אסקימו לימון by Yuval Azulay - Illustrated by Yuval Azulay - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

אסקימו לימון

by

Artwork: Yuval Azulay

  • Joined Dec 2020
  • Published Books 1

אסקימו לימון, סדרת הסרטים הישראלית המצליחה ויש שיגידו המצליחה ביותר. הסדרה בוימה על ידי בועז דיודזון והייתה בעלת 9 סרטים (כולל סרט שלא שייך אך בוסס על דמיות הסדרה). מגוללת את עלילתם של שלושה חברים, בנצי יודל’ה ומומו בסוף שנות ה-50′, ה-60′ וה-70′.

הסיבה שבחרתי לכתוב ספר על סרטי אסקימו לימון בהקשר של הקורס הינה הפסקול המגוון והעשיר. שירים שהותאמו לרוח התקופה ולקחו חלק בלתי נפרד מן העלילה. בספר זה אבחר שיר לכל סרט ואתאר בקצרה על כל סרט בסדרה. בין האמנים הרבים ששיריהם השתתפו בסרט ניתן למנות את: בלי היילי, אלביס פרסלי, פול אנקה, סאם קוק, ריצ’ארד הקטן, הלן שפירו, לזלי גור, בובי ווי, בובי וינטון, פרנקי אבאלון ואחרים…

הבקש לציין שהסרטים מכילים תכנים מינים ואף הוגבל גיל הצפייה בהם.

2

הסרט הראשון יצא לקרנים בשנת 1978 וזכה להצלחה רבה בישראל ומערב גרמניה. הסרט מגולל את סיפורם של השלושה אשר לומדים בתיכון ”הגמנסיה” בתל אביב של שנות ה50′. בנצי (יפתח קציר) מתאהב בתלמידה החדשה, נילי (ענת עצמון). העניינים מסתבכים כאשר בנצי מבין שהתפתח רומן בין חברו, מומו (יהונתן סגל) לבין אהבתו החדשה, נילי.

השיר Mr.Lonely של בובי וינטון, אולי השיר הכי עצוב והכי מוזהה לדעתי עם הסרט הראשון ובעיקר עם סופו. שבשונה משאר הסרטים כאמור היה סוף עצוב. (הקליף בסרטון מתוך הסרט)

3

הסרט השני ”יוצאים קבוע” בנצי מתאהב בתמי (איבון מיקלוש) במכולת השכונתית. עוקב אחריה עד לפתח ביתה, אך תמי דוחה את חיזוריו. לבסוף נענת לבקשתו לבלות עימו במסיבה ביתית, שם מתנשקים לראשונה ומתחילים לצאת קבוע. בהמשך חושד בו חברו הטוב יודל’ה (צחי נוי) שבגד בנצי עם חברתו, תמי נפרדת מבנצי כתגובה. אך לבסוף מצליח בנצי להשיב את תמי לחיקו בנחישות יתרה (מאיים לקפוף מהגג אך לבסוף קופף למרפסת הקרובה) והשניים חותמים את הסוף הסרט בנשיקה.

Crzy Love של פול אנקה ממחיש לדעתי בדייקנות את ההתרחשות הסצנה האחרונה…

4

בסרט השלישי ”שפשוף נעים” בנצי יוצא עם נורית (אריאלה רבינוביץ) נערה ג’ינג’ית בתקופת סוף לימודיו. במשך הסרט נקלע בנצי למשבר עם נורית ואף מנסה לספק את יצריו עם נערה אחרת, אך לבסוף מבין שמקומו עם נורית.

Long Tall Sally – Little Richard

5

בסרט הרביעי ”ספיחס” השלושה מתגייסים לצבא ונתקלים במפקד קשוח (יוסף שילוח) ממוצא פרסי. בנצי הטירון מתאהב ברינה (סוניה מרטין) אך מציג את עצמו כקצין, רינה מגלה את האמת ונוקמת בו כתגובה. בעזרת מאמצים של הרס”ר מצליח בנצי לקבל חופשה על מנת להשיב את רינה, ולבסוף מצליח.

Soldier Boy – The Shirelles

6

התלבטתי אם לציין את הסרט ”סבבה” כמזוהה עם הסדרה מכיוון שאינו לוקח חלק בסדרת הסרטים המקורית אלא ”ספין אוף”. בשל העובדה שהסרט מתבסס על דמויות הסדרה החלטתי לבסוף שכן. יודל’ה נשאר בטירונות לא קרבית (בנצי ומומו אינם משתתפים) ובמרכז העלילה ישנו תמרון בין בסיסו של יודלה ומפקדו (יוסף שילוח) לבין הבסיס המתחרה.

Ichak Dana – Maria Amarghioalei

7

בסרט החמישי ”רומן זעיר” בנצי פוגש באחותו הקטנה של מומו בביתו, גילי (סטפני פ’ץ). מומו מנסה להתחיל עם חברתה של אחותו ולשם כך מבקש מבנצי להיות עם אחותו על מנת להפרידן. בנצי מבין שגילי מאוהבת בו אך מסרב לקשר רומנטי עימה אך גילי לא מוותרת. בנתיים מומו חושד בגילי ובנצי ובין מומו לבנצי מתפתח ריב. הסרט מסתיים לאחר שגילי מאושפזת בבית חולים ושם מומו מגלה את האמת לגבי יחסיהם של בנצי וגילי (מבין שטעה).

 Only Sixteen – sam cooke השיר הכי מזוהה בסרט למרות שגילי בת 15.ה

8

בסרט השישי ”הרימו עוגן” יודל’ה נתפס עם בתו של רב המלחים (יוסף שילוח) והוא דורש את נישואיהם. בתגובה יודל’ה מחליט לעזוב את הארץ וביחד עם בנצי (מומו לא משתתף בסרט) ולעבוד כמלחים בקרוז לאירופה. שם מגלה יודל’ה שרב המלחים שממנו ברח הוא רב המלחים שלו. במהלך עבודתם בלב ים מתאהב בנצי בבת רב החובל דנה (פטרה מורזה). בין השנים מתפתחת אהבה זאת בניגוד לרצונו של אביה. לבסוף עוגנים בונציה ושם על אף התנגדותו של אביה, דנה ובנצי מגלים את אהבתם.

Come Prima – Domenico Modugno

9

בסרט השביעי ”אהבה צעירה” השלושה מעורבים בתאונת דרכים אשר גורמת לנזק לרכב הקדילק של הוריו של יודל’ה. על מנת לכסות את הנזק השלושה עובדים בבית מלון. הסרט יצא לאור בגרמנית ודובב לעברית.

The Hucklebuck – Chubby Checker

10

הסרט השמיני ”בלוז לקיץ” השלושה מחליטים לפתוח בר זאת בניסיון לחפש אהבות חדשות. ובנתיים מסתבכים עם חברות אופנוענים. הסרט יצא לקרנים רק בגרמניה ובשל כך אין גרסה עברית לסרט.

Helen Shapiro – You Don’t Know

11

הסרט התשיעי ”אסקימו לימון – החגיגה נמשכת” יצא לקרנים בשנת 2001 והיה לנסיון לקחת חלק בסדרה המקורית עם שחקנים צעירים. בנצי (אלעד סטפנסקי) מומו (עידו לב) ויודל’ה (ניקי גולדשטיין). בנצי מתאהב בלייזה (הגר תפוחי) ביתו של יודה אותו מגלם צחי נוי. מומו מתאהב ברינה (מירי בוהדנה) אך היא יוצאת עם הבריון השכונתי.

All I Have To Do Is Dream – Everly Brothers

12
אסקימו לימון by Yuval Azulay - Illustrated by Yuval Azulay - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content