נופיי הרוח – השמיים אינם הגבול by Yoged - יגודז'ינסקי / Yagodjinsky - יוגד : Went Electric / מעבדה לשירה מכוונת - Illustrated by שיכבה י' - הרב תחומי 'הולץ' - תשע"ה - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

נופיי הרוח – השמיים אינם הגבול

Israeli poet: [email protected]
  • Joined Jun 2014
  • Published Books 772
נופיי הרוח – השמיים אינם הגבול by Yoged - יגודז

הספר כולל אמירות 

מתוך חיבורים שנכתבו במסגרת שיעור העשרה שבועי,

לתלמידי התיכון הרב תחומי – “הולץ חייל האוויר”.

 

החיבורים המקוריים פרי עטם, כוללים:

תיאורי נוף, טיול, או יום כיף.

בהתאם למודל “למידה מבוססת פרויקטים

 

מטרת הפרויקט לפתח סקרנות וביטוי יצירתי

ולטפח צרכני תרבות וסוכני תרבות ביקורתיים.

 

בהנחית:

אביבה אברמוביץ’, רכזת הספרות תיכון הולץ

רויטל נאמן יהל חיון, רכזת מתיכון ליידי דייויס

2

מי השפיע על התרבות הישראלית ?
במסגרת לימודי העשרה דנו בגיבורי תרבות בחברה הישראלית בעבר ובהווה. בניסיון לקרב את התלמידים/ות לפסיפס העשיר של יוצרי/ות התרבות הישראלית בתחומי דעת מגוונים:

שירה, סיפורת, תאטרון, קולנוע, מחול, אומנויות ועוד

שהטביעו את חותמם/ן על חיינו.

 

לשם כך פעלנו עפ”י המודל של – למידה מבוססת פרויקטים,

המעודדת מעורבות של התלמידים/ות בתהליך

והפקת פרויקט אישי יצירתי או עבודת חקר

שקטעים מהם מובאים כאן.

3

הספר מביא קטעים מיצירת התלמידים/ות,

אבל מצאתי לנכון לפרסם בהופעת בכורה – יוצרת חדשה ומוכשרת – יאנה בילמן, תלמידת י’5,

שכתבה במסגרת הפרויקט את סיפור הביכורים שלה “תשובות

 

הייתי בין העננים, משב הרוח הקריר איים להעיף את הכובע שלי מראשי, בעוד אני יושב על גבו של לאטיוס ומחזיק בחוזקה בנוצותיו הסגולות. עפנו מעל ארץ מולדתי. האי הטרופי של ארץ הואן מלאה בצמחיה ירוקה ומוקפת באוקיאנוס כחול יותר מהשמיים ועמוק יותר ממערות הר צ’ימני, שהיה גבוה ורחב מספיק כדי שאפשר יהיה לראותו מעל העננים הצחיחים והלבנים.

מתחתיי ראיתי את עיר המולדת של חברי הטוב, העיר פטאלבורג. בתיה הססגוניים, עם הגגות האדומים והקירות הצבעוניים. מבדילים את עצמם מכל עיר אחרת בה ביקרתי במסע הארצי שלי. ראיתי את הבניין הידוע של החברה לייצור טכנולוגיה ניידת. בניין גבוה יותר מכל בית. בנויי מלבנים חומים ואפורים. מכוסה בחלונות רבים של משרדי עבודה.

4

 

לאטיוס הגביר את מהירות תעופתו ומצאתי את עצמי מתעופף מעל היער הטרופי הגשום עם עצים גבוהים בעלי צמרות ירוקות וגפנים. שעל ענפיהם העבים נבנו עשרות בתים מעצים וגשרים שחיברו בין כל עץ ועץ. דבר שאיפשר לעיירה להתקיים כמו עיר משל עצמה. אני זוכר את ביקורי הראשון ביער זה בחיפושי אחר בנו של מנהל חברה מפורסם. גשם חזק נשפך עליי מהעננים וביקורי בעיר השאיר אותי ספוג כמו ספוג אמבטיה שהושאר בכיור.

במהרה היצור הציפורי הסגול שמתחתיי הסתובב באוויר סביב צירו האנכי ועף לכיוון הר צ’ימני. ההר הרחב והחום שלמרגלותיו נח כפר שמתפרנס ממוצריי זכוכית אשר נוצרו מאבק וולקני, היה מקום ידוע לתיירים מכל העולם. על ההר היה בניין לא גדול, ידוע בשמו פייר, שהציע לאזרחים ולתיירים נסיעה של פעם בחיים על הרכבל הארוך בעולם. מצמרת צ’ימני ועד העמק של עיר לאבארידג’.

5

 

לא המון תיירים ידעו כי בתוך מעמקיו של הר צ’ימני מתגורר יצור מפלצתי, שמוצא מקום נוח בתוך בריכות המגמה המבעבעת, שלא התפרצה החוצה כבר אלפי שנים. בעודי מחזיק את הכובע שלי ביד אחת ובשנייה בנוצותיו של לאטיוס. מראו המוכר והידוע של צ’ימני עורר בי זכרונות רבים מימיי כהרפתקן. נזכרתי ביום בו לראשונה ראיתי את הציורים העתיקים במערת צ’ימני, המתארים את הסתערותו של מפלצת האדמה ששמו גראודון על בני האדם בארץ היאן.

6

 

המפלצת תקף בזעם ובחוזקה עם רצון לבשל את כדור הארץ תחת האטמוספרה בעודו מעצים את כוחה של השמש ומזרים לבה לתוך האוקיאנוסים. אילולא דרקון השמים הנושא את השם ראיקוואזה, אשר עצר את המפלצת מלשרוף את העולם, האנושות הייתה נכחדת ואיתה כל יצור חי אשר אינו יכול לשרוד תחת חום של מליוני מעלות צלזיוס.

לאטיוס מנחית אותי על יד עיר מאוויל, אשר ידועה בכך שהיא בנויה בתוך קניון ענקי, שיוצר צורת פלוס. לאטיוס עף מהמקום במהירות של טיל ואני יכול לראות מכאן את חברי הטוב ביותר נער צעיר והרפתקן בשם וואלי.

 

 

7
נופיי הרוח – השמיים אינם הגבול by Yoged - יגודז

כיתה י’ 1

ב.ח

אבל לאט לאט הפרצוף שלו התחיל לחייך ושמתי לב  שהוא מסתכל באיזושהי נקודה באופק….נקודת תצפית שממנה אפשר לראות את ארבעת הנהרות שמגיעים למקווה מים בתחתית ההר, אשר זורמים ממעל ההר ומתאחדים למפל אחד שמגיע לברכה קטנה שממנה יש מעבר לעוד ברכה ולעוד ברכה עד שמתרכז במקווה מים אחד גדול. שהרשויות לא נגעו בו. הצטערתי שנגמרה לי הסוללה במצלמה.

 

ד.ח

נכנסנו לפארק ענק כמו 70 מגרשי כדורגל, הכל מסביב עצים של יער, סוסים, עננים שטוחים נמוכים ועל השדה היו סנאים ומטוסים כמו תמונה של עיצוב במחשב.

 

א.ד.א

חומת ביג’ינג הקרויה חומת סין, ציפורים מצייצות, מלא עצים ירוקים ומלא אנשים שנראו כנמלים קטנות.

 

9

ש.כ

אני ואבא נסענו ואפילו לא ידעתי לאן והגענו לחנות של גלשנים היכן שאחותי קנתה את שלה, הייתי כל כך שמחה שאבא קנה לי גלשן.

 

ס.ט

הייתי בביקתה שביער, אספנו פטריות למרק והתחרינו מי יאסוף הכי הרבה. הלכנו ביער עד שלפתע יצא משם דוב, למזלנו הוא היה קטן ולא התקיף.

 

מ.י

נסענו לצוק שם חיכתה לנו קבוצה של אנשים שעושים מצנח רחיפה. זה מצנח של גלשן רוח שמחברים אליו כיסאות ועולה בעזרת הרוח. וראינו את הרצליה.

 

10

י.א

עלינו על הר בבודפשט וראינו נהר תכלת מבריק עליו שטו אוניות תיירים המנופפים לנו לשלום.

המדריך אמר שמי שרוצה יכול לקפוץ לנהר מההר ומי שלא, יש ירידה בטוחה.

 

א.י

נכנסנו למימי הים האדום, ראינו נופים מדבריים, עצרנו בשדה בוקר בו גר ראש הממשלה הראשון דויד בן גוריון. התרשמנו מהתצפית על נחל צין, נחל אכזב.

 

ש.ש

בן דודי חזר מטיול בארגנטינה וצילם תמונות של הקרנבל, רחובות מעניינים ומפליי מים. אמנם לא ראיתי את המפלים במציאות אבל התמונות היו כל כך ברורות, שהרגשתי שאני שם.

 

11

א.י

בטיול ליוון עם עוד שלושה חברים, היינו בטיול ג’יפים וכשהלכנו למסיבה גנבו לנו את הג’יפ ומצאו אותו על הר גבוה.

 

א.ש

לילה לבן בצופים בפארק הירקון, התחלקנו לצוותים ועשינו משימות, כשהתחנה האחרונה היתה מקום השהייה שלנו.

 

ב.ח

לאחר ארבע שעות לא קלות נחתנו בברצלונה והנוף היה מרהיב. שדות ירוקים בניינים גבוהים ובכל מקום אוהבי כדורגל.

 

ע.ש

סיימנו להכין את הסירה והטרקטור הוריד אותנו למים. שטנו לעומק וקפצנו למים, שחינו צללנו עשינו סלטות ושטנו באבוב כשדוד שלי נוהג בסירה. זה ספורט אקסטרים.

12

א.ד

בברצלונה הלכתי עם אבא למשחק בין ריאל מדריד לברצלונה שניצחה 5:0. לא אשכח את המשחק הזה לא רק בגלל התוצאה, אלא בגלל הקהל שעודד את הקבוצה הביתית.

 

א.מ

ביום הגיבוש של השכבה היו רועי צאן של כבשים.

 

ע.א

אבא שלי החליט לקחת אותנו ליום כיף בהפתעה, לראות את עמודי שמשון מהסיפור שמשון ודלילה.

 

י.ט

התאמננו ב”סקייטפארק” בפעלולי אופניים. יש שם רמפות וברכות לקפיצות.

 

ע.י

בגרמניה ראיתי מפל שנופלים ממנו מים בכמות אדירה. אמרתי תודה לאבא ואימא על כך.

13

מ.י

טסנו בדרך לאילת. ראינו נוף וזריחה על הים עם הרבה ציפורים וחוף עם גמלים.

 

ל.י

בכנסיה בת”א יפו ראיתי ציורים, אולמות, ארכיטקטורה. מאוד מרגיע ומעורר אשליה ואמונה.

 

י.ב

לפתע בדרך הביתה ראיתי משהו נוצץ, כשהרמתי אותו ראיתי טבעת. אימי התחילה לבכות כי זה הזכיר לה את סבתה רבא שלה.

 

14

כיתה י’ 2

א.ע

מסלול הליכה של 4 ק”מ לאורך הבניאס. מים נקיים זורמים בין ההרים. המסלול בנויי מעל לנחל. מקור המים במעיינות ומפל בגובה 10 מטר, הנופל לקניון מרהיב שרובו ניסתר מעיניי המטיילים. בצלע הקניון פורחות כלניות בצבעים רבים ובסמוך לנחל יש עצי פרי ועצי צפצפה רבים.

 

נ.ק

ביער אוקספורד יש עצים רבים ומקומות אקזוטיים. נוף אירופאי שלא רואים בארץ. עברנו מעל גשר עץ ישן וראינו סכר על הנהר ודייגים שדגו מתוך סירות עץ. סביבנו היו ציפורים רבות ותוכים מזנים שונים שצייצו וקראו קריאות של בוקר.

 

י.מ

בצרפת בעיר ניס יש נקודת תצפית מעל הרובע, ממנה ניתן לראות נופים עתיקים. העיר קרויה ע”ש טירה שכבר אינה קיימת, אבל אחד התותחים יורה ב 12:00 בצהריים.

 

15

י.ש

בטיול השנתי טיפסנו למצדה שליד ים המלח וישנו באכסניה עם חברים.

 

ש.ז

בדרך ליעד הסופי המטוס טס מעל העננים, זה היה מרהיב. מזג האוויר הנעים, הראות הברורה, שילוב של העננים שהסתירו את השמש שקרניה חדרו מבעד לעננים באופן חד פעמי.

 

א.מ

בכרמל נוף צבעוני וססגוני עם עצים, פרחים, אוויר נעים וציפורים נודדות. אני מקווה שבשנה הבאה יפתיעו אותי שוב במשהו אחר…

 

ד.ק

במטולה יש את הר הצפייה שתיירים עולים ונדהמים מהנוף ואפשר לשוחח איתם עד הערב. בטיול אפשר לאסוף עצים לתנור העצים שבבית.

16

ל.א

הגענו לטוסקנה ויצאנו להפלגה. עמדתי ליד החרטום והסתכלתי אל האופק וראיתי להקות דולפינים זו היתה חוויה של שילוב בין הטבע, הנוף והחיים. הטיול באיטליה היה כמו טיול בתוך סיפור. הערים השונות והחיבור בין כפריות ופשטות לאצילות ויוקרה.

 

ד.ש

חגגתי בר מצווה באולם יפה. עם הרבה אורחים וקרובים. לבשנו בגדים יפים ומכובדים. הייתי בהלם מהדרבוקות והשופרות והאנשים הרבים שבאו לברך ולקרוא לכבודי.

 

א.ג

במפלי הניאגרה עמדתי מהצד של קנדה וראיתי איך המפל מתחלק לשניים. לצד של ארה”ב ושל קנדה. למטה שטו סירות שנרטבו מהזרם.

 

א.ה

בברצלונה יש הרבה פסלים מלפני 1,800 שנה והמון אמני רחוב ואצטדיון כדורגל גדול, שבו ראיתי משחק של ברצלונה.

 

17

א.ב

אבא, אמא, שתי אחיותיי הקטנות ואני טסנו לפריז שיש בה מבנים מיוחדים ורחובות שקטים ונקיים. ביקרנו בכנסיית נוטרדם ומגדל אייפל ושטנו לאורך הנהר המקיף את העיר. בסוף הגענו לבלגיה ונדהמנו בעיקר מהשוקולדים שלה.

 

ד.פ

עלינו על ההר של הוליווד, עליו ממוקמות אותיות ענק עם שמה של הוליווד. מקצה ההר רואים את כל קליפורניה ואפשר להצטלם על הרקע.

 

א.ח

שטנו עם חברים בקיאקים מכפר בלום בנחל הבניאס וראינו מקומות היסטוריים רבים.

 

י.ח

בירושליים בכניסה לכותל כל המתפללים שרים וזועקים לה’ וזה מראה מרהיב. בטורקיה הלכנו לשוק צבעוני ומלא חיים שממנו רואים פארק ומפל שמקיף את השוק.

 

18

ג.ז

יוסימיטי פארק בארה”ב הוא מקום גדול יותר ממדינת ישראל. שטח טבעי ופראי עם חיות חופשיות כמו דובים ואיילים שמסתובבים חופשי בין מפלים בגובה רב.

 

ד.ל

גרתי ברומניה בקומה 9 וכשירד גשם והיתה שמש הופיעה קשת בענן מעל הר עם עצים ודשא ירוק ופרחים. ילדים שיחקו כדורגל בין פרפרים, ציפורים, כלבים ומפל. זה היה תענוג לנשום מבלי להתחרט על היום ההוא.

 

ט.ס

היער מקיף את האגמים הנפלאים וציפורים מעופפות מסביב. והעננים בצבע אדמדם על ידי שקיעת השמש.

 

מ.מ

כשביקרנו בניו יורק, הדודים לקחו אותנו למקום שבו התרחש אסון התאומים…

 

19

ר.ע

נסענו לכרמל והמשכנו להר המשקיף על נחל הירדן שם שטנו בקאייקים עד הכנרת.

 

ל.צ’

בהרי האלפים היה קריר, הנוף הררי ומכוסה בשלג.

בוונציה שטנו וראינו שכל הבתים בנויים על המים.

בבר המצווה עליתי לתורה ובלילה סבא וסבתא ביקרו אותנו בהפתעה בצימר.

 

א.ק

ברוסיה העצים גבוהים וענקיים. העץ הכי נמוך יותר גבוה מהעץ בישראל. לא היו שם חולות ויש יער יפה וענקי עם המון צמחיה והשמיים שחורים עם מליוני כוכבים שאי אפשר לראות בארץ בגלל האורות הדולקים. השקט המוזר שבגללו כאבו לי האוזניים והנחל עם המים המתוקים והשקטים. אני ממש רוצה לחזור ולשמוע את השקט הנורא הזה.

 

20

ר.מ

עלינו את שביל הנחש ויישנו באוהלים באמצע הלילה הרוחות העיפו את האוהל לים המלח.

 

ד.ס

המטוס המריא כשהייתה זריחה ממש מושלמת. ראינו פסים עם כל מיני צבעים וקרני שמש שברא אלוהים.

 

ב.א

השמש השוקעת לים, החול, הגלים השוצפים, ילדים רצים בחול, בונים ארמונות ואנשים שכובים על מגבות כדי לתפוס קצת צבע. מאז ומעולם חשבתי שהם תמיד יישארו כאן חשבתי על המזרקה מאחורי חוף ירושלים העמוס בת”א. אהבתי להסתכל איך ילד קטן רץ ללהקת ציפורים המלקטת פירורים מהריצפה ומבהיל אותן והן עפות בבהלה.

אך יש דברים פחות נעימים כמו קשישה האוספת בקבוקים בעליי פיקדון לתוך שקית גדולה. הכל נראה מובן מאיליו וברור שהגלים ישטפו את החול גם מחר והמזרקה תמשיך לעבוד. ומחר יהיה תורו של ילד אחר להבהיל ציפורים אחרות.

 

 

21

ע.ע

הנקרות בראש הניקרה מוקפים סלעים ופתאום מופיעים משום מקום מים צלולים וזוהרים.

 

א.י

הגלים בים המלח הרגיעו אותי, התבוננתי בהם ולא היו לי שום מחשבות בראשי. כאשר אני רוצה להירגע אני הולכת לחופי הים הנמצאים קרוב אל מקום מגורי ומניחה את כל המחשבות והדאגות ומאזינה לקול הציפורים ולתזוזת הגלים.

 

י.מ.פ

ביציאה מהעיר בית שמש הרים גבוהים ושדות נרחבים . לפי האמונה , שם דויד ערך את הקרב מול גולית. הנוף השליו מדגיש את ההבדל בין העיר לטבע. הפרחים הצבעוניים, העצים הגבוהים, הדשא והירוק האין סופי גורם לך לשקוע בשלווה. הכל מתנהל בהרמוניה מוחלטת ובשלמות. החרקים מחפשים אחר אוכל לחורף, במהירות ובחריצות. הצבע של האדמה, החום הבוהק מציף את העיניים

22

מ.כ

האתר ההיסטורי הראשון שראיתי ברומא היה הקולסאום. האתר השני היה הוותיקן, בכניסה למבנה עצמו עומדים שומרים ולא נותנים לאנשים להיכנס בלבוש לא צנוע. היו שם ציורים על הקירות והתקרה והכל מצופה זהב.

 

ב.ג

כשאתה עומד על הר ומביט למטה אתה מרגיש כמו אחד מהנשרים. כל האזור נפתח לנגד עיניך

כמו על כף יד. יערות עם עצים בני מאות שנים, בעלי חיים המנסים להסתתר מאחורי שיחים. נהרות רצים בין ההרים ונופלים כמפלים ומתרכזים לנחלים. השמש רוקדת על פני המים וצובעת אותם בצבעי זהב בהיר ומסנוור. הלילה בהרים הוא כמו יום, השמיים מלאים בכוכבים כמו שחוף הים מלא בחול ואפשר לעמוד ולהסתכל אליהם כל הלילה.

 

ד.ס

נסענו לוושינגטון ופלדלפיה ובניו יורק ביקרנו באמפייר סטייט בילדינג. מהקומה השבעים וארבע אפשר לראות את כל יופייה של העיר.

 

23

נ.ח

ברודוס שביוון הים כחול בצבעים, העצים גבוהים, המבנים עתיקים והשוק מלא בצבעים, ריחות וטעמים.

 

א.פ

בחופש הגדול הייתי באוקראינה עם סבא, סבתא ואחייניות שלי. נסענו לחודש וחצי שעברו כמו יומיים. מי היה מאמין שהכנסיות כל כך יפות מבפנים. ברגע שאתה ניכנס זה כמו מוזיאון ענק וברקע אתה שומע את התפילות ולא יכול להפסיק להקשיב.

24

כיתה י’ 3

ב.ב

אבא שלי הוא צייד עם רובה צייד. נשארתי אתו בתקווה שנצוד. הסתתרנו ולמרות כל הכישלונות צדנו חזיר ענק. היה מפחיד. כמעט נחשפנו לשיירת החזירים.

 

ד.ס

בכיכר קאטלוניה פגשתי יותר חנויות ספורט מאשר בישראל. ברחוב לה רמבלה היו אנשים שנראו כפסלים וכאשר שמנו כסף הם החלו לזוז.

 

ק.י

אמא ואבא אמרו לכולם להתלבש. הם הכינו צידנית גדולה מלאה כל טוב. הלכנו לפארק הירקון לאכול על האש.

 

ר.ג

היינו בעכו במערות שקרובות למים וטיילנו בכפר דרוזי “פקיעין”. ביקרנו בשוק עם לבנה, חומוס ועשבי תיבול.

25

ט.מ

היינו בשמורת אינדיאנים וראינו איך הם חיים, ודיברנו איתם והם שרו ורקדו לנו. בלילה הגענו ללאס וגאס נוואדה. כל העיר היתה מוארת וחיה.

 

נ.י

בברצלונה היינו ליד הספסל הארוך בעולם, שמופיע בספר השיאים של גינס.

 

נ.ח

בבניאס היה זרם אדיר של מים. שפריצים של מים לכל כיוון ונרטבנו.

 

א.א.ח

אכלנו שטרודל ופאי תפוחים בדולומיטים באיטליה

 

א.י

לאחותי הייתה בת מצווה, בבוקר הלכנו לאימון בקנטרי. התחלנו להתארגן לקראת הספרית שעשתה לנו פן, תסרוקת ואיפור. לבשתי שימלה אדומה.

 

26

י.פ

עלינו לקומה השלישית קומת הסיפון. ראינו את שובל הים שנוצר מאחורי הספינה והים כולו. ים שלא ניגמר.

 

ג.ב.ח

אחד החלומות שלי היה להיות בדיסנילנד. עלינו על כל המתקנים, קנינו הרבה מזכרות, ראינו פסלים של אגדות ואכלנו אוכל צרפתי טעים.

 

ש.ל

באירלנד השכונות נראות מצוירות. אפשר ממש להאמין שיצאו מתמונה והפרחים כאלה יפים שחבל לקטוף.

 

ק.י

במוזיאון החלל בארה”ב ראיתי איך אסטרונאוטים ישנים, אוכלים מתקלחים וישנים בעמידה ונכנסנו לתוך חליפת חלל.

 

ע.א

בגיבוש בגליל העליון, נכנסנו למערות מוארות עם מים. בערב ישנו באוהלים וראינו את הנוף ההררי בלילה.

27

א.ל

במופע בנוקייה ראיתי אנשים שיודעים ללכת על חוטים, להוציא אש מהפה ואריה מאולף שקופץ ועובר באש.

 

ק.מ

הלכתי עם אבא שלי לראות את החיילים שמקבלים את כנפי הטייס. תזמורת צה”ל מנגנת את ההמנון וייש מטס של מסוקי קוברה ופייפרים.

 

ט.ס

חבר לקח אותי לצלם מטוסים ולימד אותי על דגמי מטוסים. בפעם הראשונה צילמתי את השמיים, אבל בפעם השנייה יצאה לי תמונה חדה.

 

ד.נ

היינו בהרי המלך שלמה באילת. עשינו פיקניק ואחותי הראתה לנו ציפורים נדירות שבאות לקנן בארץ ישראל. הלכנו לאיבוד באמצע המסלול. הגענו למפל מים ובו זמנית היתה שקיעה.

 

28

ד.ב

כשאני ואחותי הגענו לרוסיה היינו בשוק כי לא הפסיק לרדת שלג. נגעתי בשלג, היה הר ענק של שלג שהתגלשנו עליו באבובים.

 

ע.כ

שטנו באוניה לטיול באירופה. הגענו לולנסיה בספרד ומשם למרסיי בצרפת. אחר כך המשכנו לטוניס, אך היה אסור לנו לרדת בגלל הסיכון. האוניה שטה בלילה וביום ירדנו וטיילנו.

 

ל.י

ביקרנו בחיפה בגנים הבהאיים, שמענו סיפורים על העדה שלא ידעתי על קיומה. ראיתי את קבר הנביא, הרבה פסלים ואת המקדש שלהם. ירדנו במדרגות וכל הגן זהר במנורות.

 

29

א.ל

בטיול שורשים בבולגריה הגענו לים השחור והכרנו את התרבות הבולגרית.

 

א.ש

ישנו ביער טיפר ברוסיה והסתכלתי לשמים. ועל העצים הגבוהים. מעולם לא ראיתי כל כך הרבה כוכבים. ביקרנו בים השחור ובכפר ולמדתי לחלוב פרות ולגדל ירקות, כמו שאימא שלי גדלה. אחרי שבוע בכפר חזרנו לעיר הולדתי רוסטוב.

 

א.ח

הנוף של הרי יהודה ושומרון הוא היפה בעולם. בגלל שזו “ארץ זבת חלב ודבש”.

 

ד.א

הלכתי עם חברות למסעדה יפנית. באותו יום הכרתי חברה לחיים.

 

 

 

 

30

ד.א

שלושים אלף איש מעודדים את הקבוצה. מתחתיי יושבים כל האוהדים “השרופים” של המועדון עם מאות דגלים היוצרים חוויית עידוד מרשימה עם שלטים ענקיים היוצרים פזל ענק.

 

 

 

31

כיתה י’ 4

ש.מ

רכבל מוריד אותך לאתר ראש הניקרה, שם קיבלו אותנו אנשים מחופשים לדמויות היסטוריות הקשורות להיסטוריה של עמנו וראינו סרט על ההיסטוריה של המקום מיקום המדינה.

 

ל.פ

יצאנו לטייל בכיכר האדומה במוסקבה ברכבת התחתית. באחת התחנות היה פסל ענק של כלב שחור עם אף מזהב ויש מנהג שאם עוברים לידו ולא נוגעים לו באף, אז אין מזל טוב.

 

א.ג

בפעם הראשונה שעגנו זה היה בטוניס, מדבר אחד שלם של 40 מעלות חום. וראיתי שם אנשים הולכים עם מעילים וצעיפים.

 

32

נ.כ

הים בטורקיה דומה לים סוף. אבנים בקרקעית עם חול. הים נקי עם רשתות של כדור עף וחצי אי עם עצים ירוקים.

 

ר.א

בגרוזיה ביקרנו במרכז לאמנות הריקוד שהיה מאוד מלהיב. משם טסנו לאוזבקיסטן היכן שהוריי גדלו. ראיתי כיצד הם התנהלו שם ביום יום אז עכשיו אני מעריך את מה שיש.

 

א.ש

הלכנו לארוחת ערב עם משפחה בדואית, שהכינה הרבה אוכל. ישבנו על הרצפה ואכלנו עם הידיים. הדלקנו מדורה ליד האוהל והמורה הכינה פעילות גיבוש.

 

א.ח.פ

כשסיימנו לאכול אבא שלי הלך לתפילת שחרית באחד מבתי המלון, שנמצאים  באזור, כשחזר המשכנו בדרך לאילת.

 

 

33

א.ג

אני ואחותי הגדולה טסנו לפני 4 שנים לדנמרק לטיול וביקור משפחתי. חיכה לנו בשדה התעופה חבר של אבא שלנו עם שלט של השמות שלי ושל אחותי. הבית שלהם נראה כמו ארמון!

 

ס.א

במקום לעשות בר-מיצווה באולם רציתי טיול שלא אשכח ובחרתי באיטליה. כשנחתנו וירדנו מהמטוס היה אוויר שונה, אוויר צח ורוח קלילה ונעימה. המלון בורונה נראה כמו בית חלומות.

 

ד.א

בסין הייתי בביניין בן 300 קומות מזכוכית שנקרא “מגדל הטלוויזיה” ונסענו ברכבת במהירות 280 קמ”ש.

 

א.י

הייתי בימית 2000, כשהגיעו לשם כל החיילים מ “צוק איתן”.

 

34

ד.א

“סיינט אוגוסטין” למדתי על הפיראטים, שהיו מגיעים לשתות בירה. רוב האנשים מאמינים שהעיר רדופה ברוחות רפאים.

 

נ.י

הייתי באוקראינה באומן עם הרבה ישראלים שעולים לקבר של רבי נחמן מברסלב. קראתי שם את התיקון הכללי וממש נפתח לי הלב.

 

ש.א

בעת צלילה במפרץ אילת ירדתי לעומק של 18 מטר מתחת למים וראיתי את “היתוש”, שהיאספינה טבוע ודגי אבנון וזהרון שהם יפים, ארסיים ומסוכנים.

 

י.ו

הלכתי עם אבא לדוג. תפסנו כמה, שברנו חקה וצחקנו בגלל שהדג היה מאוד קטן. בנינו אוהל במקום היפה הזה ולמחרת תפסנו כמה דגים וטיגנו אותם.

35

א.ח

במלון היה “טוק טוק”, רכב שנראה כמו ג’יפ ספארי שהיה המונית של המלון, שהסיע אותנו לאן שרצינו למשל למיצפה התת-ימי.

 

ד.ג

בלונה פארק הגלגל ענק עצום, אתה רואה ממש חצי מדינה מהשמיים. נוף מטורף, נגעתי בשמים.

 

ח.מ

הגענו למושב “מגדל” סמוך לטבריה, שם גר דוד שלי. לאחר הארוחה הלכנו לכינרת 7 דקות הליכה מהבית. למחרת בבוקר הלכנו לבית הכנסת לנענע ולברך על הלולב והיתה תפילה חגיגית לסוכות.

 

ל.ב

היה לנו טיול של חמישה ימים מהמתנ”ס. יצאנו מהאכסניה והסתובבנו באיזור. חבר שלי הביא רמקול ענק ועשינו מיני-מועדון ברחוב ואנשים התחילו לרקוד ולשיר איתנו.

 

36

א.ס

נכנסנו לנחל עם הטרקטורון ונתקענו באמצע הדרך. חילצו אותנו ועשינו על האש ליד נחל עם מים קרים שמגיעים משלג שמפשיר מפסגות ההר עם מפל גבוה, שיוצא מסדק בין שני סלעים. הדגיגים בנחל עברו לנו בין הרגליים ודיגדגו.

 

א.ש

שטנו עשרה ימים ליוון בספינה עם ברכות. ירדנו לטייל ברחובות העתיקים והבטנו בנוף מחלון החדר שבספינה. הכי מפחיד לראות מסביב רק ים בלי איש.

 

ש.א

מצאנו בפריז מסעדה עם אווירה יהודית/ישראלית עם שירים ואוכל ישראלי. עלינו למגדל אייפל עם כל האורות הזוהרים בלילה, אבל אין כמו לחזור הביתה.

 

א.ע

יצאנו לשטח עם האופנועים והג’יפים. ארגנו תיק עם כל הציוד של האופנועים. ההתלהבות שלי הגיעה לשיא. בן דוד שלי הרכיב אותי. וכל חבריו אחריו, זה ממש הרגיש כמו כנופיה.

37

ע.ס

אני גר ביפו. בעיר העתיקה כמעט הכל מזכיר את התקופה של ימי הביניים: הכנסייה, הפסל של נפוליאון…ואפשר לראות את הנמל, הדייגים, הסירות וכיכר השעון.

 

א.

נסענו למדבר הירדני. ההרים נראו כאילו מישהו צייר אותם. המדרונות התלולים, המעלות הקשים, הנחלים שעוברים מתחת להרים….הנוף המדברי. בערב פתחנו אוהלים, הדלקנו מדורה ועשינו קידוש. שיחקנו כדורגל עד השעות הקטנות של הלילה. אחד הג’יפים נתקע וחילצנו אותו באמצעות כננת.

 

פ.י

הגיע הטיול שלו כולם חיכו לטיול הזה קראו “אתגר”, נתנו לנו את רשימת הציוד לטיול. היינו צריכים לארוז בתוך תיק גב עד משקל 20 קילו.

הגענו אל השבט, שקלו את התיקים שלנו ורובנו היינו צריכים לוותר על המון דברים שלא היו חיוניים בשטח.

38

כיתה י’ 5

ע.ר

כל הדמויות במשחק הם אלים אמתיים מהמיתולוגיה היוונית. בדרך כלל אנו משחקים דמויות של לוחמים וקוסמים. בג’ונגל נמצאים אלים בעלי יכולות להפתיע. הם ציידים והשומר הקבוצה מטרתו להגן על הקבוצה שלנו מפניהם.

 

ר.ה

הגיע למפתן דלתי חבר ילדות. אנו מבקרים אחד את השני בחגים ושבתות. הכנו כמנהגנו משהו לאכול וכרגיל אכלתי את הרוב. . בערב השקעתי בהופעה מהודרת עם הסריג החדש שמחמיאים לי עליו.

 

ש.א

בפלורידה נסענו ליוניברסל באורלנדו. הפארק מורכב מרכבות הרים, שזזות לפי מה שמוקרן בסרט, מתקניי אקסטרים ודמויות מסרטים.

פארק שפשוט לא ניגמר. חזרנו לבית של דודי מחויכים ובעלי זיכרונות.

39

ד.ע

הגענו לים המלח למלון. הלובי היה ממש יפה. שני ברים, שתיה חופשית, ממתקים וכיבוד קל של עוגיות, ספות נוחות, שולחנות של בית קפה עם במה למופעים ולצוות בידור. קיבלנו צמידים של יום כיף, כדי שנוכל להזדהות  להיכנס לארוחות, לג’קוזי ולספא ולסאונה. חזרנו רגועים ונינוחים.

 

ר.פ

מיד רצתי לעבר המקלט שלפתי את המזוודה הגדולה ביותר וחזרתי לחדר מלא התרגשות, בכל זאת הטיול הראשון לחו”ל. פתחתי את הדלת ואני רואה את החברה שלי עומדת מחייכת עם מזכרת קטנה ושוקולדים.

 

ד.ג

כל אחד סיפר על עצמו סיפורים שלא ידענו וצחקנו עד אור הבוקר. באכסניה הגענו למצב של צחוק שאי-אפשר להשתחרר ממנו. כל אחד הביא חטיפים ועשינו ארוחה ליילית נחמדה.

40

א.ג

בטיול מודרך למפעל שוקולד המשימה שלנו הייתה להרכיב שוקולד מיוחד מהטעם שאתה אוהב וכמובן שהיה אפשר לשלב כמה שוקולדים וכמה טעמים. הדבר הכי מיוחד היה חלב של פרה הולנדית, שהיה כל כך מתוק וטבעי. בעל המפעל הציע לקרוא לשוקולד על שמי ועל שם משפחתי, אך לא הסכמתי וביקשתי שיקרא על שם הפרה בטי, ממנה לקחתי את החלב המתוק שהאיר את פני.

 

ז.ע

פחדתי שהכסף שבשבילו עבדתי קשה במשך חצי שנה יאבד, אף על פי שרובו נמצא בתוך הנעליים שלי. פחדתי גם מתקיפות על רקע אנטישמי, אבל פחות. אבל בעיקר חששתי מתקשורת, אמנם אני טוב באנגלית, אבל זה מספיק לא מספיק כדי לתקשר עם אנשים במדינה זרה. הרי החבר שטס איתי לא ידע אפילו איך להגיד למוכרת לא לשים לו עגבנייה בהמבורגר.

 

ע.י

לפני שעלינו לטיסה חבר שלי נזכר לפתע ששכח את אחד מהתיקים שלו במונית! מיד התקשרנו למונית, אך הטיסה המריאה ואנו נשארנו בארץ עם נהג מונית עצבני, אבל אמרנו לעצמנו “הכל לטובה”.

41

א.ק

נסענו לאילת, הלכנו לברכה למשך שעתיים היה מאוד נחמד, עד שפתאום התחילה אזעקה. פה כבר התחלנו לחשוש והתחלנו לארוז הביתה. בדיוק בתחילת הנסיעה הגיעה לפתע עוד אזעקה יצאנו מהרכב והשתטחנו על הריצפה. אחי הקטן התחיל לבכות ואמרתי לו שאין לו מה לחשוש.

 

ל.מ

בסוף החופש הגדול טסתי ליוון. בית המלון היה בנוי מצריפים ומדשאות. בלילה הראשון הגיעה אלינו לחדר מדריכת טיולים שהסבירה מה נמצא בעיר בה אנו שוכנים. הרחובות ביוון נראים בדיוק כמו יפו העתיקה. כיף ונעים להסתובב שם ובעיקר סגנון האנשים, כלומר, האנשים שם תרבותיים וחמים. הים צלול, עם חולות לבנים, ממש כמו בסרטים.

 

מ.ט

הגענו ליער בצפון, הקמנו אוהלים ליד נהר עמוק שאפשר היה להיכנס אליו ללא סכנה. הדלקנו מדורה והחלנו לבשל אוכל על האש. במהלך הלילה היה קר מאוד וכולנו לבשנו מעילים ומכנסיים ארוכים. הכנו חקות דיג ממקל, חוט ווו. סיפרנו סיפורים ובדיחות והלכנו לישון.

 

42

ד.ז’

נכנסתי ל”סגרדה פמיליה” (כנסיית המשפחה הקדושה) עליתי למקום הכי גבוה איפה שיש את הספריה והסתכלתי מעמדת הכומר. על הקירות היו חרוטים פני הקדושים של הנצרות מלידת ישו וציורים של עצי אשוח המביאים למאמינים מסר שאלוהים איתם גם בציורי הקיר.

 

ל.ג

בהתחלה בילינו במקומות לא מסובכים, אך לאחר מיכן משפחה אחת נתקעה בתוך חול טובעני אז כולם עזרו להם להרים את המכונית ולהיחלץ. זה לקח חצי שעה, אבל בסוף הצלחנו לחלץ אותם והמשכנו בזהירות. כעבור כמה שעות של נסיעה הגענו למקום יפה כמו צימר. אירחו אותנו דרוזים ואכלנו אצלם.

 

מ.ד

בגרמניה עליתי לרכבת 7 הכי מפחידה בעולם. פחדתי והאדרנלין שזרם לי בדם, צרחתי כמו משוגע. עלינו לגובה של כמעט קילומטר וירדנו בסילסולים.

43

נ.ש.ט

כמעט כל שנה אנו נוסעים לבקר את דודתי, אך כיוון שהיא חלתה בשנים קודמות לא יכולנו לבקר אותה בביתה. דודתה של אימי זרחה כאשר ראתה את אמי ואת סבתי (אחותה) היה רגע מאוד מרגש לראות את סבתי ואחותה (דודתה של אמי) מחובקות ביחד וצוחקות.

 

ס.מ

לאחר קבלת האורחים הגיע הקטע של הכניסה. ההורים שלי ואחותי נכנסו אחד אחרי השני כל אחד והברכה שהוקלטה באותו רגע התרגשתי מאוד. אחרי זאת הגיע הקטע שלי להיכנס לרחבה. נכנסתי עם דרבוקות ושופרים והשיר שהקלטתי החל להתנגן.

 

נ.ר

לקחו אותנו לעכו וסיפרו את ההיסטוריה של העיר, שהיתה בעבר נמל מסחרי ונמל דיג ולאחר מכן הלכנו למוזיאון שמראה דגמים ומסביר בסרטים. כאשר עצרנו בכפר ביקרנו בבת כנסת שנהרס ושיחזרו אותו.

 

 

44

מ.ר

הלכנו לאיבוד והרגשנו כמו בטיול שנתי, שהולכים והולכים והולכים וגם לא יודעים לאן. בסוף עמדנו באיזושהי תחנת אוטובוס וראינו שיש שם אוטובוס שמגיע לבת ים. חיכינו וכשהוא הגיע הוא היה מלא והרגשנו כמו סרדינים בקופסת שימורים.

 

א.ש

יש באילת מלונות וים יפה שקוף

ובערב יש טיילת יפה ומוכרים

ובים המלח מורחים בוץ, מוכרים בוץ

יש מלח, המים מלוחים

ואתה רק צף.

 

 

45

ט.ב

לא ממש ישנתי מההתרגשות ובימים הראשונים עדיין לא הרגשתי שעזבתי את ישראל ורק בימים האחרונים קלטתי שאני נמצא באירופה. הרגשתי שייכות חלקית לליטא הרי אבא שלי נולד במדינה. עדיין הרגשתי געגועים לישראל, ישראל היא ביתי, ביתי היחיד.

 

ד.נ

עם כל שניה הבנו שאנחנו שוקעים לתוך כל העניין הזה, העניין של יחסים …כשאני עובר ליד המקום ששם זה קרה אני מרגיש קרוע מבפנים, כנ”ל גם כשעובר ליד המקום ששם זה נגמר. אני עדיין המום ממה שהיא אמרה.

 

ס.ו

אזרחי אירופה בעלי דרכון יכולים לנסוע לכל ארצות אירופה. בטיול בדרזדן ראינו ארמונות וטירות ומבנים שנפגעו במהלך מלחמת העולם השניה בהפגזות מטוסים. המבנים חלקם כבר משוחזרים וחלקם בתהליך שיחזור.

46

ש.פ

נסענו ליער ליד אשקלון וישנו ביער באוהלים. בערב שמענו ירי מבסיס שנמצא בסמוך. יצאנו לטייל עם פנסים. מצאנו בסיס גדול עם הרבה אורות.

 

מ.ע

בהולנד הייתי בבית של אנה פרנק כמו שכתוב ביומן שלה, ביקרנו במוזיאון ואן גוך. האווירה שם שונה. בישראל יש חתולי רחוב, שם יש ארנבים והכל נקי ומסודר.

 

ד.י

שרתי והקלטתי שלושה שירים, אבל שיר אחד ריגש אותי והתחברתי אליו. זה היה השיר על אמא שלי, שגידלה אותי כל השנים ולא נתנה לי לוותר. דווקא בשיר על אימא בכיתי מהתרגשות ושימחה ולא יכולתי לעצור את זה.

47

א.ב

עיירה קטנה בשם ספרובה בבולגריה. הדרך לעיירה הייתה ציורית – שמיים כחולים כחולים, עננים לבנים ורכים כנוצה, שדות חציר זהובים וגבעות דשא לחות, ממש כמו בסרטים, זה היה שינויי מרענן לערים האורבניות הגדולות שכל כך אהבתי. העיירה עצמה מפורסמת ב 42 המעיינות החמים שבה, הנובעים מבטן האדמה, כל אחד בעל סגולה רפואית שונה, אבל הדבר הכי מפורסם בה הוא הגייזר שבמרכז העיירה – שמתפרץ בכל כמה דקות ובו כמות גדולה של מינרלים.

 

א.ר

אני ילדה שמאמינה בה’ ובכל קושי שקורה לי אני מודה לו. כל פעם שאני יוצאת מהבית או מסתכלת בחלון אני רואה נוף מדהים כל פעם הסדר של העננים משתנה והאור של השמש מאיר בעוצמה ובכיוון שונה. בדרך כלל אנשים רבים הולכים ברחוב ולא שמים לב למה שקורה סביבם והם מפספסים. בחורף יש קשת בענן, באביב הכל פורח, בקיץ לראות את הים והציפורים, בסתיו השלכת…זה אף פעם לא נעלם, פשוט לפקוח את העיניים, לעצור שניה את הקצב של היום ופשוט להסתכל ולהקשיב.

48

ד.ט

שייט על ספינה. זו היתה סוג של עיר, עם חנויות ונוף ומדרגות ומסביב הרים, צמחיה, עצים פרחים ושמש השוקעת בראש ההר. כשאנשים עלו במדרגות זה נראה כאילו הם טיפסו על ההר.

 

א.א

הכינו לי פינייאטה עגולה בצבע וורוד כהה. עשויה מעיתונים, קמח ומים שאפשר לצבוע אותה ולמלא בה ממתקים כנהוג בתרבות המקסיקנית. שברתי אותה עם מטאטא במכה אחת וכולם התנפלו על הממתקים.

 

ב.א.מ

בפאריז היה המון שלג כמו חול שיורד מן השמים. ראיתי את מגדל אייפל הגבוהה והמחודד. מראה מרהיב של שמיים בהירים ומים כקרח שהחליקו עליו. הרוח חזקה אך לרוב מלטפת. כמעט כל פאריז לבנה מהשלג היוצר אווירה רומנטית.

49
נופיי הרוח – השמיים אינם הגבול by Yoged - יגודז
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now