Namaz

by Büşra Mazlumoğlu

Artwork: Büşra Mazlumoğlu 6. sınıf 2. ünite

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Namaz

by

Artwork: Büşra Mazlumoğlu 6. sınıf 2. ünite

  • Joined Dec 2021
  • Published Books 1
Namaz by Büşra Mazlumoğlu - Illustrated by Büşra Mazlumoğlu 6. sınıf 2. ünite - Ourboox.com

Ezan, namaz vaktinin girdiğini gösteren bir işarettir. Peki ezanın önemi bundan mı ibaret? Elbette ki hayır. Ezan bir yerde okunduğu zaman o yerin Müslüman yeri olduğunu gösterir. Ezanın bir diğer önemi İslam’ın temel ilkelerini her gün bize beş defa hatırlatır. Ezanın önemini öğrendikten sonra gelelim tarihçesine ezan nasıl ortaya çıkmış?Efendimiz(s.a.s) Medine’ye geldikten sonra insanlara namaz vaktinin girdiğini nasıl haber verelim diye arkadaşlarına danışır. Kimisi Hristiyanlar gibi çan çalarak haber verelim der kimisi de Yahudiler gibi şofar ile haber verelim der. Ama Efendimiz(s.a.s) diğer dinlere benzememek için bunları kabul etmez. O yerde bir karara varılmaz. Oradan ayrıldıktan sonra Abdullah b. Zeyd rüyasında günümüzde okuduğumuz ezanı görür.

 

3

O gece Efendimiz’in yedi arkadaşı aynı rüyayı görünce artık namaza haber verilme şekli ezan olur. Yukarıda “ezan namaz vaktinin girdiğini gösteren bir işarettir” dedik. Peki ezan okunduktan sonra tek başına mı namaz kılmamız gerekir yoksa yanımızda en üç kişiyle birlikte mi? İkisi de olur. Ancak birçok kişiyle yani cemaatle namaz kılmak daha iyidir. Efendimiz(s.a.s) şöyle demişlerdir: “Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan yirmi yedi kat daha sevaptır.” Burada “yirmi yedi kat” ifadesi sevabın çok fazla olduğunu belirtmek içindir. Yoksa sevapların sayısının olduğundan dolayı değil.

Cemaatle namaz Müslümanlar arasında sevginin gelişmesini sağlar. Cemaatle namaz Müslümanların birbirleriyle görüşmesini ve birbirlerinin dertleriyle ilgilenmelerini sağlar.

4
Namaz by Büşra Mazlumoğlu - Illustrated by Büşra Mazlumoğlu 6. sınıf 2. ünite - Ourboox.com

Cemaatle namaz ev halkıyla evde  kılınacağı gibi camilerde de kılınabilir. Camilerde kılınmasının şöyle bir güzelliği vardır: Yukarıda “cemaatle namaz Müslümanların birbirleriyle görüşmesini sağlar” ifadesine biz camilerde karşılaşırız. Yani camiler Müslümanların birbirleriyle tanışması ve kaynaşması için daha uygundur. Ayrıca camilerde zengin- fakir ,doktor-çöpçü hepsi yanyana namaza durur. Hiç kimse unvan veya mesleğinden dolayı öne veya arkaya geçemez. Bu da toplumsal birliği güçlendirir.

 

 

6
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content