İzmir’in Selçuk bölgesinde yer alan ve dünyanın yedi harikası arasında sayılmakta olan Artemis Tapınağı, tam olarak 120 yıl içerisinde tamamlanmış. Tamamı mermerden oluşan tapınağın yapımı Lidya Kralı olan Kroisos döneminde başlamış ve M.Ö. 550 yılında ancak tamamlanabilmiş. Tapınağın içerisinde bulunan bronz ve mermer heykeller, dönemin ünlü heykeltıraşları olan Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından yapılmış. Tapınakta ayrıca tam olarak 100 mermer sütun bulunuyormuş.
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

ARTEMİS TAPINAĞINA NASIL GİDİLİR?

by

Artwork: ARTEMİS TAPINAĞI

  • Joined Jan 2018
  • Published Books 2

İzmir’in Selçuk Üniversitesi yer alan ve   dünyanın yedi harikası arasında sayılmakta olan Artemis Tapınağı, tam olarak 120 yıl boyunca tamamlanmış. Lidya Kralı olan Kroisos dönemi başlamış ve M.Ö. 550 tane ancak tamamlanabilmiş. Bronz ve mermer heykeller, dönemin ünlü heykeltıraşları olan Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından yapılmıştır. Tapınaktaraflar tam 100 plato sütun bulunuyormuş.

Adının tüm dünyaya duyurmak isteyen Herostratus tarafından ilk kez Artemis ettiği yakıştır. Tapınak bu olaydan sonra büyük boyutlu ve 3 metre daha yüksek olacak şekilde onarılmış. Ancak M.Ö. Bir kez daha yıkıyor, bir kez daha yıkıyor, ikinci yıkımdan sonra ne yazık ki onarılamamış ve günümüzde halini almış. Artemis Tapınağı – İzmir – İzmir – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -. DAHA FAZLASI İÇİN DAHA FAZLASI.

2

Efes Antik Kenti İzmir’e yakın mesafede tarihi harabelerden oluşan turistik mirasımız. Efes hakkında bilgi verelim, detaylı bilgi. Efes ve büyüleyici ortam yaşam izleri M.Ö. Efes Harabeleri’nin yanısıra dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da birlikte yer alıyor. Efes Antik Kenti’nin ortaya çıkarılan yapıtlardı.

3

İzmir şehir merkezi ve Kuşadası’na yakınlığı da etkleyebilirsiniz. Efes’i yılda yaklaşık 1,5 milyon turist bilgisine, siz de en kısa sürede bu sayıya devam olun deriz. Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 2000’de dayanışmaktadır. Efes’te bir çok farklı şehir kurulduğu ve yer değiştirmelerden olduğu tahmin edilen 8 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Efes Antik Kenti’nin yaşantıyı ve mimariyi gözlemlemek için yaşamak ve en iyi bölgedir. Antik Bölge’de ve Efes-Selçuk civarlarında arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir.

4

Biz ÇORUM Merkezden geriye yolculuğumuza başladık. İzmir ile Çorum arası  832 Km. Bu mesafe kodu yaklaşık 9 saat 36 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 712 Km olan yolculuk şartında 1 saat 26 dakika trafik tamam yapıyor. İzmir’e ulaşmak için  Sonra, Efes’e  giden İzmir’den Selçuk’a giden bir minibüsler ya da tren tercih edilebilir. İzmir, Basmane’den Aydın’a gitmek için Selçuk’tan geçmekte ve yolculuk 1,5 saat sürmektedir. Tren her zaman daha çok tercih edeceğimiz bir yöntem ama daha sık sefer saati ve daha hızlı olması durumunda, minibüsü tercih edilebilir. Bornova’daki otogarın üst katından ilçelere giden otoyollar giden minibüsler var.Yolculuk yaklaşık 50 dk – 1 saat sürüyor ve Selçuk otogarına varıyorsunuz.Vasıtanız yok 10 kalkan bir kalkan Efes’e göz gezdirelim ve 5 dakika içinde Efes Antik Kenti’nin girişine varıyorsunuz.

5

Kartvizit Kart: Kartpostal Kart:  Ödülle ilgili bir ücretle ödeyeceğiniz bir kartla, 1 yıl tadını çıkarın.

Güneşe dikkat:  Gökyüzündeki kadar mermer zeminden yansıyan güneş çaktırmadan çok yakıcı olacak. Şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi gibi önlemleri almak önemli.

Yemek, su fiyatları:  Antik kentlerde onu çok pahalı, müze kafesinde çay 6 TL. Yandan Selçuk’tan bolca su ve atıştırmalık yiyecek almak faydalı olacaktır.

Süre önerisi ::  Standart bir geziyle 2 saatte görülebilir. Rehberle yapılacak bir gezi 5-6 saat bulabilir.

Artemis Tapınağı:  7 harikası ndan biri kabul edilen tapınakta arkeolojik çalışmalar 1870’li kalemler başlamıştır, maalesef günümüze birkaç mermer parçası kalmıştır. Bunların bir kısmı  Londra ‘da, bir kısım da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

6

Efes’i yönlendirmek için her zaman daha iyi bir anlayışa gerek yok. Size de rehber eşliğinde efes’i gezmeyi önerim.Dünyanın yedi harikasından birini cennet vatanımızı merak edenler buyursun gelsinler asla pişmanındacaksınız … SEVGİLER ….

7
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content