מסע אל הפרשה

by yali

Artwork: יהלי

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

מסע אל הפרשה

by

Artwork: יהלי

  • Joined Jan 2018
  • Published Books 2

 

משמעות שמי היא  “יהל שלי” – אלוהים לי- יה לי.

אימי בחרה בשם זה מכיוון שכשהיא הייתה בצבא היה לה מפקד בשם יהלי ושם זה מצא חן בעיניה מאוד.

תאריך לידה: ב’ בטבת

2.1.2006

מקום לידה: בית חולים איכילוב

מזל: גדי , קצת עליו – מזל גדי שייך ליסוד האדמה, הגדי נשלט על ידי שבתאי, שמכריח אותו לפעול בצורה מאוד ממושמעת. אולי בגלל זה הגדי זקוק מאוד למסגרות מחייבות כדי ליצור לו שדות פעולה. קשה מאוד לגדי לפעול בצורה ספונטנית כמו הקשת או הטלה. הוא נחשב למזל עצור, סגור ומאופק, שמנסה להיות תמיד בשליטה. למרות זאת, עמוק בפנים הגדי מאוד… ביישן, כן, כן. לכן הוא בונה מגיל צעיר חומה קטנה ובלתי נראית שתשמור עליו, ולשם כך הוא משתמש במסגרות

2
המשפחה שלי

הפרשה שלי : ויגש בספר בראשית

הפרשה נמצאת בספר בראשית, פרק מ”ד פסוק י”ח – פרק מ”ז פסוק ל”א.

נושא הפרשה הוא : פרשת ויגש נפתחת בתחנוניו של יהודה אל יוסף, שלא יגע לרעה בבנימין. יהודה מספר ליוסף את כל הסיפור על אחיהם יוסף שהיה בנה של רחל, אשתו האהובה של יעקב, שנטרף למוות על ידי חיה רעה, ואיך אביהם עדיין מתאבל עליו. הוא מספר לו כי בנימין הוא הבן היחיד שנשאר ליעקב מרחל, והוא בן זקונים, וכי יעקב לא יעמוד באובדן של בן זה. הוא מבקש את רחמיו של יוסף, ומציע ליוסף שייקח אותו לכלא במקומו.

תוכן הפרשה:  הנושא בפרשה הוא באירועי הפרשה הקודמת (מקץ) יוסף ‘מתח את החוט’ עם אחיו לנקודת אל-חזור. יהודה שערב באופן אישי לבנימין הצעיר, יודע שחייבים ללבן את העניינים מול יוסף, גם במחיר של תקרית קשה אף אלימה. הוא ניגש ליוסף, ופונה אליו בנימוס אך גם בתקיפות רבה ובאופן שאינו מותיר מקום לספקות באשר לנחישותו. יהודה מסביר כי בנימין ירד למצרים על-פי בקשת יוסף ולמרות חוסר שביעות-הרצון של יעקב ששכל כבר בן אחד. הוא, יהודה, ערב אישית בפני יעקב, להחזרתו של בנימין, ולא יוכל עתה לחזור לארץ כנען בלי האח הצעיר. יהודה מסיים את דבריו בהבעת נכונות לקבל על עצמו עבדות במקום בנימין.

4

דמויות הפרשה :

יוסף- בנו של יעקב מולך על מצרים והיה לו ריב קשוח עם אחיו.

בנימין: בנו של יעקוב הנדון לכלא עשה יוסף לאחיו, בנימין, בסוף הפרשה הקודמת, כשהטמין גביע כסף בשק שלו. יוסף עשה זאת בניסיון ללמד את אחיו לקח על שהשליכו אותו לבור ומכרו אותו לסוחרים שלקחו אותו למצריים- בן זקונים אימו רחל ואביו הוא יעקב.

יהודה – מספר ליוסף את כל הסיפור על אחיהם יוסף שהיה בנה של רחל, אשתו האהובה של יעקב, שנטרף למוות על ידי חיה רעה, ואיך אביהם עדיין מתאבל עליו. הוא מספר לו כי בנימין הוא הבן היחיד שנשאר ליעקב מרחל, והוא בן זקונים, וכי יעקב לא יעמוד באובדן של בן זה. הוא מבקש את רחמיו של יוסף, ומציע ליוסף שייקח אותו לכלא במקומו – מאוד אמיץ  ורחב לב.

יעקב- אביו של בנימין יהודה ויוסף, היה נורא קשור לבנימין מאז מותו של יוסף.

בפרשת השבוע שלי נורא אהבתי את יהודה כי הוא נחוש טוב לב ואמיץ.

עיניין אותי מאוד אם יוסף שיחרר בסוף את בנימין או שלא

5

מושגים בפרשה :

הרעיון שעליו בחרתי להתמקד הוא : “לעשות טובה תחת רעה” , שכן אחיו של יוסף השליחו אותו לבור פשע על רקע קנאה בלבד וגרמו לסבל של אביהם  לאחר מכן יוסף שרד את הבור ועלה למקום גבוה במצרים שר .

לאחר כמה שנים היה באזור של אחיו בצור של אוכל האחים באו לבקש מהשר (הם לא ידעו שהשר הוא יוסף) ויוסף למרות שזיהה אותם הביא להם אוכל וכסף ואפילו התרגש ופרץ מבכי מביקורם. המעשה הרע שהאחים של יוסף עשו לו הפך לתגמול טובה מיוסף לאחיו כסך שפע אוכל.

הכיוון שארצה לקחת מהפרשה הוא להיות אנשים טובים כמו יוסף ואפילו שאחיו רצו ברע ליוסף יוסף לא נקם בהם ולא גרם להם לרע ,אני חושבת שאם תלכו בדרכיו של יוסף יהיו לכם חיים חברתיים משגשגים ואני נורא ממליצה לכם ללכת בדרך זו תוכל רק להשכיל מימנה.

ערכים: נתינה תרומה לזולת אלו הערכים העיקרים.

הייתי רוצה לחזק את הנתינה שלי ואם יש לי דברים שלאחרים אין ולי יש אז להתפשר ולתת.

אפשר ליישם ערך זה בכך שנקפיד להסתכל על האחר ואם למישהו חסר משהוא להביא לדוגמא בכיתה לפעמים אוספים כספים ואם למישהו חסר כסף אפשר להוריד את הסכום או להלוות לו עד שיוכל להחזיר את הכסף בחזרה.

פתגם: “הדרך היחידה להצלת נפשך היא המאבק להצלת האחרים”

6
מסע אל הפרשה by yali - Illustrated by יהלי - Ourboox.com

פרשת השבוע כללי-  היא אחת מתוך 54 “פרשות” אליהן מקובל במסורת היהודית לחלק את חמשת חומשי התורה. מטרת החלוקה לפרשות שבועיות היא לאפשר קריאה  רצופה, לפי הסדר, של כל התורה מדי שנה בדיוק. נהוג לקרוא את הפרשה של אותו שבוע בבית הכנסת בכל שבת, ללמוד אותה ולפרש אותה. בנוסף לקריאת פרשת השבוע בשלמותה בשבת, נקראת תחילתה בתפילת מנחה של השבת הקודמת ובתפילת שחרית של ימי שני וחמישי שלפני השבת.

מעבר לפן הדתי-הלכתי של פרשת השבוע, מייצגות פרשות השבוע מכלול בעל עושר תרבותי ושדה מחקר נרחב בתרבותו של העם היהודי, במסורתו ובמורשתו. ביטוי לעיסוק בפרשת השבוע כתופעה תרבותית הוא היותה נלמדת מדי שבוע ברחבי ישראל ובעולם היהודי במאות מסגרות לימוד בקהלים מגוונים מחוץ לקהילות הדתיות כמו העבודה מחוון לכתיבת הדרשה

8
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content