بتن اکسپوز چیست ؟

by jacaden.uday

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

بتن اکسپوز چیست ؟

بتن اکسپوز (Exposed Concrete) یا بتن نما، از شیوه های اعمال آخرین تغییرات بر بخش بیرونی یا درونی بنا ها به شمار Read More
  • Joined Sep 2022
  • Published Books 1

بتن اکسپوز چیست ؟


بتن اکسپوز (Exposed Concrete) یا بتن نما، از شیوه های اعمال آخرین تغییرات بر بخش بیرونی یا درونی بنا ها به شمار می رود. این بتن، استفاده بسیار زیادی در ایجاد نمای خارجی ، نازک‌کاری دیوارها و پوشاندن کف‌ها دارد.

بتن اکسپوز در بیشتر مواقع با بهره گیری از مصالح پیش ساخته تایل یا پنل به کار می رود. در این مطلب ما قصد داریم، به شما بگوییم بتن اکسپوز چیست؟ وانواع بتن‌های اکسپوز را به شما معرفی کنیم .پس ما همراه باشید.

نما

«نما» قسمت بیرونی یا درونی ساختمان را شامل می شود که در برابر دیدگان است. در معماری بنا ها، نما از با اهمیت ترین بخش های طرح ریزی و اساس ظاهرسایر قسمت های دیگر می باشد . از نظر متخصصین این امر، نما بر استفاده انرژی سازه موثر می باشد. نما در قسمت نازک‌کاری ایجاد می گردد.

نازک کاری

نازک‌کاری، از راه های تهیه و پیاده سازی نمای بیرونی یا درونی بنا است که در آن، یک بخش به نام نما روی سایر بخش ها گذاشته می‌شود. در ایجاد بنا، نازک‌کاری به جهت ساخت عایق حرارتی، بالا بردن استحکام در مقابل هوازدگی و بهتر شدن ظاهر بنا به کار برده می شود. در کل ، نازک‌کاری نهایی ترین امر در ایجاد یک بنا می باشد.

کف سازی

«کف سازی» مفهومی است که در میان عوام به کار برده می شود و جهت پوشاندن یا قرار دادن قطعات پوشش دهنده بر کف ساختمان استفاده می شود. این روند، یکی از مراتب نازک‌کاری می باشد. از پر استفاده ترین عناصر به کار برده شده جهت کف‌سازی می شود فرش، لمینت، کاشی و وینیل را نام برد. با اینکه موارد گوناگونی جهت نماکاری، نازک‌کاری و کف‌سازی وجود دارد ، بهره گیری از بتن معماری یا بتن اکسپوز برای پوشاندن آخر کار سطوح درونی و بیرونی بنا در عصر حاضر توسعه یافته است.

بتن معماری

بتن، یکی از متریال ساختمانی پر استفاده است که از نظر شکل، بافت و رنگ انواع گوناگونی دارد. بهره گیری از بتن این امکان را فراهم می کند که ظاهر و کارکرد ساختمان تا اندازه زیادی بهتر شود. بتن‌هایی که به نام نمای خارجی و درونی بنا به کار برده می شوند، با نام «بتن معماری» ، بتن تزئینی، بتن اکسپوز یا بتن نما معروف هستند.

 

موارد استفاده بتن اکسپوز

استفاده مهم بتن اکسپوز، اعمال آخرین مرحله سطوح درونی و بیرونی بنا با بافت بتنی است. به این خاطر ، بتن اکسپوز جهت نمای داخلی، سطح دیوار، کف، پشت بام و دیوارپوش بتنی سطوح تجهیزات درون بنا مانند میز، اپن آشپزخانه و… به کار برده می شود.

2
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content