ÖĞRETMEN OLMAK by Ayşe Köpüklüoğu - Illustrated by AYŞE KÖPÜKLÜOĞLU - Ourboox.com
Mar 2019
Member Since
7
Published Books

ÖĞRETMEN OLMAK

by Ayşe Köpüklüoğu

Artwork: AYŞE KÖPÜKLÜOĞLU

 

ÖĞRETMEN OLMAK

Öğretmenlik mesleğimin sekizinci yılıydı. Adana’ya geleli iki yıl olmuştu. Birinci sınıfları okutacaktım. İlk defa birinci sınıfları okuyan okağağım için çok heyecanlıydı, birazda korkuyordum. Kırk beş kişilik bir şeyifa okuma yazma öğretecektim. Cümle sistemi bırakılmış, harf sistemiyle okuma yazma öğretecektim.

 

Aylar geçti, öğrenmeim mısır patlar gibi peşi sıra patır patır okuma yoluyla geçtiler. Başarıyı yakalamıştık, velilerimiz memnundu.

1
ÖĞRETMEN OLMAK by Ayşe Köpüklüoğu - Illustrated by AYŞE KÖPÜKLÜOĞLU - Ourboox.com

 

Okuma bayramı hazırlıklarına velilerle hazırlanmaya başlamıştık. Şarkılar, şiirler, monologlar, dans ve folklor gösterileri, piyes ve Nasrettin hoca fıkrası gösterisi, koro, tek kişilik şarkıcı taklitleriyle okuma bayramı gösterimizde hazırdı. Salon ve yemek organizasyonu sınıf annemizdeydi. O gün herkes çok mutluydu. Gösteriler kamerayla çekildi, fotoğraflar çekildi. Öğrencilerim ve ben günün yıldızlarıydık. Gösteriyi sadece anne, babalar değil dedeler, anneanneler, teyzeler, halalar, yengeler, abiler, ablalar, dayı ve amcalar safra izlemeye geldi. Sanki çocuklar ilk düğünlerini okul ile yapmıştı. Bu mutlu günlerine de yakın akrabaları katıldı. Gösterilerde hepsi birer küçük tiyatrocuydu.Kostümleri ve rolleriyle her şeyleri uyum içindeydi. Bu gün bir tlatmanın mutluluğunu yaşadım.

3

 

Mayıs ayıydı, anneler günü başladıydı. Annelere özel kutlama kartını hazırladık. İlk defa anneleri onu ne kadar sevdiklerini yazdılar. Kartlarını süslediler. Günün sonunda herkes annelerine kartlarını uzatıp, anneler gününü kutladılar. Anne baba ayrı olan bir kızım gelip bana sarıldı. Öğretmenim benim annem sizsiniz deyip kartı bana uzattı. Teşekkür ettim, çok duygulandım.

4
ÖĞRETMEN OLMAK by Ayşe Köpüklüoğu - Illustrated by AYŞE KÖPÜKLÜOĞLU - Ourboox.com

 

 

Öğretmen olmak insana güzel duyguları bolca yaşatan bir meslek. Bu mesleği yaparken dertlerimi unutuyorum. İnsan oğlunun en saf temiz hallerine yeni beceriler kazandırmaya çalışmak, dünyanın en güzel işi. Bir daha dünyaya gelsem yine öğretmen olmak isterdim. Allah’ıma bana bu mesleği yapma fırsatını planlama için çok teşekkür ediyorum.

 

6

To our wonderful community of readers:

The author has made this book available to you free of charge. We'd be really grateful if you'd consider one of the following:


  • Donating a dollar to the author

  • If you enjoyed the book, leave a like!

  • Write a few words of encouragement in the comments section below

  • Share it with your friends, you can use this shortlink:

Thanks for your generosity!
Mel, Ran, Shuli and the Ourboox team

This free digital picture e-book was brought to you by

Ourboox.com

Create your own free bookOurboox is the world's simplest free platform for creating, sharing and promoting digital picture e-books.

Join us now and make your books come true.

COMMENTS 0

Leave a Reply