שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות

by

Artwork: Gal kahana

  • Joined Dec 2020
  • Published Books 3

שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות 

2
שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com

סרטי דיסני מוכרים לכולנו, צעירים ומבוגרים כקלאסיקות על זמניות. חלקנו, בין אם מודים בכך בפומבי או משאירים את זה כ’גילטי פלזר’ שלנו, נהנים לחזור ולצפות באותם אהבות ישנות שהיו משאירות אותנו מהופנטים מול המסך כל פעם מחדש

חברת דיסני, שהחלה את פועלה בשנת 1923 ע”י וולט דיסני ואחיו – רוי דיסני, ומאז עברה גלגולים ושינויים רבים, במקביל לתהליכים היסטוריים שהתרחשו בעולם, הוציאה לעולם עשרות סרטים, חלקם נהיו חלק בלתי נפרד מחייהם של  מיליוני ילדים והורים שהזילו דמעה (או קצת יותר) כשמופסה איבד את אביו, או התרגשו כשמולאן זרקה את החץ ממעלה העמוד הגבוה, או למדו שעצים יכולים לדבר אם הם רוצים כמו סבתא של פוקהונטס.

אבל כל אלו כנראה לא היו אותו הדבר בלי אותם שירים בלתי נשכחים שליוו את הרגעים החשובים המרגשים והמצחיקים ביותר.
דיסני גייסה מספר יוצרים ויוצרות מוכשרים לאורך השנים כמו פיל קולינס, ג’ודי בנסון, אלטון ג’ון ועוד…
כדי ליצור מוזיקה שתעביר את מה שכל השאר פשוט לא יכול.

בספר זה ארצה להתייחס לכמה מהאהובים עליי

4

כמו גברים – מולאן
Ill make a man out of you – Mulan

5
שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com

מולאן הוא סרט מרגש מתחילתו ועד סופו – נערה סינית שמתגייסת לצבא במקום
אביה המבוגר, ובשביל זה מתחפשת ללוחם ונאלצת להסתיר את זהותה כאישה.

הסרט היה מועמד לאוסקר בקטוגרית הפסקול הטוב ביותר, וגם לפרס גלובוס הזהב בקטגוריית הפסקול הטוב ביותר וגם השיר הטוב ביותר לשנת 1998.
הפסקול של הסרט מורכב מ12 שירים ביניהם
Reflection, true to your heart, A girl worth fighting for
אבל ללא ספק השיר הבלתי נשכח שמלווה את סצנת הפיכתם של המגויסים ללוחמים, הוא
‘ill make a man out of you’
. השיא שלו – הוא ההגעה של מולאן אל קצה העמוד אליו נכשלו כולם בטיפוס. האירוניה בשיר, ‘אצלי תצאו גברים’ כשדוקא מולאן, מצליחה להפוך ללוחמת כמו כולם ואף לפניהם, מדגישה את המסר המרכזי של הסרט עצמו.

השיר נחשב לאחד השירים המושמעים והזכורים ביותר של סרטי דיסני עד היום.

השיר הולחן על ידי מתיו וילדר (matthew wilder) והמילים נכתבו על ידי דויד זיפל (David zippel)

וילדר סיפר שבכתיבה של השיר, בשונה מבלדות מרגשות שהיו מוכרות עם סרטי דיסני, הייתה צריכה להיות אחרת. “מעולם לא חשבתי ששיר משונה כמו זה עתיד למשוך תשומת לב רבה כמו שהוא משך”. כשוילדר וזיפל הציגו את השיר לראשונה בפני דיסני, כולם אמרו “אלוהים, זה טוב!”. השיר עצמו, הוא כמעט כמו הטיוטה הראשונה שלו.

מתוך כתבה:
https://ew.com/movies/2018/06/19/mulan-ill-make-a-man-out-of-you-story/

לשיר בגרסה האנגלית שלו מחשבון דיסני,  יש כיום 131,031,527 צפיות!

7

8

הלחן של השיר הוגדר כמאפיין שירים בסגנון הזה – של מוטיבציה, כוח, הרואיות. וילדר עצמו אמר עליו למרות זאת, שבעיניו הוא “שיר פופ מוזר מאוד”. עובדים בדיסני תיארו אותו כשיר צבאי קצבי.
השיר בצורתו הסופית כלל תזמורת של יותר מ100 קטעים מוקלטים ומקהלה של גברים אותה הנהיג פול באקמאסטר.

השחקן המפורסם של ג’קי צ’אן נשכר כדי לבצע את הקול של שאנג (המאמן) בשיר ובשביל להקליט גרסה במנדרינית.

9

10

11

12

צבעי הרוח – פוקהנוטס
Colors of the wind – Pochontas

13
שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com

פוקהונטס היא נערה שגדלה בשבט אינדיאני בווירג’יניה. הסרט, שמבוסס על סיפור אמיתי מציג את הליכתה של פוקהונטס אחרי הרוח – הקולות שבתוכה, הטבע, הקדמונים שמדברים אליה, הלב…

בסרט פוקהונטס לא רוצה להינשא לגבר אותו משדך לה אביה והיא מתאהב דווקא באויב האנגלי – ג’ון סמית שהגיע עם משלחת כדי לחפש זהב ולקחת אותו מהילידים.

השיר “צבעי הרוח” מתרחש בעצם במפגש הראשון שלהם אחד בשני, בו ג’ון סמית מסביר לפוקהונטס שבני עמה – ה’פראים’ צריכים ללמוד מהם כיצד לחיות. והיא בחזרה מעמידה אותו על טעותו ובשירתה מגלה לו מי הוא הפרא האמיתי, ואת כוחו
החי של הטבע וצבעיו.

15

16

השיר הולחן של ידי אלאן מנקן (alan menken) וכתב אותו סטפן שוורץ (Stephen schwarts)
הוא מציג רעיון של ‘אנימיזם’ – רעיון שבו לחפצים, מקומות ויצורים, כולם בעלי אנרגיה ונשמה, שהכל חי: אבנים, צמחים, מזג אוויר, ואפילו מילים, ומדגיש את הכבוד לטבע.
השיר זכה בפרסים לשיר המקורי ביותר של פרסי האקדמיה, פרס גראמי על השיר הכי טוב לסרט מצוייר, ובפרס לשיר המקורי הטוב ביותר בפרסי גולדן הזהב.

השיר כתוב בצורה של בלדת פופ. באשר למשפט בשיר שאומר:
Have you ever heard the wolf cry to the blue corn moon
שוורץ הסביר שאת הביטוי הזה של הירח הוא כתב לאחר שקרא שיר אהבה אינדיאני שמילותיו היו:
‘אני אבוא אלייך בירח התירס הירוק’. הירחים בפי הילידים משמעותם חודשים, שמכונים כך על שם אירועים כמו הנבטה של תירס ירוק. אבל שוורץ לא אהב את הצליל של המילה ‘ירוק’ בשיר, ולא רצה שזה יתקשר לאגדה אחרת על ירח שעשוי גבינה ירוקה. אז הוא החליף לירח כחול.

17

18

19

גלגל החיים – מלך האריות
Circle of life – Lion king

20
שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com

אי אפשר לדבר על דיסני בלי לדבר על מלך האריות ועל השיר הפותח אותו, גלגל החיים.
סימבה, גור אריה צעיר וסקרן עומד להפוך למלך אחרי אביו מופסה. אבל התערבותו של סקאר, דודו הרשע שרוצה לרשת במקומו את הכתר, גורמת לו לאבד את אביו בסצנה שלא השאירה אף צופה בעולם עם פנים יבשות, בעקבותיה הוא בורח מביתו ומשפחתו ומתיידד עם סוריקטה וחזיר הלא הם טימון ופומבה המפורסמים וחי את החיים הטובים עד שנלה, חברת הילדות שלו מוצאת אותו במקרה ודורשת ממנו לחזור חזרה.

הסרט מלא בשירים שנהפכו לקלאסיקות כמו “האקונה מטטה” “אהבה יש באוויר” “משתגע כבר מלך להיות” ועוד. הסרט זכה בשני פרסי אוסקר בתחום המוזיקה ובפרס גלובוס הזהב לסרט מוזיקלי.

אלטון ג’ון הלחין את פסקול הסרט. זה דיבר על הרצון של ילדים בשירי פופ ועל כך שגם מבוגרים נהנים מהם באותה מידה, והשווה את זה להצלחה של המוזיקה ההומוריסטית בספר הג’ונגל.

האלבום של פסקול הסרט היה במקום הרביעי באלבום הנמכר ביותר ולפסקול הנמכר ביותר ב1994 לפי מגזין המוזיקה בילבורד. זה הפסקול היחיד בג’אנר של סרטים מצויירים שנחשב כאלבום זהב על ידי תעשיית ההקלטות האמריקאי.

22

השיר ‘גלגל החיים’ מופיע בתחילת הסרט ומציג את הממלכה של מופסה האריה, החזק בחיות, על ‘צוק התקווה’ כהרמונית, משגשגת וטובה. החיות השונות מתאספות כולן מתחת לצוק והן חיות אחת עם השנייה ובאיזו הדדיות ותלות של הטבע. בסוף השיר מוצג סימבה – הגור הקטן שנולד כדור ההמשך, כשכל החיות מקבלות את פניו בהתלהבהות, כבוד ושמחה כמלך הבא שלהם.

השיר הולחן על ידי אלטון ג’ון וכתב אותו טים רייס. הוא היה מועמד לפרס האוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר אך הפסיד לשיר אחר בסרט – ‘אהבה יש באוויר’. השיר הועמד גם לפרס ‘שיר השנה’ של הגראמי, והגיע למקום 11 באנגליה ולמקום 18 בארה”ב.

23

24

האם פעם רציתם לדעת איזה מילים נאמרות בהתחלה? זו ההזדמנות
Nants ingonyama bagithi baba
Sithi uhm ingonyama
Nants ingonyama bagithi baba
Sithi uhhmm ingonyama
Ingonyama siyo nqoba
Ingonyama
Ingonyama nengw enamabala

את הפתיח הזה שר המלחין הדרום אפריקאי ששמו לבו lebo m בשפת הזולו.

25

26

27

28

חלק מעולמך – בת הים הקטנה
Part of your world – The little mermaid

29
שירי דיסני שהפכו לקלאסיקות על זמניות by gal kahana - Illustrated by Gal kahana - Ourboox.com

בת הים הקטנה הוא סרט שמבוסס על אגדה מאת הנס כריסטיאן אנדרסן – סופר ילדים ידוע, והוא מגולל את סיפורה של אריאל, בת ים שרוצה להפוך לבת אדם. אביה הוא מלך הים – טריטון, אך דווקא לה יש הערצה כלפי כל מה שקשור ב’עולם בני האדם’. יש לה אוסף של כל הדברים שקשורים מבחינתה לעולם שבחוץ, והיא סקרנית לגלות איך זה להיות חלק מהם – ההולכים על שתיים.

בשיר “חלק מעולמך” היא שואלת, ‘איך עולם שיש בו דברים כל כך יפים, יכול להיות רע?’ ומתפעלת מכל החפצים שמצאה ותוהה על שימושם, ועם זאת הם לא מספיקים בשבילה. היא רוצה להיות שם בחוץ, בחיים עצמם על היבשה.

31

32

הוא כתוב בצורה מוכרת שנקראת “אני רוצה” או “הלוואי ש” – אפיון של שירים שהיו מקובלים במחזות זמר ומתארים חוסר שביעות רצון של הגיבור מחייו, ומה הוא היה מאחל שיקרה. השיר בא לתאר את המחשבות הפנימיות, ממש כמו יומן שאריאל כותבת בו.

בהתחלה הוצע לאשמן לכתוב את השיר על אהבה של אריאל לנסיך אריק, אך הוא טען כי כתיבה וסגידה לעולם האדם עצמו, מעבר רק לנסיך, יהיה עוצמתי יותר.

33

34

35


!מקווה שנהניתם

גל כהנא

36
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content