חלל by miriam hazan - Illustrated by מרים חזן - Ourboox.com
Jul 2019
Member Since
1
Published Books

חלל

by miriam hazan

Artwork: מרים חזן

מי הם האסטרונאוטים?

אסטרונאוטים הם טייסי חלל. יש אסטורנואטים גברים ונשים, אשר עוברים דרך ארוכה על מנת לבצע את התפקיד. עוד מעט נסביר על התפקיד- אבל חשוב שתדעו שאסטרונאוטים לא מסתובבים באופן חופשי בחלל, והיום רוב האסטרונאוטים שנשלחים לחלל נמצאים בתחנת החלל.

1

תחנת החלל

אם תהיתם היכן שוהים האסטרונאוטים היקרים אז כמובן שהם לא בחלליות אקראיות או מרחפים בין הכוכבים. הם נמצאים בתחנת החלל הבינלאומית. התחנה היא ממש כמו לווין המקיף את כדור הארץ. למה לווין? כי היא סובבת סביב כדור הארץ כמו כל הלווינים שבחלל.

מה עושים בה?

התחנה משמשת כתחנת מחקר בה נמצאים אסטרונאוטים וגודלה כ 1.5 מגרשי כדורגל.

התחנה מאוישת כבר 13 שנה ומגיעים אליה אסטרונאוטים ממדינות רבות.

בתחנה ביקרו אפילו מספר “תיירי חלל”- כלומר אנשים ששילמו סכום כסף רב כדי לבלות בתחנת החלל כמה ימים (מדובר על כמה עשרות מיליוני דולרים).

תפעול תחנת החלל הבינלאומית נעשה על ידי חמש סוכנויות החלל בו-זמנית באמצעות מרכזי שליטה ובקרה הנמצאים בכדור הארץ. עלות התחנה כולה מוערכת בכ-100 מיליארד אירו והיא נחשבת למבנה היקר ביותר שנוצר אי פעם. התחנה מקבלת שירות באמצעות חלליות שמביאות אספקה ומחליפות בן האסטרונאוטים.

2

אז מתי כן יוצאים לחלל ואיך יוצאים?

אסטרונאוטים יוצאים לחלל תמיד ל”משימות” הם משוגרים לחלל באמצעות חללית (בעבר באמצעות מעבורת).

בשלב הראשון האסטרונאוטים נמצאים בתוך החללית – לחללית כפי שאמרנו תמיד יש משימה. משימה יכולה להיות סיבוב לימים אחדים לצורך חקר  אולי סביב כדור הארץ או משימה עם נחיתה באתר מטרה .

כיום במסגרת המשימות של חקר התנאים בחלל האסטרונאוטים מגיעים לתחנת החלל הבינלאומית  היחידה.

3

החיים בחלל

החיים בתחנת החלל מתנהלים בשגרה די קבועה שכוללת שינה, אוכל, זמן פנוי, עבודות תחזוקה וכמובן הסיבה שלשמה נשלחים האסטרונאוטים- מחקר. בכל רגע נתון מתבצעים עשרות ניסויים בתחנת החלל שחוקרים את החיים בחלל בעזרת צמחים, חיידקים ועוד.

כל שגרת היומיום הזו מתנהלת במצב של.. ציפה!

האסטרונאוטים בתחנת החלל מרחפים בתוכה בגלל מצב שנקרא נפילה חופשית.

מצב זה גורם לכל העצמים גדולים כקטנים לרחף/ לצוף בחלל וזה הופך את שיגרת היומיום להרבה יותר מרגשת.

4

הגיינה

גם בחלל שומרים האסטרונאוטים על היגיינה, ומתרחצים.

אך מכיוון שאי אפשר להתרחץ עם מים- כי הם ירחפו לכל כיוון בחלל שומרים על הניקיון עם מטלית רטובה. מקפידים גם על צחצוח שיניים וגילוח, חפיפת שיער, תספורות וכו.

איך ומה אוכלים בחלל?

רוב המזון מגיע בחלליות אספקה כשהוא מיובש, וצריך להוסיף לו מים (כמו מנה  חמה!). אספקה טרייה של פירות וירקות קיימת אבל תוספת משקל ומקום רב ולכן היא מעטה יותר.

5

This free e-book was brought to you by

Ourboox.com

Create your own free bookOurboox is the world's simplest free platform for creating, sharing and promoting digital picture e-books.

Join us now and make your books come true.

COMMENTS 0

Leave a Reply

Translate »