KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL by Ramazan TEKER - Illustrated by KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ  - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL

by

Artwork: KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ

  • Joined Jun 2020
  • Published Books 4

   https://youtu.be/exnoqg7r074                      

 

 ZAMAN YOLCULUĞU

 

Zeynep adında çok yardımsever bir kız yaş kızarmış. Bu kızın yaşadığı çağda pek fazla bir şey yokmuş ve Zeynep çok yalnızmış. Zamanın birinde Yedi adında bir başka kız daha yaş kızarmış. Yedi de çok yalnızmış ama yedi de çok güzel şeyler varmış. Zeynep gibi Seven’in de canı çok sıkılıyormuş. Yedi canı ne zaman sıkılsa masal okurmuş. Bir gün okuduğu masalın konusu zaman yolculuğuymuş. Yedi bu konuya çok heyecanlanmış ve ” acaba ben de yapabilir miyim, başka zamanlara gidebilir miyim? ” Diye düşünmüş. Ve masalı sonuna kadar okuduktan sonra kendisi de bir zaman makinesi yapabileceğine inanmış. Günlerce uğraşıyorum sonra kendine bir zaman makinesi yapıyor ve zaman yolculuğuna çıkmış.Bu yolculuğuyla Zeynep’in yaşadığı çağa geldi ve Zeynep’le tanışmış. Çok iyi iki arkadaş olmuşlar. İkisi de bu arkadaşlıktan çok memnun olmuş çünkü hiç başka arkadaşları yokmuş. Beraber oyunlar oynamış ve çok güzel vakit geçirmişler. Bir gün kendi bebeklik yıllarına zaman yolculuğu yaptılar, kendi bebeklik halleriyle oyunlar oynamış ve çok eğlenmişler. Sonra anne babalarının çocukluk yıllarına gitmişler çok mutlu olmuşlar ama artık eve dönme zamanları geldi, birlikte de evlerine dönmüş ve sonsuza kadar iyi arkadaş olmanın mutluluğuyla yaşamışlar.

 

NARİN E. 

ORTASU ORTAOKULU

ŞIRNAK / ULUDERE

1
KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL by Ramazan TEKER - Illustrated by KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ  - Ourboox.com

  https://youtu.be/-_xUgIWoCqc             

                             

 

                            PERİLER DÜNYASI

 

Zamanın birinde çok ünlü bir ülke varmış. Bu sadece sadece periler yaş kızarmış. Bu periler arasında güzel mi güzel iyi mi iyi bir peri varmış. Bu güzel perinin adı Gülperi’ymiş. Gülperi her zaman görevini düzgün yapar, onun zaman doldurulabilir perilere karşı çok hoşgörülü davranırmış. Ama bu perilerin arasında bir de kötü kalpli bir peri varmış. Bu perinin adı da Çarli’ymiş. Gülperi’den nefret ediyormuş. Gülperi ise bunun sebebini bilmiyormuş. Bir gün Çarli uçarken bir dala takılmış ve kanadı kırılmış. Çarli tam sekiz saat orada takılı kalmış. Sonunda Çarli’nin taktığı yerden bir peri geçiyormuş. Gülperi’ymiş.

Çarlı ona:

“ Lütfen beni kurtar lütfen sana istediğin her şeyi veririm ” demis. Gülperi de ona;

” Senden tek bir şey istiyorum, lütfen bizden nefret etme çünkü sen bizden nefret ettikçe ben çok üzülüyorum. Senden sadece bunu istiyorum ” demiş.

Çarli ona bir söz vermiş. Gülperi Çarli’ye gülümsemiş ve onu kurtarmış. Kurtarmayı sonra onu doktora götürmüş. Doktorunuz Çarli’nin çok iyi olduğunu sadece biraz dinlenmesi lütfen söylemiş. İki gün sonra Çarlı çok iyi olmuş ve beraber artık görevlerinin başına geçmişler. Gülperi ve Çarli birlikte çalışıyor başlamışlar ve hiç huzursuzluk yaşamamışlar. Bu periler ülkesi artık barış içerisinde yaşamaya başlamış.

 

 

SUNA E.

ORTASU ORTAOKULU

ULUDERE / ŞIRNAK

3
KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL by Ramazan TEKER - Illustrated by KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ  - Ourboox.com

    https://youtu.be/JUE3gDqDGI8                 

                   

                    KURNAZLIK VE KRALLIK

Zamanın birinde büyük bir ormanın içerişinde çeşit çeşit hayvanlar yaş kızarmış. Bu ormanda öyle çok hayvan varmış ki saymakla bitmezmiş. Tilkiler de bu ormanda yaşayan yüzlerce hayvan türünden birisiymiş. Bu tilkilerin içinde bir tanesi varmış ki kendini çok büyük olduğu ve ormanın en kurnazı olduğunu düşünürmüş. Hatta bu tilki en kurnaz hayvan olmak için her gün kendini geliştirirmiş. Ve sonunda herkesten daha kurnaz olmaya başarmış. Ormandaki yiyecekleri beğenmemeye başlamış. Köylere gidip yumurta çalar, tavukları öldürür karnını öyle doyurur sonra ormana geri dönermiş. Bir gün yine kurnazca hırsızlık yaparken tavukların sahibine yakalanmış ama öylesine kurnazmış ki oradan da kurtulmayı başarmış.Uzun zaman o köye gitmemiş. Ormandaki aslanlar safra bu kurnaz tilki ile baş edemezmiş ve onu bir türlü avlayamazmış. Günün birinde bu kurnaz tilki kendini ormanların kralı ilan edildi. Safra krallığını kabul etmek istememiş. Aradan zaman geçmiş bu kurnaz tilkinin bir de yavrusu olmuş, bu yavrusunu da kendisi gibi kurnazca yetiştirmeye başlamış ve onu herkesten saklamış. Aradan zaman geçmiş kurnaz tilki tavukları ve yumurtaları yemek ve yavrusuna yedirmek istemiş ancak köye gidemediği için başkasını Gereklieyi düşünmüş. Yine aynı ormanda yaşayan yetenekli tilki ile anlaşmış; ” sen içeri gireceksin bana yumurtaları vereceksin, ben de dışarda bekliyoruzeceğim seni ” demiş yetenekli tilkiye. ” Tamam ”Yumurtaların olduğu yere girer gibi. Aradan zaman geçmiş, yetenekli tilkiyi merak eden kurnaz tilki de dalmış içeri ve o bir tavukların sahibine yakalanmış. Sahibin elinde yetenekli tilki ile göz göze geldi. Ve oyuna geldiğini anlamış. Kurgu tilkiye dersini veren yetenekli tilki ormanda kral ilan edilmiş ancak bunu kabul etmemiş ve ormanda demiş ormanlar halkına;

” Bizim bir krala ihtiyacımız yok, birliğimiz zaten krallığımızdır!

Bütün orman sevinçle bağırmış ve mutlu mesut yaşamışlar.

 

SEVGİ E.

ORTASU ORTAOKULU

ULUDERE / ŞIRNAK

5
KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL by Ramazan TEKER - Illustrated by KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ  - Ourboox.com

        https://youtu.be/5ERPu0QGwlM                 

               

                               CEVİZ İLE KABAK

 

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok iyi anlaşan ceviz ve kabak adında iki tane arkadaş varmış. İki arkadaş çok iyi zaman geçirirler ve hiç birbirlerinden ayrılmak istemezlermiş. Aralarında tek bir fark varmış o fark da ceviz çok küçük, kabak ise çok büyükmüş ama bu uzun süre arkadaşlıklarına hiç engel olmamış. Uzun zaman sonra iki arkadaş saklambaç çalışmak aralarında bir sorun oluşmaya başlamış. Sadece kabak sorun giderilir çünkü cevizi saklanır yerden bir türlü bulamamasına rağmen ceviz onu hemen buluyormuş. Bu durumdan sıkılmaya başlamış ve cevize anlatmış. ” Artık seninle oyun oynamak istemiyorum ” demiş. Ceviz bunu duyduğuna çok üzülmüş çünkü kabakla arkadaşlığının bitmesini asla istemiyormuş.Kara kara düşünmeye başlamış ve sonunda aklına güzel bir fikir geldi. Kabak’ın başarılı olacağı oyunları bulmuş ve o oyunları oynamaya başlamışlar. Kabak da tekrar eski mutluluğuna kavuşmuş ve Ceviz’in ne kadar iyi bir arkadaş olduğunu bir kere daha anlamış. Şeftali’nin hoşuna gitmemiş ve hepsini kıskanmaya başlamış. Aralarına girmeyi ve birbirlerinden uzaklaştırmayı düşünmüş. Şeftali bütün kurnazlığı ile bu iki arkadaşın arasına karışmış ve onlarla oyunlar oynamaya başlamış. Her fırsatta ikisini birbirine düşürmeyi de ihmal etmiyormuş. Aradan zaman geçmiş, Ceviz ile Kabak’ın arası açılmaya başlamış. Artık sürekli tartışıyorlar kavga ediyorlarmış. Şeftali’den çok mutlu oluyormuş.Ceviz ve Kabak mutsuz günler geçirdikten sonra konuşmaya karar vermişler. Sorunun ne olduğunu uzun uzun düşünmüşler. Sonunda anlamışlar ki Şeftali bu iki arkadaşın arasına girmiş ve bunların birbirine karşı bekliyoruz düşman olduğun. Ceviz ve Kabak bölgesinde anlamış ve bir daha kötü niyetli olduğun aralarında almamaya söz vermişler ve tekrar eski mutlu günlere geri dönmüşler.

 

AYŞE E.

ORTASU ORTAOKULU

ULUDERE / ŞIRNAK

7
KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL by Ramazan TEKER - Illustrated by KENDİ MASALININ KAHRAMANI OL PROJESİ  - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]