This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Микола Гоголь “Тарас Бульба”

Учитель вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист українська мова та література, зарубіжна література  
 • Joined Dec 2018
 • Published Books 1

За визначенням Олеся Гончара – “Для росіян він – Ніколай Васильович, для українців – Микола Васильович, римські друзі називали його синьйором Ніколло, за людство він просто Гоголь, великий чародій, слов, віруючий, який володів дарем

 

2
1809 - 1852

НАРОДЖЕННЯ

Серед паперів, переданих племінником письменника бібліотеки ім. Володимир Вернадського, має арх з метрічної книга Спасо-Преображенської церкви містечковая Великі Сорочинці Миргородський повіту Полтавської, на Пожалуйста запісані: «Вересень 20.Однак існує легенда, що М.Гоголь народу в дорозі, весняна повісті бої знесено мості і НЕ давшиВасил, Які попали в Сорочинці. Може, сам тому дорога так вабіл письменник все життя?

Хоч би там, і батьківщини письменників, які мають сорочинство, де нічого не станеться в серпні, які відбуваються найбільше в країні, в свій час волею М.Гоголем.

4
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

ДИТИНСТВО

Дитинство майбутнього минуло у Василівці. “Я думаю, все змінюється, але моє серце завжди залишається приєднаним до священних місць”, – писав він до матерію в 1825 р. М.Гоголь хотів, щоб його поховали саме у Василівці.

Василівка асоціюється з усією церквою, яку заклали батьки М.Гоголя на підряд Богові за народження синів.

Живі були розповіді про діду, який знає 5 мов і читає пам’ять цілі поїздки.

Бабуся співаю велетня козацьких пісень, навчіла його вишивати і малювати. Частково бабуся і стала прототипом Пульхії Іванівни з “Ставропольських поміщиків”.

Недалеко від Василівки була й Диканька. Дорогі дороги до народження столичних дубин, далі чорні ліси. Всі це хвилювало вразливу натуру, розвивалася уявлення майбутнього слова.

6
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

НАВЧАННЯ

Восени 1818 р. М.Гоголя віддали до Полтавського повітового училища, де він пробув рік. Нудні уроки не сподобалися хлопців. Він захоплює історію міста і подає малюнки великих картин Полтавської битви.

М.Гоголь любив і Полтаву історично, що пам’ятає половник Пушкаря, і Полтава окраїни, де співаються на вулиці кобзарі, а вечори танцюють і грають в дівчата і хлопців. У полтавських ярах на берегах Ворсклі викупив старовинний зброю. А в ярі, який називав паніонкою, за повір’ям, з’являється дух панночки.

Стале юність стало для М.Гоголя Ніжина. Тут він прожив 7 років. У Ніжинській гімназії в основному викладали гуманітарні дисципліни. Відносно від дому, юнак спочатку замкнувся в себе, унікальний товариства. Відрада була вільна від занять, коли гуляв містом і записував у книзі “Всякої всякі”, яка завжди носила з собою, те, що потім вдавалося до творів. Це і частки, і опис українських обрядів, і “Лексикон малоросійський”, і загадки, і влучні фрази. В списку є Солоха, Хівря, Підорка, Оксана, Хома, Левко – всі імена героїв його майбутні творів.

Коли в гімназії відкриті театр, М.Гоголь став душею юнацького товариства. Він розписував ролі, малював декорації, навіть шиї костюмі. Тут вводяться його акторський талант. Український дідуся він грає так, що займе помер від смерті, драматичних ролів, які відіграють себе.

8
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

ДВІ СТОЛІЦІ

Гоголь мріяв жити в Києві, і виправдував лише злочину навігації туді. Вперше він побачив Київ 18-літнім юнаком. Місто полонило уяву красою природи, особливо вразив Дніпро. З цієї першої подорожі Київ став мірою, з якою він хотів зв’язати свою життя. Хоча ця мрія не виникла, а любов до Києва письменник проніс через все життя і часто згадував його у творі. Опис Дніпра є одним з найдосконаліших пейзажів у світовій літературі.

Століця імперії з того боку виносилася великою. Проте дуже швидко М.Гоголь розчарувався: “Петербург виявився зовсім не таким, як вважаю, що представляє його вкрай короткий, і чутки, які розкривають інші про це, а також брехня”. Чи не тому серцем письменник постійно ліне додому. У ліжко до матеріальних М.Гоголь необхідно повідомити про обріз і звички землі, описати одяг, який носить сім’я, а також розповідає про колядки, русалки, свята Івана Купала, про духів та домовиків.

10
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

СЛАВА

1831-1832 рр. стали для М.Гоголя часом визнання. Ім’я Рудого Панька стало відомим у літературних колах. Всі знання, що під цією головою ходить Микола Гоголь, молодий українець. Про твори “Вечорів …” схвально відгукнувся сам О. Пушкін: «Вони вразили мене. Ось справжня веселість, щірість, невигучена, без манірності ».

Підбадьореним успіхом, М.Гоголь пише ще одну книжку – «Миргород» з підзаголовки «Повісті», які служать продовженням «Вечорів на хуторі біля Діканьки». Відкривало видання знаменитої нині повісті «Тарас Бульба».

 

Таємничий і незбагненний Гоголь: цікаві факти про письменника

 

12
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Аналіз твору “Тарас Бульба”

 

Автор – Микола Гоголь.

Рік написання – 1835.

Жанр:  історична повість.

Тема:  зображення історичних подій ХVІ – ХVІІ століть в Україні, побут, звичаїв Запорозької Січі.

Ідея:  ускладнення військового товариства, зцілення підвищеної, патріотичної, віддачі ідеї захисту рідної землі. Основна думка: л установок БОВІ до Батьківщини, звеліченні козацтво.

Проблематика:  захист рідної землі;

моральний вибір;

єдність, згуртованість -запорука перемоги;

кохання, вірність, самопожертва;

відносини батьків та дітей;

честь і зрада.

 

14
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Джерела, що використовували М.Гоголь для написання повісті:

 – “Опис України” Гійома де Боплана;

– “Історія про козаків запорозьких” Семена Мишецького;

– рукописні твори Величка, Самозванець та ін.

Велике значення для вивчення життя козаків мали українські народні пісні та слова, які також вивчають довгий час. Деякі з них зайняли своє місце в повісті. Наприклад, драматична оповідь про тему “Шила”, яка потрапила в полову до турків і врятована від ворожої еволюції своїх товаришів, навіна народною думкою про Самійла Кішку.

Історія створення повісті «Тарас Бульба» досить складна. У 1835 році був відкритий вигляд “Миргорода”. Через сім років, у 1842 році, письменник видає повість в інший томі «Твори». Друга редакція була перероблена і доповнена.

16
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Головні герої :  Тарас Бульба – козацький полковник, його сині, Остап та Андрій Бульбенки; польська панночка – кохана Андрія, яка стала причиною зраду меншою сині Вітчизняних;

татарка – служниця панночки;

єврей Янкель, який повідомив про зраду Андрія;

польський гетьман Потоцький, військо з розгромив Бульбу.

18
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Тарас Бульба

Тарас Бульба – головний герой однойменної повісті М. В. Гоголя, козацький полковник, хоробський воїн, батько Остапа й Андрія. Це дуже вольова людина, віра і правда охороняє свою вітчизну і релігію. Він був одним з корінних козацьких полковників старого гарту. Відрізнявся грудью прямої і суворою вдачею. Незважаючи на свій похилий вік, він був досить сильним фізично і морально. Для цього героя важливо бути захисником, воїном, вірним товаришем і патріотом. Тому дружина близька його не бачила, хіба що два-три дні на рік. Для цього на іншому плані, хоч би виховання та освіта дітей були дуже важливими. Обидва сині, Остап і Андрій, були відправлені на навчання до Києва.

Після повернення він вирішив їх навчити школі життя і сам відвідати Запоріжжя, де вони пішли війну на поляків. Він виявив, що «найкращі науки для молодого людини, як Запорожська сечі». У ході бітві з поляками, стало очевидно, що молодий син Андрій може відібратися від усіх зароджених до жінок. Не прославляйте його слабкості, боягузтва і зраді, Тарас Бульба власноруч його вбив, навіть не поховавши. А заради старшого сина, який був одним з двох, і він був боєм за батьків, він готовий створити все.

Але доля виявилася жорстокою до старого козака і відняла в ньому і остаю. Той був положений і страчений у Варшаві. Тарас Бульба був присутній при страні сини і нічого не змінював. В кінці повісті військового польського гетьмана Миколи Полоцького наздогнало і Тараса. Він був приєднаний до залежного ланцюга до дерева і спаленого.

Останні мінуті життя самого Тараса спотних героїв і самовідданої любові до товаришів по зброї. Тарас не думає про свою швидкість і болісну смерть, не відчуває болю в палаючих ногах. Він був спонсором бажання вивізувати своїх відважних співвітчизників, які потрапили в біду, він допоміг їй впоратися, сподіваючись на те, що друзі його продовжують вести, на що він живий. Безсумнівно, Тарас Бульба був героєм свого часу. Зображуючи його, автор використовує події з життя інших видатних командирів і отаманів.

 

20
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Характеристика Остапа

Остап – старший син козацького полковника Тараса Бульби, брат Андрія і просто хоробський воїн. Останні разом з братом закінчує Київську буржу і повертається додому, де їх чекали батько з матір’ю. Батько дуже пишався його синами, алевіть, що справжня школа життя ще попереду. Остап відовся гарячим, непохитним характером, чоловіком і рішучістю. Коли батьки вирішують відмовитися від їх одягу молодих семінарів, він відповість на те, що він не терпів знущань. Батько заохочував такий характер. Про вольовий характер героя свідчать факт успіху в навчанні. Спочатку він зовсім не віддав навчання, але він буде одним із основних академіків закладу. Мрії Остапа були завжди збіглися з битвами.Він не ходить ні в чому, ані в своїй батьківській, а в усьому світі. Остапу було 22 роки,

Незважаючи на це, серце Остапа було добрим. Це до глибин душі чіпалі сльози матеріальних, і він тяжко пережив втрату брата.

Козаки що швидко оцінив силу і мету молодості Остапа і поставили його в перший ряд в бітві. Навіть подекували, що з цього майбутнього вийде хороший полковник. Цей персонаж до кінця залишить віртуальні вітчизняні, батьківські та товариші. На жаль, доля його була трагічна. Потрапивши в полонь до поляків, згодом він був страйком у Варшаві. Останні його слова були пов’язані з батьком. Він знав, що батько десь поруч. Навігація в процесі страхування залишається невимовною. Він помер як герой, відданий своїм батькам.

 

22
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Зовнішність, портрет Остапа:

«Крепость дишало його тело, і рицарське його якість вже приобрели широку силу льва»

«… Два дюзи молодості, які будуть смотревші сподлоб’я, як недавно випущені семінаристи. Крепкі, здорові особи їх були покриті першим пухом волосся, яке ще не затьмарилося ».

Відновлення до навчання:

«… В перший год (из киевской бурсы) ще бежал. Його повертали, висекли страшно і засадили за книгу. Через кілька разів він знайшов свій бухгалтер в землі, і чотири рази, оточили його безболісно, ​​купуючи його новий ». Тарас Бульба виграє залишити сину в монастирській службі, якщо він не вивчить всі накази, тільки після цього залишиться займатися.

Характер:

«Остаток вважається завжди одним з найкращих товаришів…. ніколи, ні в якому разі не видали своїх товаришів… були судом до інших побудов, крові війни і розгульної пирушки… були прямодушні з рабами…

Юнацькі мрії:

мріяв стати справжнім козаком і відправити в Запорізьку Січ.

Поведінка під час бою:

«Остапу, казалось, був написаний двадцять років, і він знав вертень». Останній холоднокровно бився, «могли витікати всю небезпеку», «не могли бути застереження про майбутнє вождя».

Ставлення до товариства:

до останньої хвилини свого життя залишився справжнім.

Відношення до особистого щастя:

ніколи не прагнув до особистого щастя. «Він був судом до іншого побудови, крові і роздумів пірушки; по крайней мере, ніколи не сталося. Відношення з батьками:

ближче до батька, мріє до кінця залишитися вірним своїм товаришам, до останнього захищати свою батьківщину.

 

24
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Характеристика Андрія

Андрій – молодий син козацького полковника Тараса Бульби, брат Остапа. Андрій відмінить від своєї брата, не маючи боїв і битвами, ставши до них більш байдуже. Коли вони з братом навчаються в Київській академії, він був видовий для брата. Подейкували, що він все сходило з рук. Цей герой легко захоплювався мирськими розвагами і любими жінок. Останнім часом всі його думки займаються однією з польських панночків, з якої він познайомився в Києві. Вони бачилися тільки кілька разів. Одного разу він навіть пробував до своєї кімнати через камінну трубу, але почув стукіт у двері, був змушений сховатися. Коли біда мінута, служіння панночки, татарка вивела його через сад. Потім вони знову бачилися в костелі.

Він не менше брата і батька любив вітчизну. Однак для закладу будь-якої ставки не можна змінювати її погляди. Коли під час публікації міста Дубне до нього підійшла та сама татарка, служіть його паночки, і попросити приймати їжу, він не був би нічим, хто зібрався з необхідністю пройти і відправити допомогу. Вона замінила його все: і вітчизну, і сім’ю, і друзів. Заради неї він навіть пішов в бій проти рідного батька. У цій битві він і загінув. Доля цього героялю і трагічна. Адже він загинув від руки власного батька, який довго чекає від безробіття свого батька. Тарас Бульба так і не змінюється, навіть не виявивши, що це було заради кохання.

 

26
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

Зовнішність, портрет Андрія:

«… Два дюзи молодця, які будуть смотревші сподлоб’я, як недавно випущені семінаристи. Крепкі, здорові особи їх були покриті першим пухом волосся, яке ще не затьмарилося ».

Відновлення до навчання:  «Він учился охоті і без напряму… Він був більш витребований, нежели його брат…»

Характер:

«Андрій зрозуміє кілька живих і як більш розвинених… частіше виникли предводітель досить великого підприємства і іноді, за допомогою візного ума свого, зрозуміло звертаючи від наказання». Володів важливий і сильний характертером.

Юнацькі мрії:

з одного боку, киві бажання підвігів, але іноді й улюблені помсти і пограбувати на самоті вулиці Києва.

Поведінка під час бою:

«Андрій весь погрузился в зачаровану музику пуль і мечей. Він не знає, що таке знання, яке обдумує, або розв’язує, чи його сили. Ставлення до товариства:

зрадив товаришів, побачивши голос, злідні, страждання людей, охоплених козаками міста, нещасть поляків.

Відношення до особистого щастя:

мріяв про особисте щастя.

Близькість з батьками:

ближе до матері, мріє про кохання, прагне до особистого щастя.

 

28
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com

КРИЛАТІ ВИСЛОВИ

 

Постійна «Тарас Бульба» відома своїми віслами, які стали крилатими:

 • «Терпи козак – отаманом будеш».
 • «Я тебе породив, я тебе і вб’ю».
 • «Щиро порох в порохівницях».
30
Микола Гоголь “Тарас Бульба” by Svitlana - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content