Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Tarihe Adını Yazmış Kadınlar

by

  • Joined Mar 2019
  • Published Books 3

Bu kitap “Zeka Bulmacalarını Tanıyorum” etwinning projesi ortakları burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazır hazır.Öğrencilerimiz sınıflarında jıgsawplanet uygulaması ile dünyaca ünlü oteli bulmacayı daha sonra bu konuda hakkında bilgiler edinmiş edildi.

2

Editörlerin Dikkatine:
Her yükleyiciye 4 sayfa ayrıldı.Her 2 sitede bir kadın tanıtımı yapın.Sayfalardan istediği zaman planlama yazısı, diğerinde sınıf içi uygulama uygulama resimleri olacak.Bilgilendirme sayfası öncelikli yerinde.

Öğretmen Adı-soyadı:

Okul Adı:

İlçe / İl:

Ülke:

Tanıtılacak şekilde adı-soyadı:

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

3

Öğretmen Adı-soyadı: Kübra Bilge
Okul Adı: Necdet Calp İlkokulu
İlçe / İl: Karamürsel / KOCAELİ
Ülke: Türkiye
Tanıtılacakların adı-soyadı: Canan Dağdeviren
Tanıtıldı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı. Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, türetilebilir hale getirilebilir veya giyilebilir elektronik hale getirildi. Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanseriini araştırıyor bir cihaz geliştirdi.Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer aldı.

4
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı-soyadı: Kübra Bilge
Okul Adı Necdet Calp İlkokulu
İlçe / İl: Karamürsel / KOCAELİ
Ülke: Türkiye
Tanıtılacaklarında adı-soyadı: Şerife Bacı
Tanıtılacak kışı Hakkında Bilgi: Milli Mücadele kadın mili kahramanlığınız Olan Şerife Bacı’nın doğumu bilinmeyendir. Aralık 1921, Seydiler / Kastamonu’da vefatınızı. Milli Mücadele döneminde İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephanenin, Ankara’da utalanmakta, yaşlı erkeklerle orada da insanüstü oluyor. Tarihe geçen bu insanlardan biri de Seydilerli, İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşmakta, donarak şehit olan Şerife Bacı’dır. Şerife Bacı, 1921 Aralık ayının çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü günlerde;Kastamonu Kışlası önünde, sırtında çocuğu, önünde kağnısı ve cephane taşıdığını mermileri ve çocuğunu tutmak uğruna donarak ölmüş.

6
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı-soyadı: Kadriye BAKAR
Okul Adı: Yunus Emre İlkokulu
İlçe / İl: Ünye / ORDU
Ülke: Türkiye
Tanıtılacaklarında adı-soyadı: Türkan SAYLAN
Tanıtılacak olması hakkında bilgi: 13 Aralık 1935’de İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Kandilli İlkokulu ile başladı ve Kandilli Kız Lisesinden mezun oldu. 1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi.

1976 yılında cüzzam hasta üzerinde karşılanan çalışmalarla Türkiye’de bu hastalığın tedavisini buldu.

Ülkemizin gelişmekte ve aydınlanmasında dünya lideri olan kız çocuklarının eğitimi alabilmesi için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu.

8
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı-soyadı: Kadriye BAKAR
Okul Adı: Yunus Emre İlkokulu
İlçe / İl: Ünye / ORDU
Ülke: Türkiye
Tanıtılacaklarında adı-soyadı: Sabiha GÖKÇEN
Tanıtılacak kişi hakkında bilgi: 22 Mart 1913 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi.

ATATÜRK’e genç yaşta ailesini kaybetti ve Mustafa ATATÜRK’e okuyarak istediğini söyledi. Bunun üzerine Mustafa Kemal’in evlatlık edindi ve çeşitli okullarda eğitim görmesini sağladı.

Hayatı boyunca toplam 22 yıllık hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçan ve bugünkü ödülün sahibi olan Sabiha Gökçen, 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası’nda aldı.

1996 yılında Amerika’da yapılan Kartallar Toplantısı’nda dünya havacılık tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri orada Sabiha Gökçen, bu ödüle layık sayısı ilk kadın havacı olmuş.

Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sabiha Gökçen Dünyanın bütün kadın pilotları için bir ilham kaynağıdır ve efsanesi bizimle birlikte yaşamaya devam ediyor …

10
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı-soyadı: Pınar ÇAKAN
Okul Adı: Gazi İmam Hatip Ortaokulu
İlçe / İl: Karesi / Balıkesir
Ülke: Türkiye
Tanıtılacakların adı-soyadı: Özlem Türeci

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi: Özlem Türeci, 20 yıldan fazla bir zamandır kanser araştırmaları alanında çalışıyor. Bilim insanının araştırmalarının odak noktası hematolojik (kandakiyle ilgili çalışmaların geneli) olmayan kanserler için immünoterapötik ilaçların hedefleri ve hazırlama geliştiricilerin tasarımı. Özlem Türeci, 2001 yılında Almanya Mainz’de bulunan GANYMED İlaç AG’yi kurdu ve Kasım 2008’den beri de burada başhekim olarak görevini yürütüyor. Tümör antijenlerinin karakterizasyonu için SEREX teknolojisini geliştiren Türeci, 1995 yılında Alman Hematoloji ve Onkoloji Derneği

12
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

 

Öğretmen Adı-soyadı: Pınar ÇAKAN
Okul Adı: Gazi İmam Hatip Ortaokulu
İlçe / İl: Karesi / Balıkesir
Ülke: Türkiye
Tanıtılacakların adı-soyadı: Safiye Ali

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

Safiye Ali, Türk Tıp Tarihi’nin ilk kadın doktoru olarak söyledi. Safran
Ali, kadınlarında seçilme hakkı
için de de önemli. İşte, Safiye Ali hakkında merak edilen bazı detaylar:
Safiye Ali, 2 Şubat 1894 tarihinde dünyaya edildi. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılır. Mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da feminist harekete katılıyor Türk usulünün seçilme hakkı için mücadele ediyor.
1891 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki çeşitli hizmetleryle verildi. Dedesi Hacı Emin Paşa 17 yıl Mekke şeyhülislamlığı hazır ve halen aktif beş vakıf kurmuştur.İstanbul’da Amerikan Kız Kolejinde öğrenim gördü. Ocak 1916 da kolejden mezun
oldu. Kolej yıllarında iken tıp doktoru olmaya karar verdim. Darbefünun Tıp Fakültesi henüz kadın öğrenci kabul etmiyordu. I.Dünya Savaşı devam ediyor maddi güçlüklere rağmen Almanya’ya gidiyor ile Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördü. Dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Beyin´de devlet bursu alan Safiye Ali, Çok hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek hemen derslere başladı. Amerikan Koleji mezunu olması muhtemel çıkaran Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı, sınava bağlı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali’ye “doktor namzeti” unvanını verdi. 1921 yılında “bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması içerisinde tezi ile diplomasını aldı. İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı ancak şartsız olarak anne-çocuk sağlığına isteğinizde klinik çalışmalarının gerçekleşti. Koleji’nde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve
obstetrik dersleri alıyor kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçti.Süt Damlası çalışmaları kadınları emzirmeye yönelik etme; yetersiz beslenen çocukların sağlıklı beslenebilmeleri amaçlı eğitimler düzenlemeye göre idi. Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesini kurdu. Londra, Viyana ve Bologna’da düzenlenen kongrelerde Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni temsil etti. Mesleğinin zirvesinde iken Süt Damlası’ndan istifa etmek zorunda kaldı. Bu tarihte, İstanbul’da çalışmahanesi olan hekimlerle ilgili bir kadındı ..
Safiye Ali, Türk Kadınlar Birliği’nin sıhhiye başkanı başkanlığı üstlenerek fuhuşla mücadele için çalışıyor. Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye’den ayrılıyor Almanya’ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında başarı elverdiği sırada mesleını sürdürdü. 5 Temmuz 1952’de Dortmund’da hayatını kaybetti.

14
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen adı: Sevgi Öztürk

Okul adı: Amiral İlkokulu

ilçe / il: Karamürsel / Kocaeli

Ülke: Türkiye

Tanıtılacak kişi: Süreyya Ayhan

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

Süreyya Ayhan, koşmaya ortaokul yıllarında başlandı. Beden eğitimi öğretmeni onu ortaokul yıllarında keşfetmiş ve hemen önce da özel olarak ilgilenmeye başlamış. yaşadığı şehir atletizm spor tarihi eğitim aldı. Çok başarılı bu günlere çok zor şartlar altında. Dünya Atletizm Şampiyonası finalinde madalya kazanan ve Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ilk Türk atlettir.

16
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen adı: Sevgi Öztürk

Okul adı: Amiral İlkokulu

ilçe / il: Karamürsel / Kocaeli

Ülke: Türkiye

Tanıtılacak kişi: Neslihan Demir

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

Neslihan Demir, Eskişehir’de doğdu. Voleybola ortaokul yıllarında Eskişehir DSİ’de başladı. Vakıfbank Güneş Sigorta’da geçen sene parladı. Bu kulüp altında iki şampiyonluk yaşadı. Türkiye’nin katındaki tüm şampiyonalarda smaçları ve milli takıma sayılar kazandırdı. Milli takımlar seviyesi iki sene ard en skorer oyuncu ünvanını kazanan tek oyuncudur.

18
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı: Sibel Çetin

Okul Adı: Marmara İlkokulu

İlçe / İl: Bandırma -Balıkesir

Ülke: Türkiye

Tanıtılacak kişi: Zübeyde Hanım

Tanıtılacak Kişi Hakkında Bilgi:

Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik’te doğdu. Aslen Karamanlıdır. 14 Ocak 1923’de İzmir’de vefatınızı. Ali Rıza Efendi’nin eşi, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Makbule Atadan’ın annesidir.

ZÜBEYDE HANIM OĞLUNUN ELİNİ ÖPER:

Bu olayı, yaveri Cevat Abbas Güver’in nasıl anlatıldığı: “Çankaya’nın bu ana oğulları görüşmelerde şahitlerimizin durumu, durumu sınırsız olan bayan Zübeyde’nin, işlek, kıvrak zekasını bir şekilde olarak sunacağım.”

Atatürk, annesinin elini öptü. Bayan Zübeyde, oğluna elini uzatırken coşkun sevgisinin gözlerinde toplanan bütün ifadesiyle, Atatürk´ü bağrına basmak istiyordu. Sonra kucakladıktan sonra, aziz Türk milletini ünlü bir kurtarıcı armağan veren, ana olmak itibarı ile gururlanmalı idi. Ancak öyle olmadı, büyük Türk anası, mutluluğunu gülen ve şirin kızın okunabiliyor. Atatürk, “ne yapıyorsun anne” dedi. İçinde evlat olarak bana karşı görevini yerine getirin.’Bırak da ben de vatanı koruyanlarla öpeyim ‘dedi.

20
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmenin adı: Sibel Çetin

Okul Adı: Marmara İlkokulu

İlçe / İl: Bandırma-Balıkesir

Tanıtılacak Kişinin Adı: Nezahat Onbaşı

Tanıtılacak kişi Hakkında Bilgi:

Nezahat Onbaşı’nın 1910’lu tarihinde doğuyor tahmin ediyoruz. Asıl adı Nezahat Baysel olan Kurtuluş Savaşı Kahramanının babası Hafız Halit Bey 70. Alay komutanıydı. Annesi Hediye Hanım’ı 1. Dünya Savaşı yıllarında veremden kaybeden küçük Nezahat Çanakkale Savaşı’nda sahilde birlikte bir arada yer sonra sonra 9 yaşındayken yine de birlikte baba ile birlikte Kurtuluş Savaşı’na da katlandı. Buradaki Nezahat Onbaşı kimdir diye sorulabilir belki de “cephede seçilmiş çocuk” cevabı vermek uygun olacak.

1920 yılında asker üniforması giyen Nezahat Baysel ata binmeyi ve silahını öğrendi. Babasının komutasındaki 70. Alay ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nda görevinde. Küçük Nezahat’e ilk silahını Çerkez Ethem hediye ediyor. 70. Neyihat Mustafa Kemal Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün de dikkatini çekmiştir.

Nezahat Baysel onbaşı Ahmet Derviş Paşa tarafından rütbesine tümen komutanı getirildi. Konya Ayaklanması, 1. İnönü Savaşı, 2. İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Gediz Savaşları’na katılmıştır. İstiklal Madalyası almaya hak kazanıldı.

Nezahat Baysel Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstanbul’da baba ile birlikte yaşamıştır.

1931 yılında gelinmiş yüzbaşı Mehmet Rıfat Bey ile evlendi. Soyadı Kanunu’ndan sonra “Baysel” soy ismini ettik. Eşi 1974 yılında vefat eden Nezahat Baysel; 1994’e kadar yukarı hayatını devam ettirdi. 24 Eylül 1994 tarihinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata veda eden Nezahat Baysel’in kabri Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunur.

22
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı Soyadı: Dilek DÖNDERDİ YANIK

Okul Adı: Kayabey Şehit Ferruh Kulaoğlu Ortaokulu

İlçe / İl: Karesi / BALIKESİR

Ülke: TÜRKİYE

Tanıtılacak Kişinin Adı Soyadı: Fatma Aliye TOPUZ

Tanıtılacak Kişi Hakında Bilgi:

 

Fatma Aliye Hanım  (Fatma Aliye Topuz), 1862 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı olan Fatma Aliye Hanım, iyi bir öğrenim gördü. Arapça, Farsça ve Fransızca öğrendi.

1897’deki Türk-Yunan savaşı askeriye ve ailelerine yardım etme ” Cemiyet-i İmdadiye ” adlı bir derneği kurucuları arasında yer aldı. Bu dernek bilinen ilk resmi kadın derneğimizdir. “Bir Hanım” takma adıyla George Ohnet’in ‘Volonte’ adlı eserini Türkçeye çevirdi. Kadın sorunlarıyla ilgili olarak çeşitli dergilerde (İnkılap, Ümmet)

Fatma Aliye Hanım,  Türk edebiyatının ilk kadın romancısı  olarak tanınmaktadır. Muhadarat “, ” Refet, ” Udi ” ve ” Enin ” adlı romanlarını yayınladı. Biyografi, felsefe, siyaset ve tarih mekaniği ve eserler kaleme aldı. çevrilmiştir.

Fatma Aliye Hanım, 1936 yılında İstanbul’da vefat etti.

 

24
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı Soyadı: Dilek DÖNDERDİ YANIK

Okul Adı: Kayabey Şehit Ferruh Kulaoğlu Ortaokulu

İlçe / İl: Karesi / BALIKESİR

Ülke: TÜRKİYE

Tanıtılacak Kişinin Adı Soyadı: Halide Edip ADIVAR

Tanıtılacak Kişi Hakında Bilgi:

Halide Edip Adıvar, 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Babası, Mehmet Edip Bey, annesi Fatma Berifem Hanım’dır. Annesini küçük yaşta veremden kaybetmiştir. Halide Edip, Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. 1901 yılında matematikçi Salih Zeki Bey ile evlendi. Bir süre sonra eşinden ayrılıp öğretmenlik yaptı. Türk Ocağı’nda görev aldı. Ziya Gökalp, Fuat Köprülü, Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Mehmet Emin Yurdakul ile birlikte çalışıyor. Lübnan ve Şam’da Kız Okulları Genel Müdürlüğünü sürdürürken Doktor Adnan Bey ile evlendi. Yunanlıların İzmir’i açtı ve Sultanahmet Mitingi’nde eteri üzerine ünlü konuşmasını yaptı. Ardından eşiyle birlikte Ankara’ya geçerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ne katıldı.Terakkiperver Fırkası’nın kapatılmasının yerini eşiyle birlikte yurt dışına çıktı. Çeşitli Avrupa üniversitelerinde dersler verdi.

1950 yılında Demokrat Parti listesinden İzmir milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve bağımsız milletvekili olarak görev aldı. 1954 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde Siyasi Vedaname başlıklı bir yazı yayımlandı bu görevinden ayrıldı ve tekrar üniversitede görev aldı. 1955’te eşi Adnan Bey’in kaybı ile sarsıldı.

Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 tarihinde İstanbul’da 80 yaşındayken böbrek yetmezliği tarihinde yaşamını yitirdi.

 

26
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen adı: NİLAY ÇORUH

Okul adı: NECDET CALP İlkokulu

ilçe / il: Karamürsel / Kocaeli

Ülke: Türkiye

Tanıtılacak kişi: PROF.DR.SEZA ÖZEN

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı, Çocuk Ramotoloji Derneği Başkanı

Prof. Dr.Seza Özen, 1976 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamlandı.Hacettepe Tıp Fakültesi’nde 1982 yılında mezun olan Prof. Dr. Özen, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığı eğitiminin yanı sıra yüksek lisansını ve doktorasını da üniversitede yaptı. Pediatrik Romatoloji olan Prof.Dr. Seza Özen, Stanford Universitesinde (Califronia) doktora sonrası uzmanlık eğitimiini gerçekleştirdi.

Bu çalışmalarının yapılması Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Anabilim Dalı Prof. Dr. Özen, 2000 yılında Profesör ünvanını istedim. Özen daha sonra Pediatrik Romatoloji uzmanlığını da aldı.Seza Özen, Pediatrik Romatolojisi Bilim dalında görevini sürdürüyor.

Seza Özen 2010 yılında TÜBİTAK Bilim ödülünü, 1998 de TÜBİTAK Ailevi Akdeniz Atesi ödülünü, 1998’de TÜBİTAK Tesvik ödülü, 1996’da Hacettepe Üniversitesi Bilim Tesvik ödülü, 1993’te Eczacıbaşı Tıp Teşvik öğrencisini aldı.

Özçok saygın referans kitabında bölümleri ve 300 ünde makalesi mevcut.

Profesör Doktor. Seza Özen’in uzmanlık tabloları; Çocukluk romatizmal hastalıkları, vaskülit, Ailevi Akdeniz Ateşi, Lupus

28

Öğretmen Adı: Ayşen ÖÇAL

Okul Adı: Necdet Calp İlkokulu

İlçe / İl: Karamürsel / Kocaeli

Ülke: Türkiye

Tanıtılacakların adı soyadı: Refet Angın

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

18 Mart 1915’te Gelibolu’da doğdu.Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tarih öğretmeniydi.Öğretmenlik kararında Atatürk’ün de etkisi olmuştu.Atatürk ile çok kez karşılaşan Fatma Refet Angın onun yönlendirmesi ile matematik öğretmeni olmaktan vazgeçip tarih alanına yöneldi.

İki günlük Mahalle Mektebi deneyiminden sonra  bu tür deneyimin kendisine uygun olmadığını fark eden Refet Angın  okuma yazmayı annesinden öğrendi.Eğitim hayatı boyunca başarılı oldu.Özellikle kız okullarında eğitim verdi.Köy Enstitülerine görev yaptı.Kız Meslek Liselerinin kuruluşunda görev aldı. Genç kızların eğitimi alması, hayata karışması için çabaladı.

Emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etti.Yıldız Teknik Üniversitesinden onursal doktora ünvanı aldı.30 Ocak 2010’da hayata veda etti.

 

 

29
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

Öğretmen Adı: Ayşen ÖÇAL

Okul Adı: Necdet Calp İlkokulu

İlçe / İl: Karamürsel / Kocaeli

Ülke: Türkiye

Tanıtılacakların adı soyadı: Afet İnan

Tanıtılacak kişi hakkında bilgi:

Afet İnan, ilköğrenimini Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga’da tamamladı.Daha sonra Bursa Kız Öğretmen Okulunu 1925 senesinde bitirdi.

İlk görevine 17 yaşındayken İzmir’de Reddi İlhak İlkokulunda başladı.Mustafa Kemal Afet İnan’ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi.

Afet İnan’ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti.Bunun yerine getirilmesi için Mustafa Kemal, Afet İnan’ın annesi ve babası ile görüşerek kendisini o yıl İsviçre’nin Lozan şehrinde Fransızca öğrenmeye gönderdi.

Daha sonra İstanbul’da Fransız Kız Lisesinde eğitimini sürdürdü.Orta öğretim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini aldı.Ankara Musiki Öğretmen Okuluna,

Tarih ve Yurt Bigisi öğretmeni olarak atandı.Türk Tarih Kurumunun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada Asbaşkanlık yapmıştır.Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsünün de müdürlüğünü yapmıştır.Akademik çalışmalarına devam eden İnan, 1938 yılında lisans, 1939 yılında doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942 yılında doçent ve 1950 yılında profesörlüğe yükseldi.Prof.Dr. Afet İnan’ın Mustafa Kemal ve Türk tarihi ile ilgili bir çok yayını bulunmaktadır.İnan 8 Haziran 1985 yılında hayatını kaybetmiştir.

31
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

ÖĞRETMEN ADI: Aycan UÇAR

OKUL ADI: NECDET CALP İLKOKULU

İLÇE/İL: Karamürsel/ KOCAELİ

ÜLKE: Türkiye

TANITILACAK KİŞİ: Hafız Selman İzbeli

TANITILACAK KİŞİ HAKKINDA BİLGİ:

Kastamonu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti, kadınlar kolu kurucularından ve Cumhuriyet hayranıdır. Kurtuluş Savaşı sonrasında Kastamonu’daki kadınları toplamış, asker için çorap, atlet hazırlayıp cepheye göndermişti.
Varlıklı bir aileden geliyordu. Savaştan sonra yeni baştan herkes gibi Türkce harflerle okuma yazmayı öğrendi.

34
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com

ÖĞRETMEN ADI: Aycan UÇAR

OKUL ADI: NECDET CALP İLKOKULU

İLÇE/İL: Karamürsel/ KOCAELİ

ÜLKE: Türkiye

TANITILACAK KİŞİ: Tayyar Rahmiye

TANITILACAK KİŞİ HAKKINDA BİLGİ:

1920’li yıllarda Fransız askerleri Güneydoğu’yu işgal etmiş ve halka zulmediyordu. Halk kadın erkek çoluk çocuk silahlanarak düşmana karşı kurtuluş mücadelesine başladılar.Rahmiye Hanımefendi de bir müfrezeye kumanda ediyordu.Müfrezesi ustaca bir tertiple yavaş yavaş hedefe doğru ilerledi. Fakat, daha ilerlemeye imkan kalmadı. Çünkü, Fransız karargahı bol silahla müdafaa edilmekteydi. Duraklayan çetesini harekete geçirmek, yeni bir taarruz hızı verebilmek için bu kahraman kadın şiddetli düşman ateşine rağmen korkusuzca savaştı.

36
Tarihe Adını Yazmış Kadınlar by zeka - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content