Методична розробка квест – уроку
з предмета «Електротехніка»
за темою
«Резистори в колі постійного струму та їх з’єднання,
закон Ома»
Розробила
викладач загальнотехнічних та
спеціальних дисциплін Шевченко Л.П.
Торецьк – 2019
Тема програми: Електричні кола постійного струму
Тема уроку: Резистори в колі постійного струму та їх з’єднання, закон Ома
Мета уроку:
освітня: узагальнення, систематизація та закріплення знань учнів з теми «Резистори в колі постійного струму, способи їх з’єднань, закон Ома», використання знань при рішенні нових пізнавальних і практичних завдань;
розвиваюча: розвивати вміння порівнювати та аналізувати отриману інформацію, критичне мислення, вміння чітко та обґрунтовано висловлювати власну думку, швидко орієнтуватися у виконанні поставлених завдань;
виховна: виховувати в учнів навички індивідуальної і колективної роботи, демократичні відносини в команді; самостійність, ініціативу; виховувати вміння об’єктивно оцінювати внесок кожного учня у діяльність всієї команди.
Методична мета: впровадження в навчальний процес власної методики з активізації розумової діяльності учнів шляхом створення спеціальних умов для виконання розроблених за власними технологіями завдань, які потребують достатньої свідомості учнів, здатності до подолання перешкод.
Тип уроку – урок узагальнення й систематизації знань і умінь
Вид уроку – інтегрований урок з використанням квест-технології
Методи навчання: бесіда, інструктаж, комп’ютерна презентація, ігрова квест-технологія, IKT – тестування та пазлування
Форма організації навчальної діяльності учнів: урок-змагання
Форма роботи: індивідуальна, групова
Очікувані результати:
- завдяки обміну інформації між членами команди поглиблюється сприйняття та розуміння навчального матеріалу;
- вдосконалюється толерантність, тобто вміння слухати, приймати думку інших, аргументовано відстоювати власну думку;
- в учнів формуються професійні компетентності;
- використовуються набуті знання під час вирішення задач, формується самостійність, прийняття на себе відповідальності за власні рішення;
- формується стійкий інтерес до предмету
Структура уроку:

Підготовчий етап – ознайомлення викладачів з умовами проведення квесту.
Актуалізація знань, умінь і навичок учнів – мультимедійна презентація.
Етап проведення уроку – карти-локації, пам’ятка ознайомлення з правилами квесту, картки-завдання з використанням QR – коду.
Заключний етап – рефлексія, використання Інтернет посилань і технології пазлування.
Форми роботи з учнями на станціях під час квесту:
| Структура уроку | Зміст уроку | Форми роботи учнів на уроці |
| 1.Організаційна вступна частина
-5 хв |
1.Налаштування психологічного настрою учнів на продуктивну роботу
2. Введення учнів у понятійне поле |
1. Взаємне вітання викладача та учнів |
| 2.Актуалізація знань учнів (підготовчий етап)
-15 хв |
1. Повідомлення теми програми і уроку
2. Цільова установка уроку 3. Ознайомлення з правилами додержання учнями техніки безпеки при виконанні квесту 4.Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці |
1.Комп’ютерна презентація «У світі цікавого» 2.Інструктаж з охорони праці-доповідь інженера з охорони праці 3. Змагання |
| 3.Проведення квесту
-50 хв |
Проведення ігрових етапів квесту:
1.Кабінет української мови
2.Кабінет математики
3. Інформаційний кабінет
4.Кабітет охорони праці
5.Зварювальна майстерня
6.Кабінет фізики
|
1. Метод «Знайди пару»; «Озвучування». 2. Метод «Картинна галерея»; розв’язання задач 3.Розв’язання тестів за допомогою тестів QR – коду 4.Метод «Мозковий штурм» 5. Метод «Ланцюжок відповідей» 6. «Хто краще знає і пам’ятає» |
| 4. Оперативний контроль | 1. Оцінювання учнями правильного розуміння набутих знань та стимулювання успіхів у конкретній навчальній діяльності
2. Корекція адекватності поведінки під час квесу |
1. Викладачі – видача елементів пазлу
2. Незалежні експерти |
| 4. Заключний етап
-15 хв |
Кабінет загально технічних дисциплін
|
1.Рефлексія: складання пазлів з елементів2. Складання пазлів за допомогою програми «Пазл» на комп’ютері |
| 5. Підсумки уроку
-5 хв |
1. Підведення підсумку уроку
2. Оцінювання знань
|
1.Короткий огляд змісту уроку
2.Оголошення балів та визначення переможців квесту |
Хід уроку
- Організаційна вступна частина
- Актуалізація знань, умінь і навичок учнів
Повідомлення теми, мети уроку, об’єднання учнів у команди, вибір капітанів (викладач обирає капітанів з числа учнів, що успішно засвоїли навчальний матеріал і далі проводиться жеребкування, за допомогою кольорових карток)
ознайомленням з алгоритмом дій та правилами проведення уроку (пояснюється локація, за якою відбувається рух команд), критеріями оцінювання результатів квесту.
- Підготовчий етап:
Вступне слово викладача.
Урок проводиться з використанням інноваційної ігрової технології квест.
Квест – інтелектуальне змагання з елементами гри, основою якого є послідовне виконання командами або окремими учасниками заздалегідь підготованих завдань, яке дозволяє розвивати активне пізнання на уроках, сприяє розвитку мислення, допомагає долати проблеми та труднощів, а саме:
- вирішити
- розплутати
- придумати
- уміти застосовувати свої знання на практиці у нестандартних ситуаціях
На цьому уроці ми систематизуємо та закріпимо знання з навчальної теми «Резистори в колі постійного струму, способи їх з’єднань, закон Ома», використовуючи їх при рішенні нових пізнавальних і практичних завдань.
Використовуючи інтерактивну гру «квест», перевіримо засвоєння знань з предмета «Електротехніка», а саме тему програми «Електричні кола постійного струму».
Критерії оцінювання результатів квесту
| Команди | |
| 1 місце | 2 місце |
| учасники, які першими дійшли до фінішу, виконали всі вимоги і склали пазл з картинки швидше за 2 команду, отримують по 10 балів | учасники, які дійшли другими до фінішу і виконали при цьому всі вимоги і склали пазл з картинки та в електронному варіанті, отримують по 9 балів.
|
Учні переглядають заздалегідь підготовлену презентацію «У світі цікавого», де вони знайомляться з видатними людьми науки та мистецтва. Ці знання знадобляться учням при проходженні квесту.


Пояснення викладача:
- вказується час проведення квесту – 50 хвилин та видається локація для кожної команди
- за дотриманням правил проходження квесту спостерігають незалежні експерти

- Послідовність проведення (шляхом жеребкування капітанами вибирають локації, а групи поділяються на команди).
- У заході беруть участь дві команди учнів II курсу.
Команда № 1, яку очолює капітан Кошель Андрій, має назву «Лампочки».
Команда № 2, яку очолює капітан Кочуменко Дмитро, має назву «Розряд».
У командах по 5 учнів, які жеребкуванням поділяються на команди.

- ознайомлення з правилами безпеки життєдіяльності під час проведення квесту (інструкція додається)
- пам’ятка для команд



Проводиться поетапний аналіз виконання завдань (викладачами, які на підготовчому етапі були ознайомлені з умовами проведення квесту та отримали пакети із завданнями для команд видається відмітка про виконання завдання згідно локацій у вигляді фрагменту пазла)








Використані джерела
- Анисимов М.В. Електротехніка з основами промислової електротехніки. – Київ Вища школа, 1997.-158с.
- Винокурова Л.Є., Васильчук М.В., Гаман М.В. Основи охорони праці. Навчальний посібник для професійно-технічних навчальних закладів – Київ «Факт», 2005. -344с.
- Гуменюк І.В., Іваськів О.Ф., Гуменюк О.В. Технологія електродугового зварювання. Підручник Київ «Грамота», 2006. 510с.
- Журавльова Л.В., Бондар В.М. Електроматеріалознавство. Підручник Київ «Грамота», 2006. -320с.
- Інформаційно – практичний бюлетень. Все для вчителя «Написання методичних розробок. Методичні рекомендації». Київ, грудень 12.2008р.
- Микуляк О.П., Сілаєва І.Є. Підготовка викладача до уроку загально технічних і спеціальних дисциплін. Методичні рекомендації. Донецьк, 2002.-48с
- Наволокова Н.П. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. 176с.-(Серія «Золота педагогічна скарбниця) Чорна В.В., Чорний С.В. Технологія електромонтажних робіт. Підручник Харків «Компанія СМІТ», 2014. -286с.
- Шевчук С.С. урок теоретичного навчання у професійно-технічному навчальному закладі. Методичні рекомендації. – Донецьк, 2004.-44с
- Інтернетресурси https://www.jigsawplanet.com/?rc=createpuzzle&ret=%2Fgalina56%2Fstendal
Додатки
Станція Євген Оскарович Патон
Його застосовують для передачі електричної енергії на великі відстані?
Трансформатор.
- Що називається холостим ходом трансформатора?
Холостим ходом трансформатора називається такий його стан, коли первинну обмотку ввімкнено на напругу мережі,а вторинну обмотку розімкнено.
- З чого складається трансформатор?
Трансформатор складається з магнітної системи (замкненого магнітопроводу виконаного з окремих пластин електротехнічної сталі, складених у пакет) та первинної та вторинної обмоток. Обмотка на яку подається напруга називається первинною, а обмотка, з якої знімається напруга – вторинною.
- Складіть формулу для визначення коефіцієнта трансформації, користуючись підказкою (U1,U2, w1, w2, I1, I2, k) та вставте символи в подану схему
? = = =
Відношення напруги первинної обмотки до напруги вторинної обмотки при холостому ході (вторинна обмотка розімкнена).
- Як можна отримувати плавне регулювання струму у зварювальному трансформаторі? Плавне регулювання струму можна забезпечити пересуванням рухомих обмоток за допомогою гвинтового механізму рукоятки, збільшуючи або зменшуючи відстань між первинною та вторинною обмотками.
Станція Іван Якович Франко
- Складіть речення з професійними термінами,
- що позначають зображення на малюнках.

Станція Іван Якович Франко
- Складіть речення з професійними термінами,
- що позначають зображення на малюнках.
- Встановіть відповідність:
| 1. электрический ток | А. джерело живлення |
| 2. электродвижущая сила | Б. густина струму |
| 3. электрическая емкость | В. сталеве осердя |
| 4. стальной сердечник | Г. електрична ємність |
| 5. площадь поперечного сечения | Д. електричний опір |
| 6. плотность тока | Ж. електрорушійна сила |
| 7. источник питания | З. електричний струм |
| 8. електрическое сопротивление | К. площа поперечного перерізу |
1-з; 2-ж; 3-г; 4-в; 5-к; 6-б; 7-а; 8-д
Станція Георг Симон Ом
- Як називають силу, що протидіє електричному струму і позначається літерою R та вимірюється в омах (Ом)).
Силу, що протидіє електричному струму, називають електричним опором.
- Вкажіть, які з’єднання застосовують в електричних колах, намалюйте їх.
1.В електричних колах застосовують різні з’єднання опорів: послідовне, паралельне та мішане. При послідовному з’єднані споживачі з’єднуються у ланцюжок, тобто кінець першого резистора(R1) з’єднується з початком другого резистора(R2), кінець другого(R2) – з початком третього резистора(R3). Струм Iзаг, який проходить через кожний резистор, буде однаковий Iзаг= I1=I2=I3. Напруга Uзаг, прикладена до резисторів, дорівнює сумі спадів напруг на кожному резисторі: Uзаг = U1+U2+U3. Загальний опір в такому колі дорівнює сумі всіх опорів: Rзаг = R1+R2+R3
2.Паралельним з’єднанням називається таке з’єднання резисторів, коли всі початки їх зє’днуються в точці А, а кінці – в точці В. Точки А і В називаються вузлами.
При паралельному зє’днанні резисторів напруга до них підводиться однакова:Uзаг=U1=U2=U3, а струм Iзаг розгалуджується: Iзаг=I1+I2+I3. Загальний опір Rзаг кола завжди менший від будь – якого опору, оскільки 1/Rзаг=1/R1+1/R2+1/R3.
3.У змішаному з’єднанні резистори включаються послідовно та паралельно.
Спочатку знаходять загальний опір R2,3, який складається з двох паралельних гілок, тобто R2 та R3. При цьому R2,3 = R2,3 / R2+ R3, а потім обчислюють
Rзаг = R1+ R2,3. Після цього визначають спад напруги на окремих ділянках кола.

Станція Михайло Васильович Остроградський
- У мережу з напругою120В включені чотири резистори, що з’єднані паралельно між собою, опір яких відповідно дорівнює: 20,40,60 та 30ом. Визначити силу струму у нерозгалуженій частині кола?
- Намалюйте схему паралельного з’єднання резисторів.
- Які закони використали при рішенні цієї задачі? (закон Ома та перший закон Кірхгофа)
Розв’язання
Сила струму у відгалужених позначено відповідно: I1, I2, I3, I4.
Для визначення сили струму скористуємося законом Ома для ділянки кола:
I1 = = = 6А
I2 = = = 2A
I3 = = = 3A
I4 = = = 4A
Силу струму в нерозгалуженій частині кола позначимо через I.
Між цими силами струму буде таке співвідношення: I = I1+I2+I3+I4
I = I1+I2+I3+I4 = 6+2+3+4 = 15A
Станція «Безпечна»
1.Струми якої сили є небезпечними для людини, а якої сили – смертельними?
Струми від 0,05 до 0,1А – небезпечні для людини, а струми вище 0,1А – смертельні.
- Який струм: постійний чи змінний є безпечнішим для людини?
Постійний струм безпечніший за змінний з частотою 50Гц, але це справедливо тільки для напруги до 500В. За вищої напруги постійний струм стає небезпечнішим за змінний з частотою 50Гц.
- Що необхідно заземляти в зварювальному трансформаторі?
Необхідно надійно заземляти: корпус та затискач вторинного кола, призначений для підключення зворотного проводу.
- Яких заходів електробезпеки треба дотримуватися при зварюванні в особливо небезпечних умовах?
Необхідно електрозварювальні установки оснащувати пристроями автоматичного відключення напруги холостого ходу (напруга вторинної обмотки при холостому ході максимальна) або обмеження його до напруги 12В з витримкою не більше 0,5с.
5.Від чого залежить ступінь небезпеки враження електричним струмом?
Ступінь небезпеки залежить від умов включення людини в коло і напруги в ньому, оскільки сила струму, що протікає через організм людини зворотно пропорційна опору( за законом Ома ); мінімальний розрахунковий опір людини становить 1000Ом.

Станція Микола Гаврилович Слав’янов
- перевірка маршрутних листів з відміткою результатів колективної праці
- оцінювання діяльності учнів
- оголошення результатів та визначення переможців

Published: Nov 24, 2020
Latest Revision: Nov 24, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-943030
Copyright © 2020