gjithe por njeri nga ju duhet te jete ai I cili e thyen akullin.Mos u bej egoist nese e doni njeri tjetrin atehere flisni me njeri tjetrin dhe harroni zenkat qe I keni bere ndoshta 2 minuta me pare.

15
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

E dini se cila eshte arsyeja se shume njerez ne bote vdesin qdo dite,ti mund te mendosh se jane lufterat por jo nuk jane.Arsyeja kryesore eshte varferia ku shum njerez jane rrugeve duke u lutur per kafshaten e gojes dhe kane dite dhe nete ku ata shkojne ne shtepite e tyre ndoshta edhe te rrenuara pa asnje kacidhe,ku ne shtepi mund ti pres gruaja dhe femijet me shpresen se babai ka sjellur ushqim.Neve si shoqeri na takon ta ndihmojme njeri tjetrin keshtu qe vepro edhe ti njesoj dhe ndihmo me aq sa ke mundesi,me beso se ti mund te jesh arsyeja qe nje femije ne netet e ftohta dhe me shi mund te buzeqesh.

Jeta eshte e tille dhe kjo bote nuk eshte e njejte per te gjithe,disa e shohin ate pa ngjyra dhe nuk kane asnje shpres,por gjithmon do jete nje njeri I mire aty jashte qe do ti ndihmoje,pra edhe ti duhet te jesh falemnderus per ate qe ke,mos je lakmitar mos je egoist dhe mendjemadh,sepse keto do te te qojne drejt shkaterrimit dhe humbjes se vetes tende,kjo I ka ndodhur shum njerezve prandaj edhe po e them.Je modest dhe I dashur,ashtu do te kesh edhe respektin dhe dashurine e te tjereve.Kam pare shum persona te cilet kan pasuri dhe fuqi te mjaftueshme dhe kerkojne ende nga jeta,por ata jane vetem lakmitar dhe keto shtresa te larta te popullsis jetojne nje jete te mire,ku shtresat e mesme dhe te uleta I marrin lakmi dhe deshirojne te jene si ata,por me beso se ata nuk jane rahat shpirterisht,sepse gjithmone mendojne vetem per veten e tyre dhe pasurin e tyre.

Nese ti ke nje veture mos harro se dikush tjeter mund te eci me biqiklete….

Nese ti ke nje biqiklete mos harro se dikush tjeter mund te ece ne kembe….

Nese ti ece ne kembe mos harro se dikush tjeter mund te jete invalid  (aftesi te kufizuara)….

Keshtu eshte kjo bote,jo te gjithe mund te kemi qdo gje qe deshirojme,je falemnderues dhe ndihmo te tjeter sepse perderisa ndihmon te tjeter je duke e ndihmuar veten tende.

17
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Kur bie fjala tek financat,ne rrugetimin tend do te kesh edhe pengesa te cilat do te te ndalojne per nje kohe te caktuar derisa ti te marresh serish veten.Por kjo nvaret edhe nga ti se si I shpenzon te ardhurat tuaja mujore.Mundohu te kursesh sado pak para nga ato te mira qe ti I merr,por nese ndonjehere ti do mbetesh keq nga parate dhe nuk ke ide se si do tja besh atehere ulu dhe mendo por mos I jep stres vetes sepse kjo mund te shkaktoje edhe lodhje psiqike.

Mendo pozitivisht,asnjehre nuk I dihet se si do te na vijne punet,nese nuk do behet mir sot atehere shpreso per te nesermen.E nesermja gjithmon mbetet nje mister.Te gjithe e dime se paraja eshte nje factor kryesor ne mbijetesen tone dhe me para mund te blihen shum gjera,por gjthmon ne rend te pare mendo veten tende dhe rrethin ku jeton,mendo per te miren tende dhe te familjes tende.

Populli yne e ka nje shprehje ku thojme se paraja ti hap dyert,dhe se paraja e prish njeriun.Eshte shum e vertet kjo qe thuhet por nuk do te thote se duhet patjeter te vrapojm vetem mbas paras,dhe te mendojme vetem per to.Me beso pasuria e vetme e cila ia vlen te sakrifikosh per te eshte vetem familja

19
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

E dini qe shume nga adoleshentet dhe moshat e reja jane perdorues te lendeve narkotike qe ne e njohim
me se miri me emrin DROGA,e dini se cilat jane me te shpeshta ne perdorim dhe si eshte efekti I tyre,tani
do ju tregoj.Te nisim nga Duhani (Cigarja) e cila nuk cilesohet si lloj I drogave por me beso se permbajtja
e saj eshte sikur droga sepse cigarja permban 4 mijë lëndë, që nga nikotina dhe monoksidi i karbonit
(si përgjegjës kryesor për vrasjen nga duhani dhe dëmtimet e aparatit kardiovaskular) dhe deri te
katranet, substancat me përbërje benzopireni, kobalti radioaktiv, që janë ndër shkaktarët e kancerit
të mushkërive.Pirjen e duhanit e perdorin duke filluar nga Mosha madhore e deri tek adoleshentet.E
dini pse duhanin e cilesoj si nje lloj droge….sepse ajo shum shpejt do ju beje te n’varur sepse kur
filloni ta pini pas nje kohe te shkurter ju do mesoheni me te dhe do ta keni te veshtire te hiqni dor
nga ajo.Tani te flasim pak per Marihuanen (bari) ku 90% e rinis tone qe na rrethone jane perdorues te
saj.Ndoshta ju ka rastisur te rrini me njerez te cilet e konsumojne ate dhe keni thene me vete se si
ndihen dhe si eshte efekti I saj.
Nese filloni pirjen e Marihuanes (barit) ne fillim do ju beje te ndiheni shum mire,do te qeshni dhe
nese keni pasur ndonje problem apo brenge ajo ne ato momente do ju beje ju qe ti harroni te
gjitha,por ti mund te thuash se qenka shum mire sepse do mi largoje disa gjera nga koka ime,por me
beso se ato jane vetem qeshtje momenti.E dini se pas nje kohe ju do filloni te keni problem si
nervoza e tepert,do keni skuqje te syve,do jeni njeri shum I ftohte dhe nuk do ju beje pershtypje
asgje,pastaj do kete ndikim edhe ne trurin tuaj sepse do filloni qe te harroni gjera dhe nuk do mund
te jeni te fokusuar ne asgje,dhe tek disa njerez ua shton dhe tek disa te tjere ua largon apetitin e
ushqimit,ku dhe fillojne te dobesohen dhe te ndihen te lodhur,dhe ne vend te kesaj te keshilloj te
gjesh kohe per aktivitete sportive, ashtu do te jesh edhe me I lumtur.Pra nese ndonjehere te bie rasti
ta provosh apo dikush te ofron per ta provuar te keshilloj qe mos ta besh,me beso se askush nuk i
do njerezit te cilet e perdorin drogen.

21
Qfare kuptimi ka jeta by Flamur Kërqeli - Illustrated by Flamur Kërqeli - Ourboox.com

Pra lexues I dashur desha te te tregoj se jeta mund te te sjelle shum sfida te papritura dhe situata ku
ti mund te ndihesh edhe ne siklet dhe pa rrugdalje,shumhere do te rrezohesh por prap do te ngritesh
ne kembet e tua,thuaj vetes se ti je me I/e forte se qdo gje tjeter dhe mund ta arrish qdo gje qe ti
deshiron.Te lutem buzeqesh dhe je pozitiv,ndihmo te tjeret,degjo te tjeret dhe jep keshilla te duhura
dhe pozitive.Shpresoj se me leximin e ketij libri te shkurter ju kam bere sadopak te ndiheni mire
sepse ju jo veq se e keni lexuar por edhe keni folur me mua ne te njejten kohe.Mos harro se
gjithmone eshte dikush qe te do dhe te vlereson per ate qe je.
Faleminderit.

23
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content