MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ

by yasemin akay

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ

  • Joined Jun 2019
  • Published Books 4
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

 

 

 

 

MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ

MEHMET AKİF İLKOKULU  2-B SINIFI ÖĞRENCİLERİ

YAZAR OLACAK ÇOCUK PROJESİ

 

DÜZENLEYEN:YASEMİN AKAY

 

2020

3

İÇİNDEKİLER

 

ÖNSÖZ……………………………………………………..5

 

DOĞAYA VEFA……………………………………………….6

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİNİN ÖNEMİ…………………………8

 

KAR HEYECANI………………………………………………10

 

KÖYDE BİR GÜN……………………………………………..12

 

GÜZEL BİR DOĞA HERKESİN HAKKI………………………14

 

ŞAŞKIN MAYMUN……………………………………………..16

 

AĞAÇLARIN ÖNEMİ……………………………………………18

 

 

4

ÖNSÖZ

 

Bu sene öğrencilerimin yazarlık yönünü geliştirici harika bir projeye başladık. Başta altı yedi cümlelik hikayeler, sonraları daha güzel ve akıcı hikayelere dönüşmeye başladı. Minik yazarlar kendini artık daha rahat ifade edebiliyordu. Bu kitabın oluşmasında emeği geçen öğrencilerime,hep yanımda olan velilerime,her daim yardımını esirgemeyen kızlarıma, Yazar Olacak Çocuk projesindeki proje kurucularımıza ve emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

 

Yasemin AKAY

5

DOĞAYA VEFA

Haftasonları ailecek pikniğe gittiğimiz bir orman vardı. Mis gibi temiz havası birbirinden güzel yemişler ve orman meyvelerinin olduğu, cıvıl cıvıl kuşların ötüştüğü cennet gibi bir yerdi burası. Tertemiz akan suların içinde yüzen balıklar, rengarenk kelebekler ve cırcır böceklerinin o güzel seslerinin güzelleştirdiği bu ormanı çok seviyordum. En çok oradaki çilekleri ve böğürtlenleri yemeye bayılırdım. Burada olmak bana çok huzur veriyordu. Bir hafta sonu babamdan yine bizi ormana götürmesini istedim ve hayatımızın kabusunu yaşadık. Oraya gittiğimiz zaman karşılaştığımız manzara bizi derinden üzdü. Daracık bir yolda bir sürü beton makineleri, iş makineleri ve işçiler vardı. Bir haftanın içinde ne kadar da değişmişti burası! Ablamla saklambaç oynayıp arkasında saklandığımız ve dalına tırmanıp meyvesini yediğimiz ağaçlar yok olmuştu. Ağaçların kesilmesiyle yuvalarını kaybeden sincaplar, kuşlar, böcekler ne yapacaklardı şimdi? Koşarak annemin yanına gittim ve hıçkırarak ağlamaya başladım. Sonra bizim gibi oraya pikniğe gelen onlarca aile hepsi arabalarından indi sessizce bakmaya başladılar. Herkes şok olmuştu, kimsenin ağzından bir şey çıkmıyordu. Ama ben betonlaşmaya karşı dur diyecektim. Okulumuzu geçen yıl TEMA Vakfı’ndan gönüllüler ziyaret etmişti ve ben de TEMA’ya üye olmuştum. Aklıma ilk onlar geldi. Pazartesi günü ilk iş öğretmenim ve arkadaşlarımla TEMA Vakfı’nı ziyaret etmek oldu. Oradakiler hemen Orman İlçe Müdürlüğü’nü arayarak bilgi istediler. Yetkililer oraya verilen bir imar izninin olmadığını ve sit alanı olduğunu söylediler ve gerçeği öğrendik orada bir kaçak yapılaşma vardı! Yetkililer bu duruma el koyup, çalışmaları durdurdular. Duyarlılığımızdan dolayı beni ve arkadaşlarımı tebrik ettiler. Bu başarımız medyaya da yansımıştı. Okul müdürümüz tüm okulun önünde başarı belgelerimizi vererek bizlerle gurur duyduğunu söyledi. Kesilen ağaçların yerine TEMA Vakfı ile birlikte okulumuzdaki tüm öğrencilerin katılımıyla yeni fidanlar diktik. Böylece doğaya vefa borcumuzu biraz da olsa ödedik.

YAZAN ÖĞRENCİ: Aylin A.

6
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

GIDA MÜHENDİSLİĞİNİN ÖNEMİ

Sabah uyandığımda ilk iş takvime baktım. Beklediğim gün gelmişti. Hocası olduğum fakültede gıda mühendisliği okuyan öğrencilerimle tavuklar üzerinde deney yapacaktık. Deneyin amacı ürünlerin katkı maddesi olmadan ne kadar dayanabildiğini incelemekti. Öğrenciler ilk olarak tavukları en ince ayrıntısına kadar incelediler.

Daha sonra deneyde kullanacakları sıvıları deney tüplerine koydular. Deneyi büyük bir heyecanla tamamladılar. Gıda mühendisliği zor bir meslek olup bir o kadar da insan sağlığı için çok önemlidir. İşte tam da bu yüzden öğrencilerime her geçen gün yeni bir şeyler öğretmek bana çok mutluluk veriyor.

Yazan Öğrenci: Aylin A.

8
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

KAR HEYECANI

Bir çocuk varmış. O çocuğun adı Adasu’ymuş. Adasu karı hiç görmemiş. O kadar çok merak ediyormuş ki rüyalarında filmlerden izlediği karı görmeye başlamış,kartopu oynamış, kardan adam yapmış. Pamuk gibi karların içinde yuvarlanmış hoplamış zıplamış. Sabah gözlerini açtığında rüya olduğunu anlamış ve çok üzülmüş. Yine umutsuzca penceresine doğru gitmiş. Perdesini açmış. Bir de ne görsün her yer bembeyaz adeta bir bulutun içindeymiş gibi! Çığlık atarak annesini ve ablasını çağırmış. Kızının üzün süredir kar beklediğini bilen annesi kahvaltısını ettirip,kabanını giydirip, eldivenini,şapkasını ve beresini giydirip Adasu ve ablasını bahçeye indirmiş. O gün karda oynamaktan çok mutlu olmuş. Heyecanla beklediğine değmiş.

Yazan öğrenci: Aysima Ö.

10
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

KÖYDE BİR GÜN

Bir cumartesi sabahı kahvaltı yaparken babam köye gideceğiz dedi. Ablam ve ben çok heyecanlanmıştık. Oyuncaklarımdan birkaç tanesini yanıma aldım çünkü toprakla ve kumla oynayacağım için çok sevinçliydim. Nihayet köye gelmiştik. Ablam iner inmez kitabını alıp bahçedeki salıncağa koştu. Ben ise köydeki arkadaşım Ali ile getirdiğim oyuncakları oynamak için kum yığınının olduğu yere gittim. Annem yemek hazırlamıştı. Ali ile bende koşarak gittik. Masada en sevdiğim yemek vardı. Annem gözleme yapmıştı! Ayranla beraber karnımızı bir güzel doyurduk. Dedemle ahıra gidip ineklere yem verdik. Babaannem sütü sağarken ona yardım ettim. Bahçeden taze sebze ve meyveleri topladık. O kadar yorulmuştum ki hemen uyudum. Sabah horozların sesiyle uyandım. Çok güzel köy kahvaltısı yaptık ve ayrılma vakti gelmişti. Babaannem ve dedemle vedalaşıp en kısa sürede tekrar geleceğimizi söyleyerek evimizin yolunu tuttuk.

Yazan Öğrenci: Cem D.

12
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

GÜZEL BİR DOĞA HERKESİN HAKKI

Bir sabah ailemle beraber bir piknik alanına gitmeye karar verdik. Daha önceden gittiğimiz bir yerdi. Orası gerçekten çok güzeldi. Piknik alanında birçok hayvan vardı. Erik,elma,kiraz ağaçları vardı. Sabah hemen eşyalarımızı arabaya koyup yola çıktık. Oradaki manzarayı,doğal güzellikleri,hayvanları göreceğim için çok mutluydum.Nihayet geldik ama gelince çok üzüldüm. İnsanlar bütün çöplerini orada bırakmışlardı. Her taraf plastik,teneke ve yiyecek artıklarıyla doluydu. Annem “hadi geri gidelim” dedi. Babam ise “güzel bir doğa çocuklarımızın hakkı,saygısız insanlar yüzünden çocuklarımın mutsuz olmasını istemiyorum. Hadi çocuklar doğa anayı temizleyelim!” dedi.Bunu hayal etmemiştim. Ama temizledikten sonra kendimi çok mutlu hissettim. Umarım insanlar artık doğaya zarar vermezler.Çünkü güzel bir doğa herkesin hakkı!

Yazan Öğrenci:Hüseyin K.

14
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

ŞAŞKIN MAYMUN

Bir tatil günü babam bizi hayvanat bahçesine götürdü. O kadar çok hayvan vardı ki çoğunu ilk defa görüyordum. Kardeşim Eray ile heyecandan hangisine bakacağımızı şaşırdık. Zürafa,gergedan,çeşit çeşit kuşlar,aslan,ayı,ceylan gibi çok fazla hayvan vardı. Derken büyük bir kafesin yanına geldik. Daldan dala konan komik maymunlar vardı. Bir tanesi bana yanaştı, benimle konuştu. Adımı sordu ben de “Egemen” dedim. “Büyüyünce ne olacaksın dedi?” ben de “İnşaat mühendisi olacağım” dedim. “İnşaat mühendisi ne iş yapar?” dedi. “Hastaneler,okullar,yollar,evler yapar” dedim. Beni beton mikserinin heyecanlandırdığını,isterse ona ileride ev yapabileceğimi söyledim. Maymun çok şaşırdı. Ama kendisinin eve ihtiyacı olmadığını, burada ağaçlarda çok mutlu olduğunu ve ailesiyle birlikte olduğunu söyledi. Şaşkın maymunla vedalaşıp oradan ayrıldı.

Yazan Öğrenci:Egemen K.

16
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com

AĞAÇLARIN ÖNEMİ

Mustafa köyüne gitmişti. Dedesi ona inekleri gütme görevini verdi. Mustafa bir gün inek güderken iki adama rastladı. Mustafa adamların elinde balta olduğunu gördü. Adamlara “Bu baltalarla ne yapacaksınız?” dedi. “Ağaçları keseceğiz.” dediler. Bunu duyan Mustafa hemen dedesine haber verdi. Mustafa’nın dedesi muhtara söyledi.Muhtar köylüyü topladı. Herkes gelince olanları anlattı ve bir çözüm bulmaları gerektiğini söyledi. İsmail’in aklına bir fikir geldi ve fikrini anlatmaya başladı. “Onlara ağaçların önemini anlatalım dedi. Köylüler bu fikri çok beğendi muhtarla beraber adamların yanına gittiler.Mustafa ve İsmail tatlı bir dille öğretmenlerinin onlara anlattığı “Doğanın Hazin Sonu” isimli hikayeyi anlattırlar. Adamlar çok utandılar ve üzüldüler. Kestikleri her ağaç için bir fidan dikeceklerini söylediler. Bunlar sonra doğanın koruyucusu olmaya söz verdiler. Ağaçların dünyadaki önemini böylece herkes daha iyi anladı.

Yazan Öğrenci:Zeynep F. A.

18
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com
MİNİK KALEMLERİN YÜREKTEN HİKAYELERİ by yasemin akay - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now