Основи мікробіології by Malandij Evgenia - Illustrated by Demudova Evgenia  - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Основи мікробіології

by

Artwork: Demudova Evgenia

  • Joined Feb 2021
  • Published Books 5
           Предмет «Основи мікробіології» є одним з провідних спеціального циклу, що формує ключові та професійні компетентності у лаборанта хіміко-бактеріологічного аналізу. Курс дає можливість здобувачам освіти   ознайомитися із будовою, фізіологією мікроорганізмів, їх позитивним впливом на життєдіяльність людини, вивчати інфекції, що спричиняються мікробами, вивчити лабораторні методи діагностики, основні методи боротьби і профілактики таких інфекцій.
         Матеріали підручника  призначені для використання на різних етапах уроку за традиційною формою навчання, а також для організації самостійного вивчення учнями навчального матеріалу під час дистанційного навчання.
         Підручник стане в нагоді для використання студентам та викладачам професійно-теоретичної підготовки за професією «Лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу» (ІІ-ІІІ розряд) при підготовці та проведенні уроків теоретичного та виробничого навчання, організації позакласної роботи та при самостійному опрацюванні учнями навчального матеріалу.
2
3
ВИВЧЕННЯ МОРФОЛОГІЇ МІКРООРГАНІЗМІ
МІКРОСКОПІЯ
Вивчення клітин мікроорганізмів, розміри яких не перевищують десятків і сотень мікрометрів, можливо тільки за допомогою мікроскопів. Ці прилади дозволяють отримувати в сотні раз (світлові мікроскопи) і в десятки — сотні тисяч разів (електронні мікроскопи) збільшене зображення досліджуваних об’єктів. За допомогою мікроскопа вивчають морфологію клітин мікрооргані- змів, їх зростання і розвиток, проводять первинну ідентифікацію дослід- жуваних організмів, ведуть спостереження за характером розвитку мікробних ценозів (співтовариств) у різних субстратах.
4

Будова оптичного мікроскопа

Біологічний мікроскоп (рисунок 6) складається з механічної, оптичної й освітлювальної частин.

Механічна частина:

  • штатив, що складається з основи (9) і тубусотримача (13);
  • тубус (2), розташований у верхній частині тубусотримача;
  • револьвер (3) – спеціальний пристрій, що складається із двох пластин: нерухомої й рухливої, на якій у гніздах закріплюються об’єктиви;
  • предметний столик (5) із затискувачами для закріплення препарату може мати круглу, квадратну або прямокутну форму. У центрі столика є отвір для проходження світла. По обидва боки столика знаходяться гвинти, за допомогою яких можна пересувати столик й, відповідно, препарат на ньому у взаємоперпендикулярних напрямках, що дозволяє знайти краще місце або змінити поле зору;
    • макрометричний гвинт (12) розташований на тубусотримачі з обох боків й служить для швидкого пересування тубуса, а також для грубого фокусування, тобто знаходження зображення;
    • мікрометричний гвинт (11) розташований на основі штатива з обох боків й служить для точного фокусування, тобто встановлення чіткості зображення. У деяких моделях мікроскопа мікрогвинт розташований на штативі нижче макрогвинта;
    • гвинт конденсора (10) розташований під предметним столиком і забезпечує розташування конденсора на необхідній висоті.

    Оптична частина мікроскопа:

    • окуляр (1) – це дві лінзи в оправі, які знаходяться у верхній частині тубуса. Збільшення окуляра відзначається на оправі (найчастіше може бути 7х, 10х, 15х).
    • об’єктив (4) – система лінз в оправі. Розрізняють сухі об’єктиви (коли між фронтальною лінзою й препаратом розташоване повітря), які дають мале (в 8, 9, 10 разів) і середнє (в 20, 40 разів) збільшення й іммерсійні (між фронтальною лінзою й препаратом розташована іммерсійна олія), які дають велике збільшення (в 90 разів). Загальне збільшення мікроскопа рівняється добутку збільшення окуляра на збільшення об’єктива. Наприклад, 15 х 8 = 120 разів, 15 х 40 = 600 разів, 15×90= 1350 разів.
5
Світловий мікроскоп.Будова мікроскопу

7
8

 

Перед вами інтерактивний малюнок, роздивіться його та підпишіть складові частини мікроскопу, використовуючи отримані знання на уроці. Бажаю успіхів!!!

 

9

Виконайте інтерактивну вправу для закріплення матеріалу

10
11

Список використанних джерел

1 Методичні вказівки до лабораторних робіт з технічної мікробіології для студентів напрямку підготовки 6091501 «Харчові технології та інженерія» / уклад. О.В. Ващенко. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2008. –72с.

2 https://www.youtube.com/watch?v=vTBfEHiHpF4&t=23s

3 Інтерактивні вправи https://learningapps.org/6669761 

12
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content