Çaylak ile Filozof 3 by Aysima KUZU - Illustrated by Aysima Kuzu - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Çaylak ile Filozof 3

by

Artwork: Aysima Kuzu

  • Joined Dec 2020
  • Published Books 5

KİŞİLER

 

ÇAYLAK:  Çaylak baş roldedir. Filozof’un torunudur. Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybetmiştir.

 

 

FİLOZOFÇaylak’ın babaannesidir. Çok bilgili olduğu için Çaylak ona ” Filozof ” demektedir.

 

 

KARANFİL:  Karanfil Çaylak’ın okul arkadaşıdır. Annesini kaybetmiştir. Babası çiçekçi olduğu için Filozof ona ” Karanfil ” demektedir. Çaylak ile iyi anlaştıkları söylenemez.

 

 

2

 KİTABIN GEÇTİĞİ YER

 

      – Filozof’un kütüphanesi.

 

 

 

KİTABIN GEÇTİĞİ ZAMAN 

 DİLİMİ 

 

       Belirtilmemiş …

3

OLAYLARI OLUŞ ŞİRASIN GÖRE SİRALANDIRMA

 

          Her şey Çaylak’ın okulda yapılan ” Yabancı Çocukları Okulumuzda İstemiyoruz ” adlı bir kampanyaya  imza atmasıyla başlar.

Filozof, Çaylak’a okulun nasıl geçtiğini anlatmasını istediğinde işler karışır. Filozof durumu öğrenince; Çaylak ile arasında 3 günlük küslük başlar. Filozof’ un küslük başlatmasının nedeni, Çaylak’ın empati yapmaması ve anlatırken ” Onlar imzaladı, ben de imzaladım” demesidir. Sonunda barışırlar ve Filozof Çaylak’a ‘Biz’ kavramını örneklerle anlatır.Günler belki de haftalar bu konu üzerinde geçer.

 

         Bir sonraki konu … IRKÇILIK!

         Sanırım bu konu ile ilgili bilgi vermeliyim. Burada ” Beyazlar ” ve ” Siyahiler ” kelimelerini duyacaksınız. Beyazlar, kendi milletlerinin en üstün olduğunu düşünenler. Siyahiler ise kendi milletlerinin kusurlarını kabullenenlerdi. Bu da Çaylak’ın ” İnsanlar neden kendi milletlerini en çok severler? ” Sorusuyla başladı. Filozof Çaylak’a bu konu ile ilgili güzel örnek isimler verdi; Rosa Parks ile Beyaz öküz, Malcolm X, Martin Luther King … En sonda, Karanfil! Karanfil o Çaylak’ın imzaladığı kampanya kağıdı imzalamadığı için Filozof onu evine davet etti. Filozof konuştuktan sonra Karanfil’e ailesini sordu, Karanfil’de anlattı.

– “Annem iskelede çiçek satan bir çingene kızmış. Babam ona aşık olmuş. Ama ailesi bu aşka hiç hoş bakmamış. Babam delikanlı adammış, kimseyi dinlememiş. Sonra dedemler çok utanmışlar ve annemden af ​​dilemişler. Annem de gitmeden önce onları affetmiş. Ben doğduktan bir süre sonra annem rahmetli oldu. “

Sonra bir sessizlik oldu … Çaylak’ın anne ve babasını kaybettiği kazaya karışan çiçekçi Karanfil’in babasıydı. Filozof ve Çaylak bunu unutmaya karar verdi. Karanfil evine gitti fakat bu ilk gelişi olmayacaktı.

 

                

4

KONU

 

        Özkan Öze’nin Çaylak İle Filozof serisinin 3. kitabıdır. Birinci kitapta ” Ben Bir Neyim? ”, İkinci kitapta ” İnsan Diye Bir Kelime ” başlıkları altında benlik ile insan konularını işleyen yazar; Bu kitabında ” Ruhun Irkı Yok ” başlığı altında ırkçılık konusunu Çaylak İle Filozof kahramanlarının arasında geçen konuşmalarla aktarmaya çalışmıştır.

 

 

ANA DÜŞÜNCE

 

        İnsanlığımız zaafa düştüğünde, ciğerlerimize ilk yapışacak mikrop, ırkçılık olur …

5

YAZARIN KISACA HAYATI

 

        Özkan Öze 1974 yılında Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde dünyaya geldi. Hem kendi ismiyle hem de çocuklar için yazdığı popüler bilim kitaplarında kullandığı Tarık USLU ismi ile pek çok kitabı yayınlandı. Kitaplarından bazıları Malayca, İngilizce,  Kürtçe , Fransızca gibi farklı dillere çevrildi.

 

Yazarın Bazı Eserleri:

  • Ali Gel ve Maceraları
  • Dersimiz Serisi
  • Genç Adam ve Allah
  • Hüzünlü Tebessümler
  • Bilim Öyküleri
  • Çarp Yoksa Çarparım
  • Şu Acayip Uzay(Şu Acayip Şeyler Seti)
  • ….
6

MEKAN AÇIKLAMASI 

 

       Olaylar ve konuşmalar Filozof’un kütüphanelerinde geçmektedir. Bende bundan yola çıktım ve Filozof’un kütüphanesini tasarladım …

7
Filozof un Kütüphanesi
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content