העישון by saja obied - Illustrated by saja obied - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

העישון

by

Artwork: saja obied

  • Joined Dec 2015
  • Published Books 2

מה הוא עישון !?

עישון היא שאיפה עמוקה של עשן לדרכי הנשימה

ולריאות  מתוך סיגריה, סיגר, מקטרת, נרגילה.

החומר העיקרי המשמש לעישון הוא טבק.

המשמעות הנפוצה של המושג “עישון” היא עישון טבק.

במשך הזמן התפשט הנוהג להשתמש בטבק בתענוג.

2
העישון by saja obied - Illustrated by saja obied - Ourboox.com

 – נזקי העישון על גוף האדם –

השפעות בריאותיות של העישון על גוף האדם:

   לעישון טבק יש השפעות ישירות ובלתי-ישירות על בריאותם של המעשנים ושל הנחשפים לעשן, גם אם אינם מעשנים בעצמם. כמעט כל השפעות העישון הן .שליליות, וגורמות לנזקים בדרגות חומרה שונות.

 

4
העישון by saja obied - Illustrated by saja obied - Ourboox.com

 למה להפסיק לעשן?!

 . עישון הוא הרגל אשר גורם אמנם להנאה גדולה, אך למרות זאת להשפעות שליליות רבות

הפסקת עישון חיונית לשמירה על הבריאות הכללית ועל בריאות בני המשפחה, לשמירה על קשרים חברתיים ולחיסכון כלכלי, ועל כן על פי רוב הפסקת עישון היא כדאית ואף מחייבת.

כאשר מפסיקים לעשן, הגוף עובר שינויים רבים, שמשפרים את מצבו הבריאותי, הנפשי והפיזיולוגי באופן ניכר, לאחר שנפגע בזמן עישון הסיגריות .

סיבות בריאותיות:

אחת הסיבות המשמעותיות ביותר להפסקת העישון היא ההשפעה הבריאותית של עישון הסיגריות על החיים.

עישון סיגריות מעלה את הסיכון למחלות רבות, והפסקת עישון (גם אחרי שנים רבות) יכולה לסייע להפחתת המחלות האלה ולמנוע את החמרת המצב הבריאותי. מחקרים רבים קושרים כיום את העישון למחלות רבות הקשורות בעיקר למערכת הלב והנשימה, אך עישון יכול להביא גם להתפתחות מחלות אחרות (כמו לדוגמא מחלות מערכת העיכול) והחמרת מחלות קיימות . 

מחלות לב – עישון מגביר את הסיכון למחלות לב בצורה משמעותית, ובשילוב עם גורמי סיכון אחרים עישון יכול לגרום להתקף לב, אי ספיקת לב ומחלות נוספות.

מחלות ריאה – עישון גורם למחלות ריאה שונות כמו לדוגמא COPD, אשר יכול להתפתח לאי ספיקה נשימתית ולצורך כרוני בשימוש בחמצן.

שבץ מוחי – שבץ מוחי נגרם לאחר הפרעה באספקת הדם למוח הנגרמת עקב חסימת כלי דם או דימום, ועישון תורם באופן משמעותי להתפתחות השבץ המוחי.

סיכון לסרטן – בעשן הסיגריה קרצינוגנים רבים, אשר גורמים להתפתחות גידולים סרטניים. עיקר הגידולים הסרטניים הקשורים לעישון הם גידולים בריאה, אך עישון מגביר את הסיכון גם למחלות ממאירות אחרות כמו סרטן הפרוסטטה, המעי הגס והשד.

קרישיות יתר – עישון סיגריות גורם לקרישיות יתר, מצב אשר מתבטא בעיקר בהיווצרות קרישי דם בוורידי הרגליים, אך יכול גם להסתיים במצבים מסכני חיים כמו תסחיף ריאתי. קרישיות יתר מתפתחת בעיקר אחרי ישיבה ממושכת (כמו בעת טיסה ארוכה) ובנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון, ושילוב של גורמי סיכון אלה עם עישון סיגריות יכול להיות קטלני.

פגיעה בבריאות הפה – עישון סיגריות יכול לגרום לפגיעה קשה בבריאות הפה והשיניים. העישון גורם ליובש בפה, פוגע בחניכיים ואף יכול לגרום למחלות ממאירות של חלל הפה ומיתרי הקול.

הפרעה לתפקוד המיני – הפגיעה בזרימת הדם יכולה לגרום בסופו של דבר לאימפוטנציה ולהפרעה בתפקוד המיני, אשר מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בקרב מעשנים.

החמרת מחלות שונות – מלבד המחלות אשר יכולות להיגרם כתוצאה מעישון, עישון סיגריות יכול גם להחמיר מחלות כרוניות נוכחיות. לדוגמא, עישון  יכול לגרום להתלקחות של מחלות אוטואימוניות כמו לדוגמא לופוס, או להחמיר תסמינים של מחלות דלקתיות אחרות כמו מחלת כרוהן.

 

  : פגיעה אסתטית

מלבד הסכנה הבריאותית של עישון הסיגריות, אנשים רבים מפחדים גם מההשפעה האסתטית של הסיגריות על הגוף.

ההשפעות האסתטיות של עישון הסיגריות מופיעות בשלבים מוקדמים מאוד, וככל שצוברים עישון של יותר סיגריות ניתן להבחין בשינויים אסתטיים משמעותיים יותר.

השינויים האסתטיים העיקריים הנגרמים כתוצאה מעישון סיגריות הם:

קמטים – לאחר שנים רבות של עישון, מעשנים רבים מפתחים קמטים אופייניים אשר מופיעים בעיקר סביב הפה ובאצבעות הידיים. קמטים אלה נגרמים לאחר שנים של חשיפה לעשן הסיגריות, והם כמובן אינם הפיכים.

פגיעה בעור – מלבד הקמטים, עישון סיגריות יכול לגרום לשינויים בצבע העור אשר מקבל גוון צהוב – אפור.

צרידות – אנשים רבים סובלים מירידה באיכות הקול ומצרידות וכאבי גרון, אשר יכולים להפריע מאוד לתפקוד היום יומי “בעיקר באנשים  “אשר שמדברים הרבה.

6

 .. תודה על ההקשבה .. 

7
העישון by saja obied - Illustrated by saja obied - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content