Engineering Studies with Origami by Levent TOROS - Illustrated by Necatibey Primary School 4-B Class (İrem N, Ecem, Buse, Ayşegül, Hivva, İrem Y.) - Ourboox.com
Jan 2018
Member Since
20
Published Books

Engineering Studies with Origami

by Levent TOROS

Artwork: Necatibey Primary School 4-B Class (İrem N, Ecem, Buse, Ayşegül, Hivva, İrem Y.)

ORİGAMİ

  Japon sanatı origami. Kağıt katlama geleneğinin kökeni 17.yüzyıla dayanıyor. Modern çağda ise origami çok daha farklı bir boyut kazandı. Mühendislik bu sanattan ilham almaya başladı.

Kağıt katlamanın içinde barındırdığı matematik ve fizik, tasarımdaki sınırların aşılmasında ve teknolojinin daha dinamik, esnek ve değişken hale getirilmesinde mühendislere yol gösteriyor.

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir form yaratmanın orijinal yolu kağıt katlama sanatı origamiydi. Katlamak yapılara çökme, esneme ve açılma gibi yeni kabiliyetler kazandırır.

1
Engineering Studies with Origami by Levent TOROS - Illustrated by Necatibey Primary School 4-B Class (İrem N, Ecem, Buse, Ayşegül, Hivva, İrem Y.) - Ourboox.com

  Origami teknikleri özellikle ulaşım, enerji, konfeksiyon ve sağlık sektörlerinde kullanılıyor. Eğilebilen, katlanabilen, taşınabilen, döndürülebilen, büyültüp küçültülebilen birçok ürün tasarlanıyor. Makine Mühendisliği ve Biyomedikal profesörü Mary Frecker “Origami mühendisliği birçok farklı endüstride karmaşık uygulamalardan sorumlu ürün ve sistem talebinin karşılanmasını sağlayabilir. Origami katlanabilen ve açılabilen ürünlerin tasarımını mümkün kılıyor.” cümleleriyle origami ve mühendislik arasındaki ilişkinin altını çiziyor.

3
Engineering Studies with Origami by Levent TOROS - Illustrated by Necatibey Primary School 4-B Class (İrem N, Ecem, Buse, Ayşegül, Hivva, İrem Y.) - Ourboox.com

  Güneş panelleri origami mühendisliğinin ön plandaki uygulamalarından. Bildiğiniz gibi günümüzde güneş panelleri genellikle düz. Fakat uzmanlara göre bu panelleri katlayarak üç boyutlu hale getirmek üretilen enerji miktarını ciddi oranda artırıyor.

NASA da katlanabilir güneş panelleri üzerinde çalışıyor. Hatta uzay araçlarında origamiden esinlenerek tasarlanan katlanabilir ve dönebilir panellerin kullanılması hedefleniyor.

5
NASA Mühendisleri, Gelecekteki Uzay Aracı Tasarlamak için Origami’yi Nasıl Kullanıyor?

 

6

Bir NASA Fizikçisinin İnanılmaz Origamisini görün

7

Origami ile Kendini inşa eden robot

 

8

Origami ile mühendislik çalışması “eTwinning roketleri yaptık”

 

9

Origami ile mühendislik çalışması “Katlanır Piknik Masamız”

 

10

11

More in the next pages!

To our wonderful community of readers:

The author has made this book available to you free of charge. We'd be really grateful if you'd consider one of the following:


  • Donating a dollar to the author

  • If you enjoyed the book, leave a like!

  • Write a few words of encouragement in the comments section below

  • Share it with your friends, you can use this shortlink:

Thanks for your generosity!
Mel, Ran, Shuli and the Ourboox team

This free digital picture e-book was brought to you by

Ourboox.com

Create your own free bookOurboox is the world's simplest free platform for creating, sharing and promoting digital picture e-books.

Join us now and make your books come true.

COMMENTS 0

Leave a Reply