הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

הערכה עצמית – הדרך הנכונה

by

Artwork: יונית טרבלסי יצחקי

Member Since
Jun 2020
Published Books
1

הערכה עצמית היא היכולת להכיר באיכות הפנימית שלך ולדעת שקולך דעותיך ומעבר לכך, קיומך שלך הם בעלי משמעות. במובן הפשוט (והעמוק) ניתן להגדיר הערכה עצמית פשוט כביטוי של אהבה עצמית. ביטחון עצמי לעומת זאת הוא היכולת שלך לבטא את עצמך ואת דעותיך בצורה איתנה ובטוחה מול אחרים. זוהי נקודת ההשקה בינך לבין הסביבה. הגדרה זו למעשה כוללת שני אספקטים.

  1. ערך – עד כמה אדם תופס את עצמו כשווה וראוי.
  2. מסוגלות עצמית– עד כמה אדם בטוח ביכולות שלו.

מנקודת מבט זו, הערכה עצמית וביטחון עצמי אינם זהים, הערכה עצמית יכולה להתקיים גם אצל אנשים שמתביישים מעט לדבר מול קהל או פשוט עם אנשים שהם לא מכירים. יש נטייה פעמים רבות לראות אנשים שקטים כאנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה, אך זה לא המקרה. יתכן שיש לך מישהו שיש לו ביטחון עצמי נמוך וגם הערכה עצמית נמוכה, אבל בהחלט יש מצב שמישהו מופנם הוא בעל הערכה עצמית גבוהה.

1

אם כן, האם זה יכול להיות עם ביטחון עצמי גבוה אך הערכה עצמית נמוכה? התשובה היא לא וכן. לא מכיוון שביטחון עצמי אמתי ויציב תמיד בא מבפנים ולכן דורש מידה טובה של הערכה עצמית. כן כי כלפי חוץ אתה יכול להיתקל באנשים שמפגינים ביטחון סוציאלי גבוה, אבל עם תשומת לב והבחנה אפשר לחוש שיש פער בין הביטחון שהם משדרים לבין מה שקורה בפנים.

במצב של הערכה עצמית גבוהה וביטחון עצמי גבוה, קל יותר לבטא את האמת של מישהו אחר בביטחון, מאשר את האמת הפנימית שלך. כאמור, הערכה עצמית היא תכונה שהיא פנימית יותר, היא קשורה ליכולת שלך להרגיש בנוח במקום שלך, במי שאתה, אפילו פיזית. הערכה עצמית קשורה מאוד למודעות עצמית (להיות) ולהכרה באיכויות הפנימיות שלך.

ביטחון עצמי היא גם תכונה מהותית אך הביטוי המשמעותי שלו כלפי חוץ, הוא כרוך גם מעבר למודעות העצמית גם איכויות של עשייה. העלאת הביטחון העצמי מאפשרת לנו לבטא בקלות את האני הפנימי ל”קדמת הבמה”, בין אם בעשייה, אמירה, או החלטה שמתקבלת.

2

שיפור ההערכה העצמית ייעשה באמצעות הצפת ההצלחות של חיינו, קטנות כגדולות, באופן ישיר או עקיף. השתקפות ההצלחות מחייבת אותנו להבין את האמת הפנימית הייחודית שלך ולדעת את חשיבותה. והשיפור יורגש משמעותית לאחר שנשקיע במערכת היחסים שלנו עם עצמנו, ממש בדומה לצורה שאתה משקיע בקשר עם אחרים .

שילוב הביטחון העצמי וההערכה העצמית המפותחת יוצר הרמוניה והעצמה והפקת המקסימום מעצמנו.

תאמינו או לא, חלק מהאנשים המצליחים ביותר שאתם רואים בתקשורת כיום היו בעלי הערכה עצמית נמוכה.

איך הם התגברו על זה והפכו לאנשים המצליחים שהם היום?

גם אתם יכולים לנצח בקרב על הערכה עצמית נמוכה בצעדים פשוטים אלו.

קריאה מהנה!

3

צעד 1: התמודדות עם פחד וקושי

לצאת מאזור הנוחות…

רגעי הפחד אלו הרגעים בהם פוטנציאל הצמיחה הוא הכי גבוה, אבל אם מפשלים בהם ונותנים לפחד להשתלט, הם גם יכולים להיות רגעי הנפילה.

כל פעם שאנחנו חשים פחד ובכל זאת פועלים, אנחנו פורצים עוד גבול ועולים עוד מדרגה. כל פעם שקשה לנו ואנחנו בכל זאת יוצאים מאזור הנוחות, אנחנו מקפיצים את ההערכה העצמית שלנו בעוד כמה רמות. 

ולכן, עלינו לנקוט בפעולה אחת כל יום. עשו משהו כל יום, החל ממשהו קטן, העוסק ישירות בהערכה העצמית הנמוכה שלך. לדוגמה, אם אינך יכול לדבר עם אנשים מכיוון שאתה מרגיש חסר ביטחון ונחות, פשוט התחל להגיד ‘היי’. ככל שתרגיש יותר בנוח עם זה, התחל לנהל שיחות חולין. אתם תתחילו להרגיש בטוחים יותר ובטוחים יותר עד שיום אחד תגלו שהתגברתם על הערכה עצמית נמוכה בתחום זה.

4
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 2: להיות מדויק

אדם מדויק הוא זה אשר בוחר לפעול באופן נאמן למחשבותיו ורגשותיו הפנימיים למרות ההשפעות החיצוניות שלוחצות עליו לפעול באופן שונה.

להיות מדויק כלפי עצמך וכלפי הסביבה היא אמירה המייצגת אדם בעל דיוק ואמירת אמת מוכן לבטא את רגשותיו וללכת בדרכו האינדיבידואלית, גם כאשר אחרים מבקרים אותו, גם כשזה נוגד למוסכמות התרבותיות וחרף הפחד שהוא חש. אדם כזה ידע לעמוד על שלו ללא פחד ולהשמיע את דעותיו. , זה משדר מסר חזק לתת המודע שלנו: “אני ראוי ובטוח בעצמי, אין לי צורך להעמיד פנים שאני מישהו אחר”.

ואילו חוסר הדיוק מתרחש כאשר אדם חש כי אינו ראוי במצבו הנוכחי והוא יחיה למען אחרים. אדם כזה עשוי לעטות מסיכות וחייו יהפכו להצגה אחת שלימה בהתאם להתניות חברתיות ודרישותיהם של אחרים.

6

הבעיה עם שקרים, היא שברגע שאדם שומע את עצמו לא מדייק באמת, הוא בונה לעצמו דמות של שקרן שמילה והבטחה שלו לא שווים כלום, וגרוע מכך, אנשים מתחילים להאמין לחוסר אמת של עצמם ומתחילים להאכיל את עצמם בסיפורים ותירוצים שפוגעים בהתפתחות שלהם.

ובאותו הקשר, הימנעות משקר או כל הטעיה שנועדה לקדם או לשמור על אינטרסים אישיים.

7
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 3: יושרה פנימית

 

כאשר אדם הולך עם האמת הפנימית שלו ופועל על פיה למרות המהמורות והקשיים בדרך. הוא האדם שהופך למוערך בעני עצמו ובעיני אחרים וכולם יודעים שהמילה שלו שווה.

לא משנה מה יקרה לו בחיים ומה יגידו עליו הוא יודע את הדרך שלו ויודע שהוא ראוי לה.

 

ואילו כשאדם לא מתנהג בהתאם לערכיו, או גרוע מכך, הוא פועל באופן הסותר לחלוטים את הצהרותיו הוא מאבד את תחושת הערך

9
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 4: חמלה עצמית ואהבה עצמית

חמלה היא הרצון להקל על סבלו של אדם וחמלה עצמית היא ביטוי של טוב לב ועדינות כלפי הפגמים והמגרעות שלנו.

אז כאן עולה השאלה, איך אנחנו מתייחסים אל עצמינו כשאנו עושים טעויות או לא עומדים בסטנדרטים שלנו, האם אנחנו מאוד נוקשים וחשים אשמה, או שאנו מקבלים את האנושיות שלנו? איך אנחנו מתייחסים לחלקים הפחות “מוצלחים” בנו?

אהבה היא רצון שלאדם אחר יהיה טוב, ואהבה אמתית צריכה להתבטא גם במילים וכמובן במעשים. אם מישהו אומר שהוא אוהב אותנו, אבל מתנהג אלינו לא יפה ומזניח אותנו, זה לא אהבה אמתית. אותו דבר עם אהבה עצמית, היא צריכה לבוא לידי ביטוי באיך שאנחנו מדברים אל עצמינו ואיך שאנחנו מפנקים את עצמינו ודואגים לעצמינו.

11

אדם שאתם מאוד מאוד מעריכים, אתם תאהבו אותו תתנו לו בשמחה. אז אם אתם רוצים לפתח הערכה עצמית גבוהה, תפרגנו לעצמכם, תתייחסו לעצמכם יפה, תקנו לעצמכם מתנות, תאפשרו לעצמכם מנוחה מגיע לכם! ותעשו את זה בשמחה רבה ובאהבה, כמו שהייתם שמחים לקנות מתנה לאדם שאתם באמת מוקירים.

12
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 5: הימנעות מפגיעה

אדם שלאורך זמן שומר על מוסר ברמה גבוהה, הופך טהור, יש לו שלווה פנימית עמוקה ובלתי מעורערת.

סביר להניח שקוראי המאמר אנשים טובים ולעולם לא פשעו בפגיעה רצינית באחר, ועם זאת, כולנו מעלימים עין לפעמים ומעגלים פינות כדי לשמור על האינטרסים שלנו, ולרוב אנחנו בכלל לא מודעים לזה, אנו משתמשים בהיגיון כדי להצדיק את מעשינו.

14

צעד 6: רצון טוב ופרגון

כל סוג של רצון טוב, שמחה בהצלחת האחר, אמפתיה או התחשבות נטולת אינטרסים בזולת, כל אלו הן מחשבות ופעולות שמגיעות ממקום עצמתי ולכן משפרות הערכה עצמית.

כאשר אדם מברך את סביבתו, מפרגן למתחריו הוא משדר “הערך שלי אינו תלוי באחרים” לכן לא קיימת השוואה בינו לבין האחר.

לעומת זאת כאשר אנו משווים את עצמינו לאחרים וחשים בתחרות זו חוסם אותנו מלפתח הערכה עצמית. רגש הקנאה באחר מעצים את הצורך להיות טובים ומוצלחים ממנו או גרוע מכך, איחולים שלאחר יחסר.

ואז חברים, זה מה שנשדר לתת המודע שלנו

אני לא מספיק טוב

לי אין מספיק”

אני צריך להיות טוב מהסביבה שלי, כדי להרגיש טוב עם עצמי”.

15

צעד 7: שמירה על הגוף הפיזי

נפש בריאה בגוף בריא

הכלל הזה חשוב בשני מובנים.

ראשית, ברגע שאדם מזניח את בריאותו ולא דואג לגוף שלו הוא משדר לעצמו שהוא לא ראוי.

שנית, כשהגוף חזק, בריא ואנרגטי, אנחנו מרגישים יותר שמחה, אושר וביטחון. כשאנחנו עומדים זקוף, מחייכים ונושמים עמוק, אנחנו מרגישים טוב עם עצמינו ולפעמים יש לכך השפעה יותר חזקה מכל דבר אחר.

16
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 8: הכרת תודה! תמיד להביט בצד המואר של החיים

הכרת הטוב והוקרת תודה!

כאשר אדם מתמקד בחצי הכוס המלאה ומכיר תודה על הדברים הטובים בחייו, אדם כזה נעשה יותר מאושר ובמשך הזמן הוא לומד להעריך את הטוב והיפה גם בעצמו.

18
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 9 – מיקוד שליטה פנימי ולקיחת אחריות

אנשים שמתנהגים כקרבנות של נסיבות או דברים בשליטה ישירה שלהם אומרים לעצמם אמירות שמורידות את הביטחון העצמי שלהם. אמירות אלה יכולות להשפיע על חייהם ולגרום להן להרגיש חלשים וחסרי אונים.

עצרו את המחשבות השליליות.

מחשבות שליליות הן כמו מוקשים יבשתיים. ברגע שאתה יוצא להתמודד עם הפחד שלנו, מגיעה מחשבה שלילית ואומרת לנו שלא נוכל לבצע את המשימה. בשלב הבא המוח מחדיר לנו כי זו עובדה קיימת, אנו מאמינים בה ומפסידים את הסיבוב הזה. במקום זאת, יש לפזר מחשבות שליליות לפני שיש להם סיכוי לגרום נזק.

20
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

דרך נהדרת לעשות זאת היא עם גומייה! הנח גומייה סביב פרק ​​כף היד. בכל פעם שעולה בראשך מחשבה שאומרת לך שאתה לא יכול, לעולם לא תצליח, אתה משוחרר יותר, או משהו שלילי, חזק את הגומייה על פרק כף היד שלך.

יתכן שהגומייה תהא צמודה מדי עד שפרק כף היד יהפוך אדום וכואב. מהר מאוד המחשבה השלילית תיפסק והמיקוד יעבור לפרק כף היד. בו בזמן אתם תפסיקו את המחשבות השליליות ותתמקדו בכאב אחר.

ברור אם כן שהמחשבה היא בשליטה שלנו לא מעט זמן.

מי שבוחר לעשות את המיטב כדי לייצר סיטואציה טובה יותר ולא להאשים או להתלונן הם בעלי הערכה עצמית גבוהה.

(הצהרה זו אינה מחיה את המתים, אך בהחלט מתמקדת במקומות בהם יש לך השפעה ותאפשר לך לשפר את הרגשתך ומצב רוחך).

אנשים אלה בוחנים מה ניתן לעשות למידע העומד לרשותם ואז מקבלים את ההחלטה (במהירות יחסית וללא דיון ארוך טווח), זה לקיחת אחריות!

22
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 10: פעילות משמעותית

קיימת סברה על פיה הגורם המרכזי לפגיעה בהערכה העצמית הוא עיסוק בפעילות שאינה בעלת ערך לבעליה.

הרי אם במשך זמן, רוב פעולותיו של אדם הן סתמיות וחסרות ערך, מה הוא לומד בזה על עצמו ? שהוא חסר ערך.

מימוש עיסוק בעל ערך משמעו הפחתת עיסוקי סרק כל אותם העיסוקים שאינם מקדמים אותנו ואינם מועילים לנו. לא מדובר בהפסקה רגעית לטעינה אנרגטית.

אחת הפעולות הנפוצות ביותר לקבלת משמעות היא נתינה או כל פעילות למען מטרה שגדולה מעצמנו, זה יוצר בנו תחושה שיש סיבה לקיומנו ולהיותנו בעולם ולא הופך אותנו ליצור שדואג להישרדות בלבד.

(פעילות זו עשויה להיות אף אחת המשימות היומיומיות שלנו).

24
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

צעד 11 – התמדה וסיום משימות

סיום משימה היא תכונה בעלת חשיבות גבוה בהקשר להערכה העצמית ולא בעבור התוצאה הסופית המתקבלת, שכן אין לנו שליטה על התוצאה הסופית. יש לנו שליטה על רמת הנחישות, ההתמדה והעקביות בדרך לתוצאה הסופית, ולכך יש השפעה אפילו גדולה יותר על שיפור הערכה עצמית.

העובדה שאנו מתמידים עם המשימות שלקחנו על עצמינו, ולא מוותרים גם כשקשה זה מה שיגרום לשיפור בהערכה עצמית, כי אני צופה בעצמי במשך זמן עומדת בהתחייבות שלי, חרף הקושי.

אותו הדבר נכון לגבי הישגים בכל תחום שדורש מאתנו עבודה ממושכת ומאתגרת בדרך להשגת המטרה.

אדם שמתרגל להתחייב ולא לקיים, או להתחיל בלי לסיים, ההערכה העצמית שלו עלולה לצנוח ברמה שקשה לשקם. אותו אדם חווה עצמו כבעל אופי חלש ומסוגלות נמוכה. בסופו של דבר אנשים כאלו נהיים חסינים לעזרה וגם כשנגיש להם יד הם לא יוכלו להושיט חזרה, לגייס את עצמם ולהתחייב.

26
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com

יישום הכללים לשיפור הערכה עצמית

לקבלת תוצאות עליכם לתלות במקום מרכזי לוח ועליו נייר.

את הלוח יש להניח בדלת הכניסה לחדר השינה, ראי במקלחת בכל מקום שיאלץ אתכם להיפגש בו במהלך היממה.

בחרו את אחד הצעדים בתהליך ורשמו אותו בדף המוצג על הלוח.

מתחת לצעד ציינו את הפרמטרים הבאים:

חוזקה – Strength – ציינו את אחת החזקות שלנו אל מול הצעד שבחרנו.

חולשה – Weakness – ציינו את אחת החולשות אותה עלינו לשפר בהקשר לכלל הנבחר.

המשימה השבועית – Task To Do – המשימה השבועית שלנו תהא אותה חולשה שהצגנו בסעיף הקודם, משימה ספציפית ומדידה.

צעדים אלה יעזרו לכם להגביר את ההערכה העצמית שלכם ולהפוך לאדם שאתם באמת רוצים להיות. רק זכרו זאת: אתם לא מתכוונים להשתנות במהלך הלילה. זה ייקח זמן אבל כל עוד אתה מתקדם אתה מנצח במלחמה.

28
הערכה עצמית – הדרך הנכונה by Yonit Trabelsi Itzhaki - Illustrated by יונית טרבלסי יצחקי - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book