левітан золота осінь
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Осінь золота

Навчаюсь в Київському інверситеті ім. Бориса Дмитровича Грінченка на 2 курсі за спеціальністю "Дошкільна освіта".
  • Joined Nov 2017
  • Published Books 1
Осінь золота by Вероніка Галушка - Ourboox.com

ВЕРЕСЕНЬ

Настав перший осінній місяць – вересень.

Назва першого місяця осені пов’язана з вересом – рослиною, вельми поширеною на Поліссі. Цей вічнозелений кущ квітує з серпня і до кінця жовтня. Але найпишніше рожево-бузкове суцвіття  вкриває соснові бори, торф’яники та піщані пагорби саме у вересні.

 

У білорусів  цей місяць  називають   – вересєнь, поляків вжесєнь; у перекладі з литовської мови вересень означає «місяць вересу», в латинській – «місяць цвітіння вересу».

Часто вересень називають бабиним літом. Якраз у вересні кілька днів поспіль стоїть тепла суха погода. В повітрі літають срібні ниточки павутиння.Із середини вересня відлітають у вирій птахи.

 

З приходом вересня в природі відбуваються істотні зміни. Прохолодними стають ночі, нерідко вранці над левадами звисають густі тумани, падають на землю перші приморозки.

3
Осінь золота by Вероніка Галушка - Ourboox.com

 ЗНАЙТЕ ПРИКМЕТИ ОСЕНІ

•Грім у вересні на тривалу осінь.

•Осінь багата на гриби – зима буде тепла.

•Осінній туман – на дощ, іній – на ясну погоду

•Голуб ховає одну ніжку в пір’я – незабаром похолодає.

 

З НАРОДНОЇ  МУДРІСТІ

•Хто цілий рік  байдикує., той навіть у вересні голодує.

•Серпень страву готує, а вересень подає її до столу.

•Вересень весіллями багатий.

•Верещить вересень, що вже осінь.

•Вересень каже: «Посієш жито на поспіх – воно вродить на посміх».

5
Осінь золота by Вероніка Галушка - Ourboox.com

ЖОВТЕНЬ

Жовтень-Грязник.

Починається місяць із періоду золотий осіни. Якщо в першу половину жовтня ліс з’являється у всій своїй вроді золотий осіни, то із другої половини місяця листи швидко обпадають, заряджають дощі, а земля стає сирий і брудною. От і назва місяцю – Грязник.

Наступає сама яскрава пора осіни – золота осінь. Дерева, перш ніж поринути в довгий сон, накидають золоті одежинки зі стрімко жовтіючих листів. Осінній ліс покритий мальовничим розписом. Блищить на сонце, переливаючись золотцем береза. З легким вітром роняє листи клен. Листопад, хороводом кружляючись, устеляє листами вологу від частих дощів землю. Лісові тропи утворять жовтий коридор, вода в берега ставка посипана різноцвіттям опалих листів. Дерева в лісі пестрят вродою золотий осіни, от тільки дуб раніше всіх обсипався повністю й, оголивши свої сухі галузі, раніше всіх підготувався кзиме.

Вітер із шумом кружляє листопад, на небі пропливають останні купчасті хмари. Грозових дощів уже не буває, а температура починає стрімко знижуватися одночасно з появою рясних і затяжних опадів. У променях прохолодного жовтневого сонця на небокраї, що голубіє, усе вище піднімаються зграйки птахів. Збиваючись у більші зграї вони прагнуть на південь до тепла. Багато співочих птахів уже на шляху в теплі краї, а шпаки із граками ще побудут якийсь час тут, та і їх уже тягне в зграї. Зовсім незабаром перші серйозні заморозки

Запасаються кормом на зимівлю тварини. Хто не знає белкини орешки? Жаби зариваються в наводь, щоб переспати під льодом всю зиму. Трави-Багатолітники зібрали в собі всі необхідні речовини в коріннях і цибулинах, щоб дочекатися наступної весни для нового росту. От і тепло останніх днів, що йдуть, тривалого жіночого літа переміняється дощем. Гарну погоду золотий осіни, купчасті хмари й сонце поміняють хмарність і сіру небесну завісу. А тим часом шпаки вже готові до перельоту, чекають перших холодів і в дорогу. Слідом за ними, відчувши ранні морози, рвонуть на півдня й граки сдроздами.

Золотий жовтень у народному календарі

“Панотець Покрив, покрій земельку сніжком, а мене женишком “

Починає відлік жовтня народний календар з журавлиного літа – з перших чисел жовтня. Ніж раніше журавлі полетять, тим скоріше й сильней гримнуть перші морози. Слідом за Зосимом на початку жовтня задують Астафьеви вітру, приносячись холодне повітря. Знову ж по силі вітру можна й про зиму сказати. Холодний вітер з півночі – до холоднечі, західні або східні вітри – до дощу, а південний – до тривалого тепла. 7 жовтня – Текля-Заревница, ночами швидше дні поміняє. На Сергия – 8 жовтня можливий перший ранній сніг, а коли так, то й зимі бути з кінця листопада

От і в повітрі, того й дивися, краплі повітря зміняться на білі сніжні крапки, щоправда, ще важкі з водою. 14 жовтня знатний день Покрив, міняє курс із осені на зиму. На Покрив може й перший сніг лягти. До зими, звичайно, ще далече буде, земля не охолонула, сніг до зими не долежить, та й дощем непогожим швидко змиє. Тепер суху осінь поміняє прохолодний і мокрий жовтень. Недавній шелест листів поміняє мокрий бруд, що прилипає. У селах всі готування до зими готові, прийшла пора свою долю вирішувати й молодим свята грати. Жовтень – місяць весіль бурхливих, яскравих торжеств і дозвільних застольев.

Жовтень: до холодів поворот

Опис другої половини жовтня (III – IV тиждень)

Спокійним, залитим сонцем, дні поміняють зненацька вітряні негоди й сирі вогкі дощі, а потім знову переглядає сонце. У народі говорили – “по осені сім погод у дворі.” Якщо світить сонце, те день ясний і чистий. Красиво переливається жовтий листяний ліс на тлі чистоти прохолодного блакитного неба. А якщо день зарядиться дощем, то смутністю осіннього суму віддає похмурий день

Повітря на сонце вже не такий теплий, як у вересні, сонячних променів із другої половини місяця стає набагато менше. Денна температура наближається до холодної нічного, ґрунт усе рідше просихає від частих дощів, а середня температура повітря в жовтні становить біля +4° C. Темніє значно раніше, і тривалість світлового дня помітно зменшується. До кінця жовтня можливі зниження нічних температур до 0° C, а те й нижче, тому до кінця місяця випадає перший сніг, але через ще не остиглу землю, сніг тане швидко й частіше ще ввоздухе.

 

7
Осінь золота by Вероніка Галушка - Ourboox.com

ЛИСТОПАД

Холодно стає. , всі частіше заряджає дрібний без перепочинку дощ, затягаються тумани. Назва в місяця — Листогной, тому що дерева скидають свої останні листи. Погода, особливо, здається холодної з дощем і мокрим снігом. Природа готова до зими. От-от і ляже сніг.

Листопад: похмурі дні

Опис природи пізньої осені листопада (I — II тиждень)

Всі молчаливей і сумнішай стає осінь. Прийшла пора для пізньої осені — місяць листопад. Зовсім рідко стало з’являтися сонце. Купчасті хмари на небі перемінила тьмяна сіра плівка. Тепла зовсім вуж не залишилося. Снігу мало, якщо й випаде, то сніжний покрив нестійкий, від чого й погода здається особливо холодною. Посохлу траву приминає мокрий снег. на воді утвориться тоненький льодок. Те дощ зі снігом вихром крутить, то просто дрібною мжичкою безперестану ллє весь день, а те й сонце вигляне небагато й відразу сховається за лінію дощу.

Дерева майже повністю звільнилися від листів, подекуди ще зриває сильним вітром самотній аркуш і несе його у водянистій завісі. На зиму в період холодів кора дерев твердіє, забезпечуючи захист від крижаного вітру, льоду й снігу. У лісі, то в одному, то в іншому місці можна зустріти зимового гостя снігура. Разом зі снігурами до листопада прилітають зграї чечіток і клестов. Лісові звірі вже повністю готові до зими, одягнені в зимові шубки, а отут ще й вовченята підросли в дикому лісі й лисиця пробіжками від дерева до дерева шукає в норках мишей, що сховалися на зимівлю, і борсуків. Чутний у сухому лісі кабан, тріскотячи галузями пробирається до своєї зграї. Узимку дикі кабани намагаються триматися разом, підготовляють собі нічліг з купи старих листів. Ліс заснув, але звірі не дрімають, спереду не легеню випробування довгої зими.

сі ближче-ближче зима. Хмари суцільні й сірі, у повітрі коштує мрячний серпанок, а по ранках калюжі покриваються кірками льоду. До кінця місяця ставки замерзають, затягаючись повністю рівним льодом. Середня температура повітря жовтня 2-3 градуси нижче нуля по Цельсию. Зовні листопад сірий і смутний місяць, тільки останній тиждень листопада може офарбиться в білий сніг, що свежевипали, що нарешті міцно осяде на ґрунті й галузях дерев.

Знижується температура води й багато риб уже зариваються в іл, соми, карасі, коропи проводять зиму в спячке. На зиму в річках залишається багато плаваючих риб, окуні, йоржі, щуки. Стовпчик термометра до кінця місяця вже міцно опускається нижче нуля, залишилося тільки снігу випасти, як зима почнеться.

И от, раптово, як і говориться — на голову, сніг випадає. У лічені миті застеляє білим покривалом поля, берега рік і дерева. Усе обкутано снігом, начебто стає тепліше й радостней від білих пластівців, що неспішно падають із неба. Зима приходить не поспішаючи й заточает у крижані кайдани природу.

 

9

P.I. Tchaikovsky The Seasons: October (Autumn Song) – Roman Hranko

10

Ф. Шопен – Осень

11

Осінні місяці

12
13
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content