Technological Republic by dsfdsafda  - Illustrated by Hüseyin BİNGÜL - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Technological Republic

by

Artwork: Hüseyin BİNGÜL

  • Joined Apr 2018
  • Published Books 2

Benim ütopyam teknolojik bir ütopya örneğidir.Başlıktan da anlaşıldığı gibi insanlar teknoloji ile iç içedir ve insanlar şu ankinden daha komforlu yaşarlar.Ulaşım ve iletişim çok ucuzdur.Afrika’nın en ücra köşesindeki kişi bile teknoloji ile iç içedir.

2

YÖNETİM:

Benim ülkem demokrasi ile yönetilir.Atatürk’ün de dediği gibi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi benimsenmiştir.18 yaşını geçen herkes oy kullanabilir.Mecliste toplam 400 milletvekili vardır ve meclis başkanı hayatı boyunca hiçbir siyasi partiye üye olmamış kişilerden seçilir.

3

EKONOMİ:

Ekonomide herhangi bir ilkeyi benimsenmemiştir.Kişiler topraklarına istediğini eker ve vergilerini verirler.Ütopyamda herkes mal varlığına göre vergi verirler.Bunu yapmamın sebebi ise gelir adaletini sağlamaktır.Ülkemde geçerli para birimi sterlindir.

4

AİLE:

Benim ütopyamda küçükler büyüklerini sayarlar ve büyükler küçüklerini severler.

5

EĞİTİM:

Herkes için lise eğitimi zorunludur.Lisenin sonunda ise tek sınavdan oluşan bir sınava girilir.Bu sınav 240 sorudan oluşur ve 120 soruluk kısım temel düzeyken,120 soruluk kısım ileri düzeydir.

6

DİN:

Benim ütopyamda devlet İslam ile yönetilir ancak herkes istediği dini seçip o dinin ibadetlerini yapabilir.

7

BİLİM:

Bilime ve bilim insanına büyük değer verilir benim ülkemde.Bilim insanlarının çalışması için düzgün şartlar sağlanır.Onların para derdi ortada kaldırılmıştır ve yeni icatlar yapmaları için uygun ortam hazırlanır.

 

8

HUKUK:

Adaletin önünde herkes eşittir.Karar verilirken rütbeye değil suçluya ve masuma bakılır.Hiçbir cezada indirim yapılmaz.

9

SANAT:

Ütopyamda sanatçıya büyük değer verilir.Sanat ile ilgili bilgilenmek isteyen kişiler için sanat evleri açılmıştır ve bu kişilerin para derdi olmaz.Bu kişilerin bütün ihtiyaçları yine devlet tarafından karşılanır.

10

SPOR:

Atatürk diyor ki:”Ben sanatçının çevik,zeki ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”.Bu ilkeye uyarak terbiyesizlik yapan sporcular spordan uzaklaştırılır.Herkesin spor yapabileceği spor salonları yapılır.Bu spor salonları ücretsizdir.

11

Bu bir ütopya örneğidir çünkü insanların mutluluğunu ön planda tuttum ve hayalimdeki dünya tamamen insanların huzur içinde yaşaması için yapılmıştır.

12
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content