de naam en het onstaan
De Efteling is een van de oudste nog geopende themaparken ter wereld In 1950 werd de Stichting Natuurpark de Efteling opgericht door de toenmalige burgemeester van Loon op Zand, Reinier van der Heijden, samen met de cineast Peter Reijnders en Anton Pieck. Het doel van de stichting was: “de lichamelijke ontwikkeling en ontspanning van de inwoners der gemeente Loon op Zand en de bevordering van het toerisme naar en binnen de gemeente, een en ander in katholieke geest”. Reijnders was benaderd voor de technisch creatieve invulling. Deze wist Anton Pieck te strikken voor het ontwerpen van het Sprookjesbos. Reden voor de oprichting van de Stichting Natuurpark Efteling was dat de plaatselijke economie te veel afhankelijk was van de schoen- en leerindustrie.[9]
de naam is onstaan door een hoeve uit de 16 de eeuw
het sprookjesbos
Het Sprookjesbos in de Efteling bestaat vanaf 31 mei 1952. Naast het Sprookjesbos omvatte de Efteling een speeltuin en een aantal sportvelden. Er is twee jaar gewerkt om in het Sprookjesbos tien sprookjes te verwezenlijken. De ontwerpen voor de sprookjes zijn van de hand van Anton Pieck, terwijl de technische uitvoering ervan voor rekening komt van Peter Reijnders. Langs de oudere paden van het Sprookjesbos vindt men een vijftiental paddenstoelen opgesteld staan waaruit het vrolijke barokke klavecimbelmenuet in G Majeur van Christian Petzold klinkt.
De eerste tien sprookjes waren: de (eerste) Chinese Nachtegaal (op de plek waar nu Draak Lichtgeraakt zit), het Kasteel van Doornroosje (toen nog zonder figuranten), het Kabouterdorp (minder uitgebreid), De Zes Dienaren, het Stoute Prinsesje, Kleine Boodschap, de Kikkerkoning, de Magische Klok, de Put van Vrouw Holle en Sneeuwwitje
nog paar weetjes over het sprookjesbos
in 2013 kreeg langnek een renovatie omdat het hoofd en ogen niet meer heen en weer gingen
langnek heeft al 3 keer zijn nek moest
langnek
langnek info
gebouwd in 1952
sinds kort had langnek een klein hoofd en een grof gezicht. de rots was laag en plomp in die tijd was er ook geen hekwerkje of vijver ook was de omgeving kaal.
een jaar later werd het hoofd minder lelijk maar keek de zelfde blik ook was als bescherming er stroomdraad en laag baksteen.
deze twee versies zijn gemaakt door Anton Pieck.
sinds de jaren heen werd het sprookje steeds verbeterd.
het stoffen capeje werd ergens in de jaren 60 vervangen door een versie in polyester.
in 1972 word er een nieuwe hoofd geplaatst ontworpen door ton van de ven het gezicht is mooier en ronder gladder.
in 1979 werd ook het lichaam aangepast met nieuwe onderdelen en de zithouding is plastischer geworden
het verhaal werd in gesproken door Peter Reijnders.
in de jaren 50 stond ook een stambeeld van kogeloog.
van 1967 tot 2002 stond een horecapunt in 2006 kreeg het een nieuwe stijl.
in de begin jaren 00 werden gaatjes in geboord voor de winter Efteling oorwarmers op hun plaats te houden.
in de lente Efteling stond van 2004 tot 2010 een vlinder op knie.
in Madurodam is een klein versie van Langnek te vinden.
roodkapje
roodkapje info
roodkapje werd in 1953 toevoegd maar toen nog in een vorm van een stambeeld haar mandje stond naast haar terwel ze bloemen plukt achter de boom keek de wolf toe.
in 1955 werden er plannen gemaakt.
de bouw van het huisje was in 1959. pas in 1960 werd grootmoedershuisje toevoegd. het beeld is hergebruikt op de wegwijzer gezet voor het sprookje.
in de jaren 1960 werd roodkapje uitgebeeld door een echt mens sinds 1961 werd de pop toevoegd.
de vertelling van het sprookje is ingesproken door Wiekte van Dort.
roodkapje stond tot 2004 tegen de deur gericht.
het oude beeld van roodkapje is te vinden bij het Efteling museum.
er is een roodkapje suite in het Efteling hotel.
roodkapje is in 2016 in onderhoud geweest
de rode schoentjes
de rode schoentjes info
de rode schoentjes is geopend in 1953 de schoentjes zagen er nog anders uit helaas geen afbeeldingen
twee jaar later dus in 1955 werden de schoentjes vervangen
paar later zijn de schoentjes weer vervangen en zo zagen ze er uit ![]()
het sprookje is ontworpen door Anton Pieck.
In 2005 werd de 200e geboortedag van Hans Christian Andersen gevierd. Ter ere hiervan werd een plakkaat opgehangen aan de muur bij de Rode Schoentjes. Ook was er dat jaar een speciale show ter ere van Andersen in het Efteling Theater, die gebaseerd was op dit sprookje. Het plakkaat verdween weer bij een renovatie van de Rode Schoentjes in 2016.
de trollenkoning
trollenkoning info
geopend 1988
ingesproken Peter van Ostade
in 2001 kreeg hij een nieuw taaie masker
ze wouden de trollenkoning een onspronkelijke dirigent maken maar dat ging nooit door.
link van trollenkoning 1990 https://www.youtube.com/embed/HKfbloYMIl0
de sprekende papagaai
info sprekende papagaai
geopend 1952
ontworpen door Anton Pieck
als de ogen van de papagaai rood worden zeg iets en aap praat tie je na.
de sprekende papagaai werd al paar keer overgeschilderd.
de techniek is ontworpen door Peter Reijnders.
Tijdens de Winter Efteling krijgt de papegaai een kerstkrans met smakelijke pinda’s.
word ook wel het stoute prinsesje genoemd
raponsje
raponsje info
geopend 2001
vertelling Raap Jansen
Tijdens de Winter Efteling draagt het meisje roze oorwarmers. Aan de haak naast haar hangt een lantaarn. De toren is versierd met grote witte bloemen.
De toren van Raponsje
In 2001 werd het Raponsje als (destijds) het vierentwintigste sprookje toegevoegd aan het Sprookjesbos. Op vrijdag 18 mei 2001 werd het sprookje in werking gesteld, op 7 juli (de Dag van het Sprookje avant la lettre) stond de officiële opening gepland.
Het sprookje is ontworpen door Ton van de Ven in een heel traditioneel Pieckeriaanse stijl, die ervoor zorgt dat de toren eruit ziet alsof hij al tientallen jaren in het Sprookjesbos staat. Ton van de Ven leek erg in zijn nopjes te zijn met het sprookje. Naar aanleiding van het vijftigjarige jubileum van de Efteling in 2002 werd hem op de Vlaamse radio gevraagd op welk ontwerp hij het meest trots was.
Geschiedenis
In 2001 werd het Raponsje als (destijds) het vierentwintigste sprookje toegevoegd aan het Sprookjesbos. Op vrijdag 18 mei 2001 werd het sprookje in werking gesteld, op 7 juli (de Dag van het Sprookje avant la lettre) stond de officiële opening gepland.
Het sprookje is ontworpen door Ton van de Ven in een heel traditioneel Pieckeriaanse stijl, die ervoor zorgt dat de toren eruit ziet alsof hij al tientallen jaren in het Sprookjesbos staat. Ton van de Ven leek erg in zijn nopjes te zijn met het sprookje. Naar aanleiding van het vijftigjarige jubileum van de Efteling in 2002 werd hem op de Vlaamse radio gevraagd op welk ontwerp hij het meest trots was.
de kleine zeemeermin
gebouwd in 1970
figuren meermin en vis
muziek Allegro Brillante je hoort de muziek ook bij de Gonoletta.
ontworpen door Anton Pieck ton van de ven.
In 2001 werd het beeld in zijn geheel gerestaureerd, in de Eftelingse traditie dat bij het toevoegen van een nieuw sprookje (in dit geval Raponsje) ook omliggende sprookjes opgeknapt worden. Ton van de Ven coördineerde het project persoonlijk.
draak lichtergeraakt
info draak lichtergeraakt
geopend 1979
ontworpen door Ton van de Ven
het geluid word gemaakt door een slang en een gorrila
ergens in de jaren 1992 werd het soundpack verandert dit is die van tegenwoordig
de wolf en de 7 geitjes
gebouwd 1973
ontworpen door Anton Pieck
laatste sprookje van Anton Pieck
figuren wolf 8 geiten
pas in 1975 werd de 2de kamer toevoegd
In de grote woonkamer zien we de zeven geitjes met jurkjes aan. Zes ervan zitten en staan om een tafel en spelen een potje ganzenbord en het kleinste geitje zit in de grote klok. De klok is zeer decoratief en aan de bovenzijde zijn drie bezorgde kaboutergezichtjes te vinden met ogen die onrustig heen-en-weer gaan: ongetwijfeld uit een angstig voorgevoel met betrekking tot de wolf. In de kamer staat een klein hobbelpaardje, een kinderstoel en er is een speelgoedtrein op de grond te vinden. Verder zijn er wat bedjes in de kamer te zien. Vanaf het plafond zakt een spin langzaam naar beneden. Onder het grootste bed komt af en toe een poezenhoofd tevoorschijn.
Naast de woonkamer is de slaapkamer te vinden. In deze kamer staan enkele bedden, tafels en krukjes. De vloer is bezaaid met houten speelgoed waar een flink aantal Pieckmuisjes en andere bosdiertjes hun lol mee op kunnen.
Tijdens de Winter Efteling spelen de geitjes geen ganzenbord, maar staat er een worteltaart op tafel. Daarbij eten de geitjes bokkenpootjes en drinken ze warme chocolademelk uit een kan waarop het knolraap-schildje uit het nisje boven de deur te vinden is. In de woonkamer zijn ook houten ski’s te vinden. In de speelkamer vinden we enkele hulstblaadjes. Aan de voordeur hangt een krans. De wolf draagt een dikke sjaal. Tijdens de Winter Efteling spelen de geitjes geen ganzenbord, maar staat er een worteltaart op tafel. Daarbij eten de geitjes bokkenpootjes en drinken ze warme chocolademelk uit een kan waarop het knolraap-schildje uit het nisje boven de deur te vinden is. In de woonkamer zijn ook houten ski’s te vinden. In de speelkamer vinden we enkele hulstblaadjes. Aan de voordeur hangt een krans. De wolf draagt een dikke sjaal. Tijdens de Winter Efteling spelen de geitjes geen ganzenbord, maar staat er een worteltaart op tafel. Daarbij eten de geitjes bokkenpootjes en drinken ze warme chocolademelk uit een kan waarop het knolraap-schildje uit het nisje boven de deur te vinden is. In de woonkamer zijn ook houten ski’s te vinden. In de speelkamer vinden we enkele hulstblaadjes. Aan de voordeur hangt een krans. De wolf draagt een dikke sjaal.
hans en grietje
hans en grietje info
gebouwd 18 juni 1955
ontwerp Anton Pieck
techniek Peter Reijnders
figuren heks hans grietje kat en vogel
Tijdens de Winter Efteling is een aantal kleine peperkoekmannetjes in de tuin van de heks te vinden. Sommige van deze mannetjes drinken met een rietje uit de limonadefonteintjes

in de jaren 50 hans en grietje
vrouw holle
geopend 1952 met put
huis is gebouwd in 2006 het huisje stond al sinds 1945 in dit huis is zelfs een kindje geboren. In 1948 moest het gezin verhuizen voor de uitbreidingen van het recreatiepark.
vanaf 1952 tot 1961 was dit een souvenierwinkel van 1962 tot 2000 was dit een sprookjesmuseum tegenwoordig staat hier vrouw holle
kleine boodschap
gebouwd 1952
ontworpen door Anton Pieck
techniek Peter Reijnders
ingesproken onbekend winter Efteling Hans Pulles
heeft ook naast een toiletengebouw
locatie herautenplein
kleine boodschappen door alle die jaren heen
kleine boodschap in kleine boodschap kleine boodschap kleine boodschap
de jaren 50 begin jaren 60 jaren 70 sinds de jaren 80
ezeltje strekje en tafeltje dekje knuppel uit de zak
info ezeltje strekje
gebouwd in 1956 toen nog in de speeltuin 1984 verhuist naar het herautenplein
Anton Pieck ontworp ezeltje strekje maar wel een andere versie zo dus
Tijdens de Winter Efteling krijgt de ezel een krans om zijn nek. Binnen in de herberg zijn er enkele winterse lekkernijen, waaronder speculaaspoppen, in de gelagkamer te vinden.
info knuppel
geopend 1963
tot 1998
in sprookjesmuseum
in 1965 werd de beweging toevoegd
info ezeltje strekje
klein duimpje en de reus
klein duipje of ook
Published: Feb 28, 2017
Latest Revision: Apr 14, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-258712
Copyright © 2017

























