נחל השופט
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

נחל השופט

by

Artwork: נועם רועי י

  • Joined Dec 2014
  • Published Books 35

 נחל השופט–>

1
נחל השופט

נחל השופט

נחל השופט מתחיל ליד קיבוץ עין השופט ונשפך לנחל הקישון, מצפון-מזרח לקיבוץ הזורע. מי הנחל זורמים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו, וכל זאת הודות למעיינותיו הרבים. בסוף החורף ובאביב מציפים את גדות הנחל פרחים נהדרים כמו רקפת, כלנית מצויה, עיריוני צהוב, חרצית מצויה ועוד. בגדות הנחל צומחים עצי ערבה, אולמוס שעיר, כמו גם שיחי פטל קדוש, המעניקים בקיץ פרי עסיסי וטעים. בגלל שהמים זורמים פה כל השנה מומלץ לבקר פה גם בקיץ. בחורף ובאביב מראה מרבדי הפרחים נפלא במיוחד. לאורך הנחל יש מסלול מסומן בסימון שבילים אדום, שתחילתו ליד עין העמק וסיומו ליד קיבוץ הזורע.

הטיול המוצע כאן מתאים למשפחות..

3
נחל השופט by alonim h - Illustrated by נועם רועי י - Ourboox.com

נחל השופט הוא נחל איתן (לא יאומן, אבל נכון!), הזורם במורדות הצפוניים של רמות מנשה. בנחל פינות חמד רבות ועדויות לפעילות האדם בעבר ובהווה. מסלול הנסיעה למקום, כמו גם מסלול ההליכה המומלץ שהבאנו כאן, הוא לא רק מהנה אלא גם מעורר מחשבה אודות שימור הטבע מול ניצול משאבי הטבע על ידי האדם.
באזור מיוחד זה נטעה קק”ל יער רחב ידיים ובו פינות חמד רבות, בהן אפשר לשהות ולבלות וכן להנות מנחל השופט –  נחל הזורם כל השנה (אם כי בעונת הקיץ כמות המים בנחל קטנה יותר). קק”ל ביצעה בסביבת הנחל עבודות התאמה וסלילה ויצירה מסלול יפהפה המונגש לנכים ולעיוורים.

 

 

5
נחל השופט by alonim h - Illustrated by נועם רועי י - Ourboox.com

עין חשרת (עין אמי)   – המעין נמצא בצמוד לדרך העפר המגיע מקיבוץ הזורע. המעין נובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המים נובעים כאן מ- 3 ניקבות חצובות, שתיים קטנות ואחת גדולה, שנובעת לתוך בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב כמו קשת. יש החושבים שזהו חלק מנימפיאון רומי שבו קיימו פולחן מים ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר הקיבוץ, שנפל בעת מילוי תפקידו. קק”ל נטעה כאן, לא מזמן, גם עצי קטלב וצמחי מים בינם הנימפה הכחולה

מעברה השני של דרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום (לבן-אדום-לבן) יורד שביל קצר לעבר אפיק נחל השופט. השביל מוביל אל חורשה יפהפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. בגלל טחנה זו ובגלל אחרות שמצויות בסביבה קראו ערביי הסביב לנחל ואדי טוואחין (נחל הטחנות). ליד הטחנה שלט קטן המנציח את שמו של יהושע מרקס, חבר קיבוץ הזורע שנפל בגוש עציון במלחמת העצמאות.

ליד הנחל נפגוש בגשרון עץ. אם נעבור אותו נגיע למקום יפה לפיקניק שבצידו מערה קטנה. המסלול עצמו אינו עובר על הגשר אלא ממשיך במעלה הנחל. הדרך היא דרך סלולה המתאימה לכסאות גלגלים ולעגלות תינוקות ועוברת בחלקה במנהרות קרירות ומוצלות שנוצרו בתוך סבך הקנה המצוי הניזון ממימי הנחל. 

השביל ממשיך בערוץ הנחל, אל פינת חמד – מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה יפה . ליד הבריכה צומח הרדוף הנחלים ועצי אולמוס שעיר, הניכרים בעליהם המשוננים והבלתי סימטריים. אולמוס הוא עץ הצומח במקומות מעטים בישראל, תמיד בצדי נחלים זורמים. בחורף עצים אלה קירחים. נמצאים פה גם עצי צפצפה, ערבה, אשחר ואף אורן שננטע בעל ידי קק”ל.

מהבריכה נמשיך עם השביל במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים ונמשיך עד שנגיע למקום בו ישנה אפשרות לעלות בחזרה לדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. במסלול הקצר, מכאן חוזרים בחזרה כפי שבאנו או עולים לדרך העפר וחוזרים איתה עד עין אמי.

7
נחל השופט by alonim h - Illustrated by נועם רועי י - Ourboox.com

הטיול המוצע כאן מתאים למשפחות. הוא מחולק ל- 2 סיורים, הקצר בן חצי שעה והארוך בין 2-3 שעות. המסלול מעגלי, חוזר לנקודת המוצא. קק”ל הכשירה לאחרונה שביל טיול מותאם לנכים על גדות הנחל. בסוף הכתבה ישנו גם פירוט המציע מסלול שאינו מעגלי לאורכו של כל נחל השופט מתחילתו בכביש 672 ליד עין העמק  ועד לעין אמי.

המסלול המוצע כאן מתחיל בחלק המזרחי של פארק יערות מנשה. וכאמור בימי שבת וחגים הוא עמוס למדי.

9
נחל השופט by alonim h - Illustrated by נועם רועי י - Ourboox.com

המלצה לטיול

אנו ממליץ לצאת לטיול  בנחל השופט  עם המשפחות .

המסלול מעניין מאוד, יש בו הרבה מקומות עם נופים יפים ופרחים מיוחדים. 

במסלולים ניתן להיכנס למעיינות המים ולשכשך רגליים.

ליד הנחל יש אפשרות להקים פיקניק.

טיול בנחל השופט הוא חוויה לכל המשפחה! 

אנו ממליצים בחום רב לטייל שם!

תיהנו!

11
נחל השופט by alonim h - Illustrated by נועם רועי י - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content