Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com
Mar 2018
Member Since
1
Published Books

עבודת שורשים

by Adi Kangisser

Artwork: עדי קנגיסר

עבודת השורשים שלי

מגישה – עדי קנגיסר

בית ספר – חצ”ב

כיתה – ז-1

תאריך הגשה– 18.3

1

תוכן עניינים

פרק ראשון – אני 

עמוד 4 – השם שלי

עמוד 9 – מי אני ?

עמוד 12 – החלומות שלי

עמוד 13 – דמות שהשפיעה עלי

פרק שני – אילן היוחסין שלי

עמוד 17 – אילן יוחסין

עמוד 18 – קישור אל אילן היוחסין

פרק שלישי – מסע אל השבת במשפחה שלי

עמוד 20 – קישור לסרטון לשבת

עמוד 21 – דף הסבר לסרטון

עמוד 22,23 – ראיון לסבתא על השבת

2

פרק ראשון – אני

 

 

3

 

השם שלי

עדי פירוש השם – תכשיט ההורים שלי בחרו את השם עדי שם זה נבחר מכיוון שהייתי בת אחרי שני בנים ובשביל ההורים שלי אני הייתי התכשיט של המשפחה. השם שלי ניתן על שם סבתא רבה שלי שמה Annie  וההורים שלי רצו שם עם האות A כמו בתחילת השם שלה היא הייתה בן אדם חזק ועם טוב לב. ההורים שלי התלבטו בין השמות : עדי, מיכל ואגם. השם הוא שם עברי. אני הייתי בוחרת בשם אופיר מכיוון שיש לי חברה טובה מאוד שאני מכירה מגיל קטן ולפני כמה שנים עזבה את הארץ ואני נורא מתגעגעת אליה ופירושו זהב משובח.

4
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

 

בתמונה נמצאים

 אני ושני האחים הגדולים שלי מאור וטל מאור הוא בן 20 בצבא ההפרש בנינו הוא שמונה שנים וטל הוא בן 16 בכיתה יא ההפרש בנינו הוא ארבע שנים. אני נורא אוהבת אותם הם שניהם קרובים אלי אך  אחי טל יותר קרוב אליי מכיוון שהוא נמצא יותר בבית לעומת אחי מאור שנמצא בבית פחות מאשר טל. אני גם קרובה אל טל כי ההפרש בנינו הוא לא גדול כמו ההפרש ביני לבין מאור ולכן הדברים שקורים לי בחיי היום יום קורים גם לטל. בסופי שבוע לפעמים אני נוסעת עם המשפחה כדי לבקר את אחי הגדול מאור בצבא ולפעמים כשהוא חוזר הביתה אז כל המשפחה המצומצמת נוסעת למקום כלשהו ומבלה איתו כל הסופש עד יום ראשון שהוא חוזר לבסיס.

6
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

מי אני?

אני עדי קנגיסר אני בת 12 מאלפי מנשה לומדת בבית ספר חצב בשכבת ז אני הבת הכי קטנה במשפחה המצומצמת היחסים שלי עם בני המשפחה שלי מצד אבא יותר טובים מכיוון שהם חיים בארץ ומצד אמא שלי הם חיים בחו”ל  ויותר קשה לי להיות איתם במערכת יחסים קרובה. תחומי העניין שלי הם: לשחק בסדרות ,לרקוד ולפעמים לדגמן. אני אוהבת לרקוד ולשחק  ( בתור שחקנית בסדרות, פרסומות …) התחביבים שלי הם ציור, צילום ודיגמון. בחרתי בתחביבים ריקוד, ציור, משחק, ודיגמון מכיוון שבעתיד ארצה להיות אחד מהדברים הללו ואני גם אוהבת לעשות אותם. אני עוסקת בריקוד 7 שנים, במשחק כשנתיים, בציור כבר 9 שנים ודיגמון כשנתיים.

9
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

החלומות שלי

אני שואפת להתקדם בתחום המשחק ,הריקוד והדוגמנות.  אני אוהבת נורא להיות מול מצלמה, לשנות תדמית, כשאני מול המצלמה אני יכולה בעצם להיות מישהו אחר, מישהו שהשפיע אלי, מישהו שאני אוהבת ובכלל דמות שהיא לחיקוי בשבילי.

אני רוקדת כבר מעל לשבע שנים כשאני רוקדת אני מרגישה משוחררת ,שאין אף אחד אחר איתי ,שאני יכולה לעשות כל דבר שאני רוצה.

דיגמון בשבילי הוא כמו מסך אף אחד לא יודע מהי האישיות שלך ,את יכולה להיות מי שאת רוצה גם אם זו לא באמת את.

בעוד כמה שנים אולי אתקדם בתחום האופנתי , יש לי תשוקה לעיצוב בגדים, לקנות בגדים ובעצם לקנות שני דברים שונים ולשלב אותם לתלבושות אחת. אני מאמינה שכדי להגשים חלומות צריך לעבוד קשה כדי שהם באמת יתגשמו, ולא לחכות שמשהו יקרה אלא לנסות לשנות את ההווה כדי להצליח בעתיד.

12

דמות שהשפיעה עליי

סבא וולפי נולד ב- 22.11.1934  בקייפטאון, דרום אפריקה.

סבי נולד פג במשקל של 1.8 ק”ג בתקופה זו  לא היו אינקובאטורים לטיפול בפגים ולכן עטפו אותו בצמר גפן ושמו אותו על צינורות מים חמים שהיו בחדר.

שמו ניתן לו ע”ש סבו, שנקרא וולוול באידיש ואחר כך שונה לווילי על ידי האחות בבית החולים.

אחיותיו ואחיו לא אהבו את השם ווילי ולכן קראו לו וולפי שם זה נשמר עד היום וככה הוא נקרא על ידי כל מכריו.

סבי הוא הילד הרביעי מבין אחיו יש לו שני אחים רובין ז”ל  ובנג’מין  ז”ל ושתי אחיות לילי ז”ל  ואסתר ז”ל.

בילדותו אהב לשחק רוגבי, כדורגל וקריקט.

הרגע שהשפיע עלי הוא כאשר סבי נפטר. סבי היה בן אדם טוב- לב, חבורתי ,היה לו חוש הומור מפותח והוא תמיד הצחיק את כל המשפחה. סבי היה חלק נורא גדול וחשוב בחיים שלי, הוא היה בא אלינו לקידוש בכל יום שישי עם סבתי. כאשר הוא נפטר הייתי נורא עצובה כיוון שהוא היה מאוד קרוב לליבי. בהתחלה היה לי נורא קשה להתרגל למצב אך בסופו של דבר אני חושבת שהתרגלתי לזה ואני תמיד אזכור אותו לאורך כל חיי. לכן , למרות שהוא לא פה אני מאמינה שהוא צופה בי מלמעלה. הייתי נורא קשורה אליו גם בגלל שהוא היה הסבא היחיד ממשפחתי שגר בארץ לכן הייתי רואה אותו על בסיס שבועי. לצערי הוא נפטר לפני שחגגתי את בת המצווה שלי ולא חגג איתי ועם משפחתי.

13
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

פרק שני – אילן היוחסין שלי

16
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

 פרק שלישי – מסע אל השבת במשפחה שלי

19

דף הסבר לסרטון

השיר שבחרתי 

 בחרתי את השיר- יום שישי הגיע שאותו שרים הדג נחש בחרתי את השיר זה כי הוא נורא נכון לגביי ולגביי המשפחה שלי ואנחנו שומעים את השיר הזה תמיד בשישי בצהריים וגם כי אני נורא אוהבת את השיר ובמיוחד אני נורא אוהבת את השירים של הדג נחש.

ההכנות לקראת שבת 

 הוספתי תמונה של מרק עוף מכיוון שכל שישי בערב אנו אוכלים מרק עוף שאותו אבי מכין או סבתא שלי. בנוסף הוספתי תמונה של פרוגי (בורקס בשר) שאותו אנו אוכלים גם כל שישי בערב את הפרוגי אני ואמי מכינות. זאת ועוד הוספתי תמונה של מוקפץ שאותו אנו אוכלים כל שישי בערב את המוקפץ אמי מכינה. זאת ועוד הוספתי תמונה של צלחת עם כל האוכל שאותו אנו אוכלים כל שבת: אורז, תפוחי אדמה, עוף בגריל ,בקר ברוטב חמוץ-מתוק ואספרגוס. כמו כן הוספתי תמונה של שולחן הקידוש שאותו אני ואמי עורכות לפני כניסת השבת. לקינוח אמי מכינה עוגת שקדים ולכן הוספתי תמונה של העוגה. יתר על כן הוספתי תמונה של פמוטים אשר עבורו בדורות עד שהגיעו לאמי את הפמוטים אני ואמי מדליקות אותם לפני כניסת השבת כל שישי בערב. הוספתי תמונה שלי עם כל המשפחה מכיוון שכל שישי בערב אנו נפגשים לארוחת שישי.

  טיולים ביום שבת 

הוספתי תמונה שלי ואחי (טל) מטיילים בארץ בהר גלבוע. בנוסף לכך הוספתי תמונה באותו מקום שלי עם כל המשפחה שלי. (אמא-דבי ,אבא-יונתן, אחי הבכור-מאור, אחי הגדול-טל ואני-עדי). זאת ועוד הוספתי תמונה שלי ושל אבי מטיילים בקיסריה ואני אוכלת קרואסון, בתמונה אני בת שלוש. כמו כן הוספתי תמונה שלי עם אבי, ושני האחים שלי, אנו נמצאים מחוץ למערת הנטיפים. יתר על כן הוספתי תמונה שלי ושל בת דודה שלי (גילי) מטיילות כשהיינו קטנות אני וגילי נורא מחוברות כבר מגיל קטן. נוסף על כך הוספתי תמונה שלי ושל שני האחים שלי ואבי נוסעים באופניים בתל אפק. הוספתי גם תמונה שלי ושל כל משפחתי בגן החיות. זאת ועוד הוספתי תמונה שלי ושל אחי (טל) מטיילים בצפון הארץ לפני כשנה. יתר על כן הוספתי תמונה שלי, אבי ,אמי ,ואחי ,מטיילים בצפון הארץ. יתרה מכך הוספתי תמונה שלי בטיול לסוף השבוע באנגליה שיצא ביום שבת במגדל הגשר Tower bridge)) עם אבא שלי. נוסף על כך הוספתי תמונה שלי ושל אמא שלי בעמק האלה והיינו שם בשבת בצהריים. הוספתי גם עוד שתי תמונות באותו המקום אחת עם אמי ואחת עם אבי הלכנו עם כל המשפחה לים בשבת בערב. נוסף לכך בימי שבת אני הולכת לבקר את אחי בצבא עם כל המשפחה כי אנחנו לא רואים אותו כל הזמן אלא פעם בשלושה שבועות אז אנחנו נוסעים מרחק די גדול כדי לבקר אותו, לכן הוספתי תמונה בבסיס של אחי (מאור) וגם אחי (טל) נמצא בתמונה.

  עם המשפחה בבית

הוספתי תמונה שלי ישנה על אבא שלי כאשר הייתי קטנה כי לפעמים בימי שבת כל המשפחה נחה או ישנה. בנוסף הוספתי תמונה שלי שני האחים שלי וסבא ז”ל וסבתא שלי אשר צולמה ביום שבת כשהם באו לבקר אותנו כשהייתי קטנה. זאת ועוד הוספתי תמונה שלי, של בן דוד שלי (בן) דודה שלי(הליין) ואמא שלי ביום שבת אשר באנו לבקר אותם בביתם. כמו כן הוספתי תמונה שלי ושל אמי (דבי) בבית של סבתא וסבא שלי ז”ל ביום שבת כאשר הייתי קטנה יותר והיינו באות לבקר אותם. יתר על כן הוספתי תמונה שלי של בנות דודות שלי (דניאל, נועה ,גילי) של אחי (מאור) של סבא שלי ז”ל וסבתא שלי בבית של דוד שלי כאשר באנו לבקר אותם. בנוסף הוספתי תמונה שלי והכלב שלי (סטיבי) ישנים על השטח בבית שלי בשבת בערב. יתרה מזאת הוספתי תמונה שלי, של בת דודה שלי (גילי) וסבתא שלי בחצר הבית שלי בבוקר יום שבת כשהזמנו את כל המשפחה לאירוע בר המצווה של אחי (טל). לבסוף הוספתי תמונה שלי ,של אחיינית שלי (עלמא, הבת של בת דודה שלי) ושל סבתא שלי בבית של דודה שלי בערב יום שישי כאשר ישבנו בחוץ אחרי שכבר אכלנו את ארוחת השישי.

21

ראיון לסבתא על השבת

22

1.סבתא שלי חוגגת עכשיו את השבת בבתי הילדים שלה, הרבה פעמים היא מציינת את השבת בבית שלנו ,לפעמים אצל הדוד שלי בכפר סבא ולפעמים אצל הדודה שלי בצור משה. כשהיא הייתה ילדה היא הייתה מציינת את השבת בבית שלה עם כל המשפחה מצד אמא שלה, היא הייתה גרה עם אמא שלה וסבתא וסבא שלה בגלל שאבא שלה נפטר כשהייתה בת שנתיים ולכן הייתה גרה איתם.

2.הצבע הראשון שעלה לסבתא שלי לראש שאומרים את המילה “שבת” הוא הצבע הלבן מכיוון שלבן הוא צבע טהור וקדוש והוא מיצג את השבת, מפת השולחן הלבנה, כיסוי החלה בצבע לבן, הצלחות בצבע לבן, והמפיות בצבע לבן.

 

3. המאכלים הקבועים שסבתא שלי הייתה אוכלת בשבת הם: למנה ראשונה הייתה אוכלת כבד קצוץ או דג מלוח קצוץ עם סוג של קרקר מתוק שקוראים לזה “כיחל” ביידיש ואחר כך הייתה אוכלת מרק עוף עם פרוגי. למנה עיקרית הייתה אוכלת עוף בגריל, תפוחי אדמה בתנור, ירקות וסלט. לקינוח הייתה אוכלת סלט פירות.

 

4. כשסבתא הייתה צעירה היא הייתה מבלה את השבת עם אמא שלה וסבתא וסבא שלה מכיוון שהיא הייתה בת יחידה.

5. סבתא שלי היייתה נוהגת להיפגש עם המשפחה המורחבת שלה מצד אמא שלה בביתה בגלל שסבא וסבתא שלה היו שומרים שבת והיו זקנים וגם היה להם קשה לצאת למקומות רחוקים.

6. סבתא שלי מעדיפה את תקופת השבת כשהייתה אמא צעירה מכיוון שהיא היייתה עם הילדים שלה ובעלה, והיא אהבה נורא להזמין אנשים אליה לאכול איתם.

8.סבתא שלי חושבת שנורא חשוב לציין את השבת מכיוון שזה מאחד את המשפחה וזה שומר על מסורת היהדות וגם בגלל שהיא הייתה קטנה היא היייתה גרה בדרום אפריקה וזה היה חשוב לכל היהודים לשמור על מסורת זו.

9. סבתא שלי בכל שלב בחיים שלה הייתה עושה קידוש בשישי משמעות הקידוש בשבילה היא “לסמן” את יום השישי כיום מיוחד ושונה משאר ימי השבוע וגם כדי ללמד את הילדים שצריך לעשות קידוש וללמד אותם ששבת הוא יום חשוב, כדי שגם הם שיתבגרו יעשו קידוש.

11. אנשים בדרום אפריקה קיבלו את זה שסבתא שלי הייתה מציינת את השבת הם היו מכבדים את האמונה שלנו כיהודים, וגם הם היו מעוניינים במנהגים ובמסורת של היהודים.

12. השונה בין השבת שסבתא שלי הייתה מציינת בדרום אפריקה ובין ישראל הוא שבדרום אפריקה החנויות היו פתוחות בשבת בבוקר ומהצהריים החנויות נסגרו ובימי ראשון כל החנויות היו סגורות. המשפחה שלה הייתה עובדת בשבת בבוקר עד הצהריים, תמיד השבת הייתה נכנסת באותה השעה לא משנה אם קיץ או חורף. לעומת זאת בישראל בשבת אף אחד לא עובד בשבת וכל החנויות סגורות והיא מנצלת את השבת כדי להיפגש עם המשפחה והחברים שלה, השבת נכנסת כל עונה (קיץ או חורף) בזמן אחר.

13. סבתא שלי הייתה קמה ועדיין קמה בשמונה בבוקר בימי שבת.

 14. השיר אשר מתקשר לסבתא שלי הוא השיר “לך דודי” ואותו שרים בבית הכנסת בערב יום שישי לכבוד קבלת השבת מכיוון שעד שהיא עשתה עלייה לארץ לפני 18 שנה היא הייתה הולכת כל ערב שישי לבית הכנסת ואהבה את השיר הזה מאוד.

16. סבתא שלי מתלבשת הייתה ועדיין מתלבשת בימי שבת בבגדים מהודרים ומפוארים.

18. המסורות והמנהגים אשר סבתא שלי הייתה מקיימת בילדותה הם היא היתה עושה עם המשפחה שלה קידוש והייתה מברכת על החלה גם הייתה מדליקה נרות עם אמא שלה בגלל שהיה להם בית אשר שמר כשרות וגם שמר בין בשר לחלב, כשהיא התחתנה עם סבא שלי ז”ל הוא היה שר בבית הכנסת בימי שישי ובשבת בבוקר וסבתא הייתה הולכת לבית הכנסת כדי להקשיב לו.

19. הזיכרון של סבתא שלי היה כשאבא שלי הזמין את אמא שלי וההורים שלה לארוחת שישי בבית של סבתא שלי והיא זוכרת שאבא שלי עמד ואמר שיש לו משהו חשוב מאוד להגיד והוא אמר שיש לו מחשב חדש בעבודה ושהוא ואמא שלי מתארסים.

20. המילים אשר עולות לסבתא שלי בראש כשאומרים את המילה שבת הם: שמחה, מסורת , משפחה ,מנוחה , חלות.

21. סבתא שלי נהנית בשבת מכיוון שהיא נורא אוהבת את יום השבת בגלל שהיא לא רואה את המשפחה בשאר ימי השבוע וביום שישי ושבת היא פוגשת את המשפחה.

23. כשסבתא שלי הייתה צעירה היא הייתה נוהגת ללכת לבית הכנסת בשישי בערב, ולפעמים בשבת בבוקר.

24. כשסבתא שלי הייתה צעירה היא הייתה מטיילת בימי שבת , היא הייתה הולכת לבקר את סבתא שלה מצד אבא שלה וכדי לבוא לבקר אותם הייתה צריכה לתפוס שתי אוטובוסים מכיוון שלא הייתה להם מכונית. כיום סבתא שלי מבקרת את אח שלי בצבא בימי שבת אם הוא נשאר בבסיס ולא חוזר הביתה.

 25. כסבתא שלי הייתה צעירה סבא שלה היה עושה את הקידוש וכשהיא התחתנה סבא שלי היה עושה את הקידוש וכיום כל פעם נכד אחר עושה את הקידוש ולפעמים הבנים שלה.

23
Artwork from the book - עבודת שורשים by Adi Kangisser - Illustrated by עדי קנגיסר - Ourboox.com

The end

 

25

More in the next pages!

To our wonderful community of readers:

The author has made this book available to you free of charge. We'd be really grateful if you'd consider one of the following:


  • Donating a dollar to the author

  • If you enjoyed the book, leave a like!

  • Write a few words of encouragement in the comments section below

  • Share it with your friends, you can use this shortlink:

Thanks for your generosity!
Mel, Ran, Shuli and the Ourboox team

This free digital picture e-book was brought to you by

Ourboox.com

Create your own free bookOurboox is the world's simplest free platform for creating, sharing and promoting digital picture e-books.

Join us now and make your books come true.

COMMENTS 1

Leave a Reply

1 thought on “עבודת שורשים”