Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Дифузія в побуті та природі

  • Joined Dec 2021
  • Published Books 1

Дифузія

Давним-давно люди зрозуміли, що всі речовини на світі складаються з найдрібніших частинок: іонів, атомів, молекул, і між ними є проміжки, і ці частинки постійно і хаотично рухаються.

Наслідком теплового руху молекул, є дифузія. Приклади ми можемо спостерігати практично скрізь у повсякденному житті: і в побуті, і в живій природі. Це поширення запахів, склеювання різних твердих предметів, перемішування рідин. Кажучи науковою мовою, дифузія — це явище проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами іншої речовини

2
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com

Дифузія в газах

Самий простий приклад дифузії в газах — це досить швидке поширення в повітрі запахів (як приємних, так і не дуже). Дифузія в газах може бути вкрай небезпечною, з-за цього явища протікає блискавично отруєння чадним та іншими отруйними газами.

4
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com

Дифузія в рідинах

Якщо дифузія в газах відбувається швидко, частіше всього за лічені секунди, то дифузія в рідинах займає цілі хвилини і іноді навіть години. Це залежить від щільності і температури.

Одним з прикладів дифузії в рідинах є дуже швидке розчинення солей, спиртів і кислот, за короткий час утворюють однорідні розчини.

6
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com

Дифузія в твердих тілах

У твердих тілах дифузія протікає важче всього, при звичайній кімнатній або вуличній температурі вона непомітна. У всіх сучасних і старих шкільних підручниках як приклад дифузії в твердих тілах описаний досвід зі свинцевою і золотий пластинками. Цей експеримент показав, що тільки після більше чотирьох років в свинець проникло мізерно мала кількість золота, а свинець проник в золото на глибину не більш п’яти міліметрів. Така відмінність обумовлена тим, що щільність свинцю набагато вище щільності золота. Отже, швидкість та інтенсивність дифузії залежить не в останню чергу від щільності речовини і швидкості хаотичного руху молекул, а швидкість, в свою чергу — від температури. Дифузія інтенсивніше і швидше протікає при більш високих температурах.

8
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com

Приклади дифузії в побуті

Ми навіть не замислюємося про те, що практично щодня на кожному кроці зустрічаємо явище дифузії. Саме тому це явище вважається одним із найбільш значних і цікавих у фізиці.

Один з найпростіших прикладів дифузії в побуті — розчинення цукру в чаї або каву. Якщо в склянку з окропом помістити шматочок цукру, він через деякий час зникне безслідно, при цьому навіть обсяг рідини практично не зміниться. Якщо уважно озирнутися навколо, можна знайти чимало прикладів дифузії, полегшують наш побут:

  • розчинення прального порошку, марганцівки, солі;
  • розпорошення освіжувачів повітря;
  • аерозолі для горла;
  • вимивання бруду з поверхні білизни;
  • змішування фарб художником;
  • замішування тіста;
  • приготування наваристих бульйонів, супів, підлив, солодких компотів і морсів.

У 1638 р., повернувшись з Монголії, посол Василь Старков підніс російському цареві Михайлу Федоровичу в подарунок майже 66 кг сушених листя, що володіють дивним терпкуватим ароматом. Це засушенное рослина дуже сподобалося ні разу не пробовавшим його москвичам, і вони його з задоволенням досі вживають. Впізнали його? Звичайно ж, це чай, який заварюється завдяки явища дифузії.

 

10
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com

Приклади дифузії в навколишньому світі

Роль дифузії в навколишньому світі дуже велика. Одним з найважливіших прикладів дифузії є кровообіг в живих організмах. Кисень з повітря проникає в капіляри крові, розташовані в легенях, після цього розчиняється в них і розноситься по всьому організму. У свою чергу вуглекислий газ дифундує з капілярів в альвеоли легень. Поживні речовини, що виділяються з їжі шляхом дифузії проникають в клітини.

У трав’янистих видів рослин дифузія йде через всю їхню зелену поверхню, у більш великих квітучих рослин – через листя і стебла, біля кущів та дерев — через тріщини в корі стовбурів і гілок і чечевички. Крім того, прикладом дифузії в навколишньому світі є всмоктування води і розчинених у ній мінералів кореневою системою рослин з грунту. Саме дифузія є причиною того, що склад нижнього шару атмосфери є неоднорідним і складається з декількох газів. На жаль, в нашому недосконалому світі знайдеться зовсім небагато людей, які не знають, що таке ін’єкція, також відома як “укол”. Цей вид хворобливого, але ефективного лікування також заснований на явищі дифузії. Забруднення навколишнього середовища: грунту, повітря, водойм — це теж приклади дифузії в природі. Тануть в синьому небі білі хмари, так улюблені поетами всіх часів — теж вона— відома кожному учневі середніх і старших класів дифузія! Отже, дифузія — це те, без чого життя наша була б не просто важче, а практично неможливою.

12
Дифузія в побуті та природі by Viktor - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content