בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

בריאות, תזונה ופעילות גופנית

by

Artwork: חן גלעד

  • Joined Mar 2019
  • Published Books 1

נפש בריאה בגוף בריא!

כדי לחיות חיים בריאים ומאושרים, לא מספיק לטפח את האישיות, ההשכלה או התא המשפחתי, צריך גם לעסוק בפעילות גופנית ולשמור על תזונה נכונה. כי כשהגוף שלנו בריא וחזק הנפש שלנו בריאה יחד איתו.
כמובן שהדבר עובד גם הפוך- כלומר, חשיבות שמירה על נפש בריאה ומאושרת אשר תתרום לגוף בריא וחזק.
בעמודים הבאים, אתן לכם מספר טיפים כיצד שומרים על נפש בריאה ומספר טיפים כיצד שומרים על גוף בריא.
אני ממליצה לכם לנסות וליישם את הטיפים הבאים במשך 10 ימים רצופים לפחות וכבר תרגישו בהבדל, תרגישו חזקים יותר, בריאים יותר וכמובן מאושרים יותר.

בהצלחה 🙂 

 

2

נפש בריאה-

אנחנו נמצאים בחודשים שכולם שמחה. כולנו מכירים את המשפט “מי שנכנס אדר- מרבין בשמחה” והשנה, פעמיים כי טוב,גם אדר א’ וגם אדר ב’. בתור ילדים קטנים נהגנו לשיר שירים בקולי קולות, לקפוץ, להשתולל, לרקוד ולשחק כל הזמן והיינו מרגישים את השמחה נכנסת בנו. בתור ילדים באופן כללי, ידענו באמת איך לשמוח, בלי מאמץ, בלי לחשוב על כך יותר מידיי, השמחה פשוט הייתה שם. לאט לאט עם ההתבגרות, אנחנו מרגישים חזקים פחות, חולים יותר וצוחקים הרבה פחות. אולי מבלי לדעת התרופה לכל המחלות האלו נמצאת ממש מתחת לאף שלנו ואפילו לא עולה לנו שקל אחד, לא דורשת מאיתנו מאמץ, להפך מבקשת מאיתנו להנות. אולי אם היינו רוקדים יותר, ממשיכים לקפוץ ולשחק כמו ילדים לא היינו מרגישים את ההתבגרות בגופנו.

3

יוגה צחוק-

יוגה צחוק היא אחת הדרכים היעילות ביותר אך הפחות מוכרות לחזק את הנפש שלנו על ידי צחוק הינה סדנה של יוגה צחוק.

“יוגה צחוק היא סדנת צחוק המתאימה לכל אחד והינה פעילות צחוק קבוצתית מגבשת, שוברת מחסומים, מגשרת על גיל, הבדלי תרבות ויוצרת אמון, קירבה ושיתוף פעולה.

ניתן לתרגל יוגה צחוק גם מול המראה אבל אנו בחום ממליצים לעשות את הסדנת צחוק בקבוצה כי ככל שיש יותר אנשים סדנת היוגה צחוק עפה לגבהים חדשים.

סדנת צחוק היא פעילות חווייתית המשלבת צחוק בלתי מותנה עם נשימות יוגה. במהלך הסדנת צחוק אפשר לצחוק ולהנות מהשפעתו החיובית של הצחוק גם ללא סיבה.

סדנת יוגה צחוק משלבת אינטרקציה בין אנשים המלווה במוסיקה, בקטעי אימפרוביזציה של המשתתפים, ותנועה מתמדת. והתוצאה? חוויה בלתי נשכחת של צחוק קבוצתי מתפרץ ומדבק ותחושה של שחרור וחופש מכל הלחצים ומתחים שבחיינו.”

מתוך: http://www.so-funny.co.il/

4
בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com

מוזיקה-

לא רק השמחה עצמה מבריאה אותנו, גם פעילויות שאנחנו אוהבים ומשמחים אותנו, כמו מוזיקה. תאמינו או לא, אבל המוזיקה ממש חשובה לבריאות הלב שלנו, ולמעשה היא משמעותית עבורו כמעט כמו פעילות אירובית. מחקרים הוכיחו כי מוזיקה שמחה מרחיבה את כלי הדם, משפרת את הזרימה ומחזקת את הלב שלנו. לפי המחקרים מוזיקת קאנטרי נבחרה כמוזיקה השמחה ביותר, אך רוק כבד גרם להשפעה ההפוכה ויצר לעיתים חרדה או אי נעימות אצל המאזינים. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר פרסומים ומחקרים אשר מתארים את ההשפעות החיוביות של מוזיקה על הגוף ועל הנפש של בני האדם. בנוסף על כך, נולד תחום טיפולי חדש בשם “תרפיה באמצעות מוזיקה”, בו מטפלים משתמשים בסגולות המיוחדות של המוזיקה כדי לרפא מטופלים מטראומות, פחדים, חוסר בטחון, דיכאון וכדומה.

אחד היתרונות של המוזיקה ואשר מתקשר לנו לחלק השני של הספר הוא שמוזיקה מעוררת מוטיבציה לעיסוק בפעילות גופנית – לאחר שתנגנו את אחד מהשירים שהכי משמחים ומקפיצים אתכם, גם האדם העצלן ביותר מביניכם לא יוכל להתנגד לקצב והוא פשוט יהיה חייב לזוז. מבט חטוף באנשים שמאזינים למוזיקה בתחבורה הציבורית יגלה לכם את הברור מאליו: מוזיקה גורמת לאנשים לזוז, במיוחד אם מדובר במוזיקה מקפיצה וקצבית.

6
בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com

גוף בריא-

פעילות גופנית- 

פעילות גופנית סדירה מסייעת הן למניעה ראשונית והן למניעה שניונית של מגוון מחלות גופניות, לרבות מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, אוסטאופורוזיס, סרטן ועוד רבות אחרות, כשהיעדר פעילות גופנית מהווה את אחד מגורמי הסיכון המרכזיים לתמותה (ברמה העולמית, היעדר פעילות גופנית מהווה את גורם הסיכון הרביעי לתמותה). לאור כל זאת, בשנים האחרונות מתבהרת והולכת התמונה לפיה החשיבות שיש לייחס להיעדר פעילות גופנית, צריכה להיות זהה לחשיבות שנהוג לייחס לעישון סיגריות והשמנת יתר, כגורמי סיכון לתחלואה ולתמותה.

נהוג לחלק פעילות גופנית לשלושה סוגים, זאת בהתאם להשפעתם הכללית על גוף האדם:

1. תרגילי גמישות, כגון מתיחות, משפרים את תנועת השרירים וטווח תנועות המפרקים.
2. תרגילים ארוביים, כגון הליכה וריצה, מתמקדים בסבולת לב ריאה.
3. תרגילים אנארוביים, כגון הרמת משקולות, מגבירים את כוח השרירים לטווח קצר.
לפעילות גופנית תרומה משמעותית לכושר גופני, כולל שמירה על משקל הגוף. פעילות גופנית תורמת אף לבריאות עצמות הגוף, השרירים והמפרקים ומחזקת את מערכת החיסון.

8
בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com

8 טיפים לתזונה נכונה-

1. אל תרוצו- תאכלו לאט יותר, ותנו יותר תשומת לב לפעולת האכילה. גם כי זה פחות משמין (ככל שאוכלים לאט יותר, קל יותר לזהות מתי שבעים), וגם כי זה יותר נעים – אכילה איטית משפרת את התפקוד של מערכת העיכול, ותורמת להפחתת  גזים, נפיחות ועצירות.
2. תרגיעו עם המלח- אם אתם ממליחים עוד לפני שטעמתם, האוכל אולי ירגיש לכם מעט תפל בהתחלה. אבל אם תפחיתו כמויות בהדרגה, בכל פעם קצת פחות מלח, תגלו שבלוטות הטעםשלכם יודעות להסתגל לשינויים, ופתאום תרגישו אפילו יותר טעמים.
3. הפחיתו את הסוכר- תפחיתו בהדרגה את כמות הסוכר שאתם מוסיפים לשתייה חמה, לעוגות – וגם חפשו ממתקים פחות מתוקים, כמו למשל שוקולד מריר.
4. אל תהיו רעבים- תתחילו לאכול לפני שאתם מפתחים רעב גדול מדי. ולא, ארוחת בוקר זה ממש לא חובה. אם אתם לא מרגישים צורך לאכול בבוקר, ומגיעים לארוחת הצהריים בתחושת רעב סבירה, אתם יכולים לפסוח על ארוחת הבוקר. אם אתם לא רעבים בבוקר אבל כן מפתחים רעב בשלבים מתקדמים שלו – תאכלו משהו באמצע הבוקר, כמו פרי עם אגוזים, או כריך. עדיף לא לחכות לצהריים (כי אז יש מצב שכבר תהיו רעבים מדי).
5. תאכלו המון ירקות- מכל הסוגים ומכל הצבעים. ירקות (וגם פירות!) הם בית מרקחת נייד: עשירים בוויטמינים (כמו ויטמין A, K, C), במינרלים (כמו ברזל, מגנזיום, אשלגן), בנוגדי חמצון וגם בסיבים תזונתיים. מה תרוויחו: סיכון מופחת ללקות במחלות לב, ביתר לחץ דם ובסוגים מסוימים של סרטן – וגם תחושת שובע ממושכת (בזכות הסיבים התזונתיים) שמסייעת לירידה במשקל ללא תחושת רעב.
6. וגם פירות- טריים כמובן. כמו ירקות הם עשירים בוויטמינים, במינרלים, בסיבים ובנוגדי חמצון. נכון, הם מכילים סוכר, אבל מביאים איתם ערך מוסף גדול מאוד.
7. תאכלו יותר שומן- תנו כבוד לשומנים הטובים, או בשמם הרשמי “שומנים בלתי רווים”, ותשאירו מספיק מקום בתפריט לאבוקדו, טחינה, אגוזי מלך, שקדים, זרעי פשתן וצ’יה, שמן זית ודגי סלמון. מה תרוויחו: שומן בלתי רווי תורם מצד אחד לתחושת השובע ומספק רכיבי תזונה חשובים, כמו ויטמינים וחומצות שומן חיוניות, ומצד שני מפחית את הסיכוי לחלות בסוכרת, במחלות לב וכלי דם, בסרטן ועוד.
8. אבל לא את השומן הזה- תשתדלו לא להכניס לפה מזון שמכיל שומן רווי ושומן טראנס. זה אולי נשמע כמו מסיבה, אבל בפועל שומן טראנס מעלה את רמות הכולסטרול ה”רע” ואת הסיכוי לחלות בסוגי סרטן שונים.
**אז במקום לטגן תאפו, במקום נקניקיות תאכלו נתחי בשר שלמים, במקום איברים פנימיים קחו דג או חזה עוף, ובמקום גבינות שמנות לכו על כאלו שלא עולות על 5% שומן.**
10
בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com

לסיכום,

מבחינה מחקרית השפעת פעילות גופנית על הנפש היא נושא אשר נחשב למורכב ומאתגר יותר, אך כיום כבר ברור כי הפעילות הגופנית משפיעה לחיוב על המצב הנפשי, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים בריאים ואלו הסובלים מתסמינים פסיכיאטריים של דיכאון, חרדה ועוד.

יש לציין כי לא זו בלבד שפעילות גופנית סדירה מקושרת עם איכות חיים גבוהה יותר, רמת תפקוד גבוהה יותר ופחות תסמינים נפשיים שליליים, אלא שבמחקרים רבים נמצא כי פעילות גופנית יכולה להוות אלטרנטיבה לטיפול התרופתי בסובלים מתסמינים פסיכיאטריים. כמו כן אין עוררין על כך שעיסוק בפעילות גופנית תורם לשיפור ההרגשה הכללית, משפר את הדימוי העצמי, מפחית מתחים נפשיים ואפילו משפר את היכולות הקוגניטיביות בקרב מבוגרים.

אז- נפש בריאה בגוף בריא לאריכות ימים 🙂

בהצלחה !

12
בריאות, תזונה ופעילות גופנית by chen gilad - Illustrated by חן גלעד - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content