ספר זה הוכן לזכר רונה רמון ,שבחרה בחיים מלאי משמעות ושמה לה למטרה לפעול לטובת מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים.
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

להשאיר את החותם האישי

by

Artwork: אריג' כבישי ואלמוג יהודה

  • Joined Nov 2021
  • Published Books 2

מה החלום שלכם?

2

3

“להעז, ליזום, לעודד, לפרוץ דרך, להגשים חלומות” 

אלו הם אבני היסוד בפועלה של רונה רמון, אישה המעוררת השראה.

“יש לי שאיפות ויש לי חלומות כמו לכל אדם”.

בעקבות כך נוצר אתגר החלומות של רונה רמון.

חישבו על חלומותיכם….מזמינים אתכם ללכת בעקבות רונה ז”ל ולחלום הכי רחוק וגבוה שאתם יכולים….”

4

ייתכן שזו תמונה של ‏אדם אחד‏

5

סרטון של רונה רמון מדליקה משואה ביום העצמאות:

https://www.youtube.com/watch?v=ZZF0N_k8GGw

6

“אני, רונה רמון, בת לגילה וישראל, מראשוני עליית הנוער מטורקיה, מדליקה משואה זו לכבודם של אהוביי, אילן ואסף, שמהווים נר ומגדלור להגשמת חזוני. לכבודם של טייסי חיל האוויר לדורותיהם, המגנים עלינו ממעל; לכבודם של אנשי החלל הפורצים גבולות למען האנושות; לכבוד ילדיי וכל הצעירים שגדלים מתוך אמונה באדם, אהבת המדינה ותקווה לשלום; ולכבוד המשפחות השכולות, לכבוד העושים למרות הכאב ויוצרים מתוך החושך”

7

רונה רמון נולדה וגדלה בקריית-אונו ב-1964.

בצבא שירתה כפרמדיקית ועם שחרורה נרשמה ללימודי תואר ראשון במכון וינגייט בחינוך גופני ובעלת תואר שני בטיפול הוליסטי.

8

9

את בעלה, אל”מ אילן רמון ז”ל, הכירה בתקופת לימודיה. השניים התאהבו והתחתנו. לזוג נולדו שלושה בנים ובת – אסף, טל, יפתח ונועה. במהלך שירותו בחיל האוויר כטייס בדרגת אלוף משנה, נבחר אילן להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון.

קובץ:Ilan Ramon, NASA photo portrait in orange suit.jpg – ויקיפדיהמימין: אסף, אילן, רונה רמון, בחופשה בהוואי ב-2002

10

רונה רמון והילדים: מימין יפתח טל רונה ונועה בטקס הדלקת המשואות (באדיבות קרן רמון )

11

בשנת 1998 עברה משפחת רמון ליוסטון טקסס. רונה ליוותה את אילן בתהליך האימונים הממושך בנאס”א וסייעה לו בבחירת החפצים אותם לקח למעבורת קולומביה : “היה לנו חשוב להפוך את ההצלחה האישית להצלחה לאומית- ולתת לכל חלקי העם לקחת חלק במשימה המופלאה בחלל” היא סיפרה בהרצאותיה.

12

שורה של חפצים המסמלים את תקומת ישראל: מגילת העצמאות, ספר תורה, מזוזה, דגל חיל האוויר, דגל ישראל ועוד.

13

בפברואר 2003 קרה הנורא מכל, אילן רמון ז”ל התרסק עם יתר חברי צוות המשימה באסון המעבורת קולומביה, בשעה שעשו דרכם חזרה לארץ.

14

15

אחרי אסון מעבורת החלל “קולומביה”, שבו איבדה את בעלה אילן, ניסתה רונה רמון להבין כיצד ממשיכים לחיות. בעקבות תהליך התפוררות שהגיע עד כדי אובדן זהות של ממש, יצאה רונה למסע – גופני, נפשי ורוחני – כדי לגלות כיצד אפשר לא רק להתמודד עם אובדן משנה חיים, אלא גם איך אפשר לצמוח ממנו לחיים חדשים ולהעניק השראה לאחרים.

המסע שעברה הפך אותה לאחת הנשים הנערצות בישראל והוליד גם את הספר הזה, שבו היא משלבת את חוויותיה האישיות, זיכרונות וחלומות, עם מחקרים שנכתבו בנושא שבו התעמקה במשך כל שארית חייה.

16

שמים פתוחים

“המסע המתואר בספר עוקב אחר התמודדותי עם אובדנו של בעלי, שלצד הכאב הבלתי־נתפס עורר, כאמור, גם תהליך של צמיחה. המסע מתואר תוך הישענות על תיאוריות ועל מחקרים מתחום ההתמודדות עם אובדן מצד אחד, וקישורם לתהליך צמיחה והתפתחות אישית מצד שני….. הספר גם מתעד חלומות שחלמתי תוך כדי התהליך הטיפולי, וחוויות אישיות אחרות שחוויתי בעת המסע האישי הזה שלי.”

17

רונה, לא אפשרה לשכול לעטוף אותה והתרוממה מיד לעשיית הנצחה ערכית וציונית. היא פעלה להקמת ‘קרן רמון’ במשרד המדע בשנת 2008 אשר הובילה בעשור האחרון שורה של מיזמים חברתיים חינוכיים דוגמת אולימפיאדות ותחרויות חקר בחלל, כ-15 מרכזי מדעים בפריפריה חברתית וגיאוגרפית וחילקה מלגות לחוקרים מצטיינים. רמון טענה מספר פעמים כי “אין לי עניין בהקמת בניינים של אבן להנצחת אהוביי, אלא בהנצחה ברוח – באמצעות חינוך”.

18
להשאיר את החותם האישי by Arij Kabishi - Illustrated by אריג

בנוסף, יזמה רונה בשיתוף סוכנות החלל הישראלית את כנס החלל הבינלאומי ע”ש אילן רמון. כנס זה הפך לאבן השואבת של תעשיית החלל בישראל, והאורחים המגיעים אליו –סוכנויות חלל מהעולם, משקיעים וחברות ענק – טווים בו קשרים עסקיים וטכנולוגים עם תעשיית החלל בישראל.

20

לגלות

21

בזכות פועלה של רונה, מידי שנה מגיעים אסטרונאוטים לישראל בסמוך למועד האזכרה של אילן ז”ל ולבקשתה, הם פוקדים בתי ספר בפריפריה, במטרה לעורר עניין והשראה בקרב ילדים מכל רחבי הארץ. לדבריה “זו הייתה הצוואה של אילן”. רונה הייתה גם ממייסדי ‘שבוע החלל הישראלי’ – בו לוקחים חלק מידי שנה עשרות אלפי ילדים בכל רחבי הארץ.

22

שבוע החלל - שידור חי מבקעה אל גרביה - YouTube

23

בספטמבר 2009, סרן אסף רמון – בנה הבכור של רונה, נהרג בתאונת אימונים. כמו אביו, אסף הגשים את חלומו והפך לטייס קרב מצטיין בחיל האוויר. שבועות לאחר מותו פתחה רונה את יומנו האישי וקראה את המשפט “חונכנו אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו”.

לטענת רמון “זו הייתה המחמאה הכי גדולה שאם יכולה לקבל- שבניה שואפים למצוא את חלומותיהם ולהגשים אותם בישראל- לא משנה אם במוסיקה, בתעופה או בטכנולוגיה. משפט זה הפך למשימת חיי – לעורר השראה בקרב ילדי ישראל ולפתח אצלם ערכים ויכולות שיסייעו להם להגשים את חלומותיהם” סיפרה.

24

אסף רמון ז"ל. צילום: מעריב

25

רונה מעודדת ומקדמת הישגים אקדמיים ומעורבות חברתית בקרב בני נוער- ברוחם ובדמותם של אילן ואסף רמון.
בין הפעילויות הבולטות: ‘מועדון הטייסת’ תכנית מנהיגות לילדים מפריפריה חברתית וגיאוגרפית בה מתנדבים טייסים ונווטי חיל האוויר, ‘רמון ספייסלאב’ במסגרתה משגרים ילדים מצטיינים ניסויים מדעיים לתחנת החלל הבינלאומית ועוד שורה של תכניות חינוכיות.

“אין דבר שמחמם את ליבי יותר מלראות את טייסי חיל האוויר מתנדבים ומסייעים לבני נוער וילדים שזקוקים למילה טובה והשראה”.
למעלה ממאה אלף בני נוער לוקחים חלק מידי שנה בפעילויות אותם יזמה רמון. בנוסף, הקימה רונה ביחד עם מכינת ‘אחד משלנו’ המכינה הקדם צבאית ‘בית אסף’.

https://news.walla.co.il/item/3208180

26

27

רמון, שחקרה את נושא ההתמודדות עם אובדן, מרצה ברחבי הארץ ונפגשת על בסיס שבועי עם משפחות שחוו טרגדיה ואבדן במטרה לחזקן. בשנת 2013 היא פרסמה את הספר: “מעלינו רק רקיע” שכלל את היומנים של רמון, אירועים, מכתבים, זיכרונות, תצלומים ועוד.

28

מעלינו רק רקיע

“אדם שחי בלי מטרה מסוימת שהחליט להשיג, או יותר נכון בלי שהחליט מה הם החיים, מה הוא דורש ורוצה מהחיים, מה הוא רוצה להשיג בשנות חייו – אדם כזה שלא חושב על כל אלה – מבזבז את חייו” (אילן רמון ביומנו האישי, 5/6/83)

29

רונה החלה בפעילות חברתית לאחר מותם של בעלה ובנה. על אף השכול האישי והמשפחתי, וחרף הטרגדיה הלאומית הכפולה, היא בחרה בחיים מלאי משמעות ושמה לה למטרה לפעול לטובת מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים.

30

זוכת פרס ישראל בתחום מפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: רונה רמון ז"ל - הידען

31

בשנת 2016 נבחרה לשאת משואה בטקס הממלכתי בהר הרצל תחת הכותרת ‘גבורה ישראלית’, וכונתה: “שגרירת החלל הישראלית”. בשנת 2018 זכתה לקבל תואר ‘עמית של כבוד’ מהטכניון, ובשנת 2019 ד”ר של כבוד מאוניברסיטת בן גוריון.

32

33

בנוסף, ביום העצמאות 2019 זכתה בפרס ישראל למפעל חיים על עשייה חברתית יוצאת דופן.

בין נימוקי הועדה: “בפעילותה הענפה היא תרמה תרומה משמעותית לקידום החברה הישראלית והתפתחותה המדעית, יצירת שדרת מנהיגות ערכית בקרב הדור הצעיר וחיזוק הסולידריות בחברה הישראלית. נחישותה הצליחה לפתוח דלתות חשובות גם עבור הקהילה המדעית בישראל ופעילותה העלתה את המודעות לחקר החלל בישראל לאין שיעור”

34

נפתלי בנט מבשר למשפחת רמון על הענקת הפרס לרונה רמון ז”ל

35

הנאום האחרון של רונה רמון היה בחניכת נמל התעופה רמון.

רונה נפטרה בדצמבר 2018 לאחר מחלה קשה.

רונה רמון (צילום: אריק סולטן)רונה רמון בחניכת נמל התעופה בערבה: "לפעמים חלומות מתגשמים"

36

אין תיאור זמין לתמונה.

37
להשאיר את החותם האישי by Arij Kabishi - Illustrated by אריג

“אין לי שליטה, אבל יש לי את חסד הבחירה להחליט מה לעשות עם ההווה שלי ולצקת לתוכו משמעות…”

40

כוכב נופל? מאת רומי הילל | הבועה

41
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content