Інтегровані заняття
1. Тема: «Сім’я»
Програмовий зміст
Формувати у дітей уявлення про сім’ю, як про людей, які живуть, піклуються одне про одного; про її склад, родинні стосунки. Пояснити дітям реальної родинних впливів; уточнити знання про матір, як про це і дорогу людину. Побачте дітей, класифікуйте людей за віком, статтю. Побачте дітей чітко відповіді на питання. Треба запропонувати різні типи речень. Закричайте в активній словниковій дітях назви членів сім’ї та батьків. Розвивайте інтонаційну вірогідність модифікації, увагу, логічне мислення. Подивіться, щоб вони приєдналися до норм культури поведінки. Третьі діти використали простих математичних завдань, які були складені у межах 5. Знайдіть дітей, які обгрунтовують і пояснюють свою людину. Виявляйте почуття любові, повідайте всім членам сім’ї, балуючи піклування про близьких, потрібних людей.
Гра «Докажи слівце»
Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся, Це ріднесенька… (матуся).
Живе в квартирі поруч дід,
Той дід – хороший наш … (сусід).
У сім’ї у нас я та Вірочка,
Я братик їй, вона – … (сестричка).
Сильний, добрий, справедливий, біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато. Гордимось, бо це наш … (тато).
Завжди, на вулиці і вдома,
Вітаю я своїх … (знайомих).
Ти один вдома? Отже, знай:
Чужих в квартиру … (не пускай)!
– Незнайомців не слід боятися, але і довіряти їм також не можна: адже ми не знаємо напевно, хороші вони люди або погані, що у них на думці.
Д / г «Як потрібно?» (Дітям пропонується виправити речення, погоджуючи їх зміст із загальноприйнятими моральними нормами.).
- «Коли тітка Юля зайшла в кімнату, маленький Петрик насупився і відвернувся. (Коли тітка Юля зайшла в кімнату, маленький Петрик повернувся, посміхнувся і привітно привітався.)
- Мама розмовляла зі своєю сестрою, а Андрій постійно вставляв репліки і заважав розмові. (Мама розмовляла зі своєю сестрою, а Андрій слухав мовчки і не заважав дорослим спілкуватися.)
3.В гостях Вася весь час бігав по кімнаті, галасував і нікому не давав спокою. (В гостях Вася поводився спокійно і ввічливо.)
- Коли бабуся лягла відпочивати, Сергій включив телевізор. (Коли бабуся лягла відпочивати, Сергій вимкнув телевізор.)
– Давайте розглянемо картину.
– Хто зображений на картині? (Бабуся з онуками.)
– Що роблять діти? Напевно, бабуся захворіла?
– Від чого бабуся швидше видужає – від ліків або від турботи онуків?
– Чи потрібно продовжувати піклуватися про бабусю, коли вона видужає? Художник назвав картину «Людям турбота як повітря потрібна – стати здоровішими допоможе вона».
– Розглянемо наступну картину.
– Хто зображений на картині? (Мама з дітьми.)
– Хто проявляє увагу до хворої мами? Як він це робить? Чому дочка неуважна?
– Що для неї важливіше: дивитися журнали або зробити щось приємне для мами?
– Чому вона не поспішає проявити увагу?
Художник назвав картину «Ми повинні берегти один одного».
– Розглянемо наступну картину.
– Хто зображений на картині? (Сім’я.)
– Як ви думаєте, яка сім’я зображена на картині?
Художник назвав картину «Поруч або разом».
– Як ви вважаєте, члени цієї родини гуляють разом або тільки знаходяться поруч?
– Чому ніхто не помічає, що матусі важко нести повні сумки і молодшу дитину?
– Що б ви хотіли змінити в змісті цієї картини?
– Як треба ставитися до близьких і рідних людей? (Треба любити їх, піклуватися про них, намагатися бути слухняними, наслідувати їхньому прикладу, допомагати їм.)
Фізкультхвилинка «Я усім допомагаю»
Я усім близьким, малята,
Повсякчас допомагаю.
Ось заплакав менший братик –
Я колисочку гойдаю.
Татку поможу копати,
Мамі – підмітати в хаті,
А бабусі – посуд мити,
Ще й святковий стіл накрити.
Друзям – у м’яча погратись,
Та у піжмурки ховатись.
А старому дідусю
Швидко капці принесу.
– Подивіться на картину.
– Хто зображений на картині? (Люди.)
– Чим відрізняються ці люди? (Віком і статтю).
– Кого з ваших рідних вони нагадують?
– Візьміть на столах картки і розкладіть їх по мірі збільшення віку людини.
(Картки для хлопчиків: немовля, хлопчик, юнак, чоловік, дідусь.
Картки для дівчаток: немовля, дівчинка, дівчина, жінка, бабуся.)
– Хто зображений на першій (другій, третій, четвертій, п’ятій) картці? (Відповіді хлопчиків, дівчат).
– Візьміть наступні карточки. Розгляньте їх. Подумайте, на якій картці дитина чинить правильно, а на якій – неправильно.
– Скажіть, а як вчинили б ви? (Відповіді дітей).
– Давайте разом повторимо правила, які треба виконувати.
- Після гри іграшки треба прибирати на свої місця самому.
- Не розкидати свої речі.
- Застелювати своє ліжко.
- Допомагати мамі прибирати зі столу, мити посуд.
- Допомагати своїм молодшим братам (сестрам).
Підсумок заняття: «Що потрібно для того, щоб сім’я була щасливою?» (Відповіді дітей).
2.Тема: « Моя сім’я»
Мета: формувати уявлення дітей про сім’ю як про людей, які живуть разом, піклуються одне про одного; формувати уявлення про потреби сім’ї; збагачувати знання дітей про родинні стосунки, обов’язки; розвивати мовлення, мислення; виховувати почуття любові, чуйності й поваги до рідних.
Хід заняття:
1. Психогімнастика « Привітання»
Станьте діти всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Привітайтесь, «Добрий день!»
2. Вихователь показує лялькового хлопчика, Івасика – Телесика.
– Діти, ви знаєте, хто це? (Це казковий хлопчик Івасик – Телесик)
– Він прийшов до нас у гості та хоче познайомитись з вами, Івасик – Телесик пропонує загадку:
Рідна мама і татусь,
І бабуся , і дідусь,
Братик, я й сестра моя –
Це усе одна… (сім’я)
– Отже, діти, сьогодні наша розмова піде про сім’ю або, як говорять у нас, – про родину.
3. (Діти сидять за столами, перед ними тарілочки з кружечками різного розміру. Вих – ль під час розповіді викладає на дошці кружечки.)
– Зараз я розповім вам історію:
«Жив був малюк, були у нього мамо й тато, ще у малюка були старший брат і молодша сестра. Так само у нього були бабуся і дідусь – мамині батьки, і бабуся з дідусем – татові батьки. І жили вони всі разом.»
– Діти, подивіться, що ж у нас вийшло? У нас вийшла схема родини. Ось яка велика сім’я у малюка. Давайте допоможемо нашому казковому герою викласти схему його родини. (Дитина працює біля дошки)
А зараз, діти, кожен з вас складе схему своєї сім’ї. Маленькі кружечки – це діти, побільше – це тато й мама, а самі великі – це бабусі та дідусі. Молодці, всі впоралися. Розкажіть про свою сім’ю. ( 3-4 відповіді)
Сім’ї бувають різні: великі і маленькі. Кожна людина з народження має сім’ю.
Що ж таке сім’я? ( відповіді дітей)
4. Гра «Кого як назвемо?»
(Діти визначають і називають різних членів родини по відношенню до себе)
Ким доводиться вам мамина мама? (Бабуся)
Хто для вас батько вашого тата? (Дідусь)
Ким доводяться вам інші діти ваших батьків? (братиками й сестричками)
5. Гра « Назви лагідно кожного члена сім’ї»
Син – синок – синочок;
Дочка – донька – донечка;
Брат – братик;
Сестра – сестричка;
Мамо – матусю;
Бабця – бабуся; (тощо)
- Фізкультхвилинка
Скільки нас живе в квартирі?
Тато, мама, брат і я. (Повороти голови в різні боки.)
Раз, два, три чотири –
От і вся моя сім’я! (Піднімання почергово рук угору.)
Є у мами доньки, Доньки — помічниці.
Устануть раненько, (діти «замітають»)
Підметуть чистенько.
Ми — мужчини — тато й я!
І робота в нас своя: (повороти тулуба в боки)
Помагаєм мамі ми,
Посуд миємо самі. («Миють» посуд.)
От, от ми які:
Ми усі — помічники! (Діти сідають на свої місця.)
7. Читання оповідання В. Осеєвої «Сім’я у нас одна»
Запитання за змістом твору :
– У чому завинив Левко перед своєю сім’єю? Чи зрозумів він свою провину?
– Чому ніхто з членів сім’ї не пішов на прогулянку?
– Що означає «відповідати одне за одного?
Бесіда « Потреби моєї сім’ї»
Кожен із членів сім’ї має потреби. Однакові вони чи ні? (Відповіді дітей)
– Які ж потреби має мама? Тато? Бабуся? Дідусь? Братик чи сестричка? ( Діти називають: окуляри, пральна машина, автомобіль, велосипед тощо. Вихователь підводить дітей до висновку, що потреби в усіх членів сім’ї різні.)
– Що потрібно всім членам сім’ї? (Будинок, їжа, вода, ліжко тощо)
8. Робота з коректурною таблицею « Я серед інших»
Вправа « Відповідай швидко»
– Які дії вміють робити діти і дорослі?
– Які – тільки діти; тільки дорослі?
– Хто найстарший?
– Хто наймолодший?
– Які справи можна назвати тільки чоловічими? Тільки дитячими?
– Що ми можемо робити вранці, вдень, вночі?
9. Вихователь пропонує дітям пояснити прислів’я:
Птахи в гнізді до осені, діти в сім’ї довіку.
Сімейний горщик завжди кипить.
10. Підсумок заняття.
Вихователь:Діти, я бачу, що всі ви дуже любите свою сім’ю. Як добре, коли у людини є дружна сім’я. А якщо в сім’ї всі піклуються один про одного, люблять і пишаються один одним, то в такій сім’ї буде що? Як ви думаєте?
Дидактична вправа «Хто я?»
Ця вправа є аналогом до вправи «продовжте речення».
Вихователь.
— Для мами я дочка, а для бабусі ? (Онука.)
— Для тата ти син, а для тітки? (Племінник.)
— А для сестри? (Брат.)
Розглядають варіанти як для дівчат, так і для хлопців.
Дидактична гра « Куди і з ким іду».
Вихователь починає фразу, а діти її закінчують. До дитсадка (із ким?) — із мамою.
До магазину (із ким?) — із бабусею.
До зоопарку (із ким?) — із татом.
На риболовлю (із ким?) — із дідусем.
На стадіон (із ким?) — із братом.
На виставку (із ким?) — із сестрою.
На прогулянку (із ким?) — із песиком та ін.
Вихователь. Діти, а що нам може нагадати про рідних? (Відповіді дітей.)
– Так, це фотографії. Давайте розглядайте фотографії ваших сімей. Як ви зберігаєте свої фотографії?
Published: Mar 15, 2020
Latest Revision: Mar 15, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-747714
Copyright © 2020