Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Професійно – практична підготовка

by

Artwork: Наталія Мацай

  • Joined Nov 2023
  • Published Books 1
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
 ЗПК-3 Оволодіння основними відомостями про будівництво
    Здобувач освіти повинен знати: основні відомості про частини й конструкції будівель; технічну документацію в будівництві, державні будівельні норми; організацію будівельного майданчика.
     Здобувач освіти повинен уміти: організовувати робоче місце;використовувати засоби безпеки праці та індивідуального захисту; підбирати та використовувати ручні, механізовані, електричні інструменти.
Будівлі – це надземні будови, в яких розташовуються приміщення, необхідні для життєдіяльності людей (житлові будинки, заводи, фабрики).
Основні відомості про частини й конструкції будівель
  Основні конструктивні елементи або частини цивільних, промислових і сільськогосподарських будівель – це фундаменти, стіни і окремі опори, перекриття, перегородки, дахи, сходи, вікна і ліхтарі, двері і ворота, балкони, лоджії, галереї. Усі ці елементи по своєму призначенню підрозділяються на конструкції, що несуть, і конструкції, що захищають.
Фундаменти. Підземна частина будівлі, що служить для рівномірної передачі тиску будівлі на масив ґрунту, званий основою.
Стіни. По своєму призначенню і розташуванню в будівлі стіни діляться на зовнішні і внутрішні. Вони повинні мати необхідну міцність, стійкість і капітальну.
Окремі опори. Окремі опори у вигляді стовпів і колон є конструкціями, що тільки несуть. Зазвичай їх влаштовують замість внутрішніх стін, що несуть, коли необхідно отримати приміщення великих розмірів в плані або коли можливо замінити ними дорожчі і важчі внутрішні стіни.
Перекриття. Перекриття, що розділяють суміжні поверхи, називаються міжповерховими. Перекриття, що відділяють верхній поверх від горища, – горищними.
Дахи і покриття. Дахи і покриття є конструкціями, що відмежовують будівлю згори і що захищають його від атмосферних опадів, а коли це потрібно, то і від зайвого охолодження зимою або перегрівання влітку. Дахи підрозділяються на горищні і безгорищні.
Сходи. Сходи для повідомлення між поверхами зазвичай влаштовують в спеціальних приміщеннях, званих сходовими клітинами.
Перегородки. Перегородки призначаються для розподілу внутрішнього об’єму будівлі в межах поверху на окремі приміщення.
Вікна і ліхтарі. Вікна влаштовують для освітлення і провітрювання приміщень.
Двері і ворота. Кількість дверей, їх розміри, розташування і напрям відкривання визначаються необхідною пропускною спроможністю, зручністю користування і вимогами швидкої евакуації людей з приміщень у разі виникнення пожежі.
Балкони, галереї, лоджії. У житлово-цивільному будівництві широко використовують елементи, що дають можливість людям знаходитися на відкритому повітрі, не покидаючи поверху будівлі. Такими елементами є балкони, галереї, лоджії.
6
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ІНСТРУКЦІЯ з охорони праці на професію «Штукатур» 
1. Загальні положення
1.1  Дана інструкція є нормативним документом, що містить обов’язкові вимоги з охорони праці для штукатура, при виконанні робіт згідно з його обов’язками та кваліфікаційним розрядом.
1.2  Інструкція розроблена відповідно до:
Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9 (в редакції наказу Мінсоцполітики України від 30.03.2017 № 526);
Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15;
Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 27.03.2007  № 62;
ДБН А.3.2-2-2009. ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві.
1.3  Штукатуром  може працювати особа, яка досягла 18-річного віку, має професійно-технічну освіту відповідного напрямку, пройшла навчання та стажування з безпечних методів і прийомів ведення робіт, а також пройшла вступний інструктаж з питань охорони праці та первинний інструктаж на робочому місці і не має протипоказань до виконання обов’язків за станом здоров’я.
1.4  Штукатур повинен знати правила та володіти прийомами:
– виконання робіт згідно з технологічними картами;
– встановлення маяків на стінах (інших поверхнях) для подальшого проведення штукатурних робіт;
– оброблення швів між перекриттями і стіновими панелями, а також внутрішніх кутів;
– виготовлення декоративних штукатурок, а також спеціальних розчинів для термічних і вологостійких і звукопоглинальних покриттів;
– виконання поліпшеного штукатурення стель і стін ( дверні і віконні укоси, ніші, стельові балки, колони, пілястри тощо);
– штукатурення архітектурних елементів з криволінійною поверхнею     (вручну і машинним способом);
– виконання робіт з допомогою ручних електричних і пневматичних інструментів;
– методами і прийомами безпечного виконання робіт, в тому числі виконання робіт на висоті та інше.
1.5  Дотримуючись правил охорони праці штукатур повинен:
– керуватися вимогами правил внутрішнього трудового розпорядку, інструкцій з пожежної безпеки та електробезпеки;
– дотримуватись правил особистої гігієни;
– знати об’єм кваліфікаційних вимог відповідно до наданого розряду та забезпечити раціональну організацію праці на робочому місці;
– не приступати і не виконувати роботу у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані;
– не допускати на своє робоче місце сторонніх осіб;
– користуватися спецодягом та засобами індивідуального захисту;
 – знати місця розташування аптечки та первинних засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними.
1.6  Під час роботи на  штукатура можуть впливати такі шкідливі виробничі фактори, як: травмування рухомими частинами виробничого обладнання, падіння працівника (предметів) з висоти, недостатнє освітлення робочої зони, враження електричним струмом, інші негативні фактори.
1.7 Штукатур забезпечується спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту, перелік яких встановлюється колективним договором підприємства, з урахуванням нормативів, встановлених для різних галузей промисловості
2. Вимоги з охорони праці перед початком роботи
2.1 Перед початком роботи  штукатур повинен отримати завдання від безпосереднього керівника (виконроба) про порядок і безпечні прийоми виконання роботи, оглянути робоче місце, прибрати непотрібні речі, підготувати і розташувати матеріали, інструмент, механізми.
2.2  Розчинонасоси, форсунки, шланги, дозатори й інше устаткування, а також обладнання для подачі розчину повинні бути справними.
2.3 Слід пересвідчитись в забезпеченості робочого місця інвентарними огородженнями, перевірити справність засобів підмащення, риштувань і колисок, які повинні бути виготовлені за типовими проектами та встановлені згідно з проектами виконання робіт.
2.4   Перевірити наявність необхідних для роботи матеріалів.
2.5  При використанні самопіднімальної причіпної колиски – випробувати її роботу на статичне і динамічне навантаження.
2.6 Рукоятки ручного інструмента повинні бути гладенькі (без тріщин і задирок) та добре припасовані.
2.7  Одягнути спецодяг, спецвзуття, запобіжний пояс та захисну каску.
2.8  Про всі несправності електропроводки, обладнання та інвентарю штукатур повинен повідомити керівника, відповідального за провадження даного виду робіт для їх усунення.
3. Вимоги охорони праці під час виконання робіт
3.1   Штукатур зобов’язаний виконувати тільки ту роботу, до якої допущений та по якій він проінструктований.
3.2 Забороняється доторкатися до відкритих струмоведучих частин  електроустаткування та оголених проводів. Включення в мережу механізованих інструментів, механізмів та інших струмоприймачів дозволяється здійснювати лише з допомогою призначених для цього пристроїв.
3.3 Зовнішні штукатурні роботи виконуються з інвентарних риштувань, а відновлення  штукатурки в окремих місцях фасадів – з пересувних вишок, підіймальних помостів і підвісних колисок. Просвіт між стіною і робочим настилом засобу підмащування не повинен перевищувати 0,15 м.  Працювати на випадкових пристосуваннях забороняється.
3.4  Підмостки всередині будинку дозволяється ставити тільки на надійне покриття чи підлогу.
3.5  Розташування вантажу на риштуваннях і підмостках повинно здійснюватися за схемою з урахуванням величини навантаження, яке допускається для даного типу риштувань чи підмостків.
3.6   При подачі розчину на робочі місця краном або підіймальним механізмом тара (бадья, ящик) повинна бути обладнана спеціальним пристосуванням з метою уникнення виливання суміші.
3.7 Під час виконання штукатурних робіт на висоті 1,5 м і вище, у разі відсутності тимчасового огородження, працівник повинен користуватися запобіжним поясом, закріпленим до надійної частини будівлі або до люльки (місце кріплення карабіна визначається керівником робіт).
3.8  Працюючі на колисках повинні бути проінструктовані щодо безпечного її використання, особливостей керування лебідкою, граничного навантаження і допустимої швидкості підйому колиски.
3.9 Під час виконання дрібних внутрішніх робіт застосовують переносні металеві драбини.
3.10 У приміщеннях, де ведуться роботи з використанням синтетичних матеріалів, клеєвих мастик і ґрунтовок, повинна бути налагоджена робота витяжної вентиляції.
3.11  Для освітлення робочого місця необхідно встановлювати світильники таким чином, щоб не засліплювати працівників.
3.12  Робоче місце штукатура необхідно систематично очищати від залишків матеріалів і будівельного сміття.
3.13  Не дозволяється:
–  знаходження людей під вантажем, що переміщується підіймальним механізмом;
– розбирання, ремонтування і чищення штукатурних машин та устаткування на риштуваннях та помостах;
–   сідати чи ставати на поручні риштувань або помостів;
–   знаходження на риштуваннях чи помостах сторонніх осіб;
–   підніматися на риштування та спускатися з них по стійках риштувань;
–   класти інструменти на поручні колиски;
–   скидати матеріали, сміття тощо з висоти з підмостків чи риштувань;
–   виконання  штукатурних робіт на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру 15 м/с і більше, при снігопаді, ожеледиці, грозі або тумані, що виключає видимість у межах виконання робіт.
4. Вимоги охорони праці після закінчення роботи
4.1  Після закінчення роботи використовувані електричні інструменти і пристрої необхідно відключити від електромережі.
4.2 Впорядкувати робоче місце, прибрати будівельне сміття і сторонні предмети.
4.3  Очистити інструменти, пристрої та помістити їх у відповідне місце.
4.4  Зняти спецодяг і взуття, очистити їх від  бруду, помістити у відведене для зберігання місце. Вмитись (прийняти душ), переодягтися.
4.5  Повідомити безпосереднього керівника про всі надзвичайні події, які мали місце під час роботи та вжиті заходи по їх усуненню.
5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях
5.1 При виникненні аварійних ситуацій (замикання електропроводки, задимлення, поява сторонніх звуків, запахів та ін.), які можуть призвести до травмування людей  штукатур зобов’язаний негайно відключити механізми та вжити заходів щодо ліквідації такої ситуації. Проінформувати про інцидент, що стався керівництво.
5.2  У випаду пожежі необхідно:
– викликати  пожежно-рятувальну службу, зазначивши адресу місця роботи, своє прізвище, об’єкт та місце загоряння;
 – вжити заходів з гасіння пожежі протипожежними засобами, що є в наявності.
5.3  Якщо стався нещасний випадок, а також при раптовому захворюванні необхідно:
– усунути дію на організм потерпілого небезпечних та шкідливих факторів, які загрожують його здоров’ю і життю;
 – надати потерпілому невідкладну медичну допомогу, а в разі потреби викликати швидку медичну допомогу.
5.4  В усіх випадках необхідно виконувати вказівки керівництва по усуненню наслідків аварійної ситуації.
8
ІНСТРУКЦІЯ № 1 з охорони праці
в навчально – виробничих майстернях з професії «Штукатур» 
1. Загальні положення
     Інструкція розроблена відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15; Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 27.03.2007  № 62; ДБН А.3.2-2-2009. ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві.
1.1  Майстерні  закладу освіти використовуються тільки під час проведення занять з виробничого навчання;
1.2  Усі роботи, що проводяться в майстернях, повинні бути організовані таким чином, щоб повністю унеможливити утворення вибухонебезпечних концентрацій газо-, паро- і пилоповітряних сумішей в об’ємі всього приміщення та в окремих робочих зонах.
1.3 Обладнання майстерень має бути справним і надійно закріпленим.
1.4 Обладнання й механізми повинні мати усі необхідні надійно закріплені обмежувачі.
1.5 Електрообладнання повинно відповідати вимогам правил безпечної експлуатації електроустановок.
2. Вимоги охорони праці перед початком роботи
2.1 Здобувачі освіти повинні чітко дотримуватися правил безпечної поведінки, уважно слухати майстра виробничого навчання щодо порядку проведення занять.
2.2. Призначення чергових по майстерні.
2.3 Забороняється приступати до роботи у стані алкогольного, наркотичного, медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані;
2.4 Здобувачі освіти повинні одягнути спецодяг, спецвзуття, при необхідності запобіжний пояс та захисну каску;
2.5  Здобувачі освіти повинні отримати завдання від майстра виробничого навчання про порядок і безпечні прийоми виконання робіт;
2.6 Здобувачі освіти ставлять особистий підпис у журналі обліку виробничого навчання форма № 5 щодо проходження інструктажу з охорони праці за темою заняття.
2.7  Працювати в майстерні тільки справним інструментом.
3. Вимоги охорони праці під час проведення виробничого навчання
 3.1 Тривалість уроку виробничого навчання – 6 академічних годин (академічна година триває 45 хвилин).  Перерва тривалістю 10 хвилин, під час якої здобувачі освіти повинні виходити і заходити до майстерні тільки з дозволу майстра виробничого навчання.
3.2 Користуватися мобільними телефонами, та іншими гаджетами, під час уроку виробничого навчання, тільки з дозволу майстра виробничого навчання.
3.3 Робоче місце здобувачів освіти  повинно бути організоване так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.
3.4 Інструмент і пристрої в майстернях необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.
3.5 Здобувачі освіти зобов’язані виконувати тільки ту роботу, до якої допущені та по якій проінструктовані.
3.6 Протягом занять надлишки розчину необхідно збирати з підлоги, щоб запобігти ковзанню.
3.7 Під час занять необхідно уникати потрапляння розчину в очі. У разі потрапляння розчину в очі необхідно негайно промити їх чисто водою або розчином борної кислоти (1 чайна ложка на склянку кип’яченої води).
3.8 Забороняється доторкатися до відкритих струмоведучих частин  електроустаткування та оголених проводів.
3.9 Робоче місце, за необхідності проведення робіт сидячи, обладнують сидіннями, якими учні можуть користуватися для відпочинку і виконання окремих операцій основної роботи.
4. Вимоги охорони праці після закінчення роботи
4.1 Після закінчення занять необхідно очистити інструмент та  пристосування від розчину.
4.2  Очистити від залишків розчину робоче місце.
4.3 Інструмент слід зберігати в спеціальних інструментальних ящиках, шафах, столиках біля обладнання.
4.4  Помити руки, лице з милом, при можливості прийняти душ.
4.5  Чергові виконують вологе прибирання та провітрювання майстерні.
5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях
5.1 При виявленні будь-яких порушень безпечних прийомів праці або травмування під час виконання штукатурних робіт необхідно негайно повідомити про це майстра виробничого навчання.
5.2 У разі евакуації здобувачів освіти з майстерні, майстер перевіряє всіх по списку, які були присутні на заняттях.
5.3 У разі виникнення нещасних випадків чи захворювання необхідно викликати швидку допомогу, надати першу допомогу потерпілому.
5.4 Для надання першої допомоги при пораненні необхідно  накласти стерильний перев’язочний матеріал на рану,  зав’язати її бинтом.
5.5 Виконувати всі вказівки відповідального з ліквідації небезпеки.
9
ІНСТРУКЦІЯ № 2 з охорони праці
під час організації робочого місця здобувача освіти,
 безпечного використання обладнання та ручного інструменту  
1. Загальні положення
Інструкція розроблена відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15; Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 27.03.2007  № 62; ДБН А.3.2-2-2009. ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві.
1.1 Дотримуючись правил охорони праці здобувачі освіти повинні:
– знати види та призначення ручного штукатурного інструменту та обладнання.
– знати об’єм кваліфікаційних вимог відповідно до наданого розряду та забезпечити раціональну організацію праці на робочому місці;
– не допускати на своє робоче місце сторонніх осіб;
– користуватися спецодягом та засобами індивідуального захисту;
– знати місця розташування аптечки та первинних засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними.
2. Вимоги охорони праці перед початком роботи
2.1  Здобувачі освіти повинні:
–  одягнути спецодяг, спецвзуття, при необхідності запобіжний пояс та захисну каску;
– отримати завдання від майстра виробничого навчання про порядок і безпечні прийоми виконання робіт;
–  оглянути робоче місце, прибрати непотрібні речі;
–  підготувати  матеріали, інструменти, механізми.
2.2    Перевірити справність обладнання, механізованого інструменту.
2.3 Пересвідчитись в забезпеченості робочого місця інвентарними огородженнями, перевірити справність засобів підмащення, риштувань.
2.4 Перевірити рукоятки ручного інструмента, які повинні бути сухими, чистими, гладенькими (без тріщин і задирок) та добре припасовані.
2.5 Про всі несправності електропроводки, обладнання та інвентарю здобувачі освіти повинні повідомити майстру виробничого навчання.
3. Вимоги охорони праці під час виконання роботи
3.1  Здобувачі освіти зобов’язані виконувати тільки ту роботу, до якої допущені та по якій проінструктовані.
3.2  Робоче місце повинно бути організоване так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.
3.3 Забороняється доторкатися до відкритих струмоведучих частин  електроустаткування та оголених проводів.
3.4 Включення в мережу механізованих інструментів, механізмів та інших струмоприймачів дозволяється здійснювати лише майстру виробничого навчання.
3.5 Робоче місце, за необхідності проведення робіт сидячи, обладнують сидіннями (приставними, висувними або відкидними), якими здобувачі освіти можуть користуватися для відпочинку і виконання окремих операцій основної роботи.
3.6 Для безпечного підіймання агрегатів і механізмів необхідно користуватися спеціальними захватами, які надійно їх утримують.
3.7 Інструменти і пристрої необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.
3.8 Для освітлення робочого місця необхідно встановлювати світильники таким чином, щоб не засліплювати очі.
3.9 Робоче місце необхідно систематично очищати від залишків матеріалів і будівельного сміття.
3.10 Забороняється: класти інструменти на інвентарні огородження; скидати
матеріали, сміття тощо з висоти підмостків.
3.11 Під час виконання дрібних внутрішніх робіт застосовують переносні металеві драбини.
3.12 У разі пересувного робочого місця інструмент треба розміщувати в спеціальному ящику або інструментальній сумці.
4. Вимоги охорони праці після закінчення роботи
4.1 Використаний механізований інструмент та пристрої необхідно відключити від електромережі.
4.2 Впорядкувати робоче місце, прибрати будівельне сміття і сторонні предмети.
4.3  Очистити ручний інструмент, пристрої та помістити їх у відповідне місце.
4.4  Інструмент слід зберігати в спеціальних інструментальних ящиках, шафах, столиках.
4.5 Зняти спецодяг і взуття, очистити їх від бруду, помістити у відведене для зберігання місце.
4.6 Майстер виробничого навчання забезпечує організований вихід здобувачів освіти з майстерні.
5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях
5.1 При виявленні будь-яких порушень безпечних прийомів праці або травмування під час виконання штукатурних робіт необхідно негайно повідомити про це майстра виробничого навчання.
5.2 У разі евакуації здобувачів освіти з майстерні, майстер перевіряє всіх по списку, які були присутні на заняттях.
5.3 У разі виникнення нещасних випадків чи захворювання необхідно викликати швидку допомогу, надати першу допомогу потерпілому.
5.4 Для надання першої допомоги при пораненні необхідно  накласти стерильний перев’язочний матеріал на рану,  зав’язати її бинтом.
5.5 Виконувати всі вказівки відповідального з ліквідації небезпеки.
10
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
 
  ШТУКАТУРНІ РОБОТИ — це процес нанесення покриття на поверхні будівельних елементів. Таке покриття може бути виконане нанесенням на поверхню шарів штукатурного розчину (так звана мокра штукатурка) або обшиванням опоряджуваної поверхні штукатурними листами заводського виготовлення (суха штукатурка).  Шар розчину (штукатурка) після затвердіння і наступного оброблення поліпшує захисні властивості конструкції (теплотехнічні, звукоізоляційні тощо), створює необхідні санітарно-гігієнічні та естетичні умови. Штукатурка захищає поверхні будівельних елементів від шкідливих атмосферних і техногенних впливів, високих температур і подовжує термін експлуатації будинків і споруд.
Одним із найважливіших чинників, що визначає якість штукатурки, є міцне зчеплення її з поверхнею, на яку вона накидається. За недостатнього зчеплення штукатурка відшаровується від поверхні, а потім відпадає. Щоб забезпечити добре зчеплення розчину з поверхнею, її роблять шороховатою, очищають від пилу, напливів розчину. При виконанні штукатурних робіт використовують розчин – основний матеріал. Він складається з води, в’яжучого, заповнювачів і різних добавок. Внутрішні кам’яні та бетонні поверхні приміщень з нормальною вологістю оштукатурюють вапняним і цементно-вапняним розчином, а гіпсові – гіпсовим та вапняно-гіпсовим. Для оштукатурювання зовнішніх поверхонь і поверхонь приміщень із підвищеною вологістю використовують цементні розчини. Обштукатурені приміщення більш гігієнічні, значно тепліші, менш звукопровідні. За допомогою штукатурки фасад і внутрішні приміщення будівлі можна прикрасити архітектурними деталями, виконати найрізноманітніші фактури поверхні. Незважаючи на розвиток індустріального опорядження, обштукатурення залишається одним із найпоширеніших видів опоряджувальних робіт, особливо у цегляному домобудівництві.
12
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА № 1
на тему “Ручний штукатурний інструмент для підготовки поверхонь”
14
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОПОЯСНЕННЯ
на тему “Ознайомлення з інструментом для підготовки поверхонь”
16

17
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА № 2
на тему “Контрольно – вимірювальний інструмент”
18
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОПОЯСНЕННЯ
на тему“Ознайомлення з контрольно – вимірювальним інструментом”
20

21
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА № 3
на тему “Ручний штукатурний інструмент”
22
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОПОЯСНЕННЯ на тему
“Ознайомлення з основним штукатурним інструментом”
24

25
 ШТ-3 (2-3).1. – Виконання робіт перед оштукатурюванням поверхонь
ШТ – 3(2-3).1.1 – Підготовка поверхонь під оштукатурювання
     Здобувач освіти повинен вміти: набивати цвяхи та облплітати їх дротом; насікати поверхню вручну; пробивати гнізда вручну з установлюванням пробки; насікати поверхні механізованими інструментами; натягувати металеві сітки на готовий каркас; використовувати сучасні матеріали для гідроізоляційних робіт.
26
ІНСТРУКЦІЯ №  3
з охорони праці під час підготовки поверхонь під оштукатурювання
1. Загальні вимоги
Інструкція розроблена відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
1.1 Дотримуючись правил охорони праці здобувачі освіти повинні:
– знати види та призначення ручного штукатурного інструменту та обладнання призначеного для підготовки поверхонь.
– знати об’єм кваліфікаційних вимог відповідно до наданого розряду та забезпечити раціональну організацію праці на робочому місці;
– не допускати на своє робоче місце сторонніх осіб;
– користуватися спецодягом та засобами індивідуального захисту;
– знати місця розташування аптечки та первинних засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними.
1.2 Не приступати і не виконувати роботу у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані;
2. Вимоги охорони праці перед початком роботи
2.1 Перед початком роботи здобувачам освіти необхідно:
–  отримати завдання від майстра виробничого навчання про порядок і безпечні прийоми виконання робіт;
–  одягнути спецодяг, спецвзуття;
–  оглянути робоче місце;
–  прибрати непотрібні предмети і матеріали;
–  звільнити підходи і проходи.
2.2  Перевірити справність інструменту і пристосувань.
2.3  Перевірити справність настилів, риштувань, підмостів, пересувних столиків, наявність та справність їх огородження.
3. Вимоги охорони праці під час роботи
3.1   Розчищення швів цегляного мурування за допомогою молотка і зубила виконуйте в захисних окулярах з небиткими скельцями, та у рукавицях.
3.2   Довжина ручки ударного інструменту має бути не менше ніж 150мм.
3.3   Під час очищення поверхонь від бруду і пилу працюйте в респіраторі чи масці. При ударі молотком з вузьким обушком по зубилу, троянці можна схибити і вдарити по ручці, тому використовуйте кулачки.
3.4  Працюючи з кислотою, використовуйте 1-2% розчин. Під час розведення кислоту вливайте у воду, а не навпаки.
3.5  Пляшки з кислотою зберігайте в плетених кошиках. На кожній має бути бирка з назвою кислоти та її концентрація.
3.6  За роботи з кислотою, розчинниками, використовуйте гумові рукавички.
3.7 Вмикайте електроінструмент у мережу тільки штепсельною пів муфтою або вилкою.
3.8  Працювати електрифікованим інструментом необхідно з потрібною напругою 220, 127В тільки в діелектричних рукавичках, чоботах чи стоячи на гумовому килимі.
3.9  Забороняється натягувати і перегинати провід електроінструмента, тримати електроінструмент за провід.
4. Вимоги охорони  праці після закінчення роботи
4.1 Відключити від мережі всі електроспоживачі.
4.2  Очистити інструмент, пристосування, улаштування від розчину.
4.3  Очистити від будівельного сміття робоче місце.
4.4  Інструмент, спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту покласти в відведене для них місце.
4.5  Помити рука, лице з милом, при можливості прийняти душ.
4.6  Доповісти керівникові про всі недоліки, які мали місце під час роботи.
5. Вимоги охорони праці в аварійній ситуації
5.1 При виявленні будь-яких порушень безпечних прийомів праці або травмування під час виконання штукатурних робіт необхідно негайно повідомити про це майстра виробничого навчання.
5.2 У разі евакуації здобувачів освіти з майстерні, майстер перевіряє всіх по списку, які були присутні на заняттях.
5.3 У разі виникнення нещасних випадків чи захворювання необхідно викликати швидку допомогу, надати першу допомогу потерпілому.
5.4 Для надання першої допомоги при пораненні необхідно  накласти стерильний перев’язочний матеріал на рану,  зав’язати її бинтом.
5.5 Виконувати всі вказівки відповідального з ліквідації небезпеки.
28
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 4
на тему “Підготовка цегляної поверхні під оштукатурення”
29
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 5
на тему “Підготовка бетонної поверхні під оштукатурення”
33
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com

 

ШТ – 3(2-3).1.2 – Підготовка розчинових сумішей
       Здобувач освіти повинен вміти: Дозувати матеріали; встановлювати послідовність і способи приготування розчинових сумішей вручну; визначати рухомість розчинової суміші стандартним конусом; готувати вапняну суміш на гашеному й не гашеному вапні; готувати цементну, вапняно – цементну, вапняно – гіпсову суміші; готувати вручну сухі суміші за заданим складом.
35
 ІНСТРУКЦІЯ №  4
з охорони праці під час приготування штукатурного розчину
1. Загальні вимоги
     Інструкція розроблена відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
1.1 Дотримуючись правил охорони праці здобувачі освіти повинні:
– знати види  та класифікацію розчинів.
– вміти дозувати складові частини розчинової суміші;
– оцінювати якість приготовлених розчинів;
– користуватися спецодягом та засобами індивідуального захисту під час приготування розчину;
– знати місця розташування аптечки та первинних засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними.
1.2 Не приступати і не виконувати роботу у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані.
2. Вимоги охорони праці перед початком роботи
2.1 Не приступати і не виконувати роботу у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані.
2.2  Перед початком роботи здобувачам освіти необхідно:
–  отримати завдання від майстра виробничого навчання про порядок і безпечні прийоми виконання штукатурних робіт;
–  одягнути спецодяг, спецвзуття;
–  оглянути робоче місце;
–  прибрати непотрібні предмети і матеріали;
–  звільнити підходи і проходи.
2.3  Перевірити справність штукатурного інструменту і пристосувань.
3. Вимоги охорони праці під час роботи
3.1 Приготування розчину необхідно виконувати в рукавичках і захисних окулярах.
3.2 Необхідні матеріали для приготування розчину, інструмент і інвентар мають бути поруч з ящиком для розчину.
3.3 При приготуванні вапняного розчину, необхідно використовувати респіратори і захисні окуляри, взувати гумові чоботи і одягати рукавички, щільно застібати комбінезон.
4. Вимоги охорони праці після закінчення роботи
4.1  Відключити від мережі всі електроспоживачі.
4.2  Очистити інструмент, пристосування, улаштування від розчину.
4.3  Очистити від будівельного сміття робоче місце.
4.4 Інструмент, спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту покласти у відведене для них місце.
4.5  Помити руки, лице з милом, при можливості прийняти душ.
4.6  Доповісти керівникові про всі недоліки, які мали місце під час роботи.
5. Вимоги охорони праці в аварійній ситуації
5.1 При виявленні будь-яких порушень безпечних прийомів праці або травмування під час виконання штукатурних робіт необхідно негайно повідомити про це майстра виробничого навчання.
5.2 У разі евакуації здобувачів освіти з майстерні, майстер перевіряє всіх по списку, які були присутні на заняттях.
5.3 У разі виникнення нещасних випадків чи захворювання необхідно викликати швидку допомогу, надати першу допомогу потерпілому.
5.4 Для надання першої допомоги при пораненні необхідно  накласти стерильний перев’язочний матеріал на рану,  зав’язати її бинтом.
5.5 Виконувати всі вказівки відповідального з ліквідації небезпеки.
36
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 6
на тему”Приготування цементного розчину вручну”
37
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 7
на тему “Приготування цементно – піщаного розчину вручну”
39
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com

 

ШТ – 3(2-3).1.3 – Опорядження поверхонь простою штукатуркою
     Здобувач освіти повинен вміти:накидати розчинову суміш вручну на поверхні стель і стін штукатурною лопаткою, ковшем, кельмою з сокола; намазувати розчинову суміш на сітчасту поверхню соколом і напівтерком, намазування розчинову суміш на сітчасті поверхні кельмою з сокола.
41
ІНСТРУКЦІЯ № 5
з охорони праці під час виконання основних операцій штукатурного процесу
1. Загальні вимоги
Інструкція розроблена відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
Дотримуючись правил охорони праці здобувачі освіти повинні:
– дотримуватись правил безпечного виконання різних видів штукатурних робіт вручну;
– дотримуватись правил безпечного виконання штукатурних робіт використовуючи механізовані засоби;
– користуватися спецодягом та засобами індивідуального захисту під час виконання штукатурних робіт вручну;
– знати місця розташування аптечки та первинних засобів пожежогасіння і вміти користуватися ними.
1.2  Не приступати і не виконувати роботу у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані.
2. Вимоги охорони праці перед початком роботи
2.1 Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети і матеріали. Звільнити проходи і підходи.
2.2  Перевірити справність ручного інструменту і пристосувань. Ручки ковша і штукатурної лопатки повинні бути без розколів, гладенькими та надійно закріплені.
2.3 Перевірити справність настилів, риштувань, підмостів, пересувних столиків, наявність та справність їх огородження.
2.4  Перед роботою перевірте дощатий настил; він має бути без ушкоджень і не прогинатися.
3. Вимоги охорони праці під час роботи
3.1  Здобувачі освіти зобов’язані виконувати тільки ту роботу, до якої допущені та по якій проінструктовані.
3.2  Робоче місце повинно бути організоване так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.
3.3 Під час роботи забороняється доторкатися до відкритих струмоведучих частин  електроустаткування та оголених проводів.
3.4 Включення в мережу механізованих інструментів, механізмів та інших струмоприймачів дозволяється здійснювати лише майстру виробничого навчання.
3.5 Робоче місце, за необхідності проведення робіт сидячи, обладнують сидіннями (приставними, висувними або відкидними), якими здобувачі освіти можуть користуватися для відпочинку і виконання окремих операцій основної роботи.
3.6 Інструменти і пристрої необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.
3.7 Забороняється брати руками розчин, незалежно від його складу.
3.8 Для освітлення робочого місця необхідно встановлювати світильники таким чином, щоб не засліплювати очі.
3.9  Робоче місце необхідно систематично очищати від залишків матеріалів і будівельного сміття.
3.10 Забороняється: класти інструменти на інвентарні огородження; скидати
матеріали, сміття тощо з висоти підмостків.
3.11 Під час виконання дрібних внутрішніх робіт застосовують переносні металеві драбини.
3.12 У разі пересувного робочого місця інструмент треба розміщувати в спеціальному ящику або інструментальній сумці.
3.13  За намазування розчину на поверхню стін або стелі з металевого сокола на упорі часті зриви кінця лопатки із слизької металевої поверхні сокола, лопатка може поранити руку, якою ви тримаєте сокіл. Щоб цього не трапилось, упиратися необхідно не полотном, а ручкою лопатки або рукою.
3.14  Уникайте потрапляння вапняного розчину в очі. Працюйте в захисних окулярах. Уразі потрапляння розчину в очі промийте їх негайно розчином борної кислоти (1чайна ложка на склянку кип’яченої води) і зверніться до лікаря.
4. Вимоги охорони праці після закінчення роботи
4.1  Відключити від мережі всі електроспоживачі.
4.2  Очистити інструмент, пристосування, улаштування від розчину.
4.3  Очистити від будівельного сміття робоче місце.
4.4  Інструмент, спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту покласти в відведене для них місце.
4.5  Помити руки, лице з милом, при можливості прийняти душ.
4.6  Доповісти керівникові про всі недоліки, які мали місце під час роботи.
5. Вимоги охорони праці в аварійній ситуації
5.1 При виявленні будь-яких порушень безпечних прийомів праці або травмування під час виконання штукатурних робіт необхідно негайно повідомити про це майстра виробничого навчання.
5.2 У разі евакуації здобувачів освіти з майстерні, майстер перевіряє всіх по списку, які були присутні на заняттях.
5.3 У разі виникнення нещасних випадків чи захворювання необхідно викликати швидку допомогу, надати першу допомогу потерпілому.
5.4 Для надання першої допомоги при пораненні необхідно  накласти стерильний перев’язочний матеріал на рану,  зав’язати її бинтом.
5.5 Виконувати всі вказівки відповідального з ліквідації небезпеки.
42
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 8
на тему “Нанесення розчину на поверхню ковшем”
43
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОВПРАВИ  ШТ – 3(2-3) 1.3.
на тему “Оволодіння прийомами накидання розчину на поверхню ковшем”
45

46
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 9
на тему “Нанесення розчину на поверхню штукатурною лопаткою з сокола”
49
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОВПРАВИ ШТ – 3(2-3) 1.3.
на тему “Оволодіння прийомами накидання розчину на поверхню штукатурною лопаткою”
53

54
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 10
на тему “Оволодіння прийомів розрівнювання розчину на поверхні півтерком”
55
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОВПРАВИ ШТ -3(2-3) 1.3.
на тему “Оволодіння прийомами розрівнювання розчину півтерком”
59

60
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 11
на тему “Затирання штукатурного шару теркою”
61
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
ВІДЕОВПРАВИ ШТ- 3(2-3) 1.3.
на тему “Оволодіння прийомами затирання штукатурного шару теркою”
63

64
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Професійно – практична підготовка by Matsai Nataliya - Illustrated by Наталія Мацай - Ourboox.com
Список використаних джерел
  1. Інноваційні педагогічні технології навчання професії: Монографія /А.С.Нікуліна., Ю.Б.Максименко ,Г.П. Матвєєв., С.О.Заславська., І.Є.Сілаєва.,М.П. Костюченко., В.М.Молчанов; за ред.. А.С.Нікуліної  – Донецьк: ДІПО ІПП, 2005. – 385 с.
  2. Інноваційні підходи до організації навчального процесу в ПТНЗ: І.В. Ковальчук,спецкурс для підвищення кваліфікації керівних і педагогічних кадрів освіти – К.: Шк. світ, 2009.–136 с.
  3. Організація уроку в умовах модернізації освіти А. Соломатін //Відкритий урок – 2006.- №10.- С. 3-16.
  4. Стандарт професійної (професійно-технічної) освіти СП(ПТ)О 7133.F.43.31-2017 Професія: Штукатур Код: 7133
  5. Технологія опоряджувальних робіт (для учнів ПТНЗ будівельного профілю): навч. посіб./ Я. Ю. Білоконь, Ю. І. Кравець, М. І. Михнюк, Т. В. Пятничук. – Київ : ІПТО НАПН України, 2015. – 167 с.
  6. Штукатурні роботи: Підручник для проф. техн. навчальних закладів: В 2 ч. / За ред. А. С. Нікуліної – К.: Вікторія, 2004р.
69
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content