HOBİ BAHÇESİ/HOBBY GARDEN by dilek engin - Illustrated by PROJE EKİBİ/PROJECT PARTNERS - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

HOBİ BAHÇESİ/HOBBY GARDEN

by

Artwork: PROJE EKİBİ/PROJECT PARTNERS

Member Since
Jun 2019
Published Books
5
HOBİ BAHÇESİ/HOBBY GARDEN by dilek engin - Illustrated by PROJE EKİBİ/PROJECT PARTNERS - Ourboox.com

 

Yeşil Dünyamız

Our Green World

2

YASEMİN ATİK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANADOLU LİSESİ

 

İNCESU/KAYSERİ

 

KARAGEVREK (KARAEVREK) ÜZÜMÜ

 

M.Ö 5000 yıllarına kadar dayana bir tarihe sahip olan üzüm, en fazla çeşide sahip meyve türlerindendir.Kayseri’nin güney-batısında, Erciyes Dağı’nın kısmen güney ve güneybatı eteklerinde kurulmuş, Kapadokya bölgesine komşu olan ilçemizin de en önemli tarımsal ürünlerinden biridir üzüm. Yörede birçok çeşit üzüm yetiştirilmekle beraber “karagevrek” yörede bilinen adıyla” karaevrek türü çok yaygındır. 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 12.maddesi gereğinde 22/09/2014 tarihinden geçerli olmak üzere coğrafi işaret patenti alınarak ilçeye ait olduğu tescillenmiştir.

İncesu ilçesinin bulunduğu coğrafi bölgeyi çevreleyen Erciyes, Hasan ve Melendiz dağlarının püskürttükleri tüflü topraklar ve sert olmayan kayalıklar, bölge topraklarını üzüm yetiştiriciliğine uygun hale getirmiştir. İlçenin bulunduğu bölge, toprak ve iklim özellikleri itibarıyla bağcılık için uygun ekolojiye sahip olduğundan, denizden 1100 metre yüksekteki bölgede uzun yıllardır bağcılık yapılmaktadır. İlçe topraklarının alüvyal, koluvyal kahverengi, kireçsiz kahverengi ve az miktarda organik topraklardan oluşması ve tuzluluk sorununun olmaması, ilçede yetiştirilen üzüm çeşitleri için uygun toprak yapısı oluşturmaktadır. Bölgenin iklim faktörleri de yörede yetişen üzüm çeşitleri bakımından elverişlidir.

“Karevrek “ üzümü ve ondan elde edilen pekmez ; idrar söktürücü, sindirimi kolay-laştırıcı, iştah açıcı, kuvvet verici olarak tüketildiği gibi, kansızlık, verem ve kanser gibi hastalıkları önleyici özelliği olan bitkidir. Ayrıca karaciğer yağlanmasını önler, böbrek taşlarını eritme özelliğine de sahiptir. Bileşiminde glikoz, organik asit,’’B’’ ve‘’ C’’vitaminleriyle, kalsiyum, demir , fosfor, magnezyum ve potasyum gibi antioksidan maddeler bulunan kanser savaşçısı değerli bir üzümdür.

Eski yıllarda, yöre halkının çoğunluğunun kendini yetiştirmiş, kıvrak zekalı, eğitimli, üst düzey makamlarda olmasını “kayabağın karaevreğini yemelerine” bağlarlarmış. Karaevrek üzümünün çubuk diye tabir edilen fideleri Nisan-Mayıs ayları içinde bağ alanına dikilir. Yeni dikilen fidenin ürün verme süresi yaklaşık 5 yıldır. Budama her yıl yapıldığı için ürün kütüğünün yaşama süresi daha uzun olur. Üzüm kütüğünde yeni oluşan dip sürgünleri Haziran ayı içinde temizlenerek ana gövdenin verimi arttırılır. Üzümün hasadı mevsim şartları ve coğrafi konuma göre Temmuz-Ağustos ayları içinde gerçekleşmektedir. Elde edilen üzümün bir kısmı bağlarda kurutularak, kalan kısmı ise pekmez kaynatılarak değerlendirilir.

3

YASEMİN ATİK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANATOLIAN HIGH SCHOOL

 

İNCESU/KAYSERİ

 

KARAGEVREK (KARAEVREK) GRAPE

 

Grape, which has a history dating back to 5000 BC, is one of the most important fruit crops of our region. . Although many varieties of grapes are grown in the region, “karagevrek ıyla is commonly known as” karaevrek tür. In accordance with Article 12 of the Decree Law no. 555 on the Protection of Geographical Signs, the geographical sign patent was obtained from 22/09/2014 and registered as belonging to the district.

Erciyes, Hasan and Melendiz mountains, which are surrounded by the geographic region where İncesu district is located, tufted soils and non-hard rocks made the soil suitable for grape cultivation. Since the region where the district is located has an ecology suitable for viticulture in terms of soil and climate characteristics, viticulture has been done in the region which is 1100 meters above sea level for many years. The fact that the soils of the district consist of alluvial, coluvial brown, lime-free brown and a small amount of organic soils and the absence of salinity problems constitute the soil structure suitable for the grape varieties grown in the district. Climatic factors of the region are suitable in terms of grape varieties grown in the region.

4

AYLA AKHAN- KARACA ÖREN İLKOKULU

 

ANKARA-ALTINDAĞ

 

ANKARA ARMUDU

 

Armudun gen merkezlerinden birisi olan ülkemizde, Ankara armudunun dışında yazlık, kışlık, standart ya da yöresel 600’ün üzerinde çeşit bulunmaktadır.

Ankara ilinin tüm ilçelerinde armut tarımı yapılmakta ise de toplam ağaç varlığının %85’ini ve üretiminin %80’ini karşılayan Çubuk, Kızılcahamam, Nallıhan, Kalecik, Güdül, Ayaş ve Kazan bu meyve türünün yetiştirildiği başlıca ilçelerdir. Bu ilçelerden Çubuk, Ankara ili armut üretiminin %30’unu tek başına karşılamaktadır.

Ankara ilinde yetiştirilen başlıca armut çeşidi Ankara  armutudur. Ülkemizin toplam armut üretimi içerisinde % 17’lik paya sahip bulunan Ankara armudunun en fazla üretildiği bölge, içerisinde Ankara ilinin yer aldığı Orta kuzey Tarım Bölgesi’dir. Bölgenin armut üretiminin %50’sini bu çeşit oluşturmaktadır.

Ankara armudunda meyvelerin muhafazası sırasında bazı hastalıklarla karşılaşılmaktadır. Genel olarak armut, derim sırasında meyvelerin birbirine değmesi ile oluşan yaralanmalara oldukça duyarlıdır. Bunlar hastalık etmenlerinin gelişmesi için uygun ortamlar oluşturmaktadır. Yaralı olanların tam olarak ayrılabilmesi için derimden sonra meyveler 200C’de 2 gün ya da – 10C’de iki hafta bekletilmeli ve daha sonra uzun süreli muhafazaya alınmalıdır. Yaraları görünür hale getirmek ve paketlemeden önce yaralı meyveleri ayırmak için mavi gıda boyaları da kullanılabilmektedir. Ankara armutlarında depolama sırasında esas olarak mavi küf (Penecillium spp.) ve gri küf (Botrytis cinerea) zararı ortaya çıkmaktadır.

 

ARMUT(MANİ) 

                                                                 

Armudu daşlayalım

Dibinde gişlayalım

Kağıt galem al yarim

Maniye başlayalım

 

ARMUT(BİLMECE)

Sarı sarı sarkar,
Düğerim diye korkar. (Armut)

Dalda sallanır, düşer ballanır. (Armut)

 

 

5

AYLA AKHAN- KARACA ÖREN PRIMARY SCHOOL

 

ANKARA-ALTINDAĞ

 

ANKARA PEAR

 

In our country, which is one of the gene centers of pears, there are over 600 varieties of summer, winter, standard or local besides Ankara pear. Although pear cultivation is carried out in all districts of Ankara, Çubuk, Kızılcahamam, Nallıhan, Kalecik, Güdül, Ayaş and Kazan, which cover 85% of the total tree assets and 80% of production, are the main districts where this fruit species is grown. One of these districts, Çubuk, alone supplies 30% of the pear production in Ankara. The main pear cultivar grown in Ankara is Ankara pear. Ankara pear, which has a share of 17% in the total pear production of our country, is the Middle North Agricultural Region in which Ankara is located. This variety constitutes 50% of the pear production in the region. Some diseases are encountered during the preservation of fruits in Ankara pears. In general, pears are very sensitive to injuries caused by fruit touching each other during my skin. These are suitable environments for the development of disease factors. In order for the injured to be fully separated, the fruits should be kept for 2 days at 200C or two weeks at -10C and then stored for a long time. Blue food dyes can also be used to make the wounds visible and to separate the injured fruits before packaging. During the storage of Ankara pears, mainly blue mold (Penecillium spp.) And gray mold (Botrytis cinerea) damage occur.

Pear (mania)

 

Let’s rip the pear

At the bottom of the box office

Paper galem al half

Let’s start mania

 

Pear (Riddle)

Yellow dangling, He’s afraid he’s the other. (Pear) Swings on the branch, falls and bales. (Pear)

6

AYŞE KISA -MURADİYE ÖZEL AKSOY OKULLARI

 

ÇUBUK/ANKARA

 

ÇİLEK

 

Çilek: Pembe renkli ve kokulu bir bitki olan çilek oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir.

Çileğin Faydaları: Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler, diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

Çileğin Kullanımı: Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha yararlı olur. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir. Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir.

 

Çilekle ilgili ilginç bilgiler;

 • Bir çilekte yaklaşık 200 adet tohum bulunur.
 • Çilek, çekirdekleri dışında yer alan tek meyvedir.
 • Çileğin üzerindeki çekirdekleri doğrudan çimlenir.
 • Bir çileğin %90’dan fazlası sudur.
 • 1 kilogram limonda, 1 kilogram çilekte olduğundan çok daha fazla şeker bulunur.
 • Amerikalı bilim insanları çileğe balık geni enjekte ederek mavi renkli çilekler yetiştirdiler.
 • Çilek, genel olarak orman meyveleriyle aynı aileden gibi düşünülse de aslında gülgiller familyasındandır.
 • 8 adet çilek, bir çocuğun günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %100’ünü karşılar.
 • Eğer dişlerinizi düzenli olarak bir çilekle ovarsanız çilek, diş beyazlatıcı bir etki yaratır.
 • Amerikan yerlileri ve Antik Romalılar, yabani çileği bir ilaç olarak kullanıyorlardı.

Bulmaca

 • Alçacık dallı ,Yemesi ballı (Çilek )
 • Çilek ek almadığında nolur? (Çilli)
 • Karşıdan baktım al, Ağzıma aldım bal.(Çilek)

 

 

 

 

7

AYŞE KISA -MURADİYE AKSOY PRIVATE SCHOOLS

 

ÇUBUK / ANKARA

 

STRAWBERRY

 

Strawberry: Pink is a colorful and fragrant plant strawberry is a very useful and nutritious fruit. Strawberry has lots of Iron and phosphor in it. It is also rich in vitamin C, B and K.

Strawberry Benefits: Strawberry gives strength to the body. It lowers cholesterol and prevents vascular blockage. At the same time a very good antioxidant strawberry strengthens the immune system. It is protective against cancer. Very useful for the regular functioning of the digestive system. It sheds intestinal worms, diuretic and removes harmful substances from the body. Cleans blood, strengthens gums and removes bad breath. It reduces blood pressure and reduces stress with its calming effect. Lowers fever. It does good rheumatism and liver diseases. Moisturizes the skin, gives freshness and beauty.

Use of Strawberries: The leaves of strawberries can be used in tea making, provided that they are dried well. If the strawberry is eaten on an empty stomach, it will be more useful as it will be digested better. Strawberry is crushed into puree and then mixed with milk and used to clean and revitalize the skin. Strawberries can be consumed by making compote and jam.

 

Interesting information about strawberry;

A strawberry has about 200 seeds.
Strawberries are the only fruits other than seeds.
The seeds on the strawberry germinate directly.
More than 90% of a strawberry is water.
1 kilogram lemon, 1 kilogram strawberries are much more than the sugar.
American scientists injected the fish gene into strawberries to grow blue-colored strawberries.
Strawberry, in general, is thought to be from the same family as the forest fruits, although in fact it belongs to the rosaceae family.
8 strawberries meet almost 100% of a child’s daily need for vitamin C.
If you regularly rub your teeth with a strawberry, the strawberry will have a whitening effect.
Native Americans and ancient Romans used wild strawberries as a medicine.

Crossword

Gypsum branch, Eating honey (Strawberry)
What happens when strawberries don’t take supplements? (Freckled)
I looked down, I got honey in my mouth. (Strawberry)

8

AYŞENUR TOPÇU -GÖLBAŞI ZÜBEYDE HANIM MTAL

 

GÖLBAŞI /ANKARA

 

ÇİÇEK

 

         

Temiz havayı arttırırlar

NASA, bitkiler üzerine yaptığı bir araştırmada doğru bir sonuç alabilmek için, evinizin her bir 9 metrekaresine bir saksı yerleştirmenizi tavsiye ediyor.
90’dan fazla bitki üzerinde yapılan araştırmalar sonucu zehirli kimyasalları emen bitkilerin bir listesini hazırlayan Amerikan Uzay Araştırmaları Kurumu (NASA), bu bitkilerin aynı zamanda güzel görünümleri ile de evlerimize yakışacağının müjdesini verdi.
Bitkilerin 24 saat içerisinde hava içerisindeki kirin %90’a yakınını erittiği belirtiliyor.

Nem dengesini sağlarlar

Bitkiler, içinde bulundukları ortama sadece görsel olarak katkı sağlamakla kalmayıp, ortamın havasına da fayda sağlarlar. Nem dengesini sağlayıp nefes problemlerini mümkün olduğunca aza indirgerler. Kış aylarında kullandığımız ısınma yöntemleri ve yaz aylarında havayı kurutan klimalara karşı nem dengesini sağlayabilecek doğal bir kahraman anlayacağınız.
“Seni düşünüyorum” demek istediklerinize çiçek gönderirken bunun altında sadece düşüncelerimde varsın anlamı yoktur anlayacağınız üzere. Bunun anlamı senin sağlığını da düşünüyorumdur.

Ortama enerji verirler

Çiçekler her şeyden önce canlıdırlar ve bu sebeple de enerjileri çok yüksektir. Bir çiçeğe bakarak doğadan bir parçayı evinize, ofisinize kısacası yaşam alanınıza taşımış oluyorsunuz.
Bu nedenle aslında gerçekten yaşam alanınıza hayat taşıyorsunuz. Etrafınızda, yaşayan nesneler olduğu zaman bu, ortamın sağlıksız enerjisini değiştirip size de kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için enerji katıyor.
Sevdiklerinize beklemedikleri bir anda sunulan bir sepet dolusu taze çiçek, enerjisi ile ortamı etkisi altına alıp, rengarenk ve çeşitli çiçekler ile onları mutlu etmekten çok daha fazlasını yapıyor. Bu sebeple cicek.com, doğum günleri, yıl dönümleri gibi özel günlerde ve hiç sebep yokken gülümsetmek istediğiniz kişiler için en mutlu çiçekler ile en özel çiçek sepeti aranjmanlarını hazırlıyor.

Doğal oda kokusu 

Zararlı kimyasallarla doldurulmuş oda kokularının aksine çiçekler, evinizin güzel kokmasını sağlarken havanızı temizleyen bitkiler, yapay kokular gibi gözlegörülmeyen kirli bir hava da yaymıyorlar.

9

AYŞENUR TOPÇU -GÖLBAŞI ZÜBEYDE HANIM MTAL

 

GÖLBAŞI /ANKARA

 

FLOWER

 

     

 

Increase fresh air

NASA recommends that you place a flowerpot on every 9 square meters of your home to get an accurate result in a research on plants.
Research on more than 90 plants as a result of a list of plants that absorb toxic chemicals that prepare the American Space Research Agency (NASA), these plants at the same time with the good looks of our homes gave good news.
It is stated that the plants melt up to 90% of the dirt in the air within 24 hours.

They provide moisture balance

Plants not only contribute visually to the environment they are in, they also benefit from the atmosphere of the environment. They maintain moisture balance and minimize breathing problems as much as possible. You will understand the warming methods we use in winter and a natural hero who can maintain the moisture balance against air-drying air conditioners in summer.
Çiçek I think of you ”to send flowers to what you want to say beneath it is only in my thoughts there is no sense as you will understand. That means I’m thinking about your health.

Energize the environment

The flowers are first and foremost alive and therefore have a very high energy. By looking at a flower, you move a piece of nature to your home, your office, to your living space.
That’s why you actually bring life to your living space. When there are living objects around you, it changes the unhealthy energy of the environment and gives you energy to make you feel better.
A basket full of fresh flowers offered to your loved ones at an unexpected time is more than just making them happy with their colorful and various flowers. For this reason, cicek.com is preparing the happiest flowers and the most special flower basket arrangements for the people you want to smile on special occasions such as birthdays, anniversaries and for no reason.

Natural room smell

Unlike room fragrances filled with harmful chemicals, flowers, plants that clean your air while making your home smell beautiful, do not emit an unseen polluted air like artificial smells.

 

10

FERİDE BAŞAK BAŞAR –  ATATÜRK ORTAOKULU

 

BURSA/MUDANYA

 

ŞEFTALİ

 

Bilimsel adı persica, “şeftali”(İngilizcesi peach) sözcüğü ve birçok Avrupa dilinde bilinişiyle birlikte, şeftalilerin İran(günümüz İran’ı) menşeili olmasına dair eski bir Avrupa inanışından kaynaklanıyor.Bilimsel adı, Prunus persica, kelimenin tam anlamıyla “Farsça erik” anlamına gelir, çünkü erik ile yakından akrabadır.

-Yakın zamana kadar, ilk şeftali ekiminin milattan önce 2000 yıllarında başladığına inanılıyordu. Bununla birlikte, yakın zamandaki kanıtlar ilk şeftali yetiştiriciliğinin Çin’in Zhejiang Eyaleti’nde Milattan Önce 6000 gibi erken bir tarihte gerçekleştiğini göstermektedir.Çin’den batıya Asya’dan Akdeniz ülkelerine ve daha sonra Avrupa’nın diğer bölgelerine yayıldı. İspanyol kaşifler şeftaliyi Yeni Dünya’ya götürdüler. Ve 1600’lü yılların başında Meksika’da gözlenmeye başlandı.

-Yüzyıllar boyunca, yeni şeftali çeşitlerinin yetiştirilmesi ve seçilmesi, büyük ölçüde soylu bahçeleriyle sınırlıydı ve büyük ölçekli ticari şeftali yetiştiriciliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. yüzyıla kadar başlamamıştır.Çin, Dünya üretiminin yaklaşık yarısını oluşturan şeftali üretimiyle Dünyanın önde gelen şeftali üreticisidir.

-En ağır şeftali 810 gram  ağırlığındadır. 12 Eylül 2016’da Kanada’da Kelowna’da bulunan Kanada’daki Roseridge Orchards’da Robert Hogue tarafından hasat edilen bir Autumnstar çeşididir.Birçok ünlü sanatçı, öne çıkan şeftali meyveleri ile natürmort resimler yapmıştır. Caravaggio, Vicenzo Campi, Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet, Édouard Manet, Henri Fantin-Latour, Severin Roesen, Peter Paul Rubens, Van Gogh, şeftali ve şeftali ağaçlarını çeşitli ortamlarda resmetmiş pek çok sanatçı arasında yer alıyor.

-Çin’de şeftali, iyi şans, koruma ve uzun ömürlülük sembolüdür.Ağustos ABD’de Ulusal Şeftali Ayıdır (1982’den beri!)Gürcistan şeftali devletidir, ancak California ABD şeftalilerinin yaklaşık yüzde 50’sini üretir.Şeftali, yaygın olarak tüketilen popüler ve lezzetli bir meyvedir.Dünyada 2000’den fazla şeftali çeşidi vardır.Şeftali ağacının ortalama ömrü yaklaşık 12 yıldır.

-Şeftali ağacı çapı 3–10 metre uzunluğunda ve 15 santimetre genişliğinde büyür. Bununla birlikte, ekim altında, genellikle budama ile 3 ila 4 metre arasında tutulurlar.Yapraklar mızrak şeklinde, 7–16 santimetre uzunluğunda, 2–3 santimetre genişliğinde, pinnately damarlıdır.Çiçekler erken ilkbaharda üretilir; Bunlar, 5 yapraklı, 2.5–3 santimetre çaplı, pembe veya çiftlidir.

-Şeftali, vücudun sağlıklı çalışması için hayati öneme sahip çok çeşitli besinleri saklar. Şeftali A vitamini, beta-karoten ve C vitamini açısından zengin bir tedarikçidir. Aynı zamanda iyi bir E vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B-6 vitamini, folat ve pantotenik asit kaynağıdır. Şeftali ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, çinko ve bakır gibi zengin bir mineral hazinesi sunar. Şeftali kalorileri düşüktür, doymamış yağ veya kolesterol içermez ve iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

-100 gram  ağırlığındaki bir orta boy şeftali 39 kalori içerir.İnsanlar şeftalileri çiğ olarak ya da meyve suları şeklinde ve kekler,turtalar, komposto, reçel ve dondurma gibi çeşitli tatlılar içerisinde tüketir.Şeftali ve nektarinler, ticari olarak farklı meyveler olarak kabul edilmelerine rağmen, aynı türdür.Şeftali, gül ailesinin bir üyesidir ve bademlerin yakın akrabasıdır.

-Şeftali, kiraz, erik ve kayısı ile birlikte, taş meyvelerdir. Tohumlarını çevreleyen sert çukurlardan dolayı “taş meyvesi” olarak adlandırılırlar.

BİLMECELER

*Bir yanı beyaz, Bir yanı al,

Tadı bal. (Şeftali)

*Dal ucunda tüylü top. (Şeftali)

 

 

 

 

 

11

FERİDE BAŞAK BAŞAR –  ATATÜRK SECONDARY SCHOOL

 

BURSA/MUDANYA

 

PEACH

 

    

The scientific name persica stems from an ancient European belief that peaches are of Persian origin, with the word “peach ve (peach) and known in many European languages. The scientific name, Prunus persica, literally means Fars Persian plum anlam. come, because they are closely related with plum.

Until recently, it was believed that the first peach cultivation began in 2000 BC. However, recent evidence shows that the first peach cultivation took place in Zhejiang Province, China as early as 6000 BC. It spread from China to the west, from Asia to the Mediterranean countries and then to other parts of Europe. The Spanish explorers took the peach to the New World. And it began to be observed in Mexico in the early 1600s.

Throughout the centuries, the cultivation and selection of new peach varieties was largely limited to noble orchards, and large-scale commercial peach cultivation did not begin until the 19th century in the United States. China is the world’s leading peach producer with about half of world production.

12

YAŞADIĞIM KENTİN BİTKİLERİ

PLANTS OF MY CITY

13

Emilija Damjanovic-OOU”Gjorce Petrov”

 

Skopje, Kuzey Makedonya

 

Tomato and Pepper

 

VEGETABLES AND TRADITIONAL FOOD IN MACEDONIA

When you  talk about Slow Food, you talk about the normal life of a common person in Macedonia. It doesn’t represent just the food, but also the lives of the people who live there and their passion for tradition.

Favorable climate conditions in Macedonia make it possible for production of several kinds of quality vegetables. Leading positions in this regard belong to the tomato, peppers, cabbage, onion and potato.

The apple holds the leading position among the fruit, then the plum, pear, peach, apricot, cherry, sour cherry, walnuts etc.

 

TOMATOES :

 

Red and big pink tomatoes, are the most popular in Macedonia. The big pink tomato is known as Jabuchar  (translated: the apple one)

Interesting facts about tomatoes :

 • Tomatoes are the fruit of the tomato plant. They originated in the South American Andes around the area of modern day Peru and was first used as a food by the Aztec’s in Southern Mexico.
 • Because the tomato has seeds and grows from a flowering plant botanically it is classed as a fruit not a vegetable.
 • Pretty much all tomato varieties are red although other colors are possible including green, yellow, orange, pink, black, brown, white, and purple.
 • Tomatoes are rich in lycopene, an antioxidant that is good for the heart and effective against certain cancers. Cooked tomatoes are actually better for you than raw ones, as more beneficial chemicals are released. Tomatoes are also packed with vitamins A and C, calcium, potassium.
 • The biggest tomato fight in the world happens each year in the small Spanish town of Buñol. The festival called La Tomatina, involves some 40,000 people throwing 150,000 tomatoes at each other.

SHOPSKA SALAD RECIPY:

 

Makedonya’da salata derken, Shopska salatası demek istiyorsun. Bu salatada kullanılan sebzeler Makedonya’da doğal olarak yetişiyor, dünyanın dört bir yanından insanlar Makedonya’da olduğu kadar iyi bir domates veya salatalık tattıklarını söylüyorlar. Bu salatası özellikle yazın tavsiye ediyoruz.

Malzemeler:

3-4 domates, 2 orta boy salatalık, 1 küçük soğan, rendelenmiş beyaz koyun peyniri, zeytinyağı, tuz, 1 zeytin, taze maydanoz.

Yapılışı: Domatesleri ve salatalıkları orta büyüklükte parçalar halinde doğrayın. Orta büyüklükte bir kabın içine koyun ve biraz tuz ekleyin. Soğanları küçük parçalar halinde dilimleyin ve kaseye ekleyin. Zeytinyağı ekleyin. Salatanın üzerine rendelenmiş beyaz koyun peyniri ekleyin ve taze maydanozla süsleyin. Üzerine zeytinleri koyun.

 

BİBERLER:

 

Tatlı yeşil uzun ince biber ve kırmızı biber, Makedonya’nın en popülerleridir. En popüler yeşil biber Kavardjik olarak adlandırılır. İnsanların ünlü Ajvar’ı yapmak için kullandıkları en popüler kırmızı biber, Kurtovska Kapija’dır.

Biberlerle ilgili ilginç gerçekler:

Onlar parlak renkli, gevrek ve lezzetli. Diğer sebzelerden daha fazla C vitamini vardır ve çeşitli şekillerde kullanılabilirler. Çiğ, ızgara veya çorbalarda, güveçte ve diğer yemeklerde fırlatmayın. Baharatlı biber, Meksika, Tayland, Çin ve Hint yemekleri dahil birçok yiyeceğe lezzet katıyor.
Biberler teknik olarak bir meyvedir ve patates ve domatesle birlikte gecelik aileye aittirler. Nighthade familyasındaki bitkiler, böcekleri engelleyen zehirli bir madde olan solanin içerir. Bazı nighthade bitkileri insanlar için son derece zehirli, ancak biberler güvenlidir.
Bazı biberler sıcak ve baharatlıdır; diğerleri tatlı Baharatlı bir biber yedikten sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu süt içmektir. Sütteki proteinler, biber içindeki kapsaisin (ısı üreten bileşikler) ile bağlanır ve onları yıkar.
Biberler, oradaki en çok yönlü ve renkli sebze olabilir. Biber, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, kahverengi ve mor gibi gökkuşağı tonlarında gelir. Vişne, çömelme ve tıknaz gibi yuvarlak veya uzun ve ince olabilirler.
9.000 yıldan daha uzun bir süre önce, Kızılderili şifacıları acıyı hafifletmek için acı biber kullandı. Bugün araştırmacılar capsaicin’in ağrıyı engellediğini keşfetti. Şimdi birkaç ilaç bu bileşiği içermektedir.
Ebeveynler bazen Aztek çocukları, yanan biberden çıkan dumanı üzerine tutarak cezalandırdılar. Ah!
New Mexico, diğer eyaletlerden daha fazla şili biber yetiştiriyor.
Kurutulmuş biber biber zincirlerinin – şili ristraların – iyi şans getirdiği düşünülmektedir.

AJVAR TARİFİ:

Ajvar, bazen vejetaryen havyar denilen Makedon kavrulmuş patlıcan-tatlı-biber karışımı. Kişisel zevkinize bağlı olarak püre haline getirilebilir veya tıkanabilir ve pogacha gibi iştah açıcı olarak pogacha gibi taze dilimlenmiş, bitkisel veya yayılmış beyaz ekmeğe servis edilebilir. Dumanlı lezzeti ızgara veya kavrulmuş etler, özellikle kuzu eti için mükemmeldir.

Gerekli içerikler: 5kg kırmızı biber, 500ml yağ, tuz

Yemek pişirme

Kırmızı biberleri yıkayıp kurulayın, ardından bir fırın tepsisine yerleştirin ve yaklaşık 20 dakika boyunca veya cilt kararmaya ve kabarmaya başlayana kadar 180 ° C’ye ısıtılmış bir fırına koyun. Fırından çıkarın, bir çay havluyla örtün ve işlem görene kadar soğumaya bırakın. Derileri biberlerden çıkarın ve bir mutfak robotundaki sapları kesin. Pürüzsüz hale gelene kadar işlem yapın (işleme yardımcı olması için biraz yağ ekleyin) sonra bir kaba boşaltın. Bir tencereye yağın yarısını ekleyin ve kırmızı biber püresini ilave edin. Ara sıra karıştırarak, düşük bir ısıda çok yavaşça kızartın. Biberler pişirilirken kalan yağı bir seferde biraz ekleyin, ajvar iyice pişene kadar (yaklaşık 50 dakika). Isıyı alın ve tadına bakmak için tuz ekleyin. Kavanozlarınızı 10 dakika boyunca 100 ° C’ye ısıtılmış bir fırında ısıtın, ardından ajvar içine dökün. Kavanozları hemen kapatın ve kullanmadan önce 2 hafta boyunca karanlık, serin ve dolapta saklayın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

Emilija Damjanovic-OOU”Gjorce Petrov”

 

Skopje, Kuzey Makedonya

 

Domates ve Biber

 

MAKEDONYA’DA SEBZE VE GELENEKSEL GIDA

Slow Food hakkında konuştuğunuzda, Makedonya’daki sıradan bir insanın normal hayatı hakkında konuşuyorsunuz. Sadece yiyecekleri değil aynı zamanda orada yaşayan insanların hayatlarını ve geleneklerine olan tutkularını temsil etmiyor.

Makedonya’daki elverişli iklim koşulları, çeşitli kaliteli sebzelerin üretimini mümkün kılmaktadır. Bu konuda lider konumlar domates, biber, lahana, soğan ve patatese aittir.

Elmalar meyvelerin, erik, armut, şeftali, kayısı, vişne, vişne, ceviz vb.

 

DOMATESLER

 

Kırmızı ve iri pembe domatesler, Makedonya’nın en popülerleridir. Büyük pembe domates Jabuchar olarak bilinir (çevrildi: elmalı bir)

Domates hakkında ilginç gerçekler:

Domatesler domates bitkisinin meyvesidir. Güney Amerika And Dağları’ndan günümüz Peru bölgesini çevreliler ve ilk olarak Güney Meksika’daki Azteklerin yemekleri olarak kullanıldı.
Domates tohumlu olduğundan ve çiçeklenme bitkisinde botanik olarak yetiştirildiği için sebze olarak değil meyve olarak sınıflandırılır.
Hemen hemen bütün domates çeşitleri kırmızı, yeşil, sarı, turuncu, pembe, siyah, kahverengi, beyaz ve mor gibi diğer renkler de mümkün.
Domatesler, kalp için iyi olan ve bazı kanserlere karşı etkili olan bir antioksidan olan likopen bakımından zengindir. Pişmiş domatesler sizin için çiğ olanlardan daha iyidir, çünkü daha faydalı kimyasallar salınır. Domates ayrıca A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ile doludur.
Dünyadaki en büyük domates kavgası, her yıl küçük İspanyol kasabası Buñol’da gerçekleşiyor. La Tomatina adlı festival, birbirine 150.000 domates fırlatan 40.000 kişiden oluşuyor.

 

SHOPSKA SALATASI TARİFİ

 

When you say salad in Macedonia, you mean Shopska salad. Vegetables used in this salad grow naturally in Macedonia, people from all around the world say that they’ve never tasted such a good tomato or a cucumber as in Macedonia. We especially recommend this salad in summer.

Ingredients:

3-4 tomatoes, 2 medium cucumbers,1 small onion, grated white sheep cheese,olive oil, salt ,1 olive, fresh parsley .

Preparation: Chop tomatoes and cucumbers into middle-sized pieces .Put them in  a medium sized bowl and add some salt. Slice the onions in tiny pieces and add them to the bowl.Add olive oil. Add grated white  sheep cheese on the top of the salad and garnish with fresh parsley .Put the olive on top.

PEPPERS:

The sweet green long thin peppers and red peppers are the most popular in Macedonia. The most popular  green pepper is called Kavardjik .The most popular  red pepper that people use to make the famous Ajvar ,is called Kurtovska Kapija)

Interesting facts about peppers:

 • They’re brightly colored, crunchy, and delicious. They have more vitamin C than any other vegetable and they can be used in a variety of ways. Try them raw, grilled, or tossed in soups, stews, and other dishes. Spicy chile peppers add flavor to many foods, including Mexican, Thai, Chinese, and Indian foods.
 • Peppers are technically a fruit and they belong to the nightshade family, along with potatoes and tomatoes. Plants in the nightshade family contain solanine, a poisonous substance that deters bugs. Some nightshade plants are highly poisonous to humans, but peppers are safe.
 • Some peppers are hot and spicy; others are sweet. The best way to cool your mouth after eating a spicy pepper is to drink milk. The proteins in milk bind with the capsaicin (the heat-producing compounds) in peppers and wash them away.
 • Peppers just might be the most versatile and colorful vegetable out there. Peppers come in rainbow hues, including red, orange, yellow, green, brown, and purple. They might be round like a cherry, squat and chunky, or long and thin.
 • Over 9,000 years ago, Native American healers used cayenne pepper to ease pain. Researchers today have found that capsaicin does block pain. Several medicines now contain this compound.
 • Parents sometimes punished Aztec children by holding them over the smoke from burning peppers. Ouch!
 • New Mexico grows more chile peppers than any other state.
 • Dried chili pepper chains – chile ristras – are thought to bring good luck.

 

AJVAR  RECIPY:

Ajvar is a Macedonian roasted eggplant-sweet-pepper mixture, sometimes referred to as vegetarian caviar. It can be mashed or left chunky, depending on personal taste, and served as a relish, vegetable or spread on country-style white bread like pogacha as an appetizer. Its smoky flavor is a great match for grilled or roasted meats, especially lamb.

Necessary ingredients: 5kg red peppers , 500ml oil , salt

 

Cooking

Wash the paprika and dry then arrange on a baking tray and place in an oven pre-heated to 180°C for about 20 minutes, or until the skin begins to blacken and blister. Remove from the oven, cover in a tea towel and allow to cool until they can be handled. Remove the skins from the chillies and cut off the stems the place in a food processor. Process until smooth (add a little oil to help the process) then pour into a dish. Add half the oil to a pan and stir in the paprika purée. Fry very gently over a low heat, stirring occasionally. As the peppers cook add the remaining oil a little at a time, until the ajvar is thoroughly cooked (about 50 minutes). Take off the heat and add salt to taste. Warm your jars in an oven pre-heated to 100°C for 10 minutes then pour in the ajvar. Seal the jars immediately and store in a dark, cool, cupboard for 2 weeks to mature before use

 

 

 

 

PHOTOS BELOW:

PINK TOMATO – JABUCHAR

 

 

TOMATO

 

SHOPSKA  SALAD

 

 

 

 

KAVARDJIK PEPPER

KURTOVSKA KAPIJA PEPPER

 

AJVAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

DERYA IŞIK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANADOLU LİSESİ

 

İNCESU-KAYSERİ

 

GİLABURU

 

Gilaburu meyvemiz. Anadolu medeniyetinin en güzel miraslarından biri olan Kayseri’ye özgü gilaburu meyvemizdir. Yeşil bahçelerde yetişen, kırmızı, tane tane üzümü andıran, salkım şeklinde bir meyvedir. Selçuklulardan beri gelen “gül ebru” adı, zaman içerisinde “gilaburu” adını almıştır. Özellikle sulak arazilerde yetişen gilaburu, mart ve nisan aylarında çiçek açmaya başlar, eylül ve ekim aylarında meyvelerini verir. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırma-lara göre, böbreklerin çalışmasını artı-rır, böbrek taşlarını düşürür, idrar söktürür, kabızlığı önler, prostata karşı çok faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmanın etkilerini geciktirir, sakinleştirici etkisiyle uykusuzluğu giderir, kolesterolün düşürülmesinde etkili olur, kanser tümörlerinin azalmasında etkilidir, çeşitli kadın hastalıklarında ve bebek düşüklerinin önlenmesinde etkilidir, yüksek tansiyon, sara nöbetleri ve astım hastalıklarının tedavisinde etkilidir, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelmektedir, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde etkilidir, C vitamini ve antioksidan deposudur.

Gilaburu suyu, Orta Anadolu’da yıllardır geleneksel bir içecek olarak tüketilir. Sulama sistemi, arazi ve işçilik dâhil, dekarı ortalama olarak 2.500 TL’ye mal edilebilir. 1 dekar alana ortalama 50 adet ağaç dikilebilir. Dört yılın sonunda 1 ağaçtan 20-30 kilogram arasında meyve elde edilebilir. Dolayısıyla 50 adet ağaçtan 1.000 ila 1.500 kilogram meyve elde edilebilir. Özel bir kültür uygulaması, bakım ve ilaçlama ihtiyacı olmadığından, işçilik giderleri yük getirmeyeceği gibi kısa sürede de verim alınabilir.

Gilaburu hem doğal sıkma suyu hem de sallama çay olarak içilmektedir. Doğal kullanıldığında birçok hastalığa iyi geldiği klinik testler ve araştırmalarla ispatlanan gilaburu çayını dünyaya tanıtmak istiyoruz.

 

16

DERYA IŞIK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANATOLIAN HIGH SCHOOL

 

İNCESU-KAYSERİ

 

GİLABURU

 

Gilaburu fruit. One of the most beautiful legacies of Anatolian civilization is Kayseri gilaburu fruit. Growing in green gardens, red, grain-like berries, is a cluster-shaped fruit. Since the Seljuks “rose marbling” name, over time “gilaburu” has taken the name. Gilaburu, which grows especially in wetlands, starts to bloom in March and April and gives its fruits in September and October. According to recent scientific research, it improves the functioning of the kidneys, reduces kidney stones, diuretic, prevents constipation, is very useful against the prostate, strengthens the immune system, delays the effects of aging, relieves insomnia, is effective in lowering cholesterol, cancer tumors It is effective in the treatment of high blood pressure, epileptic seizures and asthma diseases, is good against gall bladder and liver diseases, is effective in the treatment of cardiovascular diseases, vitamin C and antioxidant depot.

Gilaburu juice has been consumed as a traditional beverage in Central Anatolia for years. The irrigation system, including land and labor, can cost an average of TL 2,500 per decare. An average of 50 trees can be planted on 1 decare area. At the end of four years, 20-30 kilograms of fruit can be obtained from one tree. Therefore, 1,000 to 1,500 kilograms of fruit can be obtained from 50 trees. Since there is no need for a special culture application, maintenance and spraying, labor costs will not cause any burden and yield can be obtained in a short time.

17

İLKNUR GÜLER- SÜMER ORTAOKULU

 

EREĞLİ/KONYA

 

EREĞLİ’MİZE ÖZGÜ BEYAZ KİRAZ VE BEYAZ KİRAZ REÇELİ

 

BEYAZ KİRAZ REÇELİ

 

Malzemeler:

 • Bir kg. beyaz kiraz
 • Bir kg. toz şeker
 • Limon suyu

Yapılışı:

Öncelikle beyaz kirazın çekirdeklerini çıkartıyoruz ve kirazları bir tencereye koyuyoruz. Bu şekilde bir gece beklemesi tavsiye ediliyor ama hemen pişirebilirsiniz. Pişirme işleminiz sona yaklaşırken biraz limon suyu ekleyin. Beyaz Kiraz Reçeliniz hazır…

BEYAZ KİRAZIN FAYDALARI

            

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kiraz güçlü bir ağrı kesici.

Güçlü bir ağrı kesici olan kirazda 20 kirazda 12-25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunmaktadır  ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin Aspirin’den on kat daha fazla olduğu bilinmektedir.

Kolesterolü ve kan şekerini düşüren kirazın, kabızlığı da giderdiğini vurgulayan kirazda bulunan flavanoidlerin vücuttaki zehri temizlediği ve antioksidan etki yapmaktadır.

Kirazın nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla döker. Safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur. Ayrıca yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlar.

 

18

İLKNUR GÜLER- SÜMER ORTAOKULU

 

EREĞLİ/KONYA

 

WHITE CHERRY JAM

 

       

 

Materials:

One kg. white cherry
One kg. granulated sugar
Lemon juice
Fabrication:

First we remove the seeds of the white cherry and put the cherries in a pot. It is recommended to wait one night that way but you can cook right away. Add some lemon juice as your cooking is nearing the end. Your White Cherry Jam is ready …

 

BENEFITS OF WHITE CHERRY

 

Cherry is one of the indispensable fruits of summer is a powerful painkiller.

Cherry is a potent painkiller, 20 cherries have an anthocyanin substance between 12-25 milligrams, and it is known that the pain relief effect of this substance is ten times greater than Aspirin.

Cholesterol and blood sugar lowering cherry, constipation also emphasizes that the flavanoid in the body of cherry cleansing venom and antioxidant effect.

Cherry helps to remove nicotine from the body.

It prevents the kidneys from making stones and sand and, if any, sheds over time. It also helps to spill gallbladder. It also provides the removal of acne on the face.

 

 

19

ZEHRA ERTUÇ-ERZİNCAN ORTAOKULU

 

ERZİNCAN/MERKEZ

 

ERZİNCAN ÜZÜMÜ (CİMİN ÜZÜMÜ)

 

Kendine Has Eşsiz Tadıyla Şifa Kaynağı olan Erzincan’ın Üzümlü İlçesi ve civarında yetişen Erzincan Cimin Üzümü, 2001 yılında Üzümlü Belediyesi’nin Türk Patent Enstitüsü’ne müracaatı ile dünyanın ilk ve tek patentli üzümü olmuştur. Kendine has eşsiz tadı ve sıfıra yakın şeker oranıyla sofralık olarak talep görmekte olan Cimin Üzümü’nün mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan Cimin Üzümü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kansızlık ve karaciğer hastalıkları için derde derman niteliğindedir, böbreğin fonksiyonel özelliklerini arttırır.Vücuttaki yağların erimesinde çok etkilidir, kanın temizlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kalp ve damar sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlar, mikrop ve virüslere karşı daha dirençli bir vücut olmasına yardımcı olur, bağırsak iltihaplanmasına deva gibidir  çalışmasına yardımcı olur.  Cildin daha pürüzsüz bir görünümde olmasını sağlar. Kireçlenme ve alerji için kalkan vazifesi görür. Aynı zamanda damar sertliği için de tavsiye edebileceğimiz bir besindir.

 

CİMİN ÜZÜMÜ TÜRKİYE’NİN TEK PATENTLİ ÜZÜMÜ

Türkiyenin ilk ve tek Patentli üzümü olarak kayıtlara geçen Erzincan’ın “Cimin Üzümü”  çiftçinin yüzünü güldürdü. Erzincan’ın daha çok Üzümlü ilçesi ve bölgesinde yetişen Cimin üzümü bu sene geçtiğimiz yıllara göre daha verimli geçiyor. Bölge ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan Cimin üzümü Erzincan’daki tezgahlarda 4.00 liradan satılırken başka illerde ise daha yüksek rakamlardan alıcı buluyor. Üzümlü ilçe merkezi, Karakaya, Bayırbağ, Pişkidağ ve Göller köyü bölgesindeki bağlarda yetişen Cimin üzümü ne Erzincan’ın ne de Türkiye’nin hiçbir bölgesinde yetişmiyor.

 

Cimin üzümü alırken dikkat etmeniz gerekenler:

Üzüm taneleri üzerinde kendine has bir buğu vardır ve tanelerin üzerindeki kabuğu çok ince bir zar şeklindedir. Bu nedenle ağza alındığı anda üzüm dağılır. Tat olarak mayhoş ile tatlı arasında çok ince bir noktada buluşan eşsiz bir tada sahiptir. Bu özellikleri bulunduğu takdirde o üzüm Cimin Üzümü’dür. Orijinal Cimin Üzümü’nü mutlaka tadınız!

 

Hafıza Kaybını Önleyen Meyve

Bilim adamlarına göre, siyah üzüm suyu içmek, hafıza kaybını azaltıyor ve hatta bu kaybı tersine çeviriyor.

20

ZEHRA ERTUÇ-ERZİNCAN SECONDARY SCHOOL

 

ERZİNCAN/CITY CENTER

 

ERZİNCAN GRAPE (CİMİN GRAPE)

 

 

Erzincan Cimin Raisin, which grows in and around the Üzümlü District of Erzincan, which is a unique source of healing with its unique taste, became the first and only patented grape in the world with the application of Turkish Patent Institute of Üzümlü Municipality. Cimin Raisin, which is in demand as a table with its unique taste and close to zero sugar ratio, has a pungent taste. Cimin Grape, which is very beneficial in terms of health, strengthens the immune system, anemia and liver disease is a problem for the liver, increases the functional properties of the kidney. It helps the cardiovascular system to work more regularly, helps the body to be more resistant to germs and viruses, helps to act as a cure for intestinal inflammation. Leaves skin smoother It acts as a shield for calcification and allergy. It can also be recommended for arteriosclerosis.

 

PATENTED ONE of the CIA’s GRAPE GRAPES OF TURKEY

Turkey’s first and only patented grape in the records passing Erzincan “Cimin Grapes” farmer’s face was laughing. Growing mostly in Üzümlü district and region of Erzincan, Cimin grape is more productive than the previous years. Providing the greatest contribution to the economy of the region, Cimin grapes are sold in the stalls in Erzincan from 4.00 pounds, while in other provinces they find buyers of higher numbers. Grapes town center, the King, Bayırbağ, and Lake Pişkidağ what Cimin grapes grown in vineyards in the village of Erzincan, nor does not grow in any part of Turkey.

21

HAS BAHÇEMİZ

OUR NICE GARDEN

22

DİLEK AYDIN-FERİDE AHMET ŞENER ORTAOKULU

 

TONYA /TRABZON

 

KARALAHANA

 

Kara lahana, oldukça faydalı bir sebzedir. Türkiye de daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bu sebze çorbadan tutun ki dolmasına kadar yapılmaktadır. İçinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi minareller oldukça fazla olduğu için insan için değerli ve önemli bir sebzedir. Doktorlar da sık sık kara lahananın insan sağlığı için önemli olduğu vurgusuna sık sık dikkat çekmektedir. Dünyada da kullanım alanı geniş ve yaygındır. Kara lahana hem pişmiş şekilde hem de çiğ olarak salatanın içinde tüketimi yapılmaktadır.

İçinde barındırdığı A, B ve E vitaminleri ile de insan sağlığına çok büyük katkısı ve fayda sı vardır. ama insan için daha önemli C vitaminin asıl kaynağıdır. İnsanda yaşlılık hormonlarını besler ve daha geç yaşlanma sağlar. Kara lahana insandaki hücrelerin yenilenmesini ve yıpranmasını engeller. İnsan için doğal ilaç özelliği taşıyan bu besin kanser hastalıklarının da engellemesine katkıda sağlar. Kemik erimesi ve eklem hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. İçinde bulunan özellikler sayesinde de göz rahatsızlıklarını da çok iyi gelmektedir. Kansızlık problemine yardımcı olur. Kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. yapılan araştırmalar da bayanlarda sık karşılaşılan meme kanserine de oldukça faydası olduğu görülmüştür. Her sabah ve haftalık aylık periotlar da düzenli tüketimi ile kadında meydana gelen bu rahatsızlığa oldukça faydası olduğu gözlenmiştir. Erkelerde iş konulardan dolayı bol miktar da eklem ağrılarına da yapılan araştırmalar sonucu çok iyi geldiği ispatlanmıştır. Kara lahana ayrıca prostat hastalığına da çok iyi gelen bir sebzedir. Yaşlılığın getirmiş olduğu rahatsızları engellemekte ve geciktirme özelliğine sahip olan bu sebze günlük tüketiminde de insanın geç yaşlanmasına neden olur. Mide problemleri olanlar da bu sebzeyi tüketmelerinde fayda vardır. Mide kanserine mide ülserine çok iyi gelen bu karalahana sindirim sistemine de çok faydası vardır. İçinde bulundurduğu vitaminler ve minareller ile kara lahana insanlar için önemli bir sebzedir.

Kara lahana tüketimi çok önemlidir. Hiçbir yan etkisi olmayan bu sebze insanlar için doğal ilaçtır. Düzenli tüketimi yapılmalı ve yapılması içinde önerilmelidir. Birçok hastalığa faydası olan bu besin maddesi insanların belası olan kanserin engellenmesinde nereyse en etkili olanıdır. İnsan vücuduna katkıları ile kanseri yok edebilme gücüne sahiptir. bu doğal besin kaynağını tüketmemizde fayda vardır.

23

DİLEK AYDIN-FERİDE AHMET ŞENER SECONDARY SCHOOL

 

TONYA /TRABZON

 

KARALAHANA

 

 

Black cabbage is a very useful vegetable. Turkey is also scheduled to hold more stuffed the Black Sea region of cultivation of vegetable soup made from this. Minarels such as calcium, magnesium, potassium in it are very valuable and important vegetable for human. Doctors often emphasize that black cabbage is important for human health. It is widely and widely used in the world. Black cabbage is consumed both in cooked form and raw in the salad.

Vitamins A, B and E also contain a great contribution to human health and benefits. but it is the main source of vitamin C more important for man. It nourishes the aging hormones and provides later aging. Black cabbage prevents the renewal and wear of human cells. This nutrient, which is a natural medicine for human, also contributes to the prevention of cancer diseases. It is also very good for bone resorption and joint diseases. Thanks to the features in the eye discomfort is also very good. Helps anemia problem. It has a blood-forming property. Studies have also shown that breast cancer is very common in women. It has been observed that every morning and weekly monthly periodes also benefit from this disorder that occurs in women with regular consumption. It has been proved that it is very good for men due to work issues and also for joint pain. Black cabbage is also a good vegetable for prostate disease. This vegetable, which prevents the disturbances caused by old age and has the ability to delay, causes late aging of the human in daily consumption. People with stomach problems should also consume this vegetable. Gastric cancer is very good for stomach ulcers, this black cabbage digestive system also has many benefits. With its vitamins and minerals, black cabbage is an important vegetable for humans.

24

HÜLYA SÖYLEYİCİ-ÇORLU ORTAOKULU

 

ÇORLU/TEKİRDAĞ

 

AYÇİÇEĞİ

 

Ayçiçeği ülkemizde ve dünyada yağlık ve çerezlik olarak iki tip olarak yetiştirilir. Ancak bahçelerde süs bitkisi ve kesme çiçek olarak değerlendirilen tipleri de mevcuttur. Çerezlik olarak insanların tüketimi ve kuş yemi olarak değerlendirilir. Yağlık olmayan tipler ise çerezlik olarak adlandırılır ve tohumları çizgili ve iri, yağlık tiplere göre kalın kabuklu olup, kabuğu çabuk ayrılmaya müsaittir. Bu tiplerden iri olmayanlar ise, kuşyemi olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanında yağlık tiplerden daha düşük yağ oranına ve test ağırlığına sahiptir. Yağlık ayçiçeği tipleri ise, genelde siyah renkli, ince kabuklu ve linoleik ve oleik yağ asitleri içeren tiplerdir. Yağlık ayçiçeği taneleri % 38-50 arasında yağ ve % 20 oranında protein içerir.

Normal olarak ülkemizde, eğer iklim koşulları uygun olursa, kurak şartlarda normal verimli bir toprakta 250-300 kg/da civarında bir tane verimi alınabilir. Sulu şartlarda ise, toprak verimliliğine ve sulama sayısına bağlı olarak tane verimi, 350-500 kg/da arasında değişir.

Ayçiçeği tablasının arkası ve tabla kenarındaki brakte yapraklarının % 50’si kahverengi renge dönüştüğünde, bitkiler hemen hemen çiçeklenmeden 1 1,5 ay sonra tane nemi % 35’e ulaştığı zaman fizyolojik olgunluğa erişmiş olur. Ancak hasadın yapılabilmesi için tablanın, gövdenin ve yaprakların tamamen kahverengi renge dönüşmüş olması ve tanedeki nem oranının % 9-10’a düşmesi gereklidir. Çünkü ayçiçeği yağlı tohuma sahip olduğu için yüksek nemde depolandığında, taneler kısa zamanda kızışır ve bozulur. Bu nedenle hasatta tane neminin % 10’un altında olması son derece önemlidir.

 

AYÇİÇEĞİ HABERLERİ

2015 yılında Türkiye genelinde 81 ilden 56’sında ayçiçeği üretimi gerçekleşti. Ayçiçeği üretimi en çok 267 bin 12 ton ile Tekirdağ’da gerçekleşti.

 

AYÇİÇEĞİ İLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

Ben kardelenler arasında sırıtan kimliksiz ot, sen ayçiçeklerinin yüzünü döndüğü güneş… – Deniz Tekin –

Bende bir problem var “Benden vazgeçtin değil mi?” diye sordu. Gülümsedim. Bilmiyor ki ayçiçeği sırtını dönmez Güneş’e…

Mesela ayçiçeği olsam hep sana dönerdim… Sen hayatın boyunca güneşe dön ama sana “Ayçiçeği” desinler…

En güzel sarılarda düşsel, Bir ayçiçeği güneşte tek başına, Bir de karanlık sularda güneş olmak, Bu daha güzel… Kâmil olmak istiyorsan ayçiçeği gibi ol. Gece zikirle gündüz maşukla meşgul ol. – (S.M.Sâkî El-hüseyni k.s.a)

Çayırda çimende çoğu yerdeydi papatya. Oysa ayçiçeği öyle değildi her yerde Umut, hiç bitmeyen bahar mevsimidir, içinde kar da yağar, fırtınada kopar ama çiçekler açmaya hep devam eder. Yeşillerden, çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici, fakat akıllardan meydana gelen gül bahçesi hep yeşil ve güzeldir. Bir dosttan tek bir gül ve güzel bir sözü ben onunlayken almayı, öldükten sonraki bir kamyon dolusu çiçeğe tercih ederim. Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz. – Ernesto Che Guevara

 

AYÇİÇEĞİ

Güneş gözlerine bandı mı ışığı
Vakit aydınlıktır renginle o sıra
Ve afyonlu gülüşündür hayalimdeki…
Sen hafif ve yoksun esen yel
Serinliği taşıdığın diyarlarda tek
Yaprakların yegane dans ettireni
Tozu dumana katmanın becerisinde
Soruyorum şimdi sana:
“Yine hangi rüzgarın emrine amadesin? ”

Vakit serptiğin su damlalarıyla
Islanmaktır ince ince o sıra
Bozuk bir pergelle yol çizdiğim martılar
Ağır aksak bir göçün yörüngesinde
Ey yolunu kaybeden beyaz martılar
Soruyorum şimdi size:
“Yine hangi sıcağın çekimindesiniz? ”

Şimdi bir ayçiçeği gibi döndüğünde güneşe
Bir de güneş gözlerine bandı mı ışığı
Vakit geçmiyordur durmuştur o sıra
Ve afyonlu gülüşündür hayalimdeki…

Alper GENCER

 

 

 

 

25

HÜLYA SÖYLEYİCİ-ÇORLU SECONDARY SCHOOL

 

ÇORLU/TEKİRDAĞ

 

SUNFLOWER

 

 

Sunflower is grown in two types as oil and snack foods in our country and in the world. However, there are also types of ornamental plants and cut flowers in the gardens. It is considered as human consumption and bird feed as a snack. Non-oily types are called snack bars, and the seeds are striped and coarse, thick-shelled according to the oily types, and the husk is capable of separating quickly. The non-coarse types of these types are considered as birdyemi. It also has a lower oil content and test weight than the oil types. Oiled sunflower types are generally black, thin-shelled and containing linoleic and oleic fatty acids. Fatty sunflower grains contain between 38-50% fat and 20% protein.

Normally in our country, if the climatic conditions are appropriate, in dry conditions in a normal fertile soil 250-300 kg / da grain yield can be taken. In irrigated conditions, grain yield varies between 350-500 kg / da depending on soil fertility and irrigation number.

26

YÖRELERİMİZ BİTKİLERİMİZ

OUR PLANTS

27

AYŞE YILDIRIM-HAKİM ÖMER ONSUN İLKOKULU

 

SELÇUKLU/KONYA

 

FESLEĞEN

 

 

FESLEĞEN  HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 

Bitkilerin kralı olarak bilinen fesleğenin sağlık yararları oldukça fazladır. Fesleğenin, sağlıklı beyini destekleme, artrit ağrısının giderilmesi, stres yönetimi,yaşlanmayı yavaşlatma, kemik sağlığını destekleme, epilepsi yönetimi ve metabolizmanın desteklenmesi gibi sağlık yararları bulunur. Şimdi fesleğenin diğer faydalarına kısaca bir göz atalım… İşte fesleğenin faydaları…

Fesleğen, nane, lavanta ve adaçayı ailesine ait lezzetli bir bitkidir. Lamiaceae familyasına ait ve Latince adı ocimum basilicum’dur. Fesleğenin 5000 yıldan beri yetiştirildiği ve Çin’in Hunan bölgesinde ortaya çıkmış olabileceğine dair metinler ve başka kanıtlar vardır.

Fesleğin çok ilginç bir tarihi ve ona bağlı birçok inançları var. İnsanlar şifa ve güçlenmek için büyülü güçlere sahip olduğunu düşünüyordu. Ayrıca mumyalama işlemlerinde kullanılan kraliyet otu olduğu da düşünülmüştür. Yunanlılar fesleğeni yasın sembolü olarak gördüler. Kızılderililer ise, fesleğenin fakirleri koruyan bir bitki ve aynı zamanda da bir sonraki yaşamda koruyucusu olduğuna inanıyordu.

 

FESLEĞENİN BESİN DEĞERİ

 

2 yemek kaşığı fesleğen sadece 1 kalori içerir. 0.2 gram protein, 0.1 gram karbonhidrat, 0.1 gram lif ve 16 gram potasyum içerir. Günlük önerilen A vitamini, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 1’i ve günlük demir ihtiyacınızın % 1’ini karşılar.

Fesleğen enflamatuar hastalıklara, kanserlere, bakteriyel enfeksiyonlara, viral enfeksiyonlara, strese, kardiyovasküler problemlere vb. karşı savaşmak için idealdir. Aynı zamanda normal karaciğer fonksiyonlarını kolaylaştırır ve doğal bir afrodizyak görevi görür. Şimdi fesleğenin faydalarını detaylıca öğrenelim…

 

 FESLEĞENİN FAYDALARI

Fesleğenin bilinen sağlık faydaları şunlardır:

Hastalıklarla savaşan antioksidanlar içerir

Fesleğen, vücuda serbest radikal hasarlara karşı savaşmaya yardımcı olan uçucu yağlar içerir. Hücreleri ve DNA yapısını korur. Bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olan ve hücresel yapıları düzenleyen beyaz kan hücrelerine koruma sağlamaya yardımcı olur. Fesleğende bulunan antioksidanlar, vücudu kanserli büyüme ve hücrelerin mutasyonundan koruyabilir. Çoğu zaman, vücudumuzda strese neden olan  toksinler bulunur. Fesleğen, oksidasyonla savaşmamıza yardımcı olan ve yaşlanmanın etkisini yavaşlatan antioksidanlara sahiptir.

Doğal bir antienflamatuardır

Fesleğen, linalool, citronellol, öjenol gibi pek çok yararlı esansiyel yağdan oluşur. Bu yağlar genellikle kalp hastalıkları, enflamatuar bağırsak hastalıkları ve romatoid artritle savaşmaya yardımcı olan enzimleri inhibe eder. Fesleğen düzenli olarak herhangi bir yemeğe katılarak veya çaya karıştırılarak tüketilirse, bağışıklık sisteminizi daha güçlü hale getirebilir ve bu hastalıklara karşı savaşmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca kanserle mücadele özellikleri vardır

Birçok insana göre, fesleğen kanserden koruma gücüne sahiptir. Bunun nedeni, akciğer, ağız, karaciğer ve deri kanserini önlemeye yardımcı olan fitokimyasallar içermesidir. Fesleğen kanser hücresi apoptozunu başarılı bir şekilde indükleyebilir ve kanser hücrelerinin vücudun başka bölgelerine yayılmasını engelleyebilir. Kemoterapi veya radyasyon terapisi sırasında, fesleğeni ek bir kanser tedavisi olarak kullanabilirsiniz. Buna kemoterapi sonrasında yaşanan rahatsızlıkları hafifletmek de dahildir.

Bakteri enfeksiyonlarına karşı korur

Fesleğen anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, insan vücudunun içindeki bakterilerin büyümesine karşı önemli bir koruma sağlayabilir. Fesleğen ekstresi de Staph enfeksiyonu ve E. Coli gibi bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde yardımcıdır. Yapılan çalışmalara göre fesleğen, enfeksiyon gelişimini büyük ölçüde engelleyerek bakterilere karşı harekete geçer.

Virüsle savaşabilir

Çocuklar ve gençlerde viral enfeksiyonlar sıklıkla görülür. Fesleğen, virüs, bakteri, küf ve maya kaynaklı hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Fesleğen, Candida virüsü ve diğer cilt tahrişi formlarıyla mücadele ederek koruma sağlayabilen en iyi bitkidir.

Stresle mücadelede yardımcı

Fesleğen, bitkisel bir ilaç olan bir adaptojen görevi görür, vücudun strese uyum sağlamasına ve stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Fesleğen günlük olarak tüketildikten sonra, antioksidan aktivitesindeki artış ve kan şekeri seviyelerinde düşüş gözlemlenebilir. Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip insanlarda da yararlıdır. Bu yüzden Hindistan’da bir çok insan sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmak için fesleğen yapraklarını çiğner.

Kalp sağlığını destekler

Fesleğen, kasların gevşemesine ve büzülmesine yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda kişide sağlıklı tansiyonu korur. Fesleğendeki öjenol bileşeni kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu için kolesterol seviyelerini düşürür ve kalbi korur.

Normal karaciğer fonksiyonunu düzenler

Fesleğen detoksifiye ve yüksek antioksidan savunmalarına yardımcı olan enzimler üretir. Bu, karaciğerde yağ birikiminin azalmasına yol açar. Karaciğerde yağ birikmesi, alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığına neden olabilir ve sağlık için çok zararlı olabilir. Bu nedenle, fesleğen bu hastalığı önlemeye ve korunmaya yardımcı olur.

Uyku sorununa çözüm

Fesleğen, kan akışını iyileştiren ve uyku sorunlarına yardımcı olabilecek zengin bir magnezyum kaynağıdır.

Cilt bakımı

Antioksidan kimyasalların antibakteriyel faydalarla kombinasyonu, fesleğeni cilt sağlığı için mükemmel hale getirir. Aknenin önlenmesine ve cildinizin daha genç görünmesine, ayrıca, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olur.

Epilepsi yönetimi

Fesleğenin beyindeki spazmodik aktiviteyi azalttığı gözlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir başka çalışma da fesleğen yapraklarındaki öjenolün sinir sistemi için faydalı olduğunu göstermektedir.

Enerji kaynağı

Fesleğen, adenosin trifosfatın hayati bir üreticisi olan bakır içerir. Bu, yorgunluk ve bitkinliğin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir bileşiktir. Enerji seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olmak için, içeceklerde fesleğen kullanılması önerilir.

 

 

28

AYŞE YILDIRIM-HAKİM ÖMER ONSUN PRIMARY SCHOOL

 

SELÇUKLU/KONYA

 

BASIL

 

 

IMPORTANT INFORMATION ABOUT BASIL

 

Known as the king of plants, the basil has many health benefits. Basil has health benefits such as supporting the healthy brain, relieving arthritis pain, stress management, slowing aging, promoting bone health, managing epilepsy and promoting metabolism. Let’s take a quick look at the other benefits of basil … Here are the benefits of basil …

Basil, mint, lavender and sage is a delicious plant belonging to the family. It belongs to the Lamiaceae family and its Latin name is ocimum basilicum. There are texts and other evidence that the basil has been bred for 5000 years and may have originated in the Hunan region of China.

The Fes has a very interesting history and many beliefs attached to it. People thought he had magical powers to heal and strengthen. It was also thought to be the royal herb used in mummification. The Greeks saw basil as a symbol of mourning. Indians, on the other hand, believed that basil was a plant that protects the poor and is also a protector in the next life.

29

MUSTAFA EKİCİ-ÖZEL ARMAĞAN KOLEJİ

 

MERAM/KONYA

 

BUĞDAY

 

 

Buğday Yetiştirme Teknikleri

Buğday gerek ülkemizin gerekse tüm Dünya ülkeleri için temel besin kaynağı olan stratejik bir üründür. Konya’da toplam 2.6milyon hektar tarım arazisi mevcut olup bunun yaklaşık 700.000 hektarlık kısmında buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölgemiz Türkiye buğday üretiminin yaklaşık %10’unu, sertifikalı buğday tohumluğu üretiminin ise %20’sini karşılamaktır.

 

TOPRAK HAZIRLIĞI 
Toprak işlemenin asıl nedeni tohum yatağı hazırlamaktadırNemli ya da sulanan, nadassız tarım uygulanıp her yıl ürün alınan yerlerde toprak , hasattan hemen sonra gölge tavı varken pullukla 15-20 cm derinliğinde sürülmelidir.
Ekimden öncede kazayağı + tırmık takımıyla ikileme yapıp iyi bir tohum yatağı hazırlanmalıdır. 4-5 yılda bir kez olmak üzere pulluk işleme seviyesinde oluşan taban taşını kırmak için tarla 60-70 cm derinlikte dip kazan ile işlenmelidir.

Bölgemizde toprak hazırlama döneminde karşılaşılan en önemli problemlerden biride anız yakmadır.

E K İ M
 
Orta Anadolu ve Konya yöresi için yapılan araştırmalar sonucu kışlık hububat için en uygun ekim zamanının 15 Eylül – 10 Ekim arası olduğu belirlenmiştir. Zorunlu kalmadıkça yazlık ekim ekim yapılmaması tavsiye edilmektedir. İyi hazırlanmış bir tarlaya ekim yapılmalıdır. Maksimum verim için birim alana yeterli çıkışın sağlanması gerekmektedir. Organik maddenin yetersizliğinin oluşturduğu en önemli sorun yanlış toprak işlemlerinde katkısıyla fiziki yapının bozulmasıdır. Fiziki yapının bozulması sonucu yaşanan en önemli sorun ise çıkış yetersizliğidir. Buna ayrıca havasızlık, toprak canlılığındaki azalış ve toprak işlemedeki güçlükler de eklenebilir.

Ekimin uygun zamanda yapılması buğdayın yetiştirildiği koşullardaki elverişli suyu ve toplam sıcaklığı en iyi şekilde değerlendirebilecek sayıda ve büyüklükte bitki oluşmasına yol açmaktadır. Kuru tarımda bölgelerinde ekim zamanı daha çok yağışa bağlı olarak uygun toprak nemini yakalamakla yakından ilgili olduğundan yıllara göre önemli farklılıklar gösterebilmektedir.

Tahıllarda Ekim Yöntemi ve karşılaşılan sorunlar 
Orta Anadolu Bölgesinde arpa-buğday ekiminde kullanılan mibzerler ya tek gözlü olup, tohumla gübre karıştırılarak ekilebilen ya da tohum ve gübre gözleri ayrı ayrı olmakla beraber tohum ve gübreyi aynı banda bırakarak ekilebilen tiplerdir. Bu ekim makinaları ile yapılan ekimlerde, özellikle toprakta rutubetin yetersiz olduğu durumlarda şu problemler yaşanmaktadır.

Gübre taneciklerinin tohumla birlikte tohum yatağında bulunmaları, su çekici özelliğe sahip taneciklerin suyu hızla çekerek, tohumun çimlenmesi için gerekli suyun azaltılması.Eriyen gübre taneciklerinin tohumun çevresindeki toprak çözeltisinin ozmotik basıncını artırması nedeniyle tohumun su alımının güçleşmesi.

S U L A M A 
Ülkemizde buğday genellikle sulamasız olarak yetiştirimektedir. Sulama imkanlarının olduğu yerlerde buğday, sapa kalkma ve çiçeklenme dönemlerinde sulanmalıdır. Fakat kurak geçen yıllarda bu kritik dönemler beklenmeden bitki strese girdiği zaman sulama yapılmalıdır.
Konya gibi büyük ölçüde kurak iklim şartlarında yürütülen buğday tarımında ilkbahar yağışlarının miktar ve dağılımı çok önemlidir.
Su tüketimi Mart ayından itibaren artmaya başladığı, Nisan ayında büyük artış gösterdiği ve Mayıs ayında maksimum değere ulaştığı görülür. Nisan-Mayıs yağışları birim alandaki başak sayısını, potansiyel ve gerçek başakcık ve çiçek sayılarının belirlenmesi açısından büyük önem taşımakta ve nihai verimi belirleyici en önemli iklim faktörleridir. Konya ili işlenen tarım arazilerinin % 61.97 ‘ si sulanabilir niteliktedir. Ancak sulanabilir arazilerinin henüz %20.70 ‘i (341.000 ha) sulamaya açılmış durumdadır. Bu alanların yaklaşık yarısında buğday ve arpa tarımı yapılmaktadır.Sulamaya açılan araziler işlenen tarım arazilerinin % 12.83 ‘ üne tekabül etmektedir.

İlkbaharda yeterince yağış düşmediğinde çiftçilerimiz eğer sulama imkanına sahip iseler;
– Sapa kalkma döneminde bir su ( bu bölgemizde Mart sonuı),
– Süt olum döneminde bir su (bu bölgemizde Nisan sonu)
verebilirler. Görüldüğü gibi eğer Nisan ayı kurak geçerse sapa kalkma döneminde bir sulama ve arkasından Mayıs ayında da yeterince yağış düşmez ise süt olum döneminde ikinci bir sulama buğdayda kuru koşullara göre %100’ün üzerinde bir verim artışı sağlayabilir.

H A S A T
Buğday tarımında biçerdöver ile hasat, danedeki rutubet % 13-15 dolaylarında iken yapılır. Hasat zamanı geldiğinde buğday bitkisi tam olum devresindedir ve tümüyle saman rengini alır. Hasada erken girilmesi üründe kurutmayı gerektirir, geç kalınması ise hasat kayıplarını artırır. Özellikle yaz döneminde buğday hasadı sırasında sık yağış alan Karadeniz sahil kuşağında, hasat fazla gecikirse, tam oluma gelmiş buğday bitkilerinin başaklarındaki tanelerde dormansinin kırılması sonucu çimlenme görülebilir. Buda ürünün tohumluk ve ekmeklik kalitesini büyük oranda düşürür. Bu nedenle yağışlı geçen yıllarda veya yörelerde buğday hasadını zamanında yapmakta fayda vardır.

 

30

MUSTAFA EKİCİ-PRIVATE ARMAĞAN COLLEGE

 

MERAM/KONYA

 

WHEAT

 

 

Wheat Growing Techniques

 

Wheat is a strategic product which is the main food source for both our country and all the world countries. Konya has a total of 2.6 million hectares of agricultural land, of which approximately 700,000 hectares of wheat are cultivated. Our region is about 10% of Turkey’s wheat production, while production of certified wheat seed is to meet the 20%.

SOIL PREPARATION
The main reason for tillage is preparing a seed bed. In areas where moist or irrigated, fallow farming is applied and products are taken each year, the soil should be plowed with a plow 15-20 cm deep while there is a shade anneal immediately after harvest.
Before sowing, a good seed bed should be prepared by doubling with crowbar + rake. Once every 4-5 years, the field should be treated with a bottom tank at a depth of 60-70 cm in order to break the base stone formed at the plow processing level.

Stubble burning is one of the most important problems encountered during soil preparation in our region.

OCTOBER
As a result of the researches conducted in Central Anatolia and Konya region, the most suitable sowing time for winter cereals was determined between 15 September – 10 October. It is recommended not to make summer planting unless it is obligatory. Planting should be done in a well prepared field. Adequate output to the unit area is required for maximum efficiency. The most important problem caused by the insufficiency of organic matter is the deterioration of the physical structure with the contribution of wrong soil operations. The most important problem experienced as a result of the deterioration of the physical structure is the inadequate output. This may also include airlessness, reduced soil viability and difficulties in tillage.

31

EYÜP BAYRAMBAĞ-KARACAOĞLAN ORTAOKULU

 

OSMANİYE/MERKEZ

 

YER FISTIĞI

 

Baklagiller familyasının bir üyesi olan yer fıstığı Türkiye’de daha çok gıda sanayisinde kullanılıyor. Bu kadar çok sevilerek tüketilmesine rağmen vatandaşlar bu bitkinin faydalarını, nasıl yetiştiğini ve kullanım alanlarını tam olarak bilmiyor.

Tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren bu bitkinin bilinen 32 türü bulunmaktadır. İlk kez Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın uçsuz bucaksız vadilerinde yetiştirildiği düşünülen yer fıstığı yılda 30 ile 50 cm arasında büyümektedir.

Yapılan çeşitli araştırmalarda yer fıstığının sağlık açısından insan vücuduna oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya çıkarılmıştır.

 

YER FISTIĞININ FAYDALARI

 

Yer fıstığının kemik ve kasları güçlendirmesi, mideyi koruması, kalp sağlığına destek olması ve kansere karşı koruyucu görev üstlenmesi gibi çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir.

Özellikle kolon ve mide kanserine karşı etkili bir koruyucudur.

Kötü kolesterol seviyesin düşürerek iyi kolesterol seviyesini yükseltir.

İçeriğindeki zengin protein ve amino asitler sayesinde vücudun normal ve sağlıklı büyümesini sağlar.

Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur

İçerdiği E Vitamini sayesinde cilt sağlığına oldukça faydası dokunur.

Omega 3 yağları sayesinde saç dökülmesi ve kırılmasına karşı koruma sağlar, ayrıca saçların parlak ve güçlü görülmesini sağlar.

Potasyum, Magnezyum, Bakır, Kalsiyum, Demir, Selenyum, Çinko gibi vücut için faydalı vitamin ve mineralleri barındırır.

Fazla miktarda yağ içerir ancak bu yağlar vücudumuz için faydalıdır. İçerdiği yağlar tekli doymamış ve doymamış yağlardır.

Mutluluk hormonu olarak bilinen Seretonin hormonu üretimine yardımcı olan içeriğe sayesinde depresyona karşı da etkilidir.

Yer fıstığı tohumunda bol miktarda riboflavin, tiyamin, ve E vitamini bulunur.

 

YER FISTIĞI NASIL TÜKETİLİR?

 

Yer fıstığı yaygın olarak çerez olarak tüketilmektedir. Yer fıstığı özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yer fıstığı ezmesi şeklinde tüketilmektedir. Ülkemizde ise belirttiğimiz gibi daha çok kuruyemiş olarak tüketilmektedir.

 

YER FISTIĞI NEREDE TÜKETİLİR?

En çok üretiminin yapıldığı yerler Çin, Hindistan, Nijerya ve Senegal’dir. ABD’de yer fıstığı üretimi yoğun olarak yapılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesinin bazı kısımlarında, küçük işletmeler tarafından üretimi yapılmaktadır.

32

EYÜP BAYRAMBAĞ-KARACAOĞLAN SECONDARY SCHOOL

 

OSMANİYE/CITY CENTER

 

PEANUTS

 

 

Peanuts, a member of the Fabaceae family is used mostly in the food industry in Turkey. Although consumed with so much love, citizens do not fully know the benefits of this plant, how it grows and its uses.

Seeds of 45-60% fat, 20-30% protein, 18% carbohydrates, vitamins and mineral substances that contain 32 known species of this plant. The peanut, which was first thought to be grown in the vast valleys of the South American country of Paraguay, grows between 30 and 50 cm per year.

Various studies have revealed that peanuts have beneficial effects on the human body in terms of health.

BENEFITS OF GROUND NUT

Peanuts are known to have several benefits, such as strengthening bones and muscles, protecting the stomach, supporting heart health, and undertaking a protective role against cancer.

33

AYŞE ÇAMPAŞALI-ÖZEL İSABET ORTAOKULU

 

MELİKGAZİ/KAYSERİ

 

Yemliha Patlıcanı 

 

Kayseri ili genelinde iklim şartlarının uygun olmaması sebebiyle gerek meyvecilik gerekse sebzecilik ülke değerlerinin oldukça altında seyretmektedir. Ancak özellikle Yeşilhisar ilçesinde yetiştirilmekte olan elma ile beraber sadece Yemliha kasabasında yetişen “Yemliha Patlıcanı” Kayseri ilinin ülke çapında her geçen gün bilinirliği artan ürünleri olarak öne çıkmaktadırlar.

Ayrıca Gileburu meyvesi de Bünyan ilçesine has bir meyvedir.Kızılcığa benzer.
Böbrek taşlarının düşmesinde yardımcıdır
Surup şeklinde de içecek şeklinde de kullanılır.

 


Meyve üretimi Türkiye’nin belli bölgelerinde oldukça yaygın yapılırken Kayseri’de iklimsel koşullara bağlı olarak dar bölgelerde yapılan üretim söz konusudur. Türkiye genelinde meyve üretimi yapılan alanlar tarım alanlarının %5‘ini oluşturmaktadır. Kayseri’de ise bu oran iklim ve çevre koşulları sebebiye %0.93 gibi oldukça düşük bir düzeydedir.

En çok üretimi yapılan meyveler arasında elma, kayısı ve üzüm gelmektedir.

Kayseri ili genelinde toprağa dayalı üretimde buğdaydan sonra elma üretimi önemli yer tutmaktadır. Kayseri elmacılığı diğer illerin elmacılığı ile rekabet edecek durumda olup, bu konuda gittikçe ünlenmekte ve bilinirliği artmaktadır. Çok sayıda kapama elma bahçeleri vardır. Elma üretiminde en çok yer alan çeşitler Amasya, starking ve goldendir. Yıllık 15 bin ton civarında seyreden elma üretiminin yarısından fazlası Yahyalı ilçesinde gerçekleştirilmektedir.

Kayseri’de üretimi sıklıkla gerçekleştirilen diğer bir meyve türü de kayısıdır. Kayısı, özellikle bağlık alanlarda yetiştirilen bir meyve türüdür. Kayseri ili çapında 20.000 hektar bağ alanı bulunmakta, kayısı üretimi bu alanlarda dağınık olarak yapılmaktadır. Kapama kayısıcılık oldukça azdır. Kayısı türü olarak daha çok zerdali yetiştirilmektedir.
Yahyalı ilçesinde Kirazlı köyünde de ve birçok köyde de özellikle kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır.Fakat Kayseride duyulmasını rağmen Türkiye geneli çok bilinmemektedir.

Genel olarak Kayseri’nin sebze ihtiyacı büyük ölçüde il dışından karşılanmaktadır.

34

AYŞE ÇAMPAŞALI-PRIVATE İSABET SECONDARY SCHOOL

 

MELİKGAZİ/KAYSERİ

 

Yemliha Eggplant

 

 

Due to the inadequate climatic conditions in Kayseri province, both fruit growing and vegetable growing are well below the national values. However, elma Yemliha Eggplant en, which grows only in Yemliha with the apples that are grown in Yeşilhisar district, stands out as the products of the province of Kayseri which are becoming more and more known throughout the country.

Also Gileburu fruit is a fruit unique to the town of Bunyan.
Helps kidney stones fall
It is used in the form of surup or beverage.

 

35

SEVDA ER- KURUPELİT İLKOKULU

 

ATAKUM/SAMSUN                  

 

MISIR

 

 

Mısır: Genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisi. Mısırda lisin ve triptofan proteinin biyolojik değeri de aminoasitlerin limite edici etkisi altındadır. Tanesindeki ham yağ yulaftan sonra en yüksek değer veren besin maddesidir.

Bilimsel adı: Zea mays

Protein: 3,27g                                                                   Potasyum: 270 mg

Yağ miktarı: 1,35 g

Familya: Poaceae (Buğdaygiller)

 

Mısırın faydaları: 

Mısır sindirim sistemine iyi gelir,güçlü bir bağ dokusu sağlar, göz sağlığını korur, kalbe iyi gelir, alzheimer hastalığını önler, cilt ve saç sağlığına iyi gelir. …

Mısırın Kullanım Alanları:

Orta Amerika kökenli bir bitki olan Mısır, 1500’lü yıllardan biri en önemli gıda ve besi kaynakları arasında yer alıyor. Önemini yüzlerce yıldır koruyan mısır, bugün birçok farklı şekilde kullanılmakta. Gündelik beslenmede ve fast-food sektöründe olduğu gibi, hayvancılık sektöründe de büyük bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Gıda Sektöründe Mısırın Önemi:

Mısır, yulaftan sonra en yüksek besin değerine sahip olan tarım bitkisi olarak biliniyor. Dünya üzerinde en yaygın üretime sahip ikinci tahıldır. Birçok farklı sektörde kullanılmakla birlikte, yetiştirildiği ilk zamanlardan beri gıda sektöründe önemli bir yere sahip.Dünya genelinde üretilen mısırın %27’si gıda sektöründe, geri kalanı ise besi hayvancılığı ve diğer sektörlerde kullanılıyor. Mısırdan un ve yağ elde edilebilmekte.  Ayrıca haşlanmış hâli konserve olarak satılıyor. İşlendikten sonra çerez olarak tüketilebildiği gibi, genellikle sinemalarda patlamış hâliyle tercih ediliyor. Dolayısıyla mısır tarımı gıda sektöründe ciddi bir yerde bulunmakta.

Besicilik ve Hayvan Yetiştiriciliğinde Mısırın Kullanımı:

Hayvandan alınan sütün veya etin kalitesini verilen yem belirler. Bu yüzden besi kaynağı olarak doğru bitkilerin seçilmesi gerekir. Mısır, tüm dünyada en önemli besi kaynakları arasında yer alıyor. Başta büyükbaş hayvanlar olmak üzere, et ve süt üretimi için kullanılan hayvanlardan kanatlılara kadar birçok farklı türün beslenmesi için kullanılmaktadır.Diğer yandan, mısır yem olarak kullanabilmek için öğütmek ve işlemek gerekiyor. Mısır hayvanlara genellikle toz hâline getirilerek ve diğer besinlerle karıştırılarak verilir. Örneğin keçi, koyun gibi küçükbaş hayvanlara ot ile karıştırılarak verilmesi gerekir. Besin değeri oldukça yüksektir ve et/süt veriminin artmasına ciddi anlamda yardımcı olur.

 Mısırın Diğer Alanlarda Kullanılması:

Mısır, sadece beslenme amacıyla kullanılan bir bitki değil. Bazı yakıtlarda bileşen olarak mısır yağı kullanılması gerekiyor. Örneğin etanol yakıtı mısır ile şeker kamışı özünden yapılmakta. Ekolojik ve doğal bir yakıt olarak görülen etanol, benzine ilave olarak kullanıldığı gibi, bazı otomobillerde ve araçlarda ana yakıt olarak kullanılabiliyor.

Mısırla ilgili ilginç bilgiler:

-Mısır, “kutsal anne” veya “hayat veren” anlamına gelen  Hint kökenli bir kelimedir  .

-Antarktika hariç, Dünyadaki her kıtada mısır yetiştirilmektedir.

-Mısır Meksika yemekleri için merkezi bir konumdadır. Meksika mutfağında neredeyse her yemekte mısır kullanır.

-Mısır, havai fişek, plastik, kumaş, pas önleyici, tutkal, boya, boya, çamaşır deterjanı, sabun, aspirin, antibiyotik, boya, ayakkabı cilası, mürekkep, kozmetik ve daha pek çok gıda ürünü için kullanılır.

Mısırla ilgili bilmeceler:                                                             .

İnci dizilerim var, tatlarım olurum kar. Unum besleyicidir. Karnınızı tok tutar. (Mısır)
Hanım içeride, saçı dışarıda. (Mısır)

 

Samsun / Mısır Çorbası

 

Malzemeler:

2 su bardağı mısır yarması,

1 su bardağı kuru fasulye,

1 yemek kaşığı tereyağ,

1 orta boy soğan,

 

Yapılışı:

Mısır yarması , kuru fasulye ile birlikte haşlanır.Soğanları ince ince doğrayarak tereyağ ile tavada kavrulur. Haşlanmış mısır ve fasulyenin olduğu tencereye dökülür ve iyice karıştırılır. Sade yenilebilir veya yoğurtla da servis yapılır.

 

36

SEVDA ER- KURUPELİT PRIMARY SCHOOL

 

ATAKUM/SAMSUN                  

 

CORN

 

 

Maize: A one-year agricultural plant that can be grown in very humid climates, especially in the oil-unsaturated oil group. The biological value of lysine and tryptophan protein in maize is also under the limiting effect of amino acids. The crude oil in grain is the highest value after oat.

Scientific name: Zea mays

Protein: 3,27g Potassium 270 mg

Amount of oil: 1,35 g

Family: Poaceae

Benefits of corn:

Corn is good for the digestive system, provides a strong connective tissue, protects eye health, good for the heart, prevents Alzheimer’s disease, good for skin and hair health. …

Uses of Corn:

Egypt, a plant of Central American origin, is one of the most important food and fattening sources in the 1500s. Maintaining its importance for hundreds of years, corn is being used in many different ways today. We can say that it has a great place in daily nutrition and fast-food sector as well as in livestock sector.

37

En Değerli Hazinemiz

Our Most Valuable Treasure

38

GİZEM BEŞPARMAK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANADOLU LİSESİ

 

İNCESU/KAYSERİ

        

Gacer Buğdayı  / Kayseri – Develi  

 

Gacer buğdayı bundan 50 yıl öncesine kadar ülkemizde ekilip mahsulü alınan ve tüketilen bir üründü. Ancak zamanla bazı nedenlerden dolayı üretimi yapılmaz hale gelmiştir. Kayseri Develi ilçemizde küçükte olsa var olan gacer üretimini yeniden canlandırmak, insan sağlığı için faydalı olan bu ürünü işlenmiş halde piyasaya sürülmesini sağlamak için ilk adım Erciyes  Üniversitesinin  desteği ile yapıldı.Mahsulden ilk ekmek üretimi oldu. Aslında pilav olarak ta tüketilen gacer buğdayı,  farklı şekilde de tüketiliyor.

 

Pirinç ve bulgura alternatif olabilecek, normal buğdaylara göre yüzde 5 daha fazla protein içeren gacer, insanlarımızın sağlık açısından da birçok sorunun çözebiliyor. Günümüzde obezite ve sindirim sistemi ile ilgili şikayetler fazla. Bunun azaltılması adına gacer önemli bir üründür ve daha fazla üretilmesi gerekiyor. Tüketimi noktasında da tercih edilen bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ekim alanlarını daha da genişleterek bu ürünü daha çok elde etmeliyiz.

Gacer’in sofraya gelişindeki aşamalara dikkat çekersek, bulgur yapılırken haşlanmış buğdayı değirmende öğüttükten sonrasında bulgur yapılarak sofraya gelir, pirinçin de kavuzlu yaprakları işlenerek fabrikasyon aşamaları sonrası sofraya gelir , Gacer’in ise harman sonrası doğrudan tencereye girmesi hiçbir prosese ihtiyacı yoktur.

39

GİZEM BEŞPARMAK-FATMA ÖMER LÜTFİ ARITAN ANATOLIAN HIGH SCHOOL

 

İNCESU/KAYSERİ

        

Gacer Wheat  / Kayseri – Develi  

 

 

Gacer wheat was a product that was planted and consumed in our country until 50 years ago. However, over time, production has become impossible for some reasons. The first step was to revive the production of gacer in Kayseri Develi district, though it was beneficial for human health, and to provide this product, which was beneficial for human health, with the support of Erciyes University. In fact, gacer wheat, which is also consumed as rice, is consumed in different ways.

Gacer which can be an alternative to rice and bulg, which contains 5 percent more protein than normal wheat, can solve many problems in terms of health of our people. Nowadays there are more complaints about obesity and digestive system. In order to reduce this, gacer is an important product and needs to be produced more. It is a preferred product in terms of consumption. We need to expand this planting area further and obtain more of this product.

40

SAADET KARA- GAZİ ANADOLU LİSESİ

ANKARA/ MERKEZ

AYAŞ DOMATESİ  

                 

İnce kabuklu, sulu verimli domates çeşididir. Bu çok lezzetli. Ankara’nın Ayaş ilçesinde yetiştirilir. Domatesin Faydaları Domateslerin yararları söz konusu olduğunda, içindeki yüksek likopen dozu, antioksidan özellikleri ve kemik sağlığı yararları ile bilinir. Domatesler de kalp için iyidir, kan dolaşımını iyileştirir, sinir sistemindeki potasyum iyileşir. Günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını tek bir domatesden alabiliriz. A vitamini göz sağlığı için birebirdir. Bol olduğu için vücudun ödemi gidermesine yardımcı olur. Ayrıca saç, cilt ve kemikler için de tavsiye edilir ve yaşlanma karşıtı ürünlerde domates özü kullanılır. Mutfakta domates Yaz aylarında en taze yiyecek türü domatesler olsa da kış için onları saklamanın farklı yolları var. Kurutulmuş domatesler, salçalar, tarhanalar, ketçaplar, hepsi domateslerin lezzetini kış aylarına kadar uzatmanın harika yolları.

41

SAADET KARA- GAZİ ANATOLIAN HIGH SCHOOL

 

ANKARA /CITY CENTER

 

AYAŞ TOMATO

 

 

Thin crusted, juicy productive tomato variety. It is very delicious.It is grown in Ayaş district of Ankara.

Benefits of tomatoes

When it comes to the benefits of tomatoes, the high dose of lycopene in it is known for its antioxidant properties and bone health benefits. Tomatoes are also good for the heart, improves blood circulation, potassium in the nervous system is recovering. We can get almost half of our daily vitamin C requirement from a single tomato. Vitamin A is one-to-one for eye health. Since it is abundant, it helps the body to eliminate edema. It is also recommended for hair, skin and bones, and anti-aging products use tomato extract.

 

Tomatoes in the kitchen

 

Tomatoes are the freshest type of food in summer, but there are different ways to store them for winter. Dried tomatoes, tomato paste, tarhana, ketchup, all of which are great ways to extend the flavor of tomatoes to the winter months.

42

OSMAN ÇELİK-OĞUZELİ İLKOKULU

 

KONYA/ALTINEKİN

 

ŞEKER PANCARI

 

Şeker pancarını işlenmiş şeker hali ile gün içerisinde sürekli olarak tüketiyoruz. Ancak şeker pancarı sadece bu yolla değil, doğal hali ile de tüketilebilen, birçok faydayı içerisinde barındıran bir besin. Özellikle tatlı olarak tüketirseniz hem hafif bir lezzet elde etmiş olacaksınız, hem de sağlığınız için birçok fayda beraberinde gelecek. Şimdi şeker pancarının faydalarına değinelim ve ona bir de bu gözle bakalım.

– Pancar herşeyden önce fazlasıyla besleyici. Bileşiminde A, B, C ve P vitaminlerinin yanında birçok da mineral barındırıyor. Sodyum, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, brom, çinko ve fosfor, şeker pancarında yer alan maddeler.

– Şeker pancarını iştah açıcı olarak kullanabilirsiniz. İştah problemi olan, kilo almak isteyenlere önerebileceğimiz şeker pancarı aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatıcı etki gösterir. Hazımsızlık problemleri yaşayanlarda bu durumun ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

– Sindirim sistemi ve problemleri üzerinde gösterdiği rahatlatıcı ve düzenleyici etkinin bir benzerini mide üzerinde de gösterir. Mide rahatsızlıklarında faydalı olan şeker pancarı ülser, reflü hastalarına önerilebilir. Mide ağrılarından şikayetçi iseniz, ya da ekşime gibi bir probleminiz varsa şeker pancası size çok iyi gelecek.

– Kabızlık problemi yaşıyorsanız şeker pancarı tüketimi düzenli olarak gerçekleştirildiğinde probleminizi büyük ölçüde çözecektir. Kabızlıkta çözüm olduğu gibi böbrekler üzerinde de etkilidir. İdrar söktürücü etkisi de mevcut. Böbreklerin düzenli olarak fonksiyonlarını yerine getirmesi, normal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi adına oldukça etkilidir.

– Şeker pancarı sadece katı kısmı ile değil suyu ile de oldukça faydalı. Eğer suyunu içerseniz kansere karşı etkili olacaktır. Özellikle düzenli içildiği taktirde iyi bir önlemdir.

– Şeker pancarının ve suyunun tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Yüksek tansiyonu düşürürken diğer taraftan tansiyonu dengede tutmaya da yarar.

43

OSMAN ÇELİK-OĞUZELİ PRIMARY SCHOOL

 

KONYA/ALTINEKİN

 

SUGAR BEET

 

 

 

 

 

We continuously consume sugar beet with processed sugar throughout the day. However, sugar beet can be consumed not only in this way, but also in its natural form, and it contains many benefits. Especially if you consume as a dessert, you will get a mild flavor and many benefits will come for your health. Now let’s talk about the benefits of sugar beet and let’s look at it with this.

– Beetroot, above all, very nutritious. It contains vitamins A, B, C and P as well as many minerals. Sodium, magnesium, potassium, iron, calcium, bromine, zinc and phosphorus, substances contained in sugar beet.

– You can use sugar beet as an appetizer. Sugar beet, which can be recommended to those who have appetite problems and want to gain weight, also has a relaxing effect on the digestive system. It can be said that it is very effective in eliminating this indigestion.

– It shows a similar effect of the relaxing and regulating effect on the digestive system and problems on the stomach. Sugar beet ulcer, which is useful in stomach disorders, can be recommended for reflux patients. If you are suffering from stomach pains, or if you have a problem such as souring, sugar beet will help you.

– If you have constipation problems, sugar beet consumption will solve your problem to a great extent when carried out regularly. It is effective on the kidneys as well as the solution in constipation. It also has diuretic effect. It is very effective for the kidneys to function regularly and to perform their normal activities.

– Sugar beet is very useful not only with its solid part but also with its juice. If you drink water will be effective against cancer. It is a good precaution, especially if drunk regularly.

– Sugar beet and water have a blood pressure lowering effect. Reduces high blood pressure while maintaining blood pressure in balance.

44
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

COMMENTS 5

Leave a Reply

5 thoughts on “HOBİ BAHÇESİ/HOBBY GARDEN”