Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Чарлі і шоколадна фабрика

  • Joined Jan 2018
  • Published Books 4

«Чарлі і шоколадна фабрика» – чарівна казкова повість Р. Дала, що розповідає про подорож малого Чарлі на шоколадну фабрику загадкового містечка Вонки. Головна думка твору досить вправна і моральна: людина з особливими духовними цінностями, глибокою внутрішнім світом завжди має перевагу перед хитрістю та незмінною цінністю. Твір насичений різноманітними образами. На сторінках казки читач ознайомиться з Августом, улюблене занедінення якого – поїсти; з розпещеною і примохливую Верукою;з хлопчиком Майком, що не може жити без телевізора. Контрастом до всіх цих образів входить Чарлі Бекет – маленька з небагатих сімей, яка наділена щирістю, теплотою, миролюбством та милосердям.

Сама завдяки своїй порядочності і вірі у мрії головний герой зриває джек-пот, отримавши прихильність власника фабрики. Історія дуже вченна. Навіть у таких родинах, які на перший погляд здаються благополучні, де діти смачно нагодовані, красиво одягнені та мають іграшки, бувають проблеми. Головне у вихованні дитини – не фінансові радощі, а люблячі батьки, які можуть дати дитину належне виховання. Сама тоді дитина виросте здоровою, щасливою, успішною і психологічно стійкою особистістю.

2
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Нині казки народжуються в сучасному світі телебачення, Іггернету, реактивних літаків та швидкісних автомобілів. Події в новітніх казкових творах відбуваються не в царських палатах і дрімучих лісах, а в нашій часі і близьких для нас просторах. У них діють не принципи та принцеси, а звичайні герої з притаманними їм рисами нашого покоління. Але казка все одно залишається казкою, бо в ній, як і раніше, панує атмосфера чарівності і триває боротьба між багатством і бідністю, добром і злом, любов’ю та ненавистю. Як у класичних казкових творах, сучасні герої випробовуються на духовну стійкість, з ними відбуваються всілякі перетворення, але тільки той, хто гідно витримав випробування, залишився самим і виявив людські чесноти, перемагає і винагорожує.Чарівний світ сучасної казки допомагає нам краще пізнати світ, в якому ми живемо, і самих себе, людей XXI ст. Отже, яка ж вона, казка нашої епохи? Які риси класичної казки вона вбирала в себе і які нові ознаки в ній з’явилися з часом? Дати відповідь на ці запитання нам допоможе сучасний письменник Роальд Дал.

Роальд Дал народився 13 вересня 1916 р. в мальовничій частині Великої Британії, яку називають Уельс, у невеличкому містечку Лландаффі. Його батьки, Харольд і Софі Дал, були вихідцями з Норвегії, вони дали ім’я своєму синові в честь легендарного полірурдознавця, норвезького Амундсена, який здійснив подорож на Південний та Північний полюси. Батькам хотілося, щоб їх син також відкрив невідомо, і вони не помилилися. Роль Дал творив нові шляхи в галузі художньої літератури, він уважається одним із визначних митців сучасності.

Батько Роальда рано помер, і його матері Софі довелося самій виховувати шістьох дітей. Вони здобули прекрасну освіту, але ніколи не забували і своїх коренів, норвезької мови, скандинавських казок і щороку їздили в Норвегію, щоб відвідати бабусю та дідусів.

Для мрійливому Роланду важко було звикнути до жорстких правил пансіонів, де йому довелося навчатися (пансіон Святого Петра в м. Уестон-Супер-Маре, школа «Рептон» в м. Кенті). Він дуже любив спорт (крокет і плавання), став навіть капітаном дитячої футбольної команди. Найкращими його шкільні спогадами були шоколадні плитки фабрики «Кедбері». Вони мали різний смак, і школярам пропонується присвятити себе і записати свої враження від солодощів. Під час таких дегустацій, до яких учні ставилися надто серйозно, у Ролі винило бажання самому створювати нові сорти шоколаду. Ці дитячі розваги згодом знайшли художнє втілення в його повісті-казці «Чарлі та шоколадна фабрика».

Після закінчення навчання хлопець пішов працювати в нафтову компанію, щоб мати можливість поїхати в далекі країни. Так юнак опинився в Східній Африці – Танзанії, де вивчив місцеве жителів мови – суахілі. Після англійської та норвезької, якими Р. Дал володів з дитинства, це була ще одна мова, яку він добре знав. Інтерес до вивчення мов він зберігав протягом усього життя. Де б не бував письменник, намагався пізнати мову та культуру іншої країни.

Коли почалася Друга світова війна, Р. Дал пішов до національної армії добровольцем. Він навчився керувати літаками і був зарахований до Королівських повітряних сил. Нерідко майбутній письменник опинився в складних ситуаціях, буквально за крюк до загибелі – падав з літаком в пустелі, горів, був важкопоранений. За станом здоров’я він міг далі продовжувати воювати, але не залишив військової справи – був призначений військовим аташе в СІГА. Всі враження, що пережили, Роальд переносив на папір.

Після війни Р. Дал повернувся додому. Він займається літературною працею, пише про війну, Африку, дитинство. Письменник одружився з відомою американською актрисою Патрісією Ніл, у них народилося п’ятеро дітей. «Якби я мав дітей, я б ніколи не писав дитячих книг», – зазначив Р. Дал. Всього він написав сім десятків книг для дітей. Найвідомішими з них є «Чарлі і шоколадна фабрика», «Джеймс і гігантський персик», «Матильда».

Письменник був відзначений визнаними преміями Великої Британії та міжнародної спільноти: 1983 р. – Вітбредівською премією (за привітання широкого кола людей до читання), всесвітньої премії «Фентезі» (за досягнення в галузі фантастичної літератури), 1988 р. – премію за кращу дитячу книжку (за твір «Матильда»).

Твори письменника перекладені десятками мов світу, в тому числі українською мовою повість-казока «Чарлі та шоколадна фабрика» перенесла 2005 р. Віктор Морозов за редакцією Олексія Негребецького та Івана Мальковича.

Цікаво знати

У селищі Великий Місссент (графство Бакінгемшир, Велика Британія), де Р. Дав жив і творив майже тридцять років, створено незвичайний музей. Крім будинку, де зібрано книжки, фільми, малюнки до творів письменника, для відвідувачів відкритий великий сад з персиковими деревами, тунелями, золотими рибами в басейні. У Музеї Р. Дала відвідувачам дозволено не тільки переглядати експонати, але і грати, малювати, переставляти, бешкетувати. Тут грають у ті ігри, які письменник придумував для дітей.

4
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Історія створення

Над книжкою «Чарлі і шоколадна фабрика» Р. Дал працював у складному періоді життя (1961-1962), коли молодший син Тео потрапив в аварію, а донька Олівія тяжко хворіла. Щоб підтримувати дітей, письменник почав розповідати їм казку про пригоди хлопчика Чарлі.

Потім цю історію він почав записувати. Так виникла одна з найкращих дитячих сучасних книг. Герої твору – сучасні діти, у характері кожного з них автор відобразив якусь одну ваду: жадібність, розбещеність, надмірне захоплення телевізором тощо. В образі Чарлі втілено в пам’ять про дитинство самого письменника, його душі та захоплення шоколадом фабрики «Кед-бері».

6
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Події повісті-казки Р. Далі відбуваються не в далекому минулому, а в теперішній час. Незважаючи на вигаданість історії, ми впізнаємо реальні прикмети сучасності. Як же живуть сьогодні люди?Чим захоплюються? Якими є відносини дітей та дорослих? Ці питання хвилюють письменника Р. Дала.

Мистецтво малює життя Бакетів, їх боротьбу з бідністю, відносини в сім’ї. На початку твору зображує світ, який поділяється на багатих і бідних. Бакетам не вистачає грошей навіть на харчування.Вони їли тільки картопляні капустяні страви. Чарлі постійно ходив голодом, і нерідко маті та батько віддавали йому свою їжу, але Чарлі ніколи цього не користувався, бо завжди дбав про інших. Бабусі й дідусі були змушені спати на старенькому ліжку. Однак відносини в сімействі Бакети були напрочуд теплими, довірливими, добрми.

Головна чеснота Чарлі – його добре серце. Бідність родини не позначилася на його характері. Щовечора хлопчик приходив до стареньких – дідунія Джо та бабусі Джозефіни, дідуся Джорджа та бабуні Джорджіні, ділилася з ними своїми мріями, слухала розповіді про минуле життя. Це були найцікавіші моменти для хлопчика та його рідних. Випробування бідністю і голодом Чарлі та його родина з гідністю витримали.

Опинившись серед солодкого світу, Чарлі та його дідусь Джо не втрачають сердечності і порядність. Хлопчик, захоплений красою цукеркових мір, не випускає руки дідуся, хвилює тих дітей, які потрапили в

небезпека. Спостережливий Віллі Вонка виділив Чорлі серед дітей. Господар виробництва уважно стежив за маленькими гостями, адже головною метою організованої ним екскурсії на фабрику було знайдено серед дітей самого чемного, розумного та доброго. Так виявився головний герой повісті – Чарлі Бакет. У фіналі твору справжній казковий герой отримав у винагороду царство шоколаду – фабрика Віллі Вонки.

– Повторимо день і ніч найважливішим у світі річ:

НЕ ТРЕБА дітям дозволити до телевізора сідати.

Цю штуку хай би взагалі не знали дитячі малі.

По всім світам, з самого ранку вони сидять біля екрана і не відходять до півночі »їм на лоб лізують очі.

(Ми так само в одній з номерів знайшли такі очі з десяти). Сидять незмінно і статично, як у трійці гіпнотичних, сидять, як наркомани, і всотують теледурмани.

Вони стають, звичайно, милі – такі чемнікі, неспесиві,

не б’ються і не бішкетують, вас не чіпає, не дратують »так все снодійно і похвально …

І це, по-вашому, нормально?

Чи знають татусі та мами, що робить телік з дітлахами?

В ГОЛОВІ СТАЄ В НИХ ПУСТО!

ГНІЄ УЯВА, МОВ КАПУСТА!

УСІ ЗНИКАЮТ ПОЧУТТЯ І ТАКЕ ТУПЕ СТАЄ ДИТЯ,

ЩО НЕ СПРИЙМАЄ ЧАРІВНІ КАЗКИ, ФАНТАЗІЇ Й ПІСНІ!

А МОЗОК, ЯК ШВЕЙЦАРСЬКИЙ СИР, У МОЗКУ ТІМ – МІЛЬІОНИ ДІР … ПОРОЖІ ОЧІ, ЗГАСЛИЙ ЗІР! ♦ Гаразд, – ви скажете, – хотіли б розбити екрану сьогодні, а як ми будемо розважати своїх дітей? Чим забавляти? .. »

У відповідь спитаємо вас:

«А що робили діти в часі, коли потвор цих не було?

Що втіху і радість ім несла? »

Забули вже? Вам нагадати?

Ми ладні по складах сказати:

ВО НИ … ЧИ-ТА-ЛИ … КНИ-ЖЕЧ-КИ! Байки ЧИТАЛИ, казочки,

Історії ЧИТАЛИ різні,

ЧИТАЛИ зранку і допізна!

У дитячій скрізь книжки стояли, і на підлозі теж лежали!

І на столі, і біля ліжка дітей чекала гарна книжка!

Казки чарівні, фантастичні, дракони в них, кити незвичні, пірати, острови коштовностей, принцеси з чарівних країв, розбійники та кораблі, слони, цигани, королі.

І людожери на вогні готують щось у козані.

(Як пахне! Що це – з кміном юшки? Та ні, це хлопець-нечемнушка!)

Аж перехоплювало дух

від цих книжок … Ось Вінні-Пух,

він Білосніжка йде до лісу …

Ось Гуллівер веде Алісу в Дивосвіт, і тут прямо до них підходить лілітум.

Ген королева виглядає, чи знайде Герда свого Кая …

Таке, готуючись до сну, читали діти в давнину! ..

9
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Робота з текстом

1. Які родини стосунки панували в сім’ї Пакетів?

2. Кому дісталися Золоті квитки містера Вонки? Розкажіть про дітей-псрсможців, їх захоплення та улюблені заняття.

3. Поясніть, чому з Чарлі на фабрику пішов саме дідусь Джо.

4. Опишіть портрет містера Віллі Вонки.

5. Які вени демонстрували дітям Віллі Вонка?

6. Розкажіть про випадки, які сталися з дітьми на фабриці (Август-тус Глуп, Верука Солт, Віолета Бореґард, Майк Тіві). Пояснити, чому це сталося саме з ними. Як змінилися ці діти протягом розвитку сюжету твору?

7. Визначте тему та ідею кожної з пісень умпа-лумпів. Як ви думаєте, з якою метою письменник вклав ці вірші тексту в прозовий твір?

8. За яку таку винагороду отримали Чарлі від містера Вонки?

13

Творче завдання

1. Знайдіть в тексті визначення (прикметники та іменники), які дають персонажам господареві шоколадної фабрики. Чи відповідають відповідність ноні сутності цього героя? Прочитавши книжку, добріть до характеристики містера Вопки свої визначення. Порівняйте їх з тим, що говорили про нього іншим.

2. Продовжіть історію про Чарлі. Яким, на вашу думку, він став б хозяїном фабрики? Що зробив би для інших?

1. Які ознаки чарівної казки зберігаються письменник? Що нового додав до традиційного жанру?

2. Пригадайте випробування, які випали на долю героїв у народних казках (наприклад, у казці «Пані Метелиця» та ін.) – За що їм було покарано? Л за що покарано героїв Р. Дала?

Велика подія в сучасному кіномистецтві у 2006 р. став фільм, знятий американським режисером Тімом Бертоном, за казковою повістю Р. Дала »Чарлі і шоколадна фабрика». Подивіться цей фільм і порівняйте його з текстом книжки Р. Дала. Які зміни у сюжеті ви помітили? З якою метою вони були введені режисером? Чи всі вади та чесноти маленьких героїв у книзі точно відтворено засобами кіномистецтва?

Зайдіть і ознайомтеся з англомовним персональним сайтом письменника Р. Дала за адресою: www.roalddahl.com. Там ви зустрінетесь з героями творів письменника, зможете перевірити свої знання його творчості, прочитати про День Роланда Дала (13 вересня), про музеї та товариства його прихильників.

14
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Маленький хлопець Чарлі Бакет живе в дуже бідній сім’ї. Сім людей (хлопець, його батьки, два дідусі та два бабусі) туляються в маленькому будиночку на околиці міста, з усієї родини тільки батько Чарлі має роботу: він закручує пробки на тюбиках з зубною пастою. Сім’я не може дозволити собі найнеобхідніше: у будинку тільки одне ліжко, на якому лежать найстарші члени сім’ї, вони живуть впроголоді, харчуються картоплею і капустою. Чарлі дуже любить шоколад, але отримує його лише раз на рік, одна плитка на своє народження, як подарунка.

Екскцентричний шоколадний магнат Віллі Вонка, який провів десять років у своїй фабриці, оголошує, що хоче розіграти п’ять золотих квитків, які дозволять п’яти дітям побувати на його фабриці. Після екскурсії кожен з них отримає довічне забезпечення шоколадом, а один – буде нагороджений якимсь особливим призом.

Щасливчики, які знайшли п’ять квитків, захованих під обгорткою шоколаду, стали:

Августу Глуп – жадібний і ненажерливий хлопчик, «їжа – його улюблене заняття»;

Верука (або Веруча) Солт – розпещена дівчинка з сім’ї власника фабрики з переробки горіхів, звикла, щоб всі її вимоги негайно виконувалися;

Віолетта Борігард (або Бореґард) (англ. Violet Beauregarde) – дівчинка, яка постійно жує гумку, встановила світовий рекорд – жує одну жувальну гумку протягом трьох місяців;

Майк Тіві (англ. Майк Тевей) – хлопець, який з ранку до ночі дивиться телевізором.

Чарлі Бакет – головний герой цього звіту.

У екскурсії по фабриці, крім дітей, беруть участь їхні батьки: кожна дитина приходить з матір’ю і батьком, крім Чарлі, якого супроводжує його дідусь Джо. У процесі відвідування фабрики всі діти, виключаючи Чарлі, не звертають уваги на попередження Вонка і виявляються жертвами своїх пороків, потрапляючи по черзі в різних ситуаціях, які змушують їх покинути фабрику.

Наприкінці залишається один Чарлі, який отримує головний приз – він стає помічником і спадкоємцем містера Віллі Вонка. Інші діти отримують обіцяну життєву підтримку шоколадом.

 

16
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

Приміщення фабрики Фабрика Вілли Вонки дуже великі, розташовані як на поверхні, так і під землею, на фабриці є незліченна безліч цехів, лабораторій, складів, є навіть «льдочні шахти глибиною 10000 футів» (тобто глибиною більше 3 кілометрів). Під час екскурсії діти та їх батьки відвідують деякі з цехів та лабораторій фабрики

Шоколадний цех Цех являє собою долину, в якій все їстівне і солодке: трава, кущі, дерева. По долині протікає річка з рідким шоколадом вищої якості, яка перемішується і збивається за допомогою «водоспаду». У шоколадному цеху компанія втрачає Августу Глуп: не звертаючи увагу на застереження містера Вонки, він жадібно п’є шоколад, схиляючись з берега, цінуються в річці і ледь не тоне, але виявиться затягнутим в одну з скляних труб, по яким шоколад розподіляється по всій фабриці.

Умпа-луми У шоколадному цеху герої вперше зустрічаються умпа-лумп: маленькі хлопчики, росту не вище коліна, які працюють на фабриці. Містер Вонка приніс їх з якоїсь країни Умпландії, де вони жили в будинках на деревах, в надзвичайно важких умовах, переслідуваних хижаками, змушені харчуватися огидними зеленими гусеницями, тоді як їхні кохані їжа – какао-боби, які вони зараз отримують в необмеженій кількості на фабриці Вонки.

Умпа-лумпіє єдиними працівниками на фабриці. Вона не набирати на роботу звичайних людей, оскільки зіткнулася з тим, що багато хто з працівників-людей займалися промисловим шпигунством і продавали секрети Вонки кондитерів-конкурентів. Умпа-лумпи дуже люблять співати і танцювати, після кожної події вони співають пісеньки, в яких висміюють недоліки дитини, що отримує неприємності з своєї вини.

Цех винаходів  Дослідницька лабораторія і експериментальне виробництво — улюблене дітище містера Вонки. Тут розробляються нові солодощі: вічні льодяники (льодяники, які можна смоктати рік і більше, і вони не зникнуть), волохаті іриски (а у того, хто з’їсть таку іриску, починає рости густе волосся на голові , вуса і борода) і гордість Вонки — жуйка-обід. Жующий цю жуйку відчуває, що він їсть обід з трьох страв, при цьому він насичується, так, як якби він справді з’їв обід. Перед тим як почати оглядати Цех винаходів Вонка попередив дітей і батьків про те, що в лабораторії треба дотримуватися обережності і нічого не чіпати. Однак Віолетта Борігард, незважаючи на попереджувальні крики кондитера, хапає експериментальну жуйку-обід і починає жувати її. До нещастя для Віолетти жуйка ще не дороблена, і десертна частина жуйки, чорничний пиріг з вершками, викликає побічний ефект: Віоллета роздувається і стає схожою на величезну ягоду чорниці. Умпа-лумпи коткують її в інший цех, щоб там віджати з неї чорничний сік.

Усміхнені цукерки (квадратні цукерки-баньки) Подорожуючи по фабриці, екскурсанти потрапляють в цех, де готуються усміхнені цукерки (або квадратні цукерки-баньки) — цукерки з живими личками. У англійському оригіналі вони називаються англ. Square Candies that Look Round, що можна зрозуміти, як «квадратні цукерки, що дивляться по сторонах» і як «квадратні цукерки, що виглядають круглими». Така неоднозначність призводить до досить гарячої суперечки між містером Вонка і Верука Солт: Верука стверджувала, що «цукерки квадратні і виглядають як квадратні», Вонка ж доводив, що цукерки дійсно «витріщаються по сторонам».

Горіховий цех У цьому цеху навчені білки сортують горіхи: хороші йдуть у виробництво, погані — в сміттєпровід. Верука Солт починає вимагати, щоб одна з учених білок була негайно куплена для неї, але це неможливо — містер Вонка не продається своїх білок. Верука, незважаючи на заборону Вонки, намагається власноруч зловити одну з білок, і це закінчується для неї плачевно: білки навалюються на неї і скидають у сміттєпровід, а потім білки зіштовхують в сміттєпровід і батьків Верука, містера і місіс Солт.

Телешоколадний цех  У Телешоколадний цех герої потрапляють за допомогою «великого скляного ліфта», який за своєю суттю є не ліфтом, а літальним апаратом, здатним вільно переміщатися в будь-якому напрямку. У цьому цеху відбуваються випробування останнього винаходу Вонка — телевізійного шоколаду. Вонка розробив спосіб передачі шоколаду на відстань, подібно до того, як передаються на відстань телевізійні сигнали. Переданий таким чином шоколад приймається звичайним телевізором, його можна взяти з екрану і з’їсти. В процесі передачі шоколад сильно зменшується в розмірах, тому, щоб отримати плитку звичайних розмірів, шоколадна плитка, що відправляється повинна бути величезних розмірів. Майк Тіві, бажаючи стати першою у світі людиною, переданим по шоколадному телебаченню, стає під передавальну телешоколадную камеру, здійснює подорож і опиняється на телеекрані. Він живий і здоровий, проте в процесі подорожі зменшився, його зріст — не більше дюйма, і він бігає по долоні своєї матері. Щоб повернути хлопчикові нормальні розміри, Майка доводиться відправити у цех випробувань жувальної гумки для розтяжки на спеціальному верстаті

Кінець подорожі Для Чарлі подорож по фабриці закінчується благополучно. Він стає помічником і спадкоємцем містера Вонки, а всі його рідні, шість чоловік, переселяються з бідного будиночка на шоколадну фабрику. Інші діти отримують обіцяне забезпечення шоколадом. Але багато з них сильно постраждали в результаті подій, що трапилися з ними на фабриці. З Віолетти Борігард вдалося видавити сік, але її обличчя залишилося фіолетовим, Майка Тіві надмірно розтягнули і тепер він худий як сірник, а його зріст після розтяжки — не менш трьох метрів. Товстун Авґустус Ґлуп і сім’я Солт постраждали менше: перший всього лише схуд, а Солт забруднилися під час подорожі по сміттєпроводу. Характерно, що містер Вонка не виявляє ні найменшого жалю з приводу того, що сталося з неслухняними дітьми, судячи з усього, це навіть забавляє його.

 

18
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com
Чарлі і шоколадна фабрика by Viktoriya - Ourboox.com

23
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content