המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון by אמיר נריה ציון - Illustrated by אמיר נריה ציון - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון

by

Artwork: אמיר נריה ציון

בן 35 מראשון לציון, יועץ שיווקי. מקדם עסקים באינטרנט ומוביל אותם להצלחה. מלווה אנשים בפתיחת עסק ומדריך עסקים קטנים בשיווק Read More
 • Joined Sep 2016
 • Published Books 2
המדריך לפתיחת עסק

המדריך השלם לפתיחת עסק

מדריך זה כולל טיפים מעשיים לפתיחת עסק עצמאי מצליח וללא צורך בהון עצמי גבוה. המדריך נכתב על ידי אמיר נריה ציון, במטרה להעניק לכל אחד ואחת, את כל הידע והכלים הנדרשים לפתיחת עסק עצמאי מצליח בתוך זמן קצר במיוחד. מקבץ הטיפים שתקבלו במדריך זה, נכתבו מתוך ניסיון אישי שלי בעקבות הטעויות וסיפורי ההצלחה שעשיתי במהלך הקריירה שלי כעצמאי בתחום קידום וליווי עסקים קטנים להצלחה.

המדריך ילווה אותך, שלב אחר שלב, בדרך להצלחה העסקית, מרגע גיבוש הרעיון ועד לרגע שבו העסק שלך יצליח להתקיים בזכות עצמו ובעיקר בזכותך.

אשמח לחלוק איתך את כל הידע והכלים שלמדתי, בדרך הכי פשוטה להבנה וקלה ליישום.

אני מאמין שכל אחד יכול לפתוח עסק עצמאי מצליח משלו, גם אם אין לו הון עצמי גבוה או ניסיון עסקי, כי לעזור לכל אחד לפתוח עסק זו המומחיות שלי.

כל הזכויות שמורות לאמיר נריה ציון, אין לעשות במדריך כל שימוש מסחרי. המדריך נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד ומתייחס לשני המינים כאחד.

עסק בקלות – פשוט לפתוח עסק

3
מדריך פתיחת עסק

אמיר נריה ציון – הסיפור שלי

דרכו של כל מסע חדש מתחילה תמיד בצעד הראשון!

לפני שהחלטתי לפתוח את עסק בקלות, חשבתי כמו כולם שבשביל לפתוח עסק מצליח, חייבים להביא הרבה מאוד כסף מהבית.

כמו רוב האנשים, התחלתי לעבוד כשכיר במשרות שונות ומשונות, שמעולם לא אהבתי, גרתי עדיין אצל הוריי וחשבתי שלעולם לא אוכל להצליח בחיים, כיוון שלא נולדתי למשפחה עשירה ולא ממש היה לי ידע א ניסיון מקצועי.

בתוך תוכי תמיד ידעתי שאני לא מוכן להמשיך לסבול זאת. תמיד ידעתי שאני אדם של חלומות שלא מוכן לבזבז את החיים בשביל לעבוד עבור אחרים. רוב האנשים בעולם נאלצים להמשיך לעבוד במקום העבודה שלהם בלית ברירה, כיוון שכך הם הורגלו, למרות שרוב האנשים יכולים להרוויח פי כמה וכמה יותר כעצמאים שאוהבים לעשות את מה שהם תמיד חלמו.

באותה תקופה אני זוכר שלא ישנתי מספיק בלילות ובכל יום חיפשתי מישהו שיעזור לי לצמוח ולחלוק יחד איתי את הידע ובעיקר את האתגר הגדול הבא. עד שהגעתי להחלטה הראשונה שלי, ראשי המשיך לעבוד במשך שעות נוספות ובכל בוקר כמובן שהמשכתי לקום לעבודה בלית ברירה.

לבסוף זה קרה! החלטתי לעשות את הצעד הראשון ולקפוץ למים העמוקים כנגד כל הסיכויים, והחלטתי ללמוד את כל עולם השיווק באינטרנט עד שהצלחתי להכיר אותו מספיק טוב והתחלתי להציע אותו למכרים ולעסקים מזדמנים חדשים.

בסופו של דבר פגשתי לגמרי במקרה בחור צעיר ומומחה גדול שלימד אותי את כל מה שתמיד חלמתי, וביחד יצאנו אל מסע מאתגר ופתחנו יחד את העסק האינטרנטי הראשון והמשותף שלנו.

לא הכל זרם כמו שחשבתי, אבל מאותו יום שהפכתי להיות עצמאי, התחלתי להתמלא בביטחון ובסיפוק עצמי ופתאום התחלתי להאמין שהעולם שלנו מסוגל להגשים לנו כל חלום, אם נתאמץ מספיק ולא נפסיק לעשות זאת.

הצעד הראשון והחשוב ביותר שלי היה אותו רגע שגרם לי להחליט לבחור בדרך של חיים חופשיים ומאתגרים, ותוך זמן קצר שהחיים העסקיים הרבה יותר פשוטים, ואם באמת רוצים להצליח, עם קצת תעוזה ואמונה הכול אפשרי וכל שאיפה ניתנת להגשמה.

תוך זמן קצר הבנתי מהר מאוד שכל מה שנדרש בכדי להצליח זה רק לעשות את הצעד הקטן הזה בלי כל פחד, ולנסות להגשים כל חלום בביטחון ובאמונה.

ולאחר שלוש שנים מאתגרות, אני עושה עסקים בכל יום עם אנשים ברחבי הארץ ונהנה מכל רגע. כי אני למדתי שאם אתה לא נמצא במקום שאתה אוהב, ולא עושה את מה שאתה אוהב, כנראה שאתה לא נמצא במקום הנכון.

היום אני מציע לכל מי שרוצה לפתוח עסק ארגז כלים עשיר שמשרת גם אותי וגם את הלקוחות שלי, והיום אני מתכוון להעניק אותו לכל מי שרוצה לעשות שינוי חיובי בחיים שלו, ומוכן להעז לעשות רק את הצעד הראשון בדרך להצלחה ולחיים עצמאיים ומלאים אתגר.

במסגרת הקורס הדיגיטלי שיצרתי לפתיחת עסק בקלות, והמעטפת שבניתי יחד עם כל השותפים הנהדרים שלי בתכנית הליווי האישית לפתיחת עסק, כיום כל מי שרוצה לפתוח עסק קטן, יוכל לצאת לדרך בהצלחה ולעשות את הצעד הראשון לפתיחת עסק ולמימוש כל רעיון עסקי בקלות ובאחריות.

5
להתחיל בצעד הראשון

פרק ראשון

הצעד הראשון להצלחה שלך

רבים מהאנשים שפגשתי תמיד חלמו לפתוח עסק, אך בדרך כלל לא ידעו כיצד להתחיל או כיצד לעשות זאת. ברוב המקרים, ובדרך כלל בגלל חששות ופחדים שונים ומשונים, שם מתנפצים רוב החלומות לפתוח עסק. זה מוזר, אבל בודדים האנשים שבאמת מעזים להגשים את עצמם ונאלצים בלית ברירה להישאר “תקועים” במקומות העבודה שלהם, גם אם אינם מסופקים מכך. ישנם כמה סוגים של פחדים: פחד מכישלון, פחד מביקורת ופחדים נוספים, אשר ברוב המקרים כלל לא קיימים במציאות ומתקיימים רק במחשבות השליליות של האדם ותו לא.

אבל אני רק יכול להבטיח לכם שאם תשאלו את רוב האנשים הקרובים אליכם שבחרו בכניעה לרגשות הפחד ונאלצו להישאר במקום העבודה המתסכל שלהם, אחרי מספר שנים, משכנתא חונקת, ושלושה ילדים, הם הבינו בדיעבד שחבל שהם לא הצליחו להתגבר על החששות כשהגיע הרגע, לאזור אומץ ולצאת לדרך עצמאית מלאת סיפוק עצמי עשיר.

7

אמונות מגבילות – התירוצים שמנהלים את חיינו

קיימים 5 סוגים של אנשים שנמנעים מלנקוט בפעולה מסוימת:

 1. הפחדנים – האנשים שפוחדים מכישלון ואומרים לעצמם:”זה לא בשבילי, אני לא מסוגל לעשות זאת וכו'”

 2. הדחיינים – האנשים שתמיד מבטיחים לעצמם ולסביבה:”אני אעשה זאת, אבל בסוף השנה, אחרי החגים..” ותמיד דוחים את המועד לביצוע הפעולה.

 3. הוותרנים – אלו שתמיד מתחילים לעשות פעולה מסוימת ומהר מאוד כשהם נתקלים בקושי הם מוותרים, מרימים ידיים וחוזרים לנקודת ההתחלה במצב הרבה יותר גרוע ממה שהיה קודם.

 4. המבולבלים – האנשים שמרוב רעיונות ודעות לא יודעים מה עליהם לעשות. הם מתייעצים עם האנשים הלא נכונים ומרוב עצות אחיתופל, עושים תמיד את הדבר הלא נכון ולא יודעים להקשיב לב ולאינטואיציה שלהם.

 5. הקורבנות – האנשים שתמיד יחפשו את מי להאשים בכישלונותיהם – הם יאשימו את בני הזוג, את המשפחה, את החברים, את הממשלה ואפילו את אלוהים ולעולם לא ידעו לקחת אחריות אמיתית על החיים שלהם.

ומה משותף לכל התירוצים האלו? כולם נובעים מאמונות מגבילות שחוסמות אותנו.

8

מהי אמונה מגבילה?

אמונה מגבילה היא אמונה שחוסמת ומשתקת אותנו ובדרך כלל מתייחסת לפחדים שכלל לא קיימים במציאות, אלא אך ורק בראש ובדמיון שלנו. למשל:”אני לא מסוגל לעשות זאת”,”אני לא יודע לעשות זאת”,”אני לא אצליח לעשות זאת”,”אני לא מתאים”,”אין לי את היכולת/הכסף/הזמן..”.

אמונה מגבילה נקבעת אצלנו עמוק בתוך תת המודע ובמרבית המקרים, עוד משלב הילדות המוקדמת. אמונות מגבילות נוצרות בדרך כלל כתגובות לפעולות ומעשים שעשינו וחווינו. למשל, אם אחד ההורים שלנו כעס עלינו בעקבות אגרטל ששברנו בבית ואמר:”יש לך ידיים שמאליות!” אנחנו יכולים לחיות בידיעה שיש לנו “ידיים שמאליות” במשך שנים, למרות שהדבר כלל לא נכון וקיים רק בראש שלנו.

איך להיפטר מאמונות מגבילות?

אחת הטכניקות לנטרול אמונות מגבילות היא למעשה לשאול את עצמכם ברגע שעולה אמונה מגבילה את השאלות הבאות:

 1. האם אתם באמת מאמינים בזה?

 2. האם זה נכון לגביכם כל הזמן ובכל מצב?

 3. האם גם הסובבים אליכם חושבים כך?
  במרבית המקרים רוב האמונות המגבילות יופרכו בשלב זה.

ודרך נוספת שתעזור לכם להתגבר על החששות והפחדים ולנטרל באופן מידי את כל המחשבות השליליות והאמונות המגבילות, היא שברגע שעולה בכם איזושהי מחשבה שלילית או אמונה מגבילה, פשוט לשאול את עצמכם:

“מה כבר הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי?”

אוטומטית הדבר יפחית משמעותית את מפלס הפחד.

אז הצעד הראשון בדרך לפתיחת עסק, הוא בראש ובראשונה להאמין שהדבר אפשרי, להאמין שיש לכם את היכולת לעשות זאת והתגבר על כל החששות, האמונות המגבילות והפחדים שחוסמים אתכם מלעשות א הצעד הראשון.

9
בלי פחד

טיפ #1

לעולם אל תיכנעו לפחדים שלכם. הפחד שלכם קיים אך ורק בראש שלכם!

11

 פרק שני

הכנות לקראת פתיחת העסק

לאחר שהצלחתם להתגבר על הפחדים, התירוצים וכל האמונות המגבילות שחוסמות אתכם והחלטתם לפתוח עסק, מגיע השלב שבו עליכם להחליט איזה עסק לפתוח? השלב הזה כולל את ביסוס וגיבוש הרעיון העסקי, על סמך הניסיון המקצועי שלכם או על סמך התשוקה שלכם לדבר שאותו תרצו להציע לקהל הלקוחות שלכם.

בשלב זה עליכם להגות ולגבש את הרעיון העסקי ולהתחיל לגייס את כל המידע והמשאבים העומדים לרשותכם, על מנת שתוכלו לממש את החלומות שלכם בדרך לפתיחת העסק העצמאי הראשון שלכם.

בשלב זה עליכם לערוך רישום מסודר ומפורט ולהתחיל לבצע עבודת מחקר מעמיקה, בכל הנוגע לתחום בו אתם מעוניינים לעסוק.

שלב זה כולל את כתיבת התכנית העסקית, הגדרת הרעיון העסקי, ניתוח מתחרים וניתוח תפוסי רכישה של קהל הלקוחות שלכם בתחום בו בחרתם.

זהו השלב ההכרחי והחשוב ביותר לעסק, היות ומדובר ביסודות ובחזון העסקי שבאמצעותו תממשו ותוציאו לפועל את הרעיון העסקי הראשון שלכם.

12

כיצד כותבים תכנית עסקית?

התכנית העסקית היא הבסיס של כל עסק. מומלץ להיעזר בשירותיו המקצועיים של יועץ עסקי מנוסה, על מנת לבחון את כדאיותו של הרעיון העסקי, ויישומו בפועל. כמו כן, טרם תחילת כתיבת התכנית העסקית והשיווקית שלכם, עליכם לבחון היטב לאיזה תחום קיים ביקוש בקרב הלקוחות הפוטנציאלים שלכם, ולאיזה תחום לא נדרשת השקעה גבוהה, ביחס למתחרים וביחס לעלויות ההקמה והתפעול השוטף של העסק שלכם.

כמובן שחייבת להתבצע גם התייחסות פיננסית מצד עלויות ע”י בעל מקצוע מיומן, אך קיימת אפשרות שתוכל לעזור לכם בקלות לדעת מה כדאי לכם להציע ללקוחות שלכם.

הדרך הבטוחה והטובה ביותר לבצע בירור צרכים לתחום העיסוק בו בחרתם, היא באמצעות ניתוח צרכים באינטרנט, באמצעות פתיחת חשבון חינמי ב-Google Ads (או בעברית:”מתכנן מילות המפתח של גוגל”) וגם ב-Google Trends לניתוח מדרג החיפושים והמגמות לאורך זמן.

בכלי מדהים זה, כל אחד יכול בקלות לבדוק אילו חיפושים מחפשים הגולשים האקראים באינטרנט, עבור כל תחום עיסוק, וכמה מוכנים לשלם המתחרים בתחום עבור פרסום לכל קליק (*PPC-Pay Per Click), כדי להופיע בביטויים הרלוונטיים לתחום העיסוק המבוקש ב-Google.

אני ממליץ לכל אחד לבדוק את כדאיותו של כל רעיון בכלי זה, על מנת לדעת מהם הגורמים חשובים ביותר להקמתו של כל עסק:

 1. מה מחפשים הלקוחות שלכם? כמה מוכנים לשלם על כך המתחרים שלכם? כמה לקוחות פוטנציאלים יש לכם בכל תחום? האם תחום העיסוק שבחרתם הוא בכלל כדאי עבורכם? אולי עדיף לכם להמשיך ולבדוק תחומים נוספים ורווחיים יותר?

13
תכנית עסקית

טיפ #2

 תנו מענה לצרכים אמיתיים ולא לרעיונות מיותרים!

15

הגדרת המיזם והחזון העסקי

לאחר שמצאתם את תחום העסקי האידיאלי עבורכם לצורך הקמת התשתית עליכם לגבש את התכנית העסקית והשיווקית של העסק הראשון שלכם. עליכם להגדיר היטב מה אתם הולכים להציע מכל היבט אפשרי. שלב הגדרת המיזם החדש שלכם הוא הכרחי להמשכיות של קיומו ועל-ידי כך, תוכלו לבנות עבורו יסודות יציבים ואיתנים, אשר מתבססים על התכנית העסקית שלכם וכן על היכולות והכישורים האישיים שלכם.

על התכנית העסקית לכלול את עלויות ההקמה והתפעול, עלויות השיווק והפרסום, הגדרת הרעיון העסקי והמטרה שלשמה אתם מקימים את העסק שלכם וכמובן את דרכי הפעולה לצורך מימוש המטרה העסקית, בהתחשב בכל הגורמים והסיכונים האפשריים.

תכנית עסקית טובה עשויה לסייע לכם בעתיד לממש את כל הרעיונות שלכם באמצעות יצירת דרכי פעולה, ובעת הצורך לגייס משקיעים ושותפים פוטנציאלים אשר יהיו רלוונטיים עבורכם ועבור העסק הראשון שלכם בהמשך הדרך. מומלץ להיעזר בבעל מקצוע מיומן ולהימנע מטעויות בהמשך.

16
זמן שווה כסף

טיפ #3

זכרו! תכנון עסקי וכתיבת תכנית עסקית מונעת טעויות וחוסכת זמן יקר.

זמן = כסף

 הימנעו מבזבוז זמן יקר ודעו להעריך את שעות העבודה שלכם כראוי

18

שלבים בכתיבת תכנית עסקית מוצלחת

במידה והחלטתם לכתוב את התכנית העסקית בעצמכם בשל תקציב פיננסי מוגבל, ניתן לעשות זאת, אך עדיין מומלץ לנתח את התכנית אצל בעל מקצוע מיומן ומנוסה. בכל אופן, הדבר אפשרי, אך עליכם לכתוב תכנית שיווקית ועסקית מספיק טובה שתכלול את כל הגורמים הרלוונטיים. הן מהפן השיווקי והן מהפן הפיננסי והמשפטי.

במדריך זה אנסה להתייחס אך ורק לצד השיווקי והפרסומי, למרות שיש לקחת בחשבון גם את שאר הצדדים הנ”ל.

1. הגדרת הרעיון העסקי – החלק החשוב היותר בתכנית השיווקית הוא הגדרת המיזם והמטרה העסקית המרכזית. כאשר יש לכם מטרה והגדרה ברורה של שיטת העבודה ודרכי הפעולה, הכול יזרום טוב יותר מהרגע שיצאתם לדרך.

הגדרת המיזם חייבת להיות ברורה ופשוטה ליישום, בהתבסס על ניתוח הצרכים שביצעתם עבור קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלכם.
הגדרת מיזם או רעיון עסקי שתהיה מוגדרת בצורה טובה, חייבת להיות קלה ופשוטה להבנה ובראש ובראשונה עבור עצמכם במשפט אחד קצר, כך שכולם סביבכם יבינו וידעו בדיוק מה אתם מציעים ובמה אתם עוסקים.

19
המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון by אמיר נריה ציון - Illustrated by אמיר נריה ציון - Ourboox.com

טיפ #4

פשטו את תחום העיסוק שלכם במשפט אחד קצר. דעו בדיוק מה אתם עושים!

21

הגדרת קהל היעד

השלב הבא בתכנית השיווקית שלכם מבסס על ניתוח הצרכים שהכנתם קודם באמצעות הכלי לתכנון מילות המפתח של Google. לאחר שהבנתם מה אתם הולכים לעשות והגדרתם היטב את הרעיון העסקי, עליכם לדעת בצורה מדויקת, מה מאפיין את הלקוחות הפוטנציאלים שלכם.

נסו להבין למי בדיוק אתם הולכים לשווק את המוצר או השירות שלכם ובנו פרופיל ללקוח האידיאלי שלכם מכל ההיבטים.

נסו לבצע הפרדה לפי גילאים, אזור מגורים, סטטוס, מאפיינים אישיים והרגלים, על סמך הניתוח שביצעתם בכלי של Google Ads וב- Google Trends.

לאחר שתדעו בדיוק מיהו קהל היעד שלכם, יהיה לכם הרבה יותר קל לדעת כיצד לשווק ולהגיע לקהל שהגדרתם, בין אם באמצעות פייסבוק, Google, אינסטגרם, טיק טוק, או בכל ערוץ פרסום אחר שתראו לנכון.

זכרו תמיד שהקהל שלכם חייב להיות מוגדר, ולעולם לא תוכלו “להגיע לכולם”. להגיע לכולם זו קלישאה שלעולם לא עובדת וכמעט בלתי אפשרית ברוב המקרים והעיסוקים.

22
המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון by אמיר נריה ציון - Illustrated by אמיר נריה ציון - Ourboox.com

טיפ #5

הגדירו באופן מדויק למי מתאים המוצר שלכם. זכרו שלעולם לא ניתן לשווק לכולם.

24

בצעו מחקר מוקדם ואספו מידע רלוונטי

שלב איסוף המידע הוא הכרחי עבור כל עסק, היות ומעבר לניתוח הצרכנים התיאורטי, מומלץ לצאת לשטח ולהכיר את תחום העיסוק מכל היבטיו. חשוב לערוך סקר קצר או אפילו שאלון קצר, על מנת לבדוק האם הנתונים התיאורטיים עולים בקנה אחד עם הפידבקים מהשטח. באמצעות הניתוח הקצר תוכלו לדעת כיצד נתפס המוצר שאותו אתם הולך לשווק, והאם אתם מתחברים לתחום העיסוק שבחרתם או שכלל לא מתאים לכם לעסוק בתחום זה.

ניתוח נוסף שעליכם לעשות, הוא אחר המתחרים שלכם בתחום שבחרתם.

זכרו שאם יש תחרות בשוק, סימן שיש עבודה בתחום זה. ואם אין מתחרים בתחום שבחרתם, סימן שאין ממש ביקוש למוצר שלכם ולא מומלץ להיות הראשון בתחום חדש, אלא לצאת לדרך עם מוצר שיש לו שוק קונים אמיתי, ותמיד עדיף להתגלח על זקנם של אחרים וכמעט בכל תחום.

הניתוח האחרון שעליכם לעשות הוא אחר עצמכם. עליכם לדעת בדיוק מי אתם והאם תחום העיסוק שבחרתם מתאים ומעניין אתכם, האם יש לכם את הכישורים והיכולת לעסוק בו והאם יש בכם תשוקה מספיק גדולה לעסוק בתחום בו בחרתם.

תחום שאינו בוער בכם לרוב לא יצלח, ועדיף שתבחרו בתחום בו אתם מרגישים משהו בוער. תשוקה אמיתית מתוך אהבה והתלהבות היא הרגש החשוב ביותר עבור הצלחתו של העסק הראשון שלכם.

לאחר שעשיתם זאת, תוכלו לדעת האם אתם מרגישים שאתם מסוגלים ורוצים באמת לעסוק בתחום בו בחרתם או שעדיף לכם לבחור בתחום עיסוק אחר.

ניתוח מתחרים נקרא בשפה המקצועית :”ניתוח Swot” שמתייחס לניתוח המצב הקיים שלכם בתחום העיסוק בו בחרתם ביחס למתחרים שלכם. עליכם לזהות את כל ההזדמנויות, האיומים, החוזקות והחסרונות שלכם בתחום בו בחרתם מכל ההיבטים, הן ברמה האישית והן ברמה העסקית.

25
בצע מחקר מוקדם

טיפ #6

בצעו מחקר מעמיק לפני שתצאו לדרך. הכירו את עצמכם ואת המתחרים שלכם בתחום בו בחרתם.

27
מחקר מוקדם לפתיחת עסק

פרק 3

טיפים חשובים לפתיחת עסק

עד כה המדריך עסק בהכנות התיאורטיות לפתיחת עסק.

בפרקים הבאים אנסה לפשט את כל דרכי הפעולה שיעזרו לכם לצאת לדרך בביטחון ובהצלחה, תוך כדי הימנעות מטעויות מסוכנות בתחילת הדרך.

את הדברים שאכתוב בעמודים הבאים, אשתדל לפשט בצורה מקסימלית, על מנת שהדברים ישמשו לכם לכלי מרכזי בתחילת הדרך החדשה והמאתגרת שלכם.

זכרו! דברים אלו אני כותב על סמך הניסיון האישי שלי, הטעויות, ההצלחות והכישלונות שחוויתי במהלך הדרך המאתגרת שעשיתי, כך שהדברים האלו מסוגלים לעזור כמעט לכל אחד להימנע מטעויות ולהצליח לפתוח עסק מצליח בקלות ובתוך זמן קצר.

29

טיפ #7

שמרו על מקום העבודה שלכם

 

אם עלה בדעתכם לעזוב את מקום העבודה שלכם ולפתוח עסק כבר מחר, זוהי הטעות החמורה ביותר שאתם יכולים לעשות לעצמכם. עד שהעסק שלכם יתייצב ויעמוד באיתנות על שני רגליו, עדיף שתהיה לכם הכנסה קבועה ממקום העבודה שלכם, ותמיד עדיף שתימנעו מלקיחת הלוואות מסוכנות. לעיתים הלוואות יכולות לעזור, אך בדרך כלל הלוואה תביא אתכם לקריסה כלכלית, הרבה יותר מהר מכפי שניתן לדמיין.

עדיף לקחת הלוואה לעסק רק בהמשך הדרך, לאחר שהבנק שלכם יראה שיש לכם מספר מקורות הכנסה ותזרים גבוה, ואז גם תהיו זכאים לתנאים טובים הרבה יותר.

הלוואה אולם מסוגלת להביא את העסק לצמיחה מהירה, אך רק לאחר שתלמדו כיצד למנף אותה בצורה אחראית לאחר מספר שנים ותזרים גבוה.

30
מפגשי נטוורקינג

טיפ #8

פתחו קשרים עסקיים והפיצו את הבשורה

קשרים זה שם המשחק ואתם השחקנים הראשיים. צרו לעצמכם רשת קשרים אינסופית והפיצו את הבשורה שהחלטתם לפתוח את העסק שלכם לכל הסובבים והמכרים שלכם. הפיצו את הבשורה המשמחת לכל מי שתוכלו – חברים, משפחה, קולגות לעבודה ולספסל הלימודים, שכנים ועוד.

השמועה תפיץ את עצמה מהר יותר מכפי שחשבתם, וסביר להניח שמשם יגיעו גם העסקאות הראשונות שלכם.

יש כח עוצמתי לפרסום מפה לאוזן דרך מכרים, היות והמכרים שלכם לרוב ירצו בטובתכם ללא תנאי.

האנשים המקורבים אליכם יפיצו את העיסוק החדש שלכם, ממש כמו כדור שלג שיילך וייגדל במשך הזמן.

זכרו! עדיף להתנסות על מכרים קרובים ולעשות את הטעויות הראשונות שלכם עם מקורבים ולא עם לקוחות חדשים.

כמו כן, מיום הקמת העסק הראשון שלכם, תהיו חייבים לפתוח דף עסקי בפייסבוק ובשאר הרשתות החברתיות, על מנת להגדיל את כמות החשיפה של העסק למעגל נוסף של חברים רחוקים. באותו אופן שפרסמתם את העסק שלכם מפה לאוזן לאנשים המקורבים אליכם, תוכלו להזמין את החברים שלכם בפייסבוק ובשאר הרשתות החברתיות. לאחר הזמנת החברים שלכם בפייסבוק לסימון לייק לעמוד העסקי שלכם, מומלץ להירשם גם לקבוצות הרלוונטיות ולפרסם את מה שאתם עושים גם בפרופיל האישי שלכם.

***

שימו לב לחוקים שקובעים המנהלים בכל קבוצה ולמדיניות פייסבוק בנושא שיתופים בחינם. מותר לפרסם עד 5 קבוצות ביות והשהייה של כמה שעות בין שיתוף אחד לשני.

בשנים האחרונות, פייסבוק התחילו להחמיר ולחסום משתמשים שמשתפים יותר מהרגיל ורואה בכך ספאם. לכן יש לנקוט במשנה זהירות!

מעבר לכך שלא כדאי להיות “ספאמר נודניק” ופרסום איכותי עושים אך ורק בתשלום.

בנוסף, גם בציר הזמן האישי שלכם, פייסבוק בשנים האחרונות מונעת מההעלאות שלכם להגיע לחברים ולעוקבים שלכם, ולכן כיום, ללא פרסום מקצועי שתעשו בתשלום, לא תגיעו כלל ללקוחות חדשים ולא ניתן לוותר על כך בכלל.

דרך נוספת ויעילה לחשוף את העסק שלכם בשלב הראשון, היא באמצעות הרשמה לקבוצת נטוורקינג מובילה. באמצעות הנטוורקינג תוכלו לחשוף את העסק שלכם ולפתח מערכת של שיתופי פעולה ורשת קשרים אפקטיבית, במחיר משתלם יחסית ונוח, ולרוב האפשרויות להצטרפות לקבוצות מהסוג הזה הן די גמישות ורבות.

היתרון בהצטרפות לקבוצת נטוורקינג מובילה היא היכולת שלכם ליצור קשרים עסקיים רבים עם עסקים מתחומים מקבילים. שיתוף פעולה עם עסקים דומים תביא לכם את היכולת להגיע למעגלים עסקיים ומעגלי לקוחות נוספים, באמצעות הפניות של עסקים מתחומים מקבילים אליכם, תמורת אחוזים, ובאותו אופן גם אתם תזכו לקבל הפניות מלקוחותיהם של השותפים העסקיים שלכם.

32

טיפ #9

בדלו את עצמכם מהמתחרים

מצאו יתרון מסוים שרק אתם יכולים להציע. הבידול יכול להיות במחיר, בערך מוסף, בייחודיות, בשיטת הפרסום, בשיטת העבודה, בסוד שתשמרו אך ורק לעצמכם, בספק בלעדי שרק אתם מכירים ועובדים מולו וכיו”ב. לרוב אני מאמין שלעסק טוב אין מתחרים, ברגע שתדעו לבדל את עצמכם מספיק טוב מאחרים ותדעו שאתם ממש טובים במה שאתם עושים לעומת האחרים, לא תחששו ממתחרים אחרים ובכך תצדיקו את המשך קיומו של העסק שלכם.

כמו כן, תוכלו גם להשקיע מאמצים בחיפוש אחר שם עסק או אתר אינטרנט קליט ומקורי שקל לזכור ולאתר באינטרנט. שם מקורי ייחקק בזיכרון של הלקוחות שלכם ובכך יביא אותם לביקורים חוזרים בקלות. שם העסק חייב להיות קצר ופשוט, ובכדי למצוא את השם הטוב ביותר מומלץ להיכנס לחברה לרישום דומיינים למצוא את שם הדומיין הזמין המתאים עבורכם ועבור העסק הראשון שלכם.

לאיתור דומיין (*שם מתחם/כתובת לאתר שלכם) – livedns.co.il

33

טיפ #10

שימו את הלקוחות שלכם תמיד במרכז

כעסק חדש, מחובתכם להעניק ללקוחות שלכם תמיד שירות מצוין ותמיד לדבר איתם בגובה העיניים. תתחברו רגשית ללקוחות החדשים שלכם, ותנו לכולם יחס אישי וחם עבור כול לקוח חדש. הרבה יותר כיף לעשות עסקים עם אנשים שאתם מכירים ברמה האישית. ברגע שתתחברו ללקוחות שלכם יהיה לכם הרבה יותר קל למכור להם בהמשך את השירותים שלכם וגם להם יהיה הרבה יותר נחמד לרכוש מכם.

הם תמיד ישמחו לחזור אליכם שוב ושוב בהמשך הדרך, מאשר לפנות לאנשים זרים. ברגע שתשמרו על יחסים מצוינים עם הלקוחות שלכם, הם יהפכו ללקוחות קבועים ונאמנים. מרבית הלקוחות מעדיפים לקנות במקומות מתוך הרגל והיכרות קודמת בכדי להימנע מסיכונים פסיכולוגיים.

זכרו תמיד שתהליך המכירה הוא תהליך רגשי ברוב המקרים, והרבה יותר קל למכור למישהו שהצליח להתחבר אליכם ברמה הרגשית והאישית.

עם הזמן תגלו שממש כדאי לך לשמור על קשר עם הלקוחות הקבועים שלכם, כיוון שאלו ימליצו עליכם גם למקורביהם בשמחה רבה.

זכרו – “טוב שם משמן טוב”

34

טיפ #11

המחיר שעושה את ההבדל

 המוח האנושי שלנו מבין את הדברים בצורה קצת שונה ממה שאנו חושבים. תמיד תנקבו בסכומים שאינם עגולים על מנת שהלקוחות שלך יראו את הדברים אחרת. כמו רוב הדברים שאנו רוכשים, חברות הענק יודעות לתמחר לנו את השירותים והמוצרים השונים בסכומים שאינם עגולים, על מנת שהמוח שלנו יבין שהמחיר נמוך יותר ממה שנדמה לנו. לדוגמה במידה והשירות שלך עולה 2,000 ₪, עדיף לתמחר אותו בסכום כמו 1,945 ₪. הבדל קטן, אך משמעותי לכמות המכירות שלך עבור הלקוח הממוצע.

ישנה גם משמעות למחירים ספיציפיים שנתפסים אמינים יותר מאשר מספרים עגולים. בנוסף, בדרך כלל גם מחירים שמסתיימים בספרה 9 או 7 נמכרים יותר.

למשל במקום 100 ₪ – עדיף לתמחר ב-97 ₪.

35

טיפ #12

 נהלו את העסק שלכם באמצעות רישום מסודר

הסדר שתעשה בעסק שלכם עשוי לחסוך לכם זמן יקר ויניע את התקדמותכם ביעילות רבה. ברגע שתנהלו יומן משימות וקבצי מעקב לקוחות, יהיה לכם הרבה יותר קל לעקוב אחר הנעשה בעסק שלכם ולזרז את התהליכים בדיוק כפי שתרצו. בכל ערב לפני השינה תכתבו לעצמכם את המטלות שלכם לבוקר שלמחרת ולשבוע הקרוב וחלקו את היום לפי חלוקה ביומן של גוגל.

בנוסף, בכל סוף שבוע ותחילת שבוע תעקבו אחר המשימות שהתבצעו כפי שתוכנן מראש. עבודה לפי יעדים ומטרות מוכחת כמוצלחת. שיש לך מטרה ברורה הדרך להשגתה תהיה פשוטה.

הרישום הנוסף שעליכם לעשות הוא עבור כל ההוצאות וההכנסות השבועיות שלכם. ובסוף החודש, תערכו סיכום של רווח מול הפסד. את הדוחו”ת הכספיים יהיה לכם הכי קל לנהל באמצעות תוכנה לניהול פיננסי, מערכת CRM פשוטה לניהול לקוחות, או אפילו טבלת אקסל פשוטה אך ורק לצורך מעקב.

תוכנת CRM – תוכנה שתעזור לכם לאסוף את כל המידע אחר ההתקשרויות והמשימות מול הלקוחות שלכם, ניהול החשבונות ופרטי יצירת הקשר.

36

טיפ #13

בשלב הראשון תתחילו לעבוד מהבית

עסקים רבים בתחילת הדרך מתפתים מאוד מהר לשכור מקום עוד לפני שנכנסו הרווחים. השכרת חנות או משרד כרוכים בהוצאות גבוהות מאוד שעלולות להיות מאוד מסוכנות לעסק חדש. אני ממליץ לכל מי שרוצה לפתוח עסק ראשון להתחיל בזמן הפנוי מהבית, ולהשקיע את ההשקעה הראשונית בפרסום באינטרנט. האינטרנט זמין לקהל בלתי מוגבל של גולשים ברחבי העולם, ועלות ההשקעה עבור נוכחות טובה ברשת הרבה יותר משתלמת ממקום פיזי יקר ומיותר.

כעסק חדש, עדיף להתחיל לשווק את השירותים והמוצרים שכם מהבית בזמן הפנוי שלכם, ואת מירב המשאבים תשקיעו באתר אינטרנט ובנוכחות והנראות הדיגיטלית שלכם בחוכמה.

אם נבצע השוואה בין השכרת מקום פיזי לבין אתר אינטרנט מקודם, ניווכח כי המחיר עבור השכרת מקום פיזי תסתכם בכ-10K שקלים ש”ח בחודש עבור חנות או עבור משרד במיקום טוב ואף יכולה להסתכם בהרבה מעבר לכך עם כל ההוצאות הנלוות, כגון: דמי ניהול, תחזוקה, מיסים, ציוד, שיפוץ, ריהוט, תקשורת ואבטחה לעסק, ביטוחים, ניהול מלאי, שכר עובדים וכיו”ב.

זכרו! הזמינות למשרד או חנות תלויה תמיד בתנאי מזג אוויר, מיקום גיאוגרפי, שעות פתיחה וסגירה, חגים ומועדים, אשר תמיד מגבילים את היקף הפעילות השוטפת של העסק שלכם.

כמו כן, הכנסותיו של המיקום הפיזי של העסק שלכם מושפע אך ורק מלקוחות המתגוררים בסביבה הקרובה, ועבור מיקום טוב תיאלצו לשלם הרבה יותר, ובכך היקף החשיפה ללקוחות הפוטנציאלים שלכם הוא נמוך הרבה יותר מאשר הנוכחות באינטרנט.

לעומת זאת, אתר אינטרנט איכותי ומקודם פתוח 24/7/365 ימים בשנה, וזמין תמיד לגולשים מכל מקום בארץ. עלויות ההקמה והתפעול של אתר אינטרנט מקודם, מסתכמים בכמאות ₪ בודדים לחודש ומנוהלים ע”י מנהלי אתרים ומשווקים, שמסוגלים להביא את לעסק החדש שלכם לחשיפה לעשרות אלפי גולשים אקראיים שמחפשים את העסק שלכם באינטרנט.

37

טיפ #14

ידע זה כח

ידע זה כח וידע מקצועי ישרת אותכם ואת העסק שלכם וישאר ברשותכם תמיד. כל דבר שתלמדו לטובת העסק שלכם יועיל לכם בהמשך הדרך. במציאות של ימינו, הידע נגיש לכל אחד, וניתן ללמידה מרחוק בכל תחום אפשרי. את הידע תוכלו לרכוש באמצעות מדריכים באינטרנט, ביוטיוב, בסדנאות קצרות, בספרי לימוד, בשיעורים פרטיים ובאמצעות קורסים דיגיטליים. כמו כן, תוכלו להיעזר בחברים ומכרים שמתמחים בתחומים שאותם אתם משתוקקים ללמוד, והם אלו שיעזרו לכם בשלב הראשון לקבל את הבסיס שלכם לידע הנדרש. אל תתביישו להיעזר ולשאול את החברים והמכרים המתמחים בתחום שלכם. סקרנות היא תכונה מצוינת להעשרת הידע שלכם.

חשוב לציין שידע מקצועי יעניק לכם יתרון תחרותי מובהק על פני המתחרים שלכם ובכך תהפכו למומחים בעיני הלקוחות החדשים והקבועים שלכם.

אחד הדברים שאני ממליץ ללקוחות שלי זה להתנסות בעצמם בדברים שהם לא מבינים.

זכרו! אל תפחדו לטעות! זו הדרך הטובה ביותר שתעזור לכם ללמוד ולהתפתח.

38

טיפ #15

תמיד תתמקדו בעיסוק אחד

הדבר החשוב ביותר שלמדתי בעסקים הוא  ה ת מ ק ד ו ת !

זכרו תמיד! תוכלו לעשות הכול, אך לעולם לא תצליחו לעשות הכול בבת אחת!

ברגע שאתם מתעסקים עם כמה עיסוקים בו זמנית, אתם מאבדים את הפוקוס בדבר החשוב והיחיד שאותו עליכם לעשות, ואז מתחילים להתפזר ולאבד את הפוקוס בעיקר.

תמיד כדאי לחשוב ממה אני יכול להרוויח הכי הרבה כאן ועכשיו?!

תשאלו את עצמכם מה עלי לעשות?! מה הכי מתאים לי הכי הרבה לעשות?!

מה אני אוהב ורוצה לעשות הכי הרבה?! במה אני הכי טוב?! ובמה אוכל לעסוק ובמה אני רוצה לעסוק בשנים הקרובות?!

תמיד תעבדו עפ”י התכניות והמטרות העסקיות שלכם, וכך תמשיכו לצעוד בדרך המלך אל עבר ההצלחה המובטחת!

39

טיפ #16

דברו פחות, עשה יותר!

Action, Action, Action!

תתחיל להניע את עצמכם לפעולות לטובת העסק. במקום לדבר – תעשו!

בכל פעולה שאתם עושים כאן ועכשיו עבור העסק שלכם, תתקדמו בעוד כמה צעדים אל עבר הגשמת המטרה הסופית.

לעולם אל תפסיקו להתמקד בעשייה. תמיד תחתרו אל עבר המטרות העסקיות שלכם ותעשו כמה שיותר צעדים אל עבר ההצלחה והשגת היעדים!

תתעוררו מוקדם בבוקר ותתחילו לבצע בעקביות ובנחישות את המשימות היומיות והשבועיות שלכם לפי לו”ז מתוכנן מראש. אם לא תעשו דבר ותתחילו לדחות משימות, אתם עלולים לדרוך במקום ולהתייאש מהר מאוד.

זכרו – זמן = כסף! קדימה, צאו לדרך החדשה עוד היום, והכי חשוב – תלמדו ליהנות מהדרך ומהאתגר החדש בכל יום מחדש!

40

טיפ #17

לעולם אל תוותרו!

אחד הדברים המתסכלים ביותר עבור עסק קטן שיוצא לדרך חדשה הוא ההתמודדות עם העובדה שאין לו עדיין מספיק לקוחות ועסקאות. בניית מותג חדש והחדרתו לשוק עשויה לקחת הרבה מאוד זמן, ולכן הרבה מאוד עסקים קטנים נוטים להרים ידיים מהר מידי ולסגור את העסק.

שוב אנו חוזרים לצעד הראשון ולטיפ האחרון שכל בעל עסק חדש חייב לזכור תמיד – לעולם אל תיכנעו ואל תרימו ידיים. אל תפחדו מהעובדה שאף אחד עדיין לא מכיר אתכם. לרוב, עסק חדש יעמוד בזכות עצמו רק לאחר שנתיים עד שלוש שנים לכל הפחות אם ביצעתם הכול כהלכה, בהתמדה ובנחישות.

41

טיפ #18

לעולם אל תשימו את כל הביצים בסל אחד!

כאשר מדובר בפרסום ובשיווק, תמיד תחלקו את תקציב השיווק למספר ערוצי פרסום, היות וכל ערוץ פרסום מאפיין קהל מסוים. אנשים שגולשים בפייסבוק הם לא בהכרח האנשים שגולשים בגוגל או באינסטגרם ולהיפך. ואנשים שצורכים תכנים, לא בהכרח צופים ביוטיוב או משתמשים בטיק טוק. ולכן חשוב לפזר את הפרסום באופן כזה שיגיע לכל סוגי הקהלים, ולאו דווקא להתמקד בערוץ פרסום אחד.

42
המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון by אמיר נריה ציון - Illustrated by אמיר נריה ציון - Ourboox.com

המדריך נכתב על ידי אמיר נריה ציון,

יועץ ומלווה עסקים קטנים לפתיחת עסק ולשיווק דיגיטלי.

 

כל הזכויות שמורות 2013-2021 Ⓒ

 

ליצירת קשר על אמיר בוואטסאפ

לפניות באימייל

44
המדריך השלם לפתיחת עסק – אמיר נריה ציון by אמיר נריה ציון - Illustrated by אמיר נריה ציון - Ourboox.com

הקורס הדיגיטלי לפתיחת עסק

אני מזמין אתכם להירשם לקורס הדיגיטלי לפתיחת עסק בקלות, הכולל משימות לביצוע ושעת ייעוץ של שעה איתי.

פרק ראשון: צעדים ראשונים בפתיחת עסק

פרק שני: התפתחות אישית

פרק שלישי: שיווק בפייסבוק

פרק רביעי: שיווק בגוגל

פרק חמישי: מיתוג ושיווק חכם

סה”כ 21 שיעורים – 220 דקות

 

עלות הקורס לפתיחת עסק – 197 ₪

 

עסק בקלות – פשוט לפתוח עסק

למידע נוסף על הקורס לפתיחת עסק 

 

46
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content