This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

“אָבָּנִיבִּי אוֹבּוֹהֵבֵּב אוֹבּוֹתָבָּךְ”

  • Joined Nov 2020
  • Published Books 1

הקדמה:

השיר “אבניבי” שנכתב ע”י אהוד מנור והולחן ע”י נורית הירש בביצועו של יזהר כהן ולהקת אלף בית הופיע בפסטיבל הזמר והפיזמון התשל”ח ששימש לראשונה כקדם האירוויזיון. לאחר תחרות צמודה ביותר השיר זכה ונשלח לייצג את ישראל באירוויזיון 1978 בפריז והביא את ניצחונה הראשון של מדינת ישראל בתחרות.

2

אבניבי

מילים: אהוד מנור

לחן: נורית הירש

א-ב-ני-בי או-בו-ה-בב
א-ב-ני-בי או-בו-ה-בב או-בו-ת-בך.

כשהיינו ילדים
אהבנו בסודי סודות.
אל מי היינו נחמדים?
רק לדודים ולדודות.

והבנות המסכנות סבלו,
המתוקות הן רק מכות קיבלו.
ואת מה שהרגשנו באמת
לחשנו רק בשפת ה”בית”.

א-ב-ני-בי…

אהבה,
היא מילה יפה,
היא תפילה יפה,
היא שפה.
אהבה,
היא אלי טובה,
היא תמיד תתגבר
ובשפת אהבה
נדבר.

א-ב-ני-בי…

אני חולם וקם שלוש מילים.
ומהו העולם? – שלוש מילים.
וזה מה שאני מרגיש כעת,
ממש כמו אז בשפת ה”בית”.

א-ב-ני-בי…

3

ביצוע השיר “אבניבי” באירוויזיון – פריז, 1978:

4

הסיפור מאחורי השיר:

בשנת 1977 פנה אהוד מנור לנורית הירש עם רעיון לכתיבת שיר בשפת הבי”ת לפסטיבל שירי הילדים. כתיבת השיר התבצעה בטלפון ותוך מספר שעות השיר נכתב.

השיר מדבר על אהבה בראי עיניי ילדים שאמרו את שעל ליבם אבל בסוד, בשפת הבי”ת, לעומת ההתייחסות לאהבה בחיים הבוגרים. מנור רצה לכתוב את השיר בשפת הבי”ת בה נהג להשתמש בילדותו בבינימינה. ילדים רבים השתמשו בשפת הבי”ת או שפת הגימ”ל והיא הייתה סוג של שפת קוד כדי שלא יבינו אותם. ע”פ שפת הבי”ת לאחר כל הברה מוסיפים את האות ב’. כך משמעות הפיזמון “אָבָּנִיבִּי אוֹבּוֹהֵבֵּב אוֹבּוֹתָבָּךְ” היא “אני אוהב אותך”.

מנור והירש חשו כי השיר טוב מידי והחליטו לשלוח אותו לפסטיבל הזמר שבאותה שנה המנצח בתחרות זכה לייצג את ישראל באירוויזיון.

יזהר כהן קיבל טלפון מרגש בו התבשר שהשיר התקבל לפסטיבל הזמר והפיזמון הישראל תשל”ח בהנחייתה של רבקה מיכאלי. בפסטיבל התחרו גדולי הזמרים של אותה התקופה, אריאל זילבר, גלי עטרי, יהודית רביץ וכן זמר אחד או שניים חדשים ופחות מוכרים כמו כהן.

5

התחחרות הייתה קשה וצמודה מאוד, תיקו בין השיר “אבניבי” לבין השיר “בלב אחד” (סלאם עלכום) של חדווה עמרני ולהקת פלפל לבן. לבסוף הוכרע הניצחון לטובת אבניבי שזכה ליותר הצבעות למקום הראשון.

השיר נשלח לאירוויזיון בפריז ובשונה מביצועים קודמים שנראו באירוויזיון הביצוע כלל גם ריקוד בליוויה של להקת אלף-בית שכללה בין חבריה את נחמה שוטן, אתי צוברי, ראובן ארז, איציק עוקב וליסה גולד.

הביצוע קיבל 157 נקודות שזיכו את ישראל במקום הראשון ובפער משמעותי של 32 נקודות מהמקום השני. אף אחד לא האמין שישראל תזכה. מנור הגיע באותו ערב בסנדלים וג’ינס שאיתם היה צריך לעלות לבמה לקבל את הפרס. השימחה בארץ הייתה גדולה, אנשים יצאו לרחובות, רקדו על גגות אוטובוסים. כהן מתאר את הזכייה כאילו “התיישב על הכנפיים של אלוהים”. הוא הופיע בכל העולם, עבר מתוכנית לתוכנית, בין אולפן לאולפן כשבדרך פוגש אמנים מוכרים וגדולים כמו קליף ריצרד ולהקת אבבא.

6

כמקובל ע”פ כללי התחרות, שנה לאחר הזכייה התקיים האירוויזיון הבא בארץ. את ישראל ייצגה גלי עטרי בשיר “הללויה” וזכתה במקום הראשון. שיא נדיר של 2 זכיות ברציפות.

 הזכייה הייתה כנראה גדולה מידי עבור כהן וההצלחה המסחררת חלפה מהר. כהן מצא את עצמו לבד. אהוד מנור ונורית הירש כבר מזמן לא היו, כל מעטפת הצוות של האירוויזיון שבה לארץ וגם חברים או משפחה לא היו סביבו. כהן התעייף, הוא התמודד עם חרדות קשות. הוא חווה התמוטטות עצבים שלאחריה במשך שנה וחצי לא יצא מהבית כלל והפסיק להופיע. לקח לו מספר שנים להתאושש מהטראומה ולחזור למסלולו.

7 שנים לאחר אותה זכייה הוא חזר שוב לאירוויזיון כדי לסגור מעגל. ב 1985 הוא הופיע עם השיר “עולה עולה” באירוויזיון בשוודיה והגיע למקום החמישי.

אבניבי היה ונותר שיר שמזוה עם כהן, שיר מוצלח מאוד שזכה לקאברים רבים והושמע במדינות שונות בעולם ומושמע עד היום.

7

מדוע השיר היה כל כך מוצלח?

השיר נכתב בטלפון, תוך כמה דקות נכתב הפיזמון המוצלח. אבל נורית הרגישה שחסר משהו והציעה לאהוד שהיא תלחין את השיר ואחר כך הוא יתאים את המילים. הירש טוענת, שאם מנור היה כותב קודם את המילים הם היו מקבעות אותה ללחן ספציפי. בשורה בשיר “אהבה היא מילה..” נכנס הרבה מאוד אויר בשירה ואם המילים היו נכתבות קודם זה לא היה מתאפשר.

הפיזמון חזר 8 פעמים, בשלוש דקות הם היו צריכים לכבוש את הקהל. חזרה על הפיזמון מספר רב של פעמים והוספה של מודולציה בסוף היו דבר לא רגיל שהשאיר את הקהל בהלם אבל גם גרם לו לקלוט את השיר במהירות.

השיר נכתב בתקופה בה ה Bee Gees, להקת פופ מצליחה בשנות השבעים והשמונים הייתה בשיאה. הם השתמשו באורגן אלקטרוני ייחודי שהפיק צלילים מודרנים שבלעדיהם נורית לא הייתה מוכנה להתקדם עם השיר, היא רצתה את אותם צילים חדשניים בשיר שלה. טומי, בעלי אולפן טריטון היה היחיד בארץ שהחזיק בכלי זה. הירש שהשיגה את הכלי התרצתה ובעזרתו הלחינה את ההקדמה של השיר והביאה משהו חדשני ומודרני לאירוויזיון.

8

בנוסף, הירש חזרה מארה”ב באותה תקופה וראתה שם להקות שרוקדות ושרות יחד, להקות שחורות כמו The Jackson 5 שעושו קטעי ריקוד מרהיבים תוך כדי השירה. היא הבינה שהיא חייבת להביא את הרעיון גם לארץ.

היא הוסיפה קטע נגינה ללא מילים ובעזרת הכיראוגרף שלמה מרוז מרין הם יצרו קטעים בהם הלהקה רקדה. הופעה כזאת עוד לא נראתה באירוויזיון ואבניבי הביא חידוש משמעותי לתחרות. השיר חצה יבשות, הושמע במדינות שונות וזכה לקאברים וביצועים רבים ומגוונים.

9

נעט ברזילי בביצוע אקוסטי לאבניבי ותגובותו של יזהר כהן לביצוע במסגרת התוכנית “הכוכב הבא לאירוויזיון” בה נבחרה נטע לייצג את ישראל באירוויזיון והביא ניצחון למדינת ישראל, 2018:

10

רוני דלומי בקאבר לשיר, 2017:

11

קאבר של הכוכב הספרדי קרלוס באוטה, 2009:

12

הרכב הדאנס “La Marcha” באיביזה, 2008:

13

אבניבי מושמע ברקע רחובות תאילנד, 2019:

14

במזרח יצרוי ריקודי שורות יחודיים לשיר, 2010:

15

עובדות מעניינות על השיר:

– בשל התארכות בהכרזת הזוכה, ריגעי הזכייה לא שודרו בשידור חי בישראל כיוון שהטלוויזיה הישראלית קנתה שירותי לווין עד השעה 1:00 וההודעה על הזכייה הייתה ב 1:10.

-הירדנים סירבו להכיר בניצחונה של ישראל והכריזו על בלגיה שהגיעה למקום השני כזוכה בתחרות.

-עד היום כהן לא קיבל את המדליה שלו על הזכייה. לאחר ההכרזה על הניצחון וחלוקת הפרסים כהן עלה לבמה לבצע את השיר שוב ובסופו של דבר המדלייה לא הגיעה לידיו.

בניגוד אליו כאשר הודיעו על הזכייה וחילקו את המדליות ביקשו מהירש להחזיר אותה על מנת שיחרטו את שמה וישלחו לה אותה בהמשך בדואר. הירש לא הסכימה ולקחה איתה מייד את המדליה.

-מלבד ישראל רק 3 מדינות נוספות זכו בתחרות האירוויזיון פעמיים ברציפות-ספרד, לוקסמבורג ואירלנד.

16

ולסיום, ראיון עם יזהר כהן ושאר וחברי הצוות מדברים על ההצלחה הגודלה של “אבניבי” 41 שנים אחרי:

17
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content