Енциклопедія спортивного обладнання
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Encyclopediya sportyvnogo obladnannya

by

Artwork: Freepik

  • Joined May 2021
  • Published Books 2
Encyclopediya sportyvnogo obladnannya by Alexander Maidebura - Illustrated by Freepik - Ourboox.com

Штанга

Спортивний снаряд для підняття ваги у важкій атлетиці та пауерліфтингу. Гриф розбірної штанги має на кінцях болтові втулки для закріплення навантаження, що складається з дисків різної маси і замків.

 

Історія

Розбірна штанга з’явилась у Німеччині в середині XIX ст. Починаючи з Олімпійських Ігор 1896 на змаганнях використовується тільки розбірна штанга. Своєрідне місце займає «вісь Аполлона» — вісь вагонетки діаметром 50 мм і вагою 165 кг, названа за прізвиськом Луї Юні (Франція), який щоденно піднімав її на підмостках. Основний недолік — вісь не поверталася. Тільки через 30 років її зміг підняти чемпіон Олімпійських Ігор 1924 року Шарль Рігуло (Франція). Штангу з поворотним грифом винайшов німецький інженер Берг на початку XX ст. Вперше на змаганнях — на Чемпіонаті Європи 1929 р. Пізніше на всіх основних міжнародних змаганнях стали використовувати штангу з прогумованими дисками.

 

Характеристики

Гриф олімпійської штанги має масу 20 кг, довжину 220 см і діаметр 28 мм, при цьому кінці грифа, на які надягають диски мають діаметр 50 мм. Навантаження складається з набору стандартних обрезиненних дисків діаметром 450 мм і масою 25, 20, 15 або 10 кг (відповідно червоного, синього, жовтого і зеленого кольору), а також малих дисків масою 5, 2.5, 1.25, 1, 0.5 та 0.25 кг. У пауерліфтингу застосовуються диски масою 50 кг. Маса стандартного замка 2.5 кг, нестандартного — 0,1 кг.

3
Encyclopediya sportyvnogo obladnannya by Alexander Maidebura - Illustrated by Freepik - Ourboox.com

Гиря

Предмет великої ваги для гімнастичних вправ у важкій атлетиці (гирьовий спорт).

 

Історія

Схожі на гирі спортивні снаряди, так звані «гальтери» (грец. ἁλτῆρες, звідки походить фр. haltère) використовувалися атлетами Стародавньої Греції. Окрім вправ з підйомом, гальтери застосовувалися при стрибках у довжину.

Походження гир сучасного вигляду невідоме, але в другій половині XIX ст. вони починають використовуватися для силової гімнастики в Європі. Народження терміна «гирьовий спорт» датується 1885 роком: із заснуванням у Петербурзі доктором В. Ф. Краєвським «Гуртка любителів атлетики».

 

Характеристики

Спортивні гирі бувають двох видів: суцільнолиті і розбірні. Суцільнолиті гирі бувають вагою 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48, 56, 68, 80, 92 кг. У гирьовому спорті проходять змагання з використанням гир вагою 16 (жовті), 24 (зелені) і 32 кг (червоні), що історично склалися з величин в один, півтора та два пуди (1 пуд ≈ 16 кг).

5
Encyclopediya sportyvnogo obladnannya by Alexander Maidebura - Illustrated by Freepik - Ourboox.com

Гантелі

Спеціальні гирі, призначені для розвитку м’язів, зміцнення суглобів. Гантелі бувають двох видів: суцільнолиті і розбірні. Як правило, класичні суцільнолиті гантелі мають форму двох куль, сполучених посередині руків’ям для захоплення рукою. Нині суцільнолиті гантелі мають форму циліндрів, сполучених ручкою і часто обрізані.

Циліндрична форма робить можливою постановку важкої гантелі торцем на передню поверхню стегна в підготовчій фазі такої вправи, як «жим гантелей на горизонтальній лаві», що неможливо виконати з гантелей класичної форми при використанні важких вагів. Так само, сучасні суцільнолиті гантелі робляться шестигранними в перерізі, щоб не розкочувалися по підлозі. Розбірний варіант складається з кількох круглих дисків на грифі, що надає переваги у корегуванні ваги задля різних вправ чи поступового збільшення навантажень.

Головна перевага вправ з гантелями перед вправою зі штангою полягає у збільшенні траєкторії руху завдяки відсутності грифу штанги, якій у деяких вправах (наприклад, у жимі лежачи) впираючись у груди у кінцевій точці амплітуди, її навпаки скорочує. Таким чином, виконання більшості жимових вправ забезпечує більш сильне розтягнення м’язів, чим покращує їх форму та зовнішній вигляд.

7
Encyclopediya sportyvnogo obladnannya by Alexander Maidebura - Illustrated by Freepik - Ourboox.com

Лавка для жиму лежачи

Це базовий спортивний снярад для силової вправи з вільною вагою.

Спортсмен лягає на спеціальну лавку, опускає гриф до самих грудей і піднімає до повного випрямлення в ліктьовому суглобі.

Використовується в бодибілдингу як вправа для розвитку великих і малих грудних м’язів, трицепсів і переднього пучка дельтоподібного м’яза. Є однією з основних дисциплін у пауерліфтингу (разом з присіданнями та тягою), але там використовується відмінна від бодибілдингу техніка: для жиму максимально великої ваги напружуються тріцепси, передні пучки дельтоподібних м’язів і найширші м’язи спини; роль грудних м’язів значно знижена.

 

Техніка виконання

Техніка виконання жиму на лаві під час тренувань:

  • Встановлюється лава з нахилом в 0 або 30 градусів.
  • Встановлюється гриф на стійки або на обмежувачі силової рами з необхідною вагою.
  • Атлет лягає на лаву так, щоб гриф розташовувався прямо над очима.
  • Ноги широко розставляються і упираються всією ступнею в підлогу (для забезпечення більшої стійкості).
  • Спина прогинається на природну величину або притискається до лави і фіксується.
  • Гриф штанги потрібно брати самостійно або за допомогою партнера закритим хватом, ширина якого забезпечує перпендикулярність передпліч до підлоги в опущеному положенні (широким хватом) або забезпечує розміщення зап’ястей над плечовими суглобами при зведених ліктях (вузький хват).
  • Для горизонтального жиму гриф опускається трохи нижче сосків, для похилого — між ними і ключицею (положення забезпечують перпендикулярність передпліч до підлоги).
  • Після виконання жиму штанга повертається в попереднє положення і фіксується спеціальними фіксаторами.
9
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content