מבט מן האוויר על ממדי השריפה
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

עבודת חקר בגיאוגרפיה – כיצד השפיעה השריפה בכרמל על הסביבה? מהן ההשלכות שנוצרו כתוצאה מהשריפה?

by

Artwork: Yoav Shtrosberg, Itay Guberman, Kochav Ben Yair

  • Joined May 2017
  • Published Books 1
תוכן עניינים:
מבוא: עמ’ 2
הצגת שאלת החקר: עמ’ 3
 החקר: עמ’ 4
שאלת חקר חדשה בעקבות שאלת החקר שלנו: עמ’ 10
מקורות מידע: עמ’ 11
2

מבוא: אנו בחרנו בשאלה זו מפני שאנחנו זוכרים את המקרה בכרמל ואנחנו רוצים לדעת עוד עליו. מה שעניין אותנו בנושא הוא לדעת מהן ההשלכות שנוצרו וכיצד השפיעה השריפה על הסביבה. מהלך העבודה יהיה שאנחנו נדבר על מה שקרה וההשלכות שנגרמו בעקבות השריפה.

3

הצגת שאלת החקר: שאלת החקר שבחרנו היא כיצד השפיעה השריפה בכרמל על הסביבה? מהן ההשלכות שנוצרו כתוצאה מהשריפה?

ההשערות שלנו הן שהשריפה בכרמל לא השפיעה רק על הסביבה בכרמל אלא גם כלכלית. כל הכסף שהוצא בשביל שיקום היער, הבתים והסביבה הוא כסף רב. אך למרות כל ההשפעות הללו, אנו מאמינים שיצליחו לשקם את הכרמל ושיחזור למצבו הקודם.

4

החקר: נתחיל בכך שנספר מה בעצם קרה שם: השריפה בכרמל התרחשה מ-2 עד 6 בדצמבר 2010 באזור הכרמל. בשריפה נספו 44 בני אדם, כ-17,000 איש פונו מבתיהם, וקרוב ל-25 קמ”ר (25,000 דונם) ובהם כמה מיליוני עצים עלו באש. השריפה התפשטה עד ליערות,חורשים ובתי מגורים בשטח נרחב. כבר ביומה הראשון הפכה השריפה לאסון השריפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל.

5
מפה של מוקדי השריפות בכרמל

בגלל הנזק הרב שנגרם, הרי ברור שהעלות של זה תהיה גדולה גם כן. בהערכה הראשונית לרכוש הוערך בכ-120 עד 150 מיליון שקל, ועוד כ-120 מיליון שקל של נזקים ליער ולכבישים בין-עירוניים. מה שבינתיים מוכיח שההשערות שלנו נכונות, ההשלכות היו גם נוראיות מבחינה סביבתית וגם מבחינה כלכלית. אבל עדיין לא הוכחנו שלמרות זאת, האתר יצליח להשתקם ולחזור למצבו הקודם.

7
מטוס כיבוי בזמן פעילות

כבר בימים הראשונים אחרי השריפה הוחזרו החיות לכרמל. וב-24 בדצמבר 2010 (כמעט שבועיים וחצי אחרי האירוע) רשות הטבע והגנים פתחה מחדש את רוב שבילי הטיול בכרמל השרוף. מטיילים רבים ניצלו את סוף השבוע כדי לבוא ולחזות מקרוב ביער השרוף.

ארבע שנים אחרי האירוע החל תהליך השיקום האקולוגי של יער הכרמל, נערך מפגש מומחים בחודש דצמבר 2014 במפגש הוצגו העבודות שבוצעו לשיקום הכרמל. לפי הסקירה שהוצגה, רשות הטבע והגנים טיפלה בכ-6,500 דונם של חורש שרוף והקרן הקיימת לישראל בכ-3,000 דונם. מאז השריפה מבצעות רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל את עיקר העבודות שנועדו לשקם את הכרמל. עוד נאמר כי עבודות השיקום יסתיימו ב-2016. מה שאומר כי העבודות כבר יסתיימו והשיקום נגמר.

9
היער השרוף ליד עספיא

שאלת החקר החדשה בעקבות שאלת החקר שלנו: שאלת החקר החדשה שלנו היא איך השתנו היחסים בין מדינת ישראל לשאר מדינות העולם שעזרו לישראל בשריפה? אנו רוצים לדעת זאת מפני שכמה מדינות עזרו לנו ושלחו מטוסים במיוחד לשריפה, אז האם הם ידרשו משהו בתמורה?

11

מקורות מידע: ויקיפדיה (עובדות+תמונות) https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%99%D7%A4%D7%94_%D7%91%D7%9B%D7%A8%D7%9E%D7%9C_(2010)

12
האנדרטה הזמנית שהוקמה במקום האסון
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content