Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Колір та його властивості. Гармонія кольорів.

by

Artwork: Тетяна Барановська і Галина Давиденко

 • Joined Jan 2021
 • Published Books 2

Поняття про колір

   Колір відіграє велику роль у нашому житті і діяльності, оточує і супроводжує нас усюди.

Колір є одним із найпотужніших засобів візуальної комунікації.

   Колір — це властивість тіл викликати те чи інше зорове відчуття згідно зі спектральним складом відбитого або випромінюваного ними світла.

Колір — суб’єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль у межах видимого діапазону.

2

Кольори поділяють на дві важливі групи: хроматичні й ахроматичні.

До групи ахроматичних відносяться білий, сірий і чорний кольори. Вони характеризуються лише кількістю відбитого світла або неоднаковим коефіцієнтом відбиття. Ахроматичні кольори відмінні один від одного тільки за яскравістю, тобто вони відображають різну кількість світла, що падає на тіло.

3

До хроматичних відносяться всі спектральні кольори: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий, пурпуровий зі всіма відтінками й переходами.   Хроматичних кольорів – велика кількість, проте людське око здатне відрізняти один від одного лиш обмежену кількість, приблизно 300.

4

5

Колір має безліч характеристик, які за загальними
ознаками можна об’єднати у дві групи. До першої належать основні властивості кольору, до другої — властивості, що зумовлюють його психофізіологічний вплив.

Хроматичний колір визначається трьома фізичними поняттями: кольоровий тон, насиченість і яскравість.

Тон і насиченість є якісними характеристиками кольору, а яскравість – це інтенсивність кольору.

Кількісний бік кольору визначає яскравість, тобто кількість кольору, відбитого від даної пофарбованої поверхні. Якість хроматичного кольору залежить від падаючого на зображуваний об’єкт загального світлового потоку.

6

Тон — це основна характеристика, за якою називають кольори: наприклад, червоний або жовтий. Існує велика палітра кольорів, основою якої є три кольори
(синій, жовтий і червоний), а вони, у свою чергу, є скороченням від 7 основних кольорів веселки (адже, змішуючи основні кольори, можна отримати решту). Тони отримують змішуванням основних кольорів у різних пропорціях. Тони і відтінки — синоніми. Півтонами називають незначні, але вловимі оком зміни в кольорі.

7
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Яскравість — характеристика сприйняття. Вона визначається нашою швидкістю виділення одного кольору на тлі інших. У кожного тону максимальна
яскравість спостерігається за різного освітлення.

Для кожного хроматичного кольору можна знайти інший хроматичний, який у разі змішування з ним у певних пропорціях утворює ахроматичний колір. Такі кольори називають додатковими, вони є контрасними один до одного. На колірному колі вони розташовані на протилежних кінцях одного діаметра (мал.1).

Мал.1

9

Колірне коло і гармонійні поєднання кольорів

Світ навколо нас наповнений безліччю кольорів та відтінків, переходами одного кольору в інший.

А як дізнатися які кольори поєднуються, а які ні?

Для цього й вигадана схема сполучень кольорів або колірне коло. Воно допоможе Вам гармонійно розташувати кольори. Колірне коло це кругова діаграма на якій кольори розташовані в гармонійній послідовності від теплих до холодних і навпаки.

Схеми поєднань кольорів

Розділяють три основні кольори – жовтий, червоний і синій. Завдяки їх комбінуванню ми отримуємо всі інші можливі кольори.

 • Жовтий + червоний = помаранчевий
 • Червоний + синій = фіолетовий
 • Синій + жовтий = зелений
 • Двоколірний, найбільш контрастний:
  • червоний + зелений
  • синій + помаранчевий
  • фіолетовий + жовтий
  • зелений + червоний.
10
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Також хроматичні кольори поділяють на дві частини – теплу і холодну (Мал.2).

Теплі кольори: червоний, жовтий, оранжевий і всі кольори, в яких міститься хоч частинка цих кольорів. Теплі кольори нагадують колір сонця, вогню, того, що в природі справді дає тепло.

Холодні кольори: синій, блакитний, зелений, синьо-фіолетовий, синьо-зелений і кольори, які можна отримати при змішуванні з цими кольорами. Холодні кольори асоціюються в нашому уявленні з чимось справді холодним – кригою, снігом, водою, місячним сяйвом і т.п.

Кольоровий контраст — це гостро виражена протилежність; полярність, розбіжність у кольорах, різновид оптичного контрасту, пов’язаний з різницею кольорових відтінків. Контраст підкреслює властивості форм, робить їх більш виразними. Контрастні колірні співвідношення людина помічає відразу.

12
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Основні закони кольорознавства

 

Перший закон визначає, що для кожного хроматичного кольору можна знайти інший хроматичний, який при змішуванні з першим у певних пропорціях дає ахроматичний колір. Ці кольори називаються допоміжними, вони є контрастними один до одного. На кольоровому колі вони розташовуються на різних кінцях одного діаметра.
Другий закон стверджує, що змішування двох недодаткових хроматичних кольорів різних кольорових тонів дає новий кольоровий тон, що знаходиться на кольоровому колі на однаковій відстані від кольорів, що змішуються.

 

14
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Тому, з трьох кольорів, розміщених у кольоровому колі на однаковій відстані один від одного, можна отримати, змішуючи їх у певних пропорціях, усі можливі кольорові тони та їх відтінки. Наприклад, при змішуванні червоного, синього та жовтого кольорів можна отримати всі спектральні кольори, тому вони мають назву — основні кольори.

За третім законом результат змішування залежить від самих кольорів, але не від спектрального складу світлових потоків, що викликають ці кольори. Завжди є можливість замінити спектральний жовтогарячий сумішшю червоного з жовтим, і колір при цьому не змінюється.

 

 

 

16
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Гармонія кольорів

Різні кольори і кольорові поєднання по-різному сприймаються людиною, викликають різноманітні асоціації і почуття: можуть створювати почуття радості, підвищувати чи знижувати працездатність.

Психофізіологічний вплив кольорів на людину в емоціональному плані дуже великий. Колір може заспокоювати, хвилювати, радувати, печалити, пригнічувати й веселити. Викликати відчуття теплоти й холоду, бадьорості й втоми, розширювати та звужувати простір, стимулювати зір, мозок, нерви; допомагати лікуванню хворих.

У простому поєднанні хроматичних кольорів з’єднують два допоміжних кольори, скажімо червоний із зеленим, синій із жовтогарячим, фіолетовий із жовтим. Це дуже розповсюджене поєднання: його часто застосовують у тканинах із малюнком, на килимових доріжках тощо. Якщо необхідно, контраст пом’якшують, додаючи до поєднання третій нейтральний колір, наприклад сірий.

 

18
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

За складного поєднання додаткових кольорів один із них беруть із двома або декількома відтінками. Поєднання трьох різних кольорів дуже інтенсивне. Однак усі три кольори не потрібно брати в однакових кількостях, один із них повинен переважати, а два інші — бути допоміжними.

У будь-якому поєднанні кольорів один колір повинен переважати, тобто бути визначальним, і він буде займати найбільшу поверхню. У кожного з нас є свій улюблений колір. Але не завжди варто цим керуватися при доборі кольору і поєднанні кольорів. Адже головною прикрасою виробу є гармонізація кольорів. Вдалим поєднанням може бути однотонна палітра багатьох відтінків якого-небудь кольору, але підібрати її досить важко. Тому найкраще в процесі художнього конструювання використовувати положення про гармонію кольорів.

20

Важливо знати правила композиційного поєднання кольорів. Усім суворих законів кольорової гармонії не існує: одні й ті самі поєднання приводять до різних ефектів залежно від співвідношення кольорів у композиції, а також від розмірів і форми кольорових акцентів.

Вдало поєднати кольори досить складно. Тому, необхідно користуватися колірним колом, яке допомагає зрозуміти, як різні кольори співвідносяться один з одним і як їх можна поєднувати. Кольорове коло зазвичай будується з основних, вторинних і третинних кольорів.

21

Кольорові гармонії

Червоний колір – збуджуючий, гарячий, енергійний, життєрадісний. Має саму довшу хвилю, стимулююче впливає на мозок, сприяє збільшенню мускульної напруги, підвищенню тиску крові та ритму дихання. Сильно впливає на настрій людей.

Оранжевий – яскравий, викликає радість, заспокоює або подразнює. Сприяє покращенню перетравлення їжі та прискорення руху крові.

Жовтий – стимулює зір, мозок, нерви, створює веселість, заспокоює деякий нервовий стан.

Зелений – колір природи, спокою, свіжості, заспокоює нервову систему. Сприяє пониженню тиску крові за рахунок розширених капіляр.

Блакитний – світлий, свіжий і прозорий. Впливає так само як і зелений. Лікувальний колір, полегшує хворобливий стан.

 

22
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Кольорові гармонії

Фіолетовий – пишний і благородний: позитивно діє на серце і легені. Колір втоми та смутку.

Коричневий – теплий; створює спокійний настрій, виражає стійкість та міцність предметів.

Сірий – холодний, діловий, смутний, створює апатію та сум.

Білий – легкий, холодний, благородний. Символ чистоти, добре поєднується з іншими кольорами.

Чорний – темний, важкий, різко понижує настрій. Він дуже красивий, у невеликій кількості застосовується для контрасту.

Незважаючи на те, що в колірному спектрі виділено лише сім кольорів, у природі їх є значно більше. Це пояснюється тим, що колір може мати різні відтінки або бути змішаним з іншим. Крім того, в сонячному спектрі немає чорних, білих і сірих кольорів.

24
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Властивості кольорів

Колір є ілюзорним під час його зорового сприйняття, безмежно мінливим — залежно від навколишнього оточення, від освітлення, сусідства інших кольорів, розташування, фактури, величини пофарбованої площі, відстані до спостерігача, часу впливу на нього. Змінюючись сам, колір змінює і сприйняття середовища — візуально скорочує або подовжує приміщення, підкреслює або приховує об’ємність форм, викликає відчуття теплоти, сухості, холоду або вологи.
Численні дослідження психологів показали, що одні й ті ж кольори та їх поєднання викликають у людей певні емоційні реакції. Сприйняття кольору визначається його безпосереднім фізіологічним впливом — збудливого або пригнічувального характеру, пов’язаним із типовими асоціаціями і загальноприйнятою символікою.

26

У народному мистецтві широко відомі однобарвні і поліхромні  узори.

Поєднання кольорів може бути контрастним або тональним.

Тональне поєднання — це м’який перехід кольорів від світлого до темного. Контрастне поєднання – це поєднання двох кольорів, з яких один світлий, а другий темний.

Теплі кольори наближають елементи композиції до глядача, а холодні — віддаляють. Найбільшу здатність зорово наближати має жовтий колір, віддаляти — синій.

 

27
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Сторінками історії

Колір і його значення в різних народів

Особливо трепетне ставлення до кольору і його значення можна спостерігати у східних культурах. Наприклад, білий колір у Китаї вважають символом смерті й жалоби, тому в традиційному китайському дизайні його не виявиш, а ось поєднання червоного із золотим символізувало багатство, достаток і удачу, тож не дивно, що його часто застосовували. У Японії чорний колір вважали символом радості, тому його нерідко включали в елементи оформлення, а якщо поглянути на буддійські храми, то можна помітити, що там багато оранжевого, тому що цей колір, за місцевими традиціями, означає просвітлення.
В індіанців були в пошані складні барвисті малюнки, якими прикрашали як самих людей, так і предмети побуту, зброю і житло. Вважали, що такі малюнки привертають удачу і гарантують прихильність богів.

29

Сторінками історії

Відомо також, що на формування традиційних колірних уподобань вплинула і місцевість, у якій проживав певний народ. Наприклад, традиційні кольори скандинавів – спокійні, пастельні й містять натуральні тони хвойних порід дерева, лугів і північного моря. Що північніше жили люди, ті спокійніші барви були присутні в їхніх інтер’єрах.


У середньовічних лицарів кожен колір мав своє, особливе значення, а ще їх герби були виконані в певних кольорах, які вважалися родовими. Саме в
такій гамі й був оформлений замок лицаря. Така ж ситуація дуже довго зберігалася в шотландців – кожен клан мав своє фамільне забарвлення, згідно з яким виконували оформлення.

30

Сторінками історії

На європейські інтер’єрні стилі істотно вплинув іконопис, який сягає витоками ще візантійських традицій. У колірній гамі переважали зелені, оранжеві, білі, сині та золоті тони. З приходом доби Відродження почали входити в моду пастельні кольори, які символізували невинність, а ось фіолетовий колір вважали символом пристрасті.

31

Практична робота
Складання контрастної композиції із геометричних фігур при допомозі комп’ютера.
Програмне забезпечення:

 1. Текстовий редактор Word
 2. Графічний редактор Paint

Практичне завдання: скласти умовну композицію із геометричних фігур на поєднання більших і менших об’ємів, кольорових чи тонових протилежних характеристик (біле — чорне, червоне — жовте, жовте — зелене).
Геометричні фігури можуть бути одно типового плану: одні трикутники, одні круги чи прямокутники і т.д., або змішаного плану. Вони можуть бути введені в композиційне розв’язання для виявлення контрасту. Техніка виконання може бути різною: чорно-біла або в кольорі, крапками або штрихами.

32
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

Різні кольори й колірні поєднання порізному сприймаються людиною, викликають різні асоціації й почуття: можуть створювати відчуття радості чи суму, підвищувати або знижувати працездатність тощо. Тому важливо знати правила композиційного поєднання кольорів. Утім суворих законів кольорової гармонії не існує: одні й ті ж самі поєднання призводять до різних ефектів залежно від співвідношення кольорів у композиції, а також від розмірів і форми кольорових акцентів.

 

37
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com

 

 

 

 

42

43

44
Колір та його властивості. Гармонія кольорів. by Baranovska Tetiana - Illustrated by Тетяна Барановська і Галина Давиденко - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content