Telomerler ve Kanser
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

TELOMERLER

by

Artwork: Defne Çağıran

Member Since
Oct 2020
Published Books
1

ÖNSÖZ

 

Bu kitapta telomerler hakkında yaptığım araştırmaların derlemesi bulunmaktadır. Genel olarak telomerleri incelediğim bu kitapta bazı sorularınızın cevaplarını bulabilmeniz dileğiyle…

 

Defne Çağıran

Ç1Ö2 BİYOLOJİ GRUBU

1

 

Telomerler hakkında konuşmadan önce ne oldukları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Öyleyse telomerin tanımına bir göz atalım: ”Telomerler, ökaryotik kromozomların DNA ve protein içeren uç bölgeleri olup çok sayıda (yaklaşık 2000 tekrar) ‘TTAGGG’ (insan hücrelerinde görülen dizi) dizi tekrarı içeren heterokromatik yapılardır.”

What is a Telomere? | Human Cellular Aging | TA-65 TA Sciences

2

About Molecular Biology : Prokaryotlar Ve Ökaryotlar

DNA’nın, polimerazın çalışma şeklinden dolayı her eşlendiğinde uçlarından kısalma olur. Prokaryot DNA’sı halkasal olduğundan herhangi bir kısalma gerçekleşmez fakat ökaryotlarda aynı durum söz konusu değildir. Bu tip DNA’larda her eşlenme sonrası uçlarda kayıplar oluşur. Kaybolan bu bölümler kendini tekrarlayan nükleotit parçalarından oluşan telomer kısımlarıdır. Telomerler işe yarar gen bölümlerinin eşlenme sonraları  kaybolmasını önler.

 

3

Telomerlerin sonsuz uzunlukta olmadığını biliyoruz, öyleyse telomerler kullanılamayacak kısalığa gelince ne olur?

Telomerler mitotik somatik hücrelerde yeterli kısalığa ulaştığında yararlı DNA kısımlarına zarar gelmemesi için hücre, bölünme özelliğini yitirir. Bu duruma senesens, başka bir deyişle hücre yaşlanması adı verilir.

New research could be key to our understanding of how the aging process works – Ominy Science

Senesens geçiren hücreler aktif hallerini ve eski görünümlerini yitirir, çevresindeki etkenlere eskisinden farklı tepkiler vermeye başlar, dokularda pasif bir şekilde kalan hücreler yaşlılıkla ilişkili çeşitli hastalıklara sebep olur.

4

Hücrenin telomerlerinin kısalmasıyla senesens geçirmesine replikatif senesens de denir. Bir hücrenin replikatif senesens geçirmesi için  maksimum bölünme sayısına ulaşması gerekir. Bu sınırı  Leonard Hayflick adlı Amerikalı bir anatomist, insanın somatik hücreleri için 40-60 arası olarak belirlemiştir. Bu sayı canlı türüne göre farklılık gösterir.

Yaşlanma ve Ölümümüzün Sebebi Ardındaki Bilimsel Veri: Hayflick Limiti - Ekşi Şeyler

 

5

Bazı hücreler de vardır ki telomerleri hiç kısalmaz. Telomerleri kısalmadığından gerekli dış etkenler sağlandığında sonsuz defa sağlıklı bir şekilde bölünebilirler. Bu yeteneğe sahip olabilmelerini sağlayan yapı telomeraz enzimidir. Her eşlenme sonrası kaybolan telomer parçalarını tamamlayarak bunu sağlar. Bu enzim çok replike olan hücrelerde örneğin kanser ve kök hücrelerde bulunur. Kanser hücrelerinin sınırsız replike olabilmeleri onları tehlikeli yapan en önemli özelliklerinden biridir.

Cancer Cells vs. Normal Cells: How Are They Different?

6

Telomeraz enzimine sahip hücreler insanoğlunun aklına ölümsüzlük fikrini getirmiştir. Teorik olarak telomeraz hücrenin ömrünü uzatsa da bu durum neoplazm gelişme riskini arttırmaktadır. Şu anlık pratikte telomerlerin kısalma hızını yavaşlatan tedavilerden öteye geçmemiş olsak da bu konu hakkındaki çalışmalar devam etmektedir.

 

Telomer tedavisi nedir? Sertab Erener'in uyguladığı telomer tadavisi hakkında tüm merak edilenler! Nasıl uygulanır? - Son dakika haberleri

7
TELOMERLER by Defne Çağıran - Illustrated by Defne Çağıran - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book