Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Заспокійлива присутність іграшки

by

Artwork: Любов Піднебесна

вихователь - методист Благодатнівського ЗДО (я/с) "Берізка" Золотоніської міської ради.
 • Joined Jan 2023
 • Published Books 3

Сьогодні, в умовах війни, педагогу необхідно володіти елементарними навичками подолання тривожності, нападів панічної атаки, вміти переспрямувати увагу конкретної дитини, або дітей на позитивні явища, зацікавити їх, знайти способи піднесення їхнього настрою, знати елементарні способи розслаблення дитини у стані нервового напруження. 

      Через невеликий життєвий досвід і особливості дитячої психіки дітям загрожує більше небезпек – фізичних та психоемоційних – ніж дорослим.

      Сучасні реалії перебування у стані постійної тривоги під впливом різних факторів змушують шукати прості та дієві методи допомоги собі та нашим вихованцям переживати «повітряну тривогу» під час  перебування в укритті.   

      Водночас існують інструменти, які дозволяють мінімізувати ризики та вберегти фізичне та психічне здоров’я дитини.   

       Один  з найбільш поширених методів, які використовуються у нашому закладі   – дії дітей іграшкою.          Іграшка допомагає дитині завжди: коли страшно, сумно, тривожно,  іграшка,  яка з тобою, яка постійно поруч, яка дивним чином повертає почуття безпеки.. Перед тим, як обирати метод допоможіть дитині проаналізувати свій емоційний стан.

2

3

Які іграшки використовуємо для заспокоєння малят?              Наша відповідь – як звичні для дітей та ті що продаються в магазинах, так і  незвичні, такі, яких немає в магазинах, виготовлені своїми руками  та які викликають бажання гратися.

           Отже, декілька порад, як вихователям створити іграшковий куточок  в укритті закладу дошкільної освіти для ігор під  час  повітряних тривог.

 Які іграшки варто збирати:

 1. Іграшки, які приємні на дотик, як лагідні мамині руки, що заспокоюють дітей та стабілізують. На думку психологів, м’які іграшки зменшують дитячі страхи.
 2. Іграшки – символи тварин. Великі, сильні тварини (ведмідь, кінь, слон, лев) асоціюються з природньою силою.  Придумайте разом з дитиною розповідь, про що говорять тварини або що роблять. Розповідаючи дитина почуває себе хазяїном свого маленького світу та пригоди, що відбувається з нею. 
 3. Іграшки, що дозволяють фантазувати дітям. Цікаві та, на перший погляд, незрозумілі, вони формують стійкість організму дитини в травматичних умовах війни. 
4
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

        Вихователі нашого закладу обирають такі методи та форми роботи, що відвертають увагу дітей від хвилювань, страхів, сприяють зниженню їх тривожності,  щоденно шукають способи для зацікавлення та піднесення настрою дітей, не перевантажуючи їх темою війни.

        В умовах замкненого простору доволі непросто зацікавити та сконцентрувати увагу малечі.

      Один з методів –  під  час повітряної тривоги, коли дитина перебуває в стані стресу, пропонуємо обрати іграшку яка стане другом та допоможе подолати тривогу, страх. Вихователь показує та дає доторкнутися до всіх іграшок, відчути їх (вони ваблять дитину та збуджують її інтерес). «Найефективніша гра та, яку дитина починає  сама, ми лише можемо її трішки підштовхнути, запропонувати, показати, а обирати дитині».

      Другий метод  – якщо дитині важко зробити вибір, вихователь обирає іграшку та грається з нею і зазвичай дитина долучається до гри, коли долає страх нового простору.

     Третій метод – вихователь просить дитину вибрати маленьку іграшку або талісман, який вона зможе покласти в кишеню. Це може бути навіть мушля з відпустки на морі або камінчик з рідного двору. Скажіть, що у хвилини, коли буде страшно, чи самотньо, дитина може брати цю іграшку в руки, розмовляти з нею, розповідати їй про свої почуття.

6
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

Іграшки, які перебували з нами в укритті під час військового стану, та найчастіше обирались дітьми, допомагали їм подолати пригніченість, страх, тривогу.

     Ведмедик.

     Любов дітей до плюшевих ведмедиків має цілком логічне пояснення :

 • Пропорції іграшки нагадують немовля;
 • Він теплий, м’якенький, його “руки” завжди відкриті для обіймів.
 • Плюшеві вемедики завжди зустрічають своїх власників життєрадісною посмішкою;
 • Саме плюшеві ведмедики заспокоюють малят у стресових ситуаціях, створюючи ілюзію, що поруч найближчий друг;
 • Ведмедик допомагає адаптуватися до нових умов; 
 • Улюблена іграшка допомагає малюку заспокоїтись, пересттати плакати, припинити істерику, відчувати себе в безпеці;
 • Малюк перестає боятися за себе, тому, що відчуває відповідальність за свою улюблену іграшку.                                                                                                                            

           Якщо дитина обрала ведмедика, вихователь обігрує ситуацію, пропонує запитати у ведмедика як він почувається, чи не страшно йому?  Запитує у дитини:     «Як заспокоїти його?»; «Що можна сказати ведмедику, може, обійняти?».

        Так дитина вкаже вам, що для неї зараз є необхідним: обійми, чи весела пісенька.

      Дитина довірила вам іграшку? Сховайтеся за нею і зробіть так, ніби це ведмедик говорить. На таку імпровізовану виставу відреагують будь-які діти.

8
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

Ляльки .

        Лялька, як і багато інших іграшок, може стати другом, з яким можна поговорити, поділитися мріями та турботами. Це дозволяє позбутися відчуття хвилювання, знайти душевну рівновагу.

       У дитячій грі лялька стає подібна людині. Якщо малюк немає товаришів для гри, їх замінює лялька. Вона може стати практично ідеальним товаришем, тому, що не запам’ятовує нічого поганого, постійно знаходиться поблизу.  У процесі гри малюки нерідко проектують свої переживання на іграшку. Це може позначатися на програванні у різноманітних ситуаціях. Для цього використовуються прості або ляльки, що говорять.

Обговорюйте емоції

       Якщо дитина переживає чи відчуває злість через те, що відбувається навколо, фрази «не переживай» чи «тобі не варто злитись» – не заспокоять дитину. Краще скажіть: «Я бачу / мені здається, що ти налякана / злишся.                  Розкажи про свої страхи ляльці…»  Так дитина буде розуміти, що вона не залишилась наодинці зі своїми переживаннями.                             

10
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

                                 Їжачки.

       Цікавим вибором малят є іграшкові їжачки.

       Ми звернули увагу, що їжачків обирають діти, які перебувають у тривожному стані, не сміливі, мають фобії.          Для подолання дитячого страху їжачок є «головним помічником», його можна використовувати для збирання внутрішньої сили дитини. Голочки скрученого їжака схожі на сонечко. Намалюйте з дитиною «Сонячного їжачка» або «Їжачка – охоронця». Зліпіть з глини фігурку «Їжачок проти страху».

      Їжак – це безумовний символ самозахисту, а також охорони своєї власності. Він має округлу форму, яка дозволяє йому випускати колючки на всі вільні сторони. Своїми голками він може зробити боляче будь-якій тварині, яка на нього нападе і захистить себе без зайвої допомоги. Спробуйте зробити з дитиною іграшку їжачка для самозахисту, коли страшно чи відчувається небезпека.             Запевняємо: їжачок – чудовий символічний образ у роботі психолога, вихователя і його можна сміливо використати в допомозі нашим маленьким, іноді колючим малюкам.     

Їжак нам усім на благо, друзі!

12
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

Парні іграшки. Мама й дитинча.

     Діти  обирають іграшки, коли їм страшно, цим самим компенсуючи відчуття страху самотності, розлуки з мамою. Дитина  притуляє іграшку до себе постійно, обіймає її, гладить але не йде на контакт. Тоді пропонуємо дитині парні іграшки – маму й дитинча.

 • Покажіть дитині як мама їжачиха обіймає маленького їжачка.         Обійми,— неначе й буденні речі, але тепер про них не можна забувати.
 • Дитина плаче? Покажіть як мама ведмедиця обіймає свого маленького ведмедика. Пригорніть дитину, погладьте, щоб вона відчувала ваше спокійне дихання. Або притуліть зі спини і спокійно дихайте. Дихайте глибоко, короткі вдихи, глибокі видихи, по-різному.
 • Якщо дитина довгий час плаче і застрягла в цьому стані, важливо переключити на просту дію та сприяти тому, щоб дитина проговорила, про що саме вона плаче (наприклад: «Давай я буду мама-кенгуру, а ти зможеш застрибнути в кишеньку з пледу і побути там, поплакати.   А коли ти будеш готовий / готова заспокоїтися, то вистрибнеш із цього карманчика»).
 •    Не забороняйте дитині відчувати. Якщо вона гнівається, тривожиться, плаче, боїться, є безпорадною — це нормально. І кажіть їй, що це природні відчуття. Питайте, чому є страх, і кажіть, що теж боїтеся. Але водночас поцікавтеся, що вас зробило б зараз сміливими. Тобто треба прямувати до розв’язання проблеми. І нехай іграшки будуть для вас надійними помічниками.
14
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com

Інколи малята не виявляють бажання гратися.

            Тоді пропонуємо ігри типу “Танцюй і замри”.           

Аби пограти в неї з дітьми, запустіть на телефоні

чи планшеті якусь жваву мелодію або пісню.

 Запропонуйте дитині вигадати під цю музику рухи

чи танець (можете показати їй приклад). Через кілька

хвилин зупиніть музику і скажіть: «Замри!»

Дитина завмирає у смішній позі.

Знову запустіть музику. 

Гру можна продовжувати доти, доки дитина

отримує від неї задоволення. 

Один з варіантів пісні, під яку ми

використовуємо цю вправу, англомовний відеоролик

«Freeze dance» .

     

16

17

Завжди памʼятайте про віру у швидку ПЕРЕМОГУ, і головне — саме мріяти та уявляти той день, коли все закінчиться і почнеться новий чудовий етап життя.

        А наразі — гайда насолоджуватися            простими справами.  

Ось ми тут писали, що іграшки є нашими надійними помічниками.

 Тож гайда, гратися!

18
Заспокійлива присутність іграшки by lyubov Pidnebesna - Illustrated by Любов Піднебесна - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content