Hafız Hüseyin by HÜSEYİN KARA - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Hafız Hüseyin

  • Joined Jan 2018
  • Published Books 3

2007 senesiydi. Bolu Onur Dershanesinde Çalışıyordum. Genç bir öğretmen olarak öğrencileri ile iletişimim güçlü ve sevilen bir öğretmendim. O yıl Dershaneye yurtta kalan erkek öğrencilerden bir sınıf kaydolmuştu. Üniversite sınavına hazırlanan bu grubun Tarih derslerine ben girecektim. O sırada İsrail ile Filistin arasında ciddi sıkıntılar vardı. Bu Yurt grubundaki öğrenciler bundan rahatsızlık duyuyorlardı. Sabah ilk dersim onlaraydı. Sınıfa girdim ve “Günaydın” dememle arka sırada oturan Hafızlık eğitimi alan Hüseyin ayağa kalktı ve bağırmaya başladı.

2

-Hocam kahrolsun İsrail!

-İsral’i boykot ediyorum.

-İsrail mallarını almayalım arkadaşlar

diye bağırmaya başladı. Elinde bir pankart gözlerinde öfke. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Sakinliğimi koruyarak dinledim. Sakinleşince “Yerine otur!” dedi. Sonra sözü ben devraldım.

3

-Sevgili Hüseyin, öfkeni tepkini anlayabiliyorum. İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptıkları kabul edilebilir değil. Ancak Sırf İsrail hükümetinin yaptıkları için tüm İsrail halkını suçlaman çok doğru değil, hem İnsanları bu şekilde ayrıştırmak bölmek bizim dinimizde dfe yok” dedim. Ve devam ettim.

4

İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed’in hadislerine bir bak. Ne diyor “Komşun senden razı değilse sen bizden değilsin” peki kapı komşusu kimdi? Bir Yahudi. Gelelim Anadolu coğrafyasına Yunus Emre ne der “Yaradılanı severiz Yaradandan ötürü”, Ya Mevlana “Gel Kim Olursan Ne olursan Yine Gel”

5

Son olarak Veda Hutbesi’nden bir örnekle bitiryorum dedim. Hz. Muhammed Veda Hutbesi’ne ilk olarak hangi hitapla başlıyor?

“Ey İnsanlar” Müslüman, Hristiyan, Yahudi vb. ayrımı var mı? Yok.

 

6

Sonuç olarak unutmayalım ki;

İslam’ın peygamberi, büyük alimleri tüm insanları kucaklarken bizim insanları bölmemiz ya da ayrıştırmamız doğru değil.

Dedim ve dersi bitirdim. Tüm sınıf arkamdan koşup hocam çok güzel konuştunuz. Lütfen devam edelim dediler. Hafız Hüseyin de yanıma gelerek “Hocam çok haklısınız. Gerekli mesajları aldım.” dedi.

7

Ülkemiz gençlerinin analiz, sentez ve değerlendirme becerilerini arttığı bir eğitim sistemine kavuşmak dileklerimle…

8
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content