ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים.

  • Joined Jun 2021
  • Published Books 2

חלק ראשון-על עצמי
שמי ליהי שאבי משמעות השם ליהי מורכב משילוב המילים “לי” ו”הי” ומכאן כי פירוש השם ליהי-בשבילי. מקור שמי הוא מישראל, עברית.
בחרו לי בשם זה, מכיוון שהוריי אהבו מאד את שם זה ורצו גם כי בשמי יהיו את חלק מאותיות אלוהים.
משמעות השם משפחה שאבי שומר אדוני בית ישראל(שבט לוי).מקור השם הוא מעיראק(עיר : בגדד) , מהסבא של הסבא של הסבא שלי.
נולדתי בתאריך 14.9.2008 , י”ד באלול התשס”ח, ביום ראשון ,בתאריך זה התחיל משבר החברות הפיננסיות הגדולות , הכריזה “ליהמן ברדרס”(הייתה חברת שירותים פיננסיים אמריקאית גלובלית)על פשיטת רגל, לאחר שהבנק הפדרלי סירב לבקשתה לסיוע כספי. תחילתו של השבוע התאפיינה בחוסר יציבות קיצוני בשוקי המניות בעולם.
ובנוסף אושר “החקלאית”( “החקלאית” הייתה חברת ביטוח) כמוסד מאושר לביצע ניסויים בבע”ח,אושרה הקמת ועדה מוסדית למכללת ת”א-יפו.
נולדתי בבית החולים “בני ציון” שבחיפה, ומשקלי היה 2.120 ק”ג.

2
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

זיכרון מהילדות
זיכרון משמעותי מהילדות שלי הוא הלידה של אחי הקטן רואי, כשאחי רואי נולד הייתי בערך בת 5, אבא שלי ,אחי הקטן ירין , סבי וסבתי , ואני הגענו יחדיו לבית החולים “בני ציון” שבחיפה,
חיכינו בכניסה של חדר היולדות עם בלונים לאמא שלי, אני זוכרת שהיא התרגשה ושמחה מאד שבאנו , ראיתי את אחי הקטן רואי לאחר שנולד ,בכיתי, התרגשתי ושמחתי מאד.
אני ואבא שלי שמנו את אחי בתינוקייה, והלכנו לאכול ארוחת צהריים במסעדה.
זה היה אירוע מאד מרגש בשבילי ובשביל כל המשפחה.

4
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

אבני דרך
עד גיל 3 הייתי עם אמי בבית, עליתי לגן טרום חובה בשם “גן רקפת” בגיל 3 ,שם הייתה לי את הגננת סוזי והסייעת יאנה .
לאחר מכן עליתי לגן חובה בשם “גן תפוז” בגיל4, שם הייתה לי את הגננת מיכל והסייעת ריימונד ,הן אהבו אותי מאד וכל הזמן רצו לשמור עליי ולהיות איתי -לפעמים אני פוגשת אותן ברחוב והן מחבקות אותי ומעלות איתי
זכרונות .
ולאחר מכן עליתי לבית הספר היסודי יזרעאליה” בגיל 6 עם הרבה חברות וחברים שהיו איתי בגן חובה ובגן טרום חובה וההתאקלמות לבית הספר הייתה קלה וטובה עם הרבה התרגשות, שם הייתה לי את המחנכת חנה סרור (כיתה א’-ב’) ,בכיתה א’ הייתי בחוג ריקוד ג’אז ובכיתה ב’ התחלתי ללמוד גם לרקוד היפ הופ עם הופעות בבמות ,הופעתי מול ראש הממשלה בנימין נתניהו, מול נשיא המדינה ראובן ריבלין ,מול ראש העיר של חיפה לשעבר יונה יהב, מול חיילי צה”ל ובבית חולים רמב”ם מספר פעמים, “בבית אבא חושי” ובטקסי בית הספר.

6

בכיתות ג’-ד’ הייתה לי את המחנכת רינה מונהייט ,בכיתות אלה הייתי במועצת התלמידים, במועצת עיתון, בנואם הצעיר(תחרות נואמים צעירים) ,בתנועת הנוער “הצופים” ובנוסף בחוג ריקוד היפ הופ עם הופעות בבמות.
בכיתות ה’-ו’ הייתה לי מחנכת בשם ורד אמנו, בכיתות אלה הייתי במועצת התלמידים ובכיתה ו’ סגנית יושבת ראש מועצת התלמידים ,הייתי במועצת עיתון-ראיינתי את מנהלת בית הספר, השתתפתי בשידורים ברדיו חיפה(גם בכיתה ה’ וגם בכיתה ו’),השתתפתי בנואם הצעיר, בכיתה ה’ הייתי בתנועת הנוער “הצופים”  , בערך באמצע כיתה ו’ התחילה מגפת הקורונה ,אז לא היינו בבית הספר ולמדנו מרחוק דרך ה-ZOOM ,בוטלה לנו מסיבת סיום כיתה ו’ ובית הספר היסודי וגם הטיול השנתי ,אולם במקום מסיבת סיום עשו לכיתה שלנו בבית הספר פעילות גיבוש של כל מיני משחקי חשיבה ומשחקי ספורט ,אבל מזל שהספקנו לצלם את ספר המחזור לפני תחילתה של מגפת הקורונה-זו הייתה חוויה בלתי נשכחת לצלם את ספר המחזור עם כל החברים , החברות, המורים והמורות.

7

והשנה עליתי לבית הספר “אליאנס”- כיתת מת”ת,ז’2 עם המחנכת שולמית שריקי,
בחרתי ללמוד בכיתה זו, מכיוון שבכיתה זו מלמדים מקצועות המעניינים אותי מאד אשר יוכלו לעזור לי בעתיד להשכלה ולעבודה, ובנוסף על פי הישגיי כיתה זו מתאימה לי.
אני אוהבת בכיתתי את זה שכולם דואגים אחד לשני, את זה שאחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד, את החברים והחברות, המורים ,הספורטיביות ,הטיולים ואת

.שיעורי מדעים, מתמטיקה, עברית ,ספרות, תנ”ך, צרפתית ,ופיזיקה

8
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

 חוגים ותחביבים

כיום איני משתתפת בחוגים,מכיוון שאני מעדיפה להשקיע את מאמציי בלימודים
התחביבים שלי ,הם להיפגש עם חברים, לאפות, לצייר, לשחות , לרכב על אופניים, לשחק במחשב, לצאת לטיולים, לחקור דברים, כתיבה, צפייה בטלוויזיה, איסוף צדפות, תכנות וביצוע ניסויים.
אני מקדישה 4 פעמים בשבוע, כל פעם בשעות שונות, הייתי רוצה לפתח בעתיד תכנות וביצוע ניסויים.
אני אוהבת סרטי פעולה, פנטזיה, אימה, דיסני, מתח, קומדיה, ריגול, משטרה, מדע בדיוני ומצוירים .
אני אוהבת לצפות בסדרות מתח, הרפתקאה ,קומדיה, מסע, פנטזיה, מדע בדיוני, אמריקאיות, טורקיות וספרדיות.לדוגמא: “כמעט מלאכים”, “חלומות בהקיץ”, “החממה”,” גאליס”, “סקיי”, “סוסי פרא”,” אילת”, “נעלמים”, “מקיף מילאנו”, “בית הכלבים”, “הבנים והבנות”, “שכונה”, “הפלמ”ח”, “כדברא”, “כאן גרים בכיף”, “הפיג’מות”,” התחנה”,” בת השוטר”, “פוראבר “, “המלון של פיני” ,”לה פמיליה”, H2O,”בנות הים של מקו”, “אובוי” ועוד.
אני אוהבת לשמוע מוזיקה מזרחית ופופ,והמאכל האהוב עליי הוא המבורגר

10

מקום וסביבת מגורים
אני גרה בעיר “חיפה”, בשכונה “נוה שאנן”, ברחוב טבנקין 67, לאורך חיי גרתי בדרך יד לבנים 125 ועברתי לגור ברחוב טבנקין לפני 4 שנים בערך.
אני אוהבת בשכונתי את השכנים ,את המקומות, הגיאוגרפיה וההיסטוריה (המקום נודע בתקופה העות’מאנית),אני גרה בקרבת גן שעשועים,סופר, תחבורה ציבורית.
-אני זוכרת שבל”ג בעומר,השנה , עשו ליד ביתי פעילות לל”ג בעומר, הביאו מתנפחים, מתקני שיערות סבתא ופופקורן, הופעה מצחיקה ויפה במיוחד לל”ג בעומר וחידונים. היה מהנה מאד ומצחיק מאד.
-בנוסף אני גם זוכרת שבזמן הקורונה ,כשהיו סגרים , כל פעם כשהיה סגר, בכל חג שהתקיים הייתה משאית עם שירים ואורות, והיא הייתה עוברת בין הבניינים והרחובות ,שמה שירים על רמקול גבוה ומתחילים לשיר. זה היה מאד יפה ומשמח, מכיוון שהיינו בבתים עם המשפחה הגרעינית ללא המשפחה המורחבת והם היו חסרים והשירים שימחו אותנו.

11

בביתי מתגוררות 5 נפשות, אבא שלי- שי, אמא שלי- שושנה, אני-ליהי, אחי הקטן-ירין ואחי

הקטן-רואי.

לא היו לי ואין לי גם כיום בעל חיים.

כששאלתי את אחים שלי הם אמרו שאני “פרפקציוניסטית, צנועה, שרוצה להצליח בהכל, חכמה, עוזרת, מצחיקה עם לב זהב ואחות טובה”.
כששאלתי את ההורים שלי הם אמרו שאני “ילדה טובה, סקרנית, מכבדת, אוהבת ללמוד, עצמאית, יצירתית, חכמה, עומדת על שלה, אינטלגנטית, נבונה, ילדה אחראית, קפדנית, יוזמת, עם כושר חשיבה, מסודרת , עם משמעת עצמית, אוהבת לעזור, עם כושר שכנוע, דינמית, צנועה, נדיבה, כנה, מאופקת, בוגרת מאד, שקדנית, אוהבת לחקור ולדעת , פרפקציוניסטית מאד ושאפתנית מאד”.
אני חושבת שאני ילדה טובה, בוגרת, מכבדת, פרפקציוניסטית מאד, אחראית, שקדנית, אוהבת לחקור ולדעת, סקרנית מאד לדעת, חכמה, שמחה, כאשר אני מציבה לעצמי מטרה אני חייבת להצליח ולהשיג אותה,חברותית, שאפתנית , אוהבת לסייע לזולת ועצמאית.

12
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

ירין- אחי הקטן
לאחי קוראים ירין, משמעות שמו בעל משמעויות ייחודיות ומגיע מן השפה העברית. פירוש השם מתייחס למעשה לפעולה עתידית של שירה, עליצות ורון, על מנת לשמח את הסביבה ואת הקרובים. ערכים של חיוביות ואופטימיות, יכולת הובלה של קהל, אהבה לבריות, מצב רוח טוב, יצירתיות, דמיון וכישרון. כמו כן, השם מכיל את האות “י” פעמיים המעניקה לו מימד של קדושה, כיוון והיא אחת האותיות המרכיבות את שם אלוהים. תאריך לידתו הוא 15.9.2009 , כ״ו באלול ה׳תשס״ט , אחי נולד בהפרש של כשנה ויום ממני, ונולד כאן, בישראל.
כשהיה קטן היה בגן “נעמת “, לאחר מכן עלה לגן טרום חובה בשם “חיננית”, לאחר שסיים את גן טרום החובה עלה לגן חובה בשם “תפוז”, ולאחר מכן עלה לבית הספר היסודי “יזרעאליה”, כיום הוא בכיתה ו’ ועומד לעלות לכיתה ז’.

14

אני זוכרת שלפני שנתיים בערך , אני ואחי הלכנו יחד לקניון בצהריים בכדי לקנות לאמי מתנה ליום ההולדת, אכלנו יחד ארוחת צהריים ב-McDonad’s, היינו יחד במשחקייה, קנינו יחד בגדים וצעצועים וחשבנו מה אמי אוהבת ,ואז נזכרנו כי היא אוהבת לבשל , אז הלכנו לחנות “סטימצקי” וקנינו לה ספר של מאסטר שף עם הרבה מתכונים ממאסטר שף, וכשהגיע יום הולדתה נתנו לה את הספר והיא התרגשה ושמחה מאד , ואני זוכרת שאני ואחי שמחנו שהיא התלהבה מהמתנה וגם שאני והוא בילינו יחד ונהננו מאד.

15

רואי- אחי הקטן
לאחי קוראים רואי, פירוש השם נגזר מהשורש ר.א.ה, ומשמעו מישהו רואה אותי. בתנ”ך, מתואר דוד המלך במפגש הראשון עם הנביא שמואל כ”טוב רואי” -טוב מראה. “וישלח ויביאהו והוא אדמוני, עם-יפה עיניים וטוב רואי” (שמואל א’, ט”ז, י”ב). תאריך לידתו הוא 1.1.2014, כ״ט בטבת ה׳תשע״ד ,ונולד כאן ,בישראל.
כשהיה קטן יותר היה בגן נעמת, לאחר מכן עלה לגן טרום חובה בשם “חיננית”, אחר כך עלה לגן חובה “תפוז” , והשנה הוא עלה לכיתה א’ בבית הספר “יזרעאליה”.
אני זוכרת שלפני תחילת מגפת הקורונה, שנה שעברה אחי ביקש ממני שאקח אותו לאחר שאסיים את הלימודים מהגן, כי הוא רצה זמן איכות איתי, הסכמתי ולאחר שסיימתי את הלימודים לקחתי אותו מהגן, אכלנו יחד גלידה, חטיפים, שיחקנו יחד בגן שעשועים ולאחר מכן הלכנו לביתנו.
אני זוכרת שהוא חזר מחויך מאוזן לאוזן, הוא שמח מאד וגם אני שמחתי שהוא נהנה וחזר מחויך.

16
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

אבי-שי שאבי

לאבי קוראים שי, משמעות שמו היא מתנה, דורון, מנחה, מקור השם הוא מספר תהילים בתנ”ך, שם מופיע השם שי כתיאור למעשיהם של האנשים הצדיקים שהם כמו מתנות לאל. הוא האח הקטן במשפחתו , תאריך לידתו הוא 3.2.1981, ט״ז בשבט ה׳תרצ״א, ונולד כאן ,בישראל.
בילדותו היה בגן נינה ולאחר מכן למד ביסודי למד בבית הספר “לאובק” , אחרי שסיים את בית הספר היסודי עלה לחטיבת הביניים בסמ”ת ובתיכון עלה לבסמ”ת הגדול, לאחר שסיים בית ספר הגייס לחיל האוויר, אחרי שסיים את שירותו בצה”ל פתח עסק עצמאי אשר עוסק בריהוט משלים לבית, אקססוריז מתנות,

וגם כיום עוסק בעסק עצמאי, העוסק בריהוט משלים לבית ,אקסזוריז מתנות.

 

18

אני זוכרת בכיתה ה’, בטיול השנתי נסענו יחד עם הכיתה לירושלים ואבי הגיע בתור הורה מלווה ,
נסענו יחד באוטובוס ואבי עשה הרבה שטויות שהצחיקו את כולם מאד, דיבר עם ההורים והמורים, אכלנו יחד, טיילנו בירושלים ובמקום שלא היינו בו בירושלים , מערת המכפלה, קנינו את הצמידים האדומים למזל טוב ,חזרנו חזרה בשעה 17:30 בערך, ונסענו לקנות לאכול במסעדה וחזרנו חזרה הביתה.
אני זוכרת שנהנתי ושמחתי מאד מזה שהוא הגיע ונהנתי מאד גם מהטיול.

19

אמי-שושנה שאבי                                      

לאמי קוראים שושנה, אבל כולם קוראים לה שושי ,משמעות שמה שושנה היא פרח בצבעים שונים ממשפחת השושניים בעל גבעול קוצני. מקור השם שושנה הוא מהתנ”ך, בתלמוד שושנה הוא שמה של אשתו של יהויקים.  היא האחות הבכורה במשפחה, תאריך לידתה הוא 27.7.1981, כ”ה בתמוז תשמ”א , ונולדה כאן, בישראל.
בילדותה הייתה בגן ברוש, לאחר מכן למדה בבית הספר היסודי “דגניה” ,אחרי שסיימה את בית הספר היסודי עלתה לחטיבת הביניים “שיפמן” ולאחר מכן המשיכה בתיכון בבית הספר “שיפמן”, אחרי שסיימה את בית הספר התגייסה לחיל הים, כאשר סיימה את שירותה בצה”ל החלה ללמוד מנהל עסקים במכללה למנהל ,לאחר מכן החלה לעבוד ברכבי יוקרה בתור נציגת קשרי לקוחות,
וגם כיום עוסקת בתחום נציגת קשרי לקוחות של רכבי יוקרה.

 

20

אני זוכרת שכשהייתי קטנה ,בכיתה ג’ בערך, הייתה לי יום הולדת ולא תכננו כלום, נסעתי לבית הספר בבוקר ולאחר שסיימתי את הלימודים באותו יום אמי לקחה אותי , את דודתי , אחיי הקטנים ועוד שתי חברות בהפתעה ,נסענו לקניון, אכלנו במסעדה, קנינו הרבה בגדים וממתקים, אני זוכרת שהתרגשתי, התלהבתי ושמחתי מאד, מכיוון שחשבתי שבאותו יום לא נעשה דבר וזאת הייתה הפתעה משמחת מאד ומרגשת מאד.

21

הוריי הכירו בגיל 22,21 דרך חברים, וזו הייתה אהבה ממבט ראשון.
תאריך הנישואים של הוריי הוא 06.06.2007, ולאחר שנה הביאו אותי לעולם, לאחר שנה ויום את אחי ירין ולאחר חמש שנים בערך את אחי הקטן רואי.

22
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

סבא שמעון-מצד אמא                                
לסבי מצד אמא קוראים שמעון, שמו לקוח מן התנ”ך והוא מתייחס אל הדמות התנכית שמעון, שהוא בנם של יעקב ולאה ואבי שבט שמעון. על כן, לשם שמעון משמעות היסטורית, רוחנית ודתית והוא מסמל חיבור לשושלת ושאיפה אחר מצוינות ומנהיגות. פירוש שמו מוזכר בתנ”ך ומתייחס לכך שאלוהים שמע את תחנוניה של לאה, כפי שמסופר בספר בראשית, פרק כ”ט, פסוק ל”ג, “וַתַּהַר עוֹד, וַתֵּלֶד בֵּן, וַתֹּאמֶר כִּי-שָׁמַע יְהוָה כִּי-שְׂנוּאָה אָנֹכִי, וַיִּתֶּן-לִי גַּם-אֶת-זֶה; וַתִּקְרָא שְׁמוֹ, שִׁמְעוֹן”. תאריך לידתו16.4.1955 , כ״ד בניסן ה׳תשט״ו ונולד כאן, בישראל.
בילדותו היה בגן “חנה” , לאחר מכן למד בבית הספר היסודי “דגניה” עד כיתה ח’ ,ובכיתה ט’,י’, י”א’ למד בבית ספר “משלב”, לאחר שסיים את לימודיו הלך לעבוד שנה ב.מ.ב(חנות לחלקי חילוף לרכב) ,ולאחר מכן הלך להתגייס לצבא בחטיבה 7, אחרי שסיים את השירות בצבא עבד במשרד הביטחון הפך להיות עצמאי והחל לעבוד בבניין, בתור קבלן.

24

אני זוכרת שכשהייתי קטנה, בערך בכיתה א’, אמי לא הרגישה טוב, אז סבי לקח אותי מבית הספר, ושאל אותי לאן אני רוצה ללכת, לא עניתי ואז הוא נסע איתי לגן שחקים, אכלנו יחד קרטיבים, קנינו משחקים וכשהתחיל להחשיך נסענו הביתה.
אני זוכרת ששמחתי ונהנתי מאד.

25

סבתא דליה-מצד אמא                            
לסבתי מצד אמא קוראים דליה, שמה מגיע מן השפה העברית ומעולם הצומח ומתאר פרח רב שנתי, המתאפיין בצבעוניות ובצורה מגוונים ומרשימים. על כן מסמל השם יופי, אסתטיקה, אצילות, טבעיות וחיבור אל הצומח ואל האדמה. שמה מכיל את הסיומת “יה”, שהיא חלק מאותיות שמו של אלוהים, ועל כן מיוחסת לשם משמעות של קדושה רבה, טוהר מידות, ייחודיות, אחריות, מנהיגות, טוב לב וחמלה. תאריך לידתה הוא 2.4.1960 , ה׳ בניסן ה׳תש״כ ,ונולדה כאן, בישראל.
בילדותה הייתה בגן נרקיס, למדה בבית הספר היסודי “גבעה” ולאחר מכן עברה בחטיבה ובתיכון לבית הספר “שיפמן” , לאחר שסיימה את לימודיה בבית הספר ,לא הייתה בצבא והחלה לעבוד בשטראוס בכלכלה ובקרה , וכיום עדיין עובדת בתחום זה.

26

אני זוכרת שכשהייתי קטנה יותר אני, אחי ירין ודודתי מיטל נסענו עם סבתי להופעה של הפסטיגל בתל אביב, בגני התערוכה , קנינו יחד חטיפים, שתייה, שרשראות של הפסטיגל, סופגניות, קרמבו, ,חוברות מדבקות של הפסטיגל ולאחר מכן נסענו יחד לקניון לאכול יחד ארוחת ערב בקניון , אכלנו המבורגרים וצ’פס ב-Mcdonald’s , לאחר מכן טיילנו בקניון ,קנינו בגדים וממתקים וחזרנו חזרה אל הבית , אני זוכרת שהתלהבתי מאד לצפות בפסטיגל יחד עם סבתי ,אחיי ודודתי , ששמחתי ונהנתי מאד.

27

סבי וסבתי מצד אמא הכירו  בחוף ים ,סבי התחיל עם סבתא וחיזר אחריה עד שהיא הסכימה.

שנת נישואים של סבי וסבתי הוא 20.10.1980 .

להם נולדו 3 בנות-שושנה, מיטל והילה , 5 נכדים-אני ,ליהי ,ירין ,רואי,אדל ובר (אני הנכדה הגדולה) .

28
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

 סבא פואד- מצד אבא 
לסבי מצד אבא קוראים פואד , פירוש שמו הוא לב, שם של מלך, תאריך לידתו אינו ידוע, השנה בה נולד היא 1945 במוצאי כיפור , הוא נולד בעיראק ועלה לארץ בשנת 1950, כשהיה בן 5 ב”מבצע בבל”.
בילדותו היה בגן יקנעם, לאחר מכן עלה לבית הספר יסודי עממי ביקנעם ושם המשיך גם את התיכון, אחרי שסיים את לימודיו שירת בצבא בגולני, בתור סמל ראשון ולוחם בגדוד 51, אחריי שסיים את שירותו בצה”ל עסק בקבלנות והיה הקבלן הראשי, קבלן סולל בונה.
אני זוכרת שכשהייתי קטנה, בכיתה ג’ בערך, נסעתי עם הוריי לבקר את סבי וסבתי בצהריים , סבתי הלכה יחד עם אחיי ,אבי ואמי לגינה שהייתה מתחת לביתם, ואני לא רציתי לרדת לגינה ונשארתי עם סבי בבית, אכלנו יחד ואז הוא החל לספר לי על סיפורים שלו מהעבר, על חוויות שחווה והרגשות ואני התרגשתי ממה שהוא סיפר לי וממה שהרגיש, לאחר שסיים לספר לי את הסיפור , אחיי, סבתי והוריי חזרו לבית ולאחר כמה שעות נסענו לביתנו.
אני זוכרת שהתרגשתי והתגאיתי מאד מהסיפור שהוא סיפר לי על עצמו.

30

סבתי תקוה ז”ל-מצד אבא

סבתי נפטרה לפני כ-5 שנים.
לסבתי ז”ל מצד אבא קוראים תקוה , שמה מופיע בספר מלכים ב’ בתנ”ך כשמו של גבר – אב בן זוגה של חולדה הנביאה, אולם בימינו תקווה נתפס כשם נשי. הפירוש המילולי של המילה תקווה הוא ציפיה למשהו טוב, אמונה, כיסופים ושאיפה. תאריך הולדתה אינו ידוע ,השנה בה נולדה היא 1950 ,היא נולדה בעיראק ועלתה לארץ ב”מבצע בבל” בשנת 1950 .
בילדותה הייתה בקיבוץ, בגן כינרת ,ולאחר מכן עלתה לבית הספר עממי בקריית שמונה ושם המשיכה גם את התיכון, היא לא שירתה בצבא והייתה במקום בעמק החולה –קטפה עשבים , לאחר מכן עבדה בקטיף כותנה , ואחרי שסיימה לעבוד בקטיף הככותנה החלה לעבוד בקיבוץ נאות מורדכי במפעל למיץ תפוחים(מפעל סיידר).

31

אני זוכרת שכשהייתי קטנה בעכרך בכיתה א’, לא הרגשתי טוב והוריי היו צריכים לנסוע לעבודתם, אז סבתי אמרה לאבי להביא אותי אל סבי וסבתי והם שמרו עליי, כשהגעתי היה בוקר ,סבי הלך לחברים ואני הייתי עם סבתי בבית, היא הכינה לי ארוחת בוקר, דיברנו יחד , אכלנו יחד, שיחקנו יחד במשחקים ,כמו בובות, שחמט וכדומה, באותו יום היה יום חמישי שזה יום לפני שישי, שהוא יום להכנות ,ניקיונות ובישולים, כשהיה צהריי היום סבתי קראה לי למטבח ,ואני והיא בישלנו הרבה מאכלים טעימים ליום שישי, היא לימדה אותי מתכונים של מאכלים שהכינה, כמו קובה ,קציצות ועוד,אני זוכרת שחתכנו בצל ולשתינו ירדו דמעות בעיניים ואז צחקנו , בערב הוריי לקחו אותי ואני זוכרת שנהנתי מאד וגם סבתי.

32

סבי וסבתי מצד אבא הכירו ביקנעם, בשנת 1960 בגיל 17 .
הם נישאו בשנת 1963, תאריך היום והחודש בו נישאו אינו זכור, להם נולדו 9 ילדים, 35 נכדים ו-4 נינים

33
ליהי שאבי,ז’2-עבודת שורשים. by Lihi Shabi - Ourboox.com

המיוחד במשפחתי זה שאנו מגובשים, מספרים הכול אחד לשנייה, דואגים זה לזה ואוהבים זה את זה.
כולנו יחד בחגים ,האחים, ההורים, הדודות, הסבים והסבתות, המאכלים שבמשפחתי אוכלים אלה: באבה, קובה, חמין(טבית),בעופות ממולאים, קאי, סמבוסק, אורז אדום,לבן, קציצות אורז ממולאות בשר,  ובכל חג מטעמים אחרים.
ואני שמחה ומאושרת במשפחתי.
הפעילות האהובה על משפחתי היא לטייל בארץ ובעולם.
אני זוכרת שכשהייתי קטנה, בגן חובה ,בכיתה א’ בערך, בחג הסוכות , בנינו סוכה גדולה ליד ביתנו והזמנו את כל המשפחה, גם מהצד של אמא וגם מהצד של אבא , את הדודים והדודות, האחיינים ,הסבים והסבתות, אכלנו יחד, שרנו שירים, שוחחנו, שיחקנו משחקים.
אני זוכרת שנהנתי מאד.

35

הקשר הרב דורי                                 

סיפור העלייה של סבא פואד                        
משפחתו של סבי מצד אבא ,שמו פואד עזבה את עיראק בשנות ה-50.
ועלו לארץ ישראל, הם ברחו מעיראק ועלו לארץ ישראל כי היה בזיזה, גניבות, מאורעות, היו רציחות, מי שהיה לו זהב היו מורידים לו את הזהב וגונבים.
סבא שלי עלה לארץ כאשר היה בן 6 עם אמו.
קוראים לסבא שלי פואד, משמעות השם היא לב, שם של מלך.
אבא שלו הגיע לארץ דרך פרס, הם הגיעו לארץ ישראל ולא היה שם כלום רק אדמה ואבנים.
הם קראו למבצע עלייה זה :” מבצע בבל” , “מבצע עזרא ונחמיה” ,”מבצע עולי בבל”.
חיפשו אותם אחד אחד ולקחו אותם למטוס, הם הגיעו לארץ ישראל מעיראק הורידו אותם בקפריסין ומקפריסין לקחו מטוס נוסף לארץ ישראל.
כאשר הגיעו לארץ ישראל, הגיעו לשער העלייה(היה יישוב קליטה ומחנה עולים) , היו שם אוהלים והיו משפחות רבות, לכל משפחה היו נותנים ארוחת בוקר, צהריים וערב ולארוחות היו מחכים כולם בתור.
לאחר שבוע לקחו אותם למושבה :” יוקנעם” למעברות ונתנו להם מיטה יחידה מברזל ,מזרן ושמירה, נתנו להם מעט כסף כ-10 לירות.
אבא של סבא שלי הגיע לארץ ישראל וחיפש את סבי ואמו בשער העלייה ומצא אותם.
הם התקלחו במספר ברזיות והברזיות היו רחוקות מהאוהלים, והשירותים היו מרוחקים מהאוהלים.
הם אכלו עשבים מהאדמה ,היו מרתיחים ואוכלים, היו זורעים ומרתיחים את השורש, ובנוסף היו זורעים בצל ותפוח אדמה.
כיכר לחם, בצל ותפוח אדמה, היו מכינים מהסלק סוכר, ומהסברס היו מכינים ריבה.
ההתאקלמות הייתה קשה , חלק מן האנשים דיברו עיראקית וחלק דיברו עברית ואז למדו את השפה עם הזמן.
הם היו גרים באוהלים וצריפים ומשחקים יחד באבנים,
בצריפים והאוהלים היו נחשים ועקרבים ובחורף היה מאד קר וגשום.
היו נותנים להם לשתול שתילים ולהשקות אותם.
הם היו מתמודדים עם הכביסה, בכך שהיו מכבסים בגיגית עם מים חמים, היו צריכים לעשות מדורה בכדי להתחמם, בכדי שיהיה אור ובכדי לחמם מים.

36

סיכום                                              
נהנתי מאד במשך הכנת העבודה, למדתי על משפחתי דברים חדשים שלא ידעתי קודם. עבודה זו תישאר לי כזיכרון מיוחד מאד, בעזרת הכנתה התקרבתי לשורשיי והבנתי עד כמה חשוב להכיר את משפחתך:
אני גאה מאד במשפחתי!, גיליתי על משפחתי דברים רבים שלא ידעתי לפני הכנת העבודה, ועכשיו אני יודעת שיש לי משפחה מיוחדת מאד, ואני גאה להיות חלק ממנה!
אני רוצה להביע את תודתי למשפחתי שעזרה לי מאד בהכנת העבודה, אם בסיפורים ובמציאת תמונות.

37
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now