Писанка-символ України by simvol - Illustrated by Бухно Людмила - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Писанка-символ України

by

Artwork: Бухно Людмила

  • Joined Apr 2017
  • Published Books 2

 

Світле та радісне Великоднє свято не обходиться в Україні без виготовлення писанок та крашанок. Адже у народних віруванняхрозписане чи пофарбоване й освячене яйце наділялося надзвичайною здатністю оберігати від злих сил, сприяти любові, здоров’ю, росту рослинності, оберігало від пожежі. Це був символ життя!

2
Писанка-символ України by simvol - Illustrated by Бухно Людмила - Ourboox.com

Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину, коли людина була неподільною з природою. В ті часи все навколо було живим і вміло розмовляти. Щоб вижити серед могутніх стихій, потрібно було мати серце  чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба, а ще знати дивовижну мову Всесвіту. Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови. Зображуючи їх на стінах печер, посуді та одязі, люди зверталися до сонця, вітру, води, землі. З часом ті послання почали писати на пташиному яйці. Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражала поява з неживого предмета нового життя. І так не знаючи астрономії, наші предки перетворили кругле яйце в маленьку модель Землі і Всесвіту. Модель з вогненною кулею всередині…Що це? Передбачення? А може вони знали світобудову? Так вони були мудрими. І тому змогли поєднати Християнство, як ідею спасіння душі від мороку, з найсвітлішими образами минулого. Так виникла писанка – символ нового життя, воскресіння Бога, і відродження природи. Відтоді кожне творіння писанки,- ніби пробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі в яскраву, весняну радісну.

4

А це ще одна історія про великодні яйця

 

5

Види писанок

Крашанка Це яйця, фарбовані в один колір. Крашанка пофарбована в червоний колір, символізує радість життя. Сире яйце варять накруто в чистій воді. Потім опускають на 15 хв у теплу фарбу. Ще теплу крашанку натирають шкуркою із сала, щоб вона блищала. Крашанка належить до найдавнішого типу оздоблення яйця. Є звичай, що крашанкою ділиться вся родина.
Дряпанка Це яйця , що мають орнамент, видряпаний на поверхні. Для дряпанки добирають природно темніші  яйця, бо в них міцніша шкарлупа.  Дібрані яйця фарбують, обсушують. Спочатку орнамент малюють олівцем, потім гострим предметом видряпують (цвях, шило, голка). Для орнаменту добирають рослинні мотиви: квітку, дерево, гілку, рідше – геометричні.
Капанка Спочатку яйце опускають в світлу фарбу, коли воно просохне, на нього наносять крапки гарячого воску. Як віск охолоне яйце кладуть у темнішу фарбу, і так можна проробити декілька разів. Після висихання фарби яйце кладуть у гарячу воду,  віск зникає.
Мальованка Це яйця розмальовані пензликом, різними фарбами та візерунками.
Трав’янка До яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок, явиться його білий відбиток.
Писанка Це яйце, розписане писачком по чистій чи вже пофарбованій шкарлупі.  Технологічний процес її виготовлення  складається з ряду операцій: розпис воском, поетапне фарбування та затушовування воском відповідних місць на писанці, розігрівання та знімання воску.
Білі писанки  Писанку, виконану восковою технікою, кладуть у відбілюючий розчин, щоб він покрив ціле яйце. Усі незакриті воском місця побіліють. Писанку обсушують і нагрівають у печі, стираючи ганчіркою віск. Така писанка має біле тло. Через складний технологічний процес виготовлення її називають ще «мученою».
Дерев’яна писанка На виточену дерев’яну основу у формі яйця наносять орнамент масляними фарбами і лакують. Трапляються  дерев’яні писанки, коли орнамент не малюють, а вирізьблюють спеціальними різцями. (різьблення по дереву)
Бісерна писанка  На дерев’яну основу у формі яйця наносять спеціальний (складений із п’яти компонентів клей), а потім викладають орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну сітку.
Інкрустація соломкою На підготовлену основу – пофарбовану, наноситься малюнок з соломки, готова поверхня лакується.
Зернівка На підготовлену основу за допомогою збитого яєчного білка (клею ПВА) з різних круп викладається орнамент.
6

Виконайте вправу та повторіть види писанок

 

 

7

На писанках зображають не просто малюнки, а символи. Символи на писанках  поділяються на групи за походженням та часом.

Найдавніші з них- це група символів вогню та  символів води. Ці дві стихії поєднуючись,  народжують життя .

       До символів води  відносяться  «безкінечники»,  « грабельки»,  «риба», «дощові потоки», «юрок» та багато інших.

       До символів вогню –   «сонце», «зірка», «триквет», «свастика», «хрест», «промінь» тощо.

        Трохи  пізніше з’явились символи  родючості, розвитку, збереження життя : «Богиня Берегиня», «косий хрест», «ромб», «квадрат», «дерево життя». Рослинні  («сосонка»,  «дубовий лист», «вербова гілка», «квітка», «виноград», «яблунька», «сливка»)  та тваринні символи ( «олень», «баранці», «коник», «пташка», «рак», «півень» , « медвежі лапи», « заячі вуха» та інші ) з’явилися значно пізніше і відрізнялися  один від одного в різних регіонах України. Після прийняття православ’я в писанковій символіці з’являються християнські знаки-символи – «церква-вежа», «божа ручка», «хрест». В ХІХ – ХХ століттях на писанках з’являються зображення святих.

8
Писанка-символ України by simvol - Illustrated by Бухно Людмила - Ourboox.com

Знаки-символи  поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, про писанку як оберіг.

Жовтий колір –  колір небесних світил : сонця, зірок, місяця; приносить  достаток, урожай, приплід.

Зелений – колір весни, пробудження  природи,  всього живого, що є на світі, символ здоров’я.

Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.

Чорний колір – символ землі, плодючості; чорний з білим  колір , що  виказує  пошану  душам померлих,  пам’яті предків.

Коричневий – символізує  землю-матір.

Блакитний – уособлює  воду, повітря, небо, здоров’я.

 

10

Найпростіша писанка-крапанка, яку можуть зробити і маленькі діти

 

11

А  справжню писанку можна написати з допомогою спеціального писачка та і певні навики для цього треба. Але при бажанні можна опанувати і таке мистецтво.

 

12
Писанка-символ України by simvol - Illustrated by Бухно Людмила - Ourboox.com

Ніна Мудрик-Мриц

ПИСАНКА

Писанку писала 
Під Великдень Настя, 
Добирала гожі взори 
Всім рідним на щастя.

Бабуні “церковці”, 
Між ними куточки, 
У куточках для дідуня 
“Дубові листочки”.

Матусі “косицю”, 
“Смерічки” для тата, 
Тітці “зорі”, а для дядька 
“Княгиня” чубата.

“Шовкових косичок” 
Для сестрички трішки, 
А братові-пустунові 
“Баранячі ріжки”.

Подружкам з садочка 
“Трилистки” в віконце, 
Україні — в безконечник 
Уплетене “сонце”.

 

14
Писанка-символ України by simvol - Illustrated by Бухно Людмила - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content