אלביס פרסלי by TALI GUY - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

אלביס פרסלי

  • Joined Nov 2020
  • Published Books 1

אלביס ארון (מאוחר יותר הוא שינה את איות שמו האמצעי לצורתו המקראית של אהרון) פרסלי, נולד ב-8 בינואר בשנת 1935 בעיירה טופולו שבמיסיסיפי ארה”ב לאב נוצרי ולאם יהודייה ממעמד הפועלים. לפרסלי היה אח תאום, ג’סי גארו, אך הוא נולד מת. למשפחתו היה מעט כסף, לכן הם עברו ממקום למקום לעיתים קרובות. משפחתו השתתפה בקביעות בטקסים בכנסייה המקומית. משפחתו התגוררה בשכונה “שחורה” ואלביס הצעיר רכש את השכלתו המוזיקלית המוקדמת ממוזיקת הבלוז האפרו-אמריקאית שבקעה מהמרפסות של שכניו. מוזיקת הבלוז, שהתפתחה כמוזיקת עבדים שהפגישה בין מקצבים אפריקאים ומסורות נגינה אירופאיות, מהווה את הבסיס להרבה מסגנונות המוזיקה המודרניים, מפופ עד ג’אז ורוק אנד רול כמובן, שאלביס היה גדול מבשריו.

פרסלי הרבה להאזין למוזיקת הגוספל הדתית שהשפיעה עליו מאוד. הוא קיבל השראה רבה מסגנון זה, תמך ופיתח את הסגנון האישי שעתיד לחולל סערה ולהצליח באופן כה מרשים.

2

פרסלי היה הזמר הלבן הראשון שחשף אותה לציבור הרחב בהקלטותיו לשירי גוספל שונים, שזכו לפרסום עצום. ניתן לראות בו מי שהחזיר טובה לכור מחצבתו המוסיקלי וסייע לקידומו ברחבי אמריקה והעולם.

הוא הואשם פעמים רבות כמי שהתפרסם והצליח על חשבון המוזיקה השחורה של זמנו, ונחשב בעיני רבים (ביניהם גם אמנים שחורים מצליחים כגון ליטל ריצ’ארד וג’יימס בראון) כאיש ששבר את מחסום הגזע המוזיקלי בארה”ב והכריח את הממסד להכיר במוזיקה השחורה הפופולרית.

פרסלי הפך להיות אחד השמות הידועים והגדולים ביותר בעולם. הוא היה זמר ושחקן, החל מאמצע שנות ה-50 הופיע ברדיו, בטלוויזיה ובקולנוע. ב- 16 באוגוסט 1977, בגיל 42, הוא נפטר מאי ספיקת לב, שקשורה להתמכרותו לסמים.

מאז מותו נותר פרסלי אחד מסמלי המוזיקה הפופולריים בעולם.

3

תחילת דרכו של פרסלי:

פרסלי קיבל את הגיטרה הראשונה שלו במתנה מאמו ביום הולדתו ה-11 בשנת 1946, וזכה “לטעום” לראשונה מההצלחה המוסיקלית כעבור כמה שנים כשזכה במופע כישרונות בבית הספר התיכון “הומס” בממפיס. לאחר שסיים את לימודיו בשנת 1953 עבד במספר עבודות, תוך שהוא ממשיך לממש את חלומו המוזיקלי. באותה השנה, בחודש אוגוסט, הוא ניגש לאולפני “סאן רקודס” כדי להקליט שני שירים לכבוד יום הולדתה של אמו  “My Happiness” ו- “That’s When You Heartaches Begin”.
סם פיליפס (הבעלים של האולפן), שמע את השירים וזיהה את כישרונו של פרסלי, והחליט לקחת אותו תחת חסותו.

4

 

 

5

6

בשנת 1954, פיליפס חיפש מישהו שיוכל להביא את הרעננות של הסאונד השחור לתוך חליפה לבנה שתפנה לקהל רחב יותר. הוא ביקש מפרסלי לתרום את קולו למספר שירים. פיליפס קרא לפרסלי וצירף לו צמד של גיטריסט ובסיסט, איתם ניסה פרסלי להקליט מספר קטעים. הסשן לא היה מוצלח במיוחד, אבל במהלך הפסקה בחזרות, החל פרסלי לשיר באופן ספונטני את השיר “That’s All Right Mama”,  ופיליפס הקליט אותו. לפי פרסלי באותו זמן נוצר סגנון חדש ש”אינו דומה לשום סגנון”.
זה היה שיר בלוז פרי עטו של זמר אפרו-אמריקני בשם ארתור “ביג בוי” קרודאפ. השיר הוקלט בסגנון קאנטרי ווסטרן (מוזיקה עממית לבנה מדרום ארה”ב). מצדו השני של התקליט הקליט פרסלי שיר מפורסם של ביל מונרו “Blue Moon of Kentuchy”,  וכך נוצר שיר בלוז בסגנון קאנטרי.
דבר זה בישר את תחילת סגנון הרוק’נרול.

 

 

 

 

7

גרסתו של פרסלי לשיר “That’s All Right Mama”.

 

 

8

הגרסה המקורית לשיר בביצוע של ארתור “ביג בוי” קרודאפ.

 

 

 

9

שיר הקאנטרי שאלביס הקליט בצידו השני של התקליט (“Blue moon of Kentucky”).

 

10

בשנת 1956 הוציא פרסלי את תקליטו הראשון “מלון הלבבות השבורים” (Heartbreak Hotel). התקליט היה הראשון מבין ארבעים וחמישה תקליטים שהוציא לאורך הקריירה שלו. תקליט זה גם היה הראשון מבין רשימה ארוכה של תקליטים שלו שנמכרו בלמעלה ממיליון עותקים.

11

באותה שנה, הופיע בפעם הראשונה כשחקן קולנוע בסרט “אהבי אותי ברכות” (Love Me Tender), ולאורך חייו הופיע בסך הכל ב-33 סרטים. כמו כן, הופיע אלביס באינספור תכניות טלוויזיה, ביניהן “תכניתו של אד סאליוואן” (The Ed Sullivan Show) המפורסמת.

12

השיר “Can’t Help Falling In Love”

13

השיר “All Shook Up” מתוך הסרט “לאהוב אותך” (1957) בו השתתף פרסלי.

 

14

עד שנת 1958 הוציא פרסלי ארבעה-עשר תקליטים, שכל אחד מהם נמכר בלמעלה ממיליון עותקים. בשנת 1958 גויס לצבא ושוחרר בשנת 1960.

לאחר שובו שינה את תדמיתו הרוק’נרולית לתדמית רכה יותר, ותשומת לב הקהל הופנתה להערצתו כאישיות תרבותית רבת-השפעה מעבר להערצת המוזיקה שלו. דוגמה לשינוי שעבר מומחשת בסיבוב ההופעות שעשה בשנת 1968 כשהוא מלווה במקהלת גוספל Gospel (מוזיקה שחורה כנסייתית).

15

אז, איך אלביס פרסלי השפיע על תרבות המוזיקה ועד היום אין אחד שלא יודע מי הוא? מה יש בסגנון השירים שלו שעד היום נשארו בתודעה?

 

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Elv...

16

שנות ה-60 של המאה ה-20 ייזכרו בין היתר בזכות “ילדי הפרחים ,(The Hippies) “שמייצגים את התרבות המתירנית, שהתפתחה באירופה ובצפון אמריקה. מדובר בדור שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה וקיווה לתקן את העולם ולהפוך אותו למקום טוב ובטוח. הדור היה אנטי ממסדי, ומחה נגד השפע ודגל באהבה, בשוויון, באחווה בין בני אדם ויצא נגד איסורים חברתיים ומיניים. לימים הם גדלו להיות הדור המוביל של הטכנולוגיה ומהפיכת המידע ששינתה את העולם – האינטרנט.
אחד הדברים שמאוד חיבר ביניהם הייתה מוסיקת הרוק’נרול.

17

הרוק’נרול הוא גרסה מהירה ושמחה לבלוז. אלביס “ירש” מהבלוז את הקצב ואת טכניקת הנגינה, הוסיף שירה שמחה, קצב תופים מהיר ופריטה על אקורדים מז’וריים. מוסיקה זו הייתה חדשה וסחפה אנשים.
הקצב של הרוק’נרול גרם לאנשים למחוא כפיים וזה כשלעצמו העצים את תחושת ה”ביחד”. המילים של השירים מתמקדות בנושאים שמחים (למשל מסיבות) .קיים שימוש בפסנתר ודומננטיות של תופים.
בשל התפתחות מערכות תקשורת ההמונים (רדיו וטלוויזיה), הפצת המוסיקה צברה תאוצה באמצעות תקליטים, וכך הפך הרוק’נרול למוסיקת המונים
.

18

אלביס פרסלי הוא אחת הדמויות הבולטות במוסיקה של המאה ה-20. הוא היה זמר ושחקן אמריקאי מצליח ומשפיע. הוא היה רוקר, בלדיר (שר בלדות), שר בסגנון קאנטרי וגוספל (סוג של מוזיקה דתית נוצרית), שילב בלוז וקאנטרי (Rockabily). היו לו טונים עמוקים, סלואים שירים קצביים ורכים.
היה הראשון להשתמש בגיטרות חשמליות לצד גיטרות אקוסטיות. המוסיקה שלו הייתה מהירה, פשוטה ושמחה, דבר שגרם לאנשים להזדהות וליהנות ממנה מאז ועד היום. הוא היה זה שנתן “דחיפה” לרוק’נרול יותר מכל אומן אחר. לפרסלי הייתה נוכחות בימתית שחברה לקולו החזק והעשיר דבר שהעצים את נוכחותו והפיכתו ל”מלך” לבלתי נשכח.

19

השיר Don’t Be Cruel”. ניתן לשמוע ברקע את ההערצה הרבה כלפי פרסלי.

20

גרסתו של פרסלי לשיר Always On My Mind” (1973).

21

בבליוגרפיה:
https://sites.google.com/site/moledetmusica/musical-

stiles/rock-roll/rock-n-roll-artists

 

https://www.biography.com/musician/elvis-presley

 

http://www1.amalnet.k12.il/sites/Mifgashim/Pages/presley.aspx

 

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%A1_%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%9C%D7%

99

 

http://www.shichor.co.il/%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%99%D7%9F/%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%9A-%E2%80%93-%D7%9E%D7%A1%D7%A2-%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%A7%D7%9C%D7%99-%D7%91%D7%A2%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%A1-%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%9C%D7%99

22
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content