Artwork from the book - GELECEKTE DÜNYA by ılgın yılmaz - Ourboox.com
Nov 2017
Member Since
4
Published Books

GELECEKTE DÜNYA

by ılgın yılmaz

İÇERİK

-MESLEKLER 3-12

-HASTALIKLAR 14-19

-ARABALAR 21-28

1
Artwork from the book - GELECEKTE DÜNYA by ılgın yılmaz - Ourboox.com

Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği:

 

Bilgisayar ve network ağlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması, bu alandaki şirket sayısının da artmasını sağlayacak. Bu şirketlerde istihdam edecek çalışanlara her geçen yıl daha da fazla ihtiyaç olacak.

 

3

Finans Analistliği: 

 

Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak.

4

Ekolog:

 

Dünya nüfusunun artışı ve çevresel atıkların miktarının yükselmesi, çevresel temizliği ön plana çıkarıyor. Bu konuda görev alacak insanlara ihtiyaç duyulacak.

5

Kriminolog:

 

Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda  artması beklenmekte.

6

Ortodondistlik:

 

Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti, her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.

7

Şehir Planlayıcısı:

Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.

8

Veri Tabanı Yöneticileri:

İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle, bilgisayar destekli vertabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.

9

İnternet Güvenliği:

İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması, güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.

10

Web Tasarımcısı:

İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler, artık müşteriler tarafından ulaşılamıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

 

11

Ergonomi Mühendisliği:

Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

12
Artwork from the book - GELECEKTE DÜNYA by ılgın yılmaz - Ourboox.com

Sanal Gerçeklik Bağımlılığı

 

Şu anda çok gerçekçi bir sanal gerçeklik sistemi bulunmasa bile Second Life gibi sanal dünya oyunları hatta World of Warcraft gibi sanal dünya role play oyunları bile milyonlarca oyuncuya ulaşıyorlar ki sanal alemlerin daha gerçekçi ve hissedilebilir olduğunda bir çok bağımlı olması içten bile değil.Sanal gerçeklik geliştiği zaman düşünün ki zaman zaman onu gerçeklik ile ayırmak bile zor olacak. Tahminen zihni yorucu olacak. Ve hayal edin sizden uzakta olan sevdikleriniz ile dip dibe olabileceksiniz, hatta tanımadıklarınızla bile. İstediğiniz her şeye ulaşabilecek , istediğiniz her şeyi yapabilecek ve istediğiniz kadar mutlu olabileceksiniz. Bağımlılığa çok çok elverişli bir ortam.

14

Dissosiyatif Gerçeklik Bozuklukları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi aşırı realistik bir sanal gerçeklik insanların gerçek ile sanal durumlar konusunda zaman zaman yanılgıya düşmelerini sağlayabilir. Normalde travma sonrası insanlarda savunma mekanizması olarak oluşan dissosyiatif bozukluklar kişide , kimlik bellek, algı ve çevre ile ilgili duyumları gibi bir bütün halinde çalışan sistemlerin bozulması seklinde görülür. Fakat sanal gerçeklik ile birlikte bizlere çok farklı biçimlerde yansıması muhtemel olacaktır. Kimi insanları sanal botlar olarak algılayabilir ya da bazı gerçekleri zihin sanal kabul ederek önemsizleştirebilir.

 

geleceğin-hastalıkları-siralio-8

 

15

Kişilik Yanılsamaları

İnsan kendi kişiliğinden nasıl şüphe eder sorusu şu anda pek mantıklı gelmiyor olabilir fakat gelecekte bırakın kim olduğunuzu ne olduğunuz konusunda bile şüpheye düşebilirsiniz. İleride öyle durumlar ve meslekler olması düşünülüyor ki zaman zaman sizin yerinize vekalet edecek botlar veya bot olmasa bile birinin kişiliğini veya sanal kişiliğini taklit edecek bir meslek hayal edin. Kafa karıştırıcı değil mi? Düşünün ki gün boyu baskalarinin yerine geçtiğiniz bir mesleginiz var. Hatta basit bir bicimde günün çalışmadığınız serbest zamanlarında sanal dünyada çok başarılı ve bu dünyadan olmayan bir karakterin başındasınız zamanla bir karakter diğerinin önüne geçebileceği gibi bu durumda ne olduğunuzu bile şaşırmanız mümkün.

İlgili resim

 

16

Sibernetik Kan Zehirlenmesi

Vücutlarımızın gelecekte sibernetik makine ilavelerine nasıl tepki vereceğini şimdiden öngörmek çok güç. Size takılan bir robot kol belki vücudunuza uyum sağlamayacak, belki sinir sisteminizde sorun yaratacak, belki sinirlerinize zarar verecek ya da kullanılan maddeler kan zehirlenmesi gibi toksik bir etkiye sebep olacak.

kan zehirlenmesi ile ilgili görsel sonucu

17

Nanoteknolojik Hastalıklar

Nanoteknoloji son yıllarda duymaya başladığımız bir kavram. Bu, maddenin moleküler, atom veya süper moleküler seviyede kontrol edilmesidir. Günümüzde bile nanoteknoloji ile geliştirilen maddelerin konusunun insanları, doğayı ve çevreyi nasıl etkileyeceği konusunda endişeler bulunuyorken ileride olayların ne seviyeye geleceğini kestirmek çok zor.İleride nanoteknolojik kirlilik, nanotoksik maddeler, veya yanlış nanoteknolojik kullanımlar neticesinde çeşitli hastalıklar hatta insan üzerinde DNA değişimleri bile olası görünüyor. Hatta günümüzde halen tıp için nanoteknoloji konusuna önemli yatırımlar yapılıyor. Bu süreçlerde hatalı oluşumların insanları nasıl etkileyeceği bile bilinmeyen bir denklem.

geleceğin-hastalıkları-siralio-7

18

Robofobi

Robotlardan korkmak olma olasılığı en yüksek hastalıklardan bir tanesi. Şimdi bile çılgın Japonların yaptıkları insansı robotları görünce insanın içi bir hoş oluyor ki ileride yaşanabilecek çeşitli tramva ve olaylara da bağlı olarak robot fobisi adı altında bir hastalık olması kuvvetle muhtemel. Tabi bu durumun kuvvetle muhtemel olması da yapay zekanın ileri seviyelere gelmesi ile olası olacaktır. Yapay zekanın gerçek bir insan seviyesine gelmesi mümkün olur mu bilemeyiz fakat evde iş yerinde hatta sokaklarda ve bir çok yerde yapay zekası gelişmiş veya gelişmemiş bir çok robotun hayatımızı kolaylaştıracağını ve yaşamın bir parçası olacakları da güçlü bir ihtimal.

geleceğin-hastalıkları-siralio-4

19
Artwork from the book - GELECEKTE DÜNYA by ılgın yılmaz - Ourboox.com

Mercedes Benz BIOME

Mercedes Benz BIOME

Mercedes Benz, otomobil teknolojilerinde genellikle ön plandadır. BIOME, ilk olarak Los Angeles Design Challenge’de gösterime çıktı. Tamamen benzersiz olan tasarımı büyük ilgi çekti. Doğal malzemelere sahip Mercedes Benz BIOME, son teknoloji ile birlikte doğa tarafından verilen kaynakların kullanılmasıyla oluşturulmuştur. En harika özelliği ise inanılmaz hafif ama aynı zamanda bir o kadar güçlü Biofibre denilen özel malzemedir.

21

Toyota iRoad

 Toyota iRoad

Birçok otomobil şirketi, arabanın potansiyel geleceği olarak bireysel araçları görüyor. Bu tür araçlar aslında sadece bir ya da iki kişi taşıyabiliyor ve büyük şehirlerde, kalabalık sokaklarda rahat etmenizi sağlıyor. Toyota’nın kendi projesi olan iRoad, neredeyse bir motosikletle araba arasındaki bir boyutta ve oldukça hafif. iRoad, yoğun trafikte gidip gelmek için idealdir ve insanların çok daha kolay park etmesini sağlar.

22

Toyota Nori

Toyota Nori

Toyota, 2010 yılında Los Angeles 2010 Auto Show’da Tasarım Yarışması’na Nori isimli bu araçla girdi. Nori inanılmaz çevre dostu olarak tasarlanmasının yanı sıra alışılmadık donanımlarıyla da dikkat çekiyor. Otomobilin gövdesi ve şasisi ayrı değildir. Bu durum aracın daha az malzeme kullanılmasıyla daha düşük bir maliyetle yapılmasını sağladı. Ayrıca araçta, elektrik motoru için, yedek olarak saklanmasına imkan veren güneş hücreleri bulunmaktadır.

23

Cadillac Aera

Cadillac Aera

Cadillac Aera, General Motors İleri Tasarım Kaliforniya Stüdyosu’nun lüks, güvenilir, verimli ve şık araba oluşturma teknolojisine cevap niteliğindedir. İnanılmaz yakıt tasarruflu ve mümkün olduğunca aerodinamik olmayı hedefleyen araç, ultra hafif bir tasarıma sahiptir. Aera Pnömatik Tahrik Sistemi ile sıkıştırılmış hava ile çalışan aracın motoruyla 1.000 ‘den fazla kilometre gidebilirsiniz.

24

Terrafugia TF-X

Terrafugia TF-X

Uçan arabalar, insanların gelecek yıllar için beklentilerini tam olarak karşılayacak nitelikte duruyor. Terrafugia birkaç yıldır bu özellikle yapılması araştırılan mükemmel bir araçtır. Firma bu tarz birkaç araç oluşturdu, ancak TF-X modeli bugüne kadar yaptıkları en gelişmiş projedir. Araç, dikey kalkışa izin veren yüksek güçlü pervaneler ile 500 kilometre menzile sahip. Ayrıca Terrafugia, saatte en az 321 kilometre hıza ulaşmayı mümkün kılan teknolojilerle donatılmıştır.

25

BMW GINA

BMW GINA

BMW GINA, 2001 yılından bu yana gelişmekte olan bir arabadır. Bu arabanın çeşitli modelleri ticaret fuarlarında gösterilmiştir ve eşsiz malzemeler ile tasarlanmıştır. Araç, hafif metaller, alüminyum, karbon fiber gibi güçlü polimerler kullanılarak oluşturulmuştur. Bu otomobilde diğer spor otomobillerin aksine, GINA şasi üzerinde uzanan süper güçlü bir kaplama kullanılmıştır.

26

Chevrolet EN-V

Chevrolet EN-V

EN-V, Segway ve SAIC’ın üzerinde ortaklaşa çalıştıkları bir konsept otomobildir. Bu otomobil, büyük nüfus ve büyüyen şehirlerin daha kalabalık hale gelmesi durumuna bir çözüm olarak tasarlanmıştır. EN-V, küçük tasarımı sayesinde aşırı kalabalık sorununu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Segway tarafından geliştirilen teknolojiyi kullanan küçük araba, ince tabanına rağmen mükemmel bir dengeye sahiptir.

27

F 015 Luxury in Motion

F 015 Luxury in Motion

Mercedes Benz’in tasarımı olan F 015 Luxury in Motion, ismindeki lüksü ifade edecek şekilde tasarlanmıştır. Araç gövdesini maksimum derecede hafif oluşturabilmek için, alüminyum ve karbon elyaf takviyeli plastikten kullanılmıştır. Aracın her kapısı kolay erişime izin verir ve bir trafik kazası durumunda hava yastıkları özel şişme yapıları sayesinde 90 derecelik açıyla açılır. Otomobil aynı zamanda göz izleme ve diğer kontrol teknolojilerini, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla kontrol eder.

28
29

More in the next pages!

To our wonderful community of readers:

The author has made this book available to you free of charge. We'd be really grateful if you'd consider one of the following:


  • Donating a dollar to the author

  • If you enjoyed the book, leave a like!

  • Write a few words of encouragement in the comments section below

  • Share it with your friends, you can use this shortlink:

Thanks for your generosity!
Mel, Ran, Shuli and the Ourboox team

This free digital picture e-book was brought to you by

Ourboox.com

Create your own free bookOurboox is the world's simplest free platform for creating, sharing and promoting digital picture e-books.

Join us now and make your books come true.

COMMENTS 0

Leave a Reply