DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

DENİZDEN KARAYA BİLİM

by

Artwork: HİLAL YILMAZ

Member Since
Aug 2019
Published Books
4

Bugün sabah erkenden uyandım her şey için çok heycanlıydım . Hayatımda ilk defa böyle bir projeye katılacaktım . Ayvalık’tan benimle birlikte gelen 3 arkadaşım vardı onlar ile birlikete Bandırma’ya buluşma noktasına varmak için sabırsızlaştık , acaba orada neler yapcaktık , beklentilerimizi karşılayacak mı ? diye soruyorduk birbirimize .Proje planlamasına baktığımda çok dolu dolu gözüküyordu . Saat 10.50 gibi Bandırma’daydık . Funda hocamız bizi kapıda karşıladı ve bizimle sohbet etti Funda hoca çok sıcak birisiydi bizimle çok samimi konuşuyordu bir çok arkadaşımız gelmişti fakat daha tanışmadık. Saat 11.00 gibi otobüslerimize bindik ve otelimize doğru ilerledik . Otelimize vardığımızda girişte gerekli uyarılar ve bilgilendirmeler yapıldı herkes dikkatlice dinledikten sonra anahtar teslimleri yapıldı ve odamıza yerleştik . Biraz dinlendikten sonra öğle yemeği için aşağı indik ,yemekler yendi ve Tanışma Kaynaştırma etkinliği başladı bu etkinlik çok eğlenceliydi böylece birbirimizi tanımaya başladık . Herkes kendine lakap buldu benimkisi Hindi Hilal’di . Öğretmenlerimiz bizimle çok iyi ilgilendiler .

Daha sonra Esma hocamız bizim biyoloji bilgilerimizi hatırlatmak amaçlı ders işledi dersimiz sıkıcı değildi aksine eğlenceliydi ders sonunda herkese bir canlı fotoğrafı verdi ve bu canlı hakkında bilgi vermemizi istedi benim canlım kuştu . Kuş hakkında ufak bilgiler verdim ve dersi bitirdik .

Akşamında çok eğlendik çünkü drama etkinliği yapıldı Evren hoca çok neşeli bir kişiliğe sahipti bizmle drama etkinlikleri ve dünyanın başlangıcı hakkında belgesel izletti . Drama etkinliğimiz Su Ve Su Gezegeniydi herkes artık iyice kaynaşmıştı şimdiden bir çok arkaşımla konuşmaya başladım ilk güne göre çok eğlendik ve öğrendik .

Gün değerlendirmesini yaptıktan sonra yataklarımıza çekildik . Tabi beni uyku tutmadı.

1
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com

Gece geç yattığım için sabah zor uyandım Funda hocamız ilk sabahımız olduğu için kahvaltıyı 9.00’da yapmamızı söyledi .Dün dağıtılan tişörtleri ve yaka kartını taktım kahvaltımı yaptım .Bugün açılış töreni yapıldı tüm proje ekipimiz buradaydı onlarla tanıştık projemizde neler yapıcaklarını paylaştılar bizimle .

Bugünün en güzel yanlarından biri Mustafa Sarı hocamla tanışmak oldu kendisi TEDx ‘de konuşma yapmış önemli bir kişiydi kendisi çok sıcak, samimi ve sevecendi bize Deniz Ekolojisi hakkında bilgi verdi.

Bandırma 17 Eylül üniversitesinde görev yapan Alper hocamız Deniz kirliliği hakkında bilgiler verdi Alper hoca çok komikti ara ara espiriler yapıyordu , eğlenceli ders anlatıyordu . Kendisi ile sohbet ettim ve yolum Bandırmaya düştüğünde rahatsız edeceğimi söyledim .

Akşam Actionbound ve Kahoot oynadık . Elvan hocamız bize sorular hazırlamış ve yanıtlamaya çalıştık actionboundta 4.oldum ve ödül olarak bir sucuk kazandım bu ödüle çok güldüm . Daha sonra günün değerlendirmesini yaptık ve yataklaramıza çekildik .

 

3
MUSTAFA SARI

Bu sabah çok heycanlıydım çünkü bugün dalış vardı . Programda olan en heyecan verici etkinlikti .Dilek Türker dalışa gitmeden önce bize Kırmızı Mercanlar hakkında bilgi verdi kendisi alanında çok iyiydi kırmızı mercanlar hakkında bilmediğimiz fakat bizim için çok kıyametli olan bilgilerini aktardı . Kırmızı mercanlar hakkınada pek bir bilgim yoktu sadece nasıl göründüklerini biliyordum fakat bu dersten sonra daha fazla bilgi sahibi oldum . Ardından adı hiç duymadığım Pina canlısı hakkında bilgi vermek üzere Kamil hoca geldi pinaların aslında çok kıymetli olduğunu neslinin tükenmek üzerinde olduğunu öğrendim pinalar denizin dibinde dikey şeklinde duruyorlar ve kabukları çok güzel insanlarda kabukalarını satmak veya işlemek amacıyla canlıları öldürüyorlarmış bunu öğrendiğimde çok üzüldüm çünkü artık insanlar canlıları öldürerek para kazanmanın peşinde . Kamil hoca görebilmemiz için koparılmış pina kabuğunu bize gösterdi bunu kendisi koparmamış çöp kenarında bulmuş .Artık dalış için hazırlanmaya gittik ,bikinerimi giydim ve Erdek Dalış kulübüne ulaştık .   Dalış çok güzel geçti ilk biraz heyecanlansam ve yapamıyacak gibi olsam da Osman hocanın sabrı ve bana güvenci ile dalabilmiştim . İlk bize bilgiler ve uyarılar yapıldı basınç hissettiğimizde ne yapacağımızı nasıl anlaşacağımızı anlattılar. 1.30 saat bekledikten sonra dalış kıyafetlerimizi giydik böyle çok havalı duruyorduk hemen resim çekildik  . Artık aşağı indik . Aşağısı gerçekten tarif edilemezdi keşif dalışı yapmıştık ve aşağıdan deniz kestanesi kabuğu çıkardım çok kısa gibi gelmişti fakat 15 dakikadır aşağıdaymışız .Herkes çok mutlu görünüyordu . Mustafa Sarı hocamla sohbet ettik kendisi bize bilgiler verdi .Mustafa hoca benim için çok ayrıydı onu çok sevmiştim ve değer vermiştim . Bugün fazlasıyla eğlendik aynı zamanda yoruldukta keşke biraz daha su altında kalabilseydik diye düşündüm .

Gün değerlendirmesi yapıldıktan sonra yataklarımıza koştuk.

5
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com

Bugün dalış haricinde ilk defa dışarı çıkacaktık .Saat 9 ‘a kadar kahvaltımızı yaptık sonra otobüsümüze binip Koyunculuk Araştırma Enstitüsü konferans salonuna geçtik burada izolasyonlar Marmara Denizi hakkında bilgiler Erdek Körfezi deniz canlılarını gördük burada bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyordum çünkü her şey bizim için planlanmış ve çok değerli hocalarımız eşliğinde sıkıcı geçmiyordu. Kaç gündür aklıma bir sürü sorular geliyordu fakat utancımdan söyleyemiyodum .Burada aklıma gelen 2-3 soru hepsini sordum hocalara keşke daha önceden de sorsaymışım . Burada ki balık türleri çok fazlaydı hepsini özel su yapıp bir kavanoza koymuşlar aşağı inip inceledik , mikroskop yardımıyla daha rahat gördük balığın başından çıkan taşları bu taşlar balığın yaşı hakkında bilgi veriyorlarmış . Burası çok keyif vericiydi daha sonra zaten öğle yemeğimizi yedik son sunu olan Deniz Kirliliği hakkında bilgi verildi . Denizi kendi ellerimizle yok ettiğimizi ve geleceğimizde çöp adaları olacağı fikrine katıldım zaten o attığımız çöpler bir şekilde bizim vücudumuza giriyor . Balık yiyoruz sağlıklı diye ama balıklar da o çöpleri yem sanıyor bu duruma çok üzüldüm keşke tüm insanlık bu bilince varabilseler . Bı şekilde insanları bilinçlendirebilirsek  az da olsa zarardan dönebilir önemli işlere imza atabiliriz  . Buradan Bandırma 17 Eylül Üniversitesine girdik burası çok güzeldi kütüphanesi gerçekten çok güzeldi hayran kaldım Alper hocamız zaten burada görev yapıyordu bizi gezdirdi gemi maketleri gösterdi gemiler hakkında bilgi verdi görev alan başka hocalarımızda vardı derslik derslik gezdik en sonunda simülasyon odasına girdik ve burada gemi similasyonu yönettik burası keyifliydi burada hepimiz çok eğlendik . Otele dönüş vaktimiz geldi hocalarımızla vedalaştık ve akşam yemeğine otele vardık .Daha sonra her zaman ki gibi anketlerimizi yapıp yatağımıza gittik . Bugün çok yorulduk .

10
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com

Evden kurutup getirdiğimiz bitkileri aşağı indirdik çünkü sabah Herbaryum çalışması yapacaktık hocalarımız gerekli malzemeleri kurduğumuz grubun masasına koymuş .Fatih hocamız ile tanıştık ve bize nasıl yapacağımızı anlattı hemen yapmaya başladık herkesin ki çok güzel görünüyordu yaparken gerçekten keyif almıştım . Bugün tekrar Erdek Dalış Kulübüne gittik bugün çok değerli bir deniz fotoğrafçısı Ateş Evirgen  bizim fotoğrafımızı çekecekti . Oraya gittik bı sefer hiç heycanim yoktu Mustafa hocam ile sohbetler ettik sıranın gelmesini bekledim ilk  Osman hocayla dalış yapmıştım bu sefer İsmail hocayla dalış yaptım ve artık daha tecrübeliydim Ateş hoca 1.30 saattir denizin altindaydi çok hayret etmiştim denizin altı gerçekten efsaneydi altta Ateş hocanın yanına vardığınızda bana poz vermemi istedi bende tamamdır pozu yaptım çok güzeldi acaba nasıl çıkmıştım  akşam Ateş hoca fotoğrafları atacaktı .çok uzun sürmedi bugün, hemen geri çıktık keşke hep aşağıda kalsak  . Diğer arkadaşlarımızi beklerken Mustafa hocamla sohbet ediyorduk bize bilgiler veriyordu. Dalış yapmak artık çok keyifli bir hal almaya başladı benim için . Akşam çok değerli bilim insanı Ali Demirsoy geldi kendisi alanında önemli işlere imza atmış değerli bir biyologtu kendisiyle tanıştığım için çok mutlu oldum kendisi bizimle samimi biçimde konuşuyor ve Denizden karaya geçiş hakkında bilgilerini paylaştı kendisiyle belki de hiç bir zaman karşılaşamıyacaktım . Kendisini bundan sonraki yaşantımda takip eteceğim ve çıkacak olan kitaplarını kesinlikle okuyacağım . Gün değerlendirmesi yapıldı ve odalarımıza geçtik  .

14
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com

Eveet ayrılmamıza artık çok kısa bir süre kalmıştı bugün son defa otelde kalacaktık . Nedense buradan hiç gidesim yoktu çünkü burada hem öğrendim hem eğlendim hem yeni arkadaşlarım oldu hep aile gibiydik . Bugünde programımız dolu doluydu.  Kahvaltımızı yaptıktan sonra TEMA görevlileri geldi ve bize bilgiler verdi daha sonra onlar ile birlikte deniz kenarındaki çöpleri toplama etkinliği yaptık bu etkinlik çok ta güzel olmuştu. Çöpler toplandıktan sonra ufak bir çay molası verdik daha sonra Dilek hocamız balık türlerini öğretti ve bize iki tane balık getirdi bu balıkları kestik inceledik ,öğrendik . Biz keserken Dilek hoca bize iç organları ile bilgiler verdi . Balığın kokusu ilk mide bulandırıcı geldi fakat sonra alıştım ve zevk almaya başladım .  Kapıdağ Yarımadasınna çıktık burası çok doğaldı burada Fatih hocamız bize bitki türleri gösterdi çok keyifli bir doğa yürüyüşü oldu . Gezerken keçiler gördük garip bitkiler gördük araştıra araştıra gezdik. Baya yürüyüş yaptıktan sonra Kirazlı Manastırına vardık burada fotoğraflar çekildik ve inceledik . Ece’nin telefonu kuyuya düşmüştü çok ağladı fakat telefonu çıkardılar . Kirazlı Manastırından aşağı doğru indik ve sucuk partisi yaptık . Hocalar biz gelmeden bize mangal hazırlamışlar bu yorgunlukta çok iyi gitmişti . Dinlendik karnımızı doyurduk daha sonra otelimize geri döndük . Akşam yemeği sürecince dışarıda oturduk sohbet ettik akşama e-konferans vardı . Bizim için ayırılan yere hepimiz  yerleştik ve telefondan Bayram Öztürk’e bağlandık yarım saat süren konuşmanın konusu “İstilacı Türlerin Yolculuğu” ‘ydu Bayam hocamız uzakta olsa da telefondan bize her şeyi elinden geldiğince anlattı . Kahoot uygulaması ve günün değerlendirmesini yaptıktan sonra sahile indik çünkü bugün son gecemizdi . Daha sonra odalarımıza çekildik .

18
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com

Ve geldik hüzünlü son güne . Bugün birbirimizden ayrılacaktık ve bu kadar yaklaşmışken . Sabah kalktım valizimi toparladım , çok üzülüyordum ve gitmek istemiyordum burada bize çok iyi imkanlar sunuldu belkide bir daha deneyimleyemiyeceğimiz olanaklar , bir araya gelemiyeceğimiz arkadaşlıklar ve her şey için emek gösteren hocalarımız bunları düşündükçe daha kötü oluyordum . Kahvaltımızı yaptıktan sonra tören yapılacaktı ve sertifikalarımız verilecekti . Töreninde herkes serifikasını aldıktan sonra Bandırmaya gitmek üzere otobüsü bekleyecektik fakat ailem Erdek’e kadar geldiler ben arkadaşlarımdan erken ayrılmak zorunda kaldım . Çok duygusal kişiliğim olduğunu söylerler ben çok ağladım hem anılarıma hem tanıdığım insanlara …

Herkesle vedalaştıktan sonra arabaya bindim ve sanki hiç bir şey yaşanmamış gibi rüya gibi gelmeye başladı ileride dönüp bakabileceğim çok güzel bir anıydı burası ve hayatımda iyi ki dediğim şeylerin arasına girdi.

25
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
DENİZDEN KARAYA BİLİM by Hilal Yılmaz - Illustrated by HİLAL YILMAZ - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

COMMENTS 0

Leave a Reply