שירי הביטלס מנקודת מבטי by Shahar Bragin - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

שירי הביטלס מנקודת מבטי

B.A Psychology student, Tel-Aviv University.
  • Joined Mar 2020
  • Published Books 1

הקדמה

בספר זה אתאר את הסיפורים והמסרים מאחורי שירי להקת הביטלס האהובים עליי מנקודת מבטי, מכיוון שקצרה היריעה מלהכיל, אבחר שיר מכל אות, במידה ונכתבו בה שירים.

מקווה שתיהנו מקריאת הספר!

2

שירי הביטלס לפי סדר האותיות A-Z.

כמה שירים אתם מצליחים לזהות?

3

And I Love Her

שיר מקסים ורומנטי המתאר אהבה נצחית ומושלמת, שכל אחת חולמת שרק תהיה לה. מילות השיר בשילוב עם המוזיקה הרומנטית המלווה את השיר לכל אורכו, מדגישות את עוצמת האהבה ההדדית בין הגבר לאהובתו ומתארות את רמת היחסים האידאליים בין בני זוג, שכולנו צריכים לשאוף להגיע אליה.

4

Because

שיר המציג את הצד השני, שובר הלב והעצוב של האהבה. המוזיקה המתלווה לשיר (המזכירה מאוד את סונטת אור הירח של בטהובן), תורמת לאווירת הצער והכאב שמילות השיר גורמות לנו להרגיש. זהו שיר המדבר על מישהו שאיבד את אהובתו, שאהב, אוהב ויאהב לנצח ושקע בדיכאון עמוק. כתוצאה מכך, עד כי כל דבר מסביבו מעורר בו עצב רב ומזכיר לו את ההיא שאיבד.

6

Can’t Buy Me Love

שיר המדבר על היבט אחר של האהבה – כסף. המסר המרכזי שאותו כל אחד מאיתנו צריך לקחת לטובת חיים מאושרים יותר, הינו שכסף אינו יכול לקנות אהבה. הגבר אמנם יהיה מוכן לתת לאהובתו כל שתרצה ואת כל מה שיש לו, אם רק תגיד שהיא אוהבת אותו, אבל מדגיש כי לא אכפת לו מהכסף ושהוא יהיה מרוצה, אם היא תרצה שהוא יביא לה את מה שלא ניתן לקנות בכסף, כלומר, את הדברים הפשוטים של החיים שמעניקים לנו את האושר האמיתי ובראשם: האהבה, שאותה, כפי שכבר דאג להבהיר, הכסף לא יכול לקנות.

8

Devil In Her Heart

שיר המציג אדם “עיוור מאהבה”, שאינו רואה כי אהובתו, שחושב שהיא מלאך, היא למעשה שטן ומסרב להאמין לחבריו הטוענים כי היא תשבור לו את הלב. זוהי סיטואציה שכל אחד שהתאהב אי פעם חווה גם על עצמו: כשמתאהבים, לא רואים את הצדדים השליליים באדם והצדדים החיוביים שבו מתעצמים, ממש כאילו הוא המלאך הפרטי שלנו, ואנו בטוחים כי אהבה זאת תימשך לנצח. קורה פעמים רבות כי מכרים מהסביבה, שאינם עיוורים, רואים את השטן ומשוכנעים כי אותה אהובה אינה טובה לאותו אדם שנפל בשבייה, אך כפי שכבר הבנתם… אין עם מי לדבר, כפי שלא ניתן לגרום לעיוור מלידה להתחיל לראות את העולם.

10

Eleanor Rigby

שיר עם מוזיקה עוצמתית ומסר עוצמתי עוד יותר: הסתכלו על כל האנשים הבודדים! שיר זה מביא למודעות שיש בעולם אנשים שאין להם אף אחד עמם ומציג את סיפורם העצוב של אלינור ריגבי ושל האב מקנזי, שבחייהם ובמותם היו לבד. גם בחיינו יש המון אנשים בודדים ואנו צריכים לדאוג להם לחברה, על מנת שיהיה לחייהם משמעות ולו במעט, ועל מנת שתהיה להם סיבה טובה לקום בבוקר.

12

For No One

שיר המדבר על אהבה שהסתיימה, אבל בצורה לא הדדית. היא מתארת את הצד של הגבר שנשבר לו הלב, ושרואה לנגד עיניו את אהובתו, שחשב שתהיה שלו לנצח, אינה זקוקה לו יותר וצופה במות אהבתה כלפיו. הוא מצידו, חשב שאהבתם תימשך שנים ולא צפה שזה מה שיקרה. אהובתו מסתבר, שוברת לבבות סדרתית וחזרה על אותו המקרה גם עם גבר אחר ושברה גם את ליבו, אך למרות סיפורה המפוקפק והדיכאון שהציף אותו… הוא לא ישכח אותה. המסר: שוברי הלבבות הסדרתיים לא שווים את דמעותיכם. אם להם לא אכפת, תמשיכו הלאה גם אתם.

14

Good Night

שיר ערש מקסים שניתן לשיר אותו לאהוביכם או לשמוע בעצמכם לפני השינה. כעת השמש מכבה את אורה והירח מתחיל לזרוח… אז תעצמו את העיניים, תחלמו חלומות מתוקים ותשנו חזק. לילה טוב לכולם!

16

Help!

שיר המדבר על מישהו שפעם, כשהיה הרבה יותר צעיר, מעולם לא היה זקוק לעזרה בשום דרך שהיא. אך כעת, בגילו המופלג, הגיע למסקנה שהוא כבר אינו מי שהיה פעם והמצב השתנה. עכשיו הוא כבר לא כל כך בטוח בעצמו ובעצמאותו שלא הייתה תלויה באף אחד וחייו השתנו בכל כך הרבה דרכים. עכשיו הוא נאלץ להיפתח ולהביע את מצוקתו. עכשיו הוא מבקש עזרה. השיר פונה למעשה לכולנו, ואומר מצד אחד שהעצמאות היא טובה, אך מצד שני, כשהאדם יגיע לגיל בו ירגיש שהוא זקוק לסיוע מסוים, שלא יהסס לבקש. זוהי ממש לא בושה.

18

In My Life

שיר זה מכיל עבר שופע בזיכרונות, מקומות ואנשים משמעותיים ואהובים, שחלקם יכנסו לספר הזיכרונות וחלקם יאבדו בתהום הנשייה וכן הווה שבו יש חיים חדשים ומישהי חדשה, שלמרות הכל, בחייו, אותה הוא אוהב יותר.

20

Julia

סרנדה נעימה לאוזן המוקדשת לבחורה ששמה יוליה. ישנו שימוש במטאפורות שונות כמו ילדת האוקיינוס, עיני צדף וחיוך סוער, כדי לתאר את אותה הבחורה בשיר… ואנו חשים בכמה אותו הגבר ששר מאוהב. הוא שר לה שיר אהבה, כי היא קראה לו ונגעה בו והוא התאהב. עם זאת, הוא מציין עוד בתחילת השיר כי חצי ממה שהוא אומר חסר משמעות, אבל הוא אומר את זה רק כדי להגיע אליה. מדובר בתופעה שכיחה, בה הגבר המחזר אחר האישה ורוצה לזכות באהבתה שר סרנדות, מבטיח הבטחות ואומר הכל רק כדי להגיע לליבה. הגבר בשיר אומר גם שכשהוא לא מצליח לשיר את ליבו, הוא רק יכול לדבר את מחשבותיו, וזוהי מהות הסרנדה: את מה שמרגישים בלב לא ניתן לשיר, כי רגשות לא ניתן להעביר למילים, אבל בהחלט אפשר להעביר לאותה האהובה את המחשבות עליה.

22

Keep Your Hands Off My Baby

זה הזמן לשרטט קו אדום בולט ולהבהיר את גבולות היחסים בין גבר לחברו הטוב: אנו מכירים המון זמן, מה ששלך שלי, אבל יש דבר אחד שאסור לך לגעת והוא באישתי. היא שלי ורק שלי. המסר העיקרי והברור כשמש – “אל תחמוד אשת רעך”.

24

Let It Be

שיר אופטימי למדיי, בו אימא מרי (המייצגת את האם הטובה, המרגיעה ובעלת הניסיון), מתגלה בעת צרה כשקורה משהו רע ואומרת דברי חכמה: תן לזה להיות (בתרגום חופשי). בפרשנותי האישית – גם כשקורה משהו רע אל תדאג, תן לזה לחלוף, כי הכל לטובה והכל יהיה בסדר בסופו של דבר.

26

Maxwell’s Silver Hammer

שיר אשר לקח לי זמן ממושך להבין מהו המסר אותו הביטלס רצו להעביר לנו דרכו. סיפורו מזעזע לכל הדעות והמנגינה נותנת לנו הרגשה שאנחנו ממש בתוך מחזה והופכת למותחת ברגעים הנכונים. הסיפור של מקסוול מתחיל בג’ון שלומדת פטאפיזיקה, שהיא מדע הפתרונות הדמיוניים, שמתייחס באופן סמלי לתכונותיהם של חפצים. מקסוול מוצג בתור מתמחה לרפואה משוגע, מטורף ורוצח סדרתי שרצח את ג’ון, לאחר מכן את המורה ובסוף את השופט שרצה להרשיע אותו באמצעות פטיש הכסף שלו. בעיניי המסר מתמקד בפטיש הכסף והפטאפיזיקה מסייעת לנו להבינו, כשתכונותיו הסמליות הרלוונטיות הן הרס וכלי נשק. פטיש הכסף מייצג עבורנו שני דברים: הראשון הוא שדברים לא צפויים יכולים לקרות בחיינו ולהשתבש, והשני הינו יצר הרע שבתוכנו וגם הרצון שלנו, שאנשים שעושים לנו רע ייעלמו לפתע.

28

Nowhere Man

שיר הטוען כי כל אחד מאיתנו הוא רק בורג קטן בתוך מערכת ענקית, וכי רובנו אינם מגשימים בסופו של דבר את חלומותינו, מתבלטים ועושים את מה שאנו באמת אוהבים. המסר הברור והמודגש ביותר, אפשר לומר, הינו שאנו לא מבינים שכל חיינו העולם מתפספס לנו מתחת לידיים, שלמעשה כל האפשרויות והדלתות רק פתוחות בפנינו ומחכות שנממש אותן… אם רק נרצה מספיק ונעבוד קשה למען החלום.

30

Oh! Darling

שיר אהבה מהצד הכואב ומעורר הרחמים שלה. השיר מזוהה עם כל האנשים אשר תלויים במושא אהבתם עד מוות ומתחננים בפניו שיישאר, אם לא אז הלב שלהם יישבר וגם הם, אף על פי שמושא אהבתם כבר אינו זקוק להם ואינו רוצה להמשיך בקשר. למעשה, מוצגת כאן משאלת לב שאינה הדדית לאחר פרידה כואבת מאהבה, שהייתה אמורה להיות נצחית, ואמורה להציג את הצד הפגוע של פרידות אלה.

32

Penny Lane

זהו שיר המתאר את כל המקומות הקסומים והנוסטלגיים שיש לכל אחד בחיינו. אותי זה לוקח לזיכרונות מתוקים מתקופת הילדות, שיש לכל אחד מאיתנו, לגבי המקום שגרנו בו בעבר: האנשים ברחוב, המוכרים בחנויות וישיבה על ספסל תחת השמיים הכחולים. זיכרונות שאפשר לעצום את העיניים ולראות אותם בדמיוננו.

34

Revolution

שיר זה מעביר ביקורת על כל האנשים שרוצים לעשות מהפכה וטוען שכולנו רוצים לשנות את העולם, אבל מי שבאמת רוצה לעשות שינוי, שיראה תכנית פרקטית כיצד הוא מתכוון לעשות זאת ולא רק יטען כי יש לו פתרון אמיתי לכל בעיות העולם. כמו כן, השיר מוסיף ואומר שמטרת המהפכה לא תהיה זריעת הרס ושנאה, אלא הפיכת העולם למקום שטוב יותר לחיות בו.

36

She Loves You

שיר שכל זוג בעולם יוכל להזדהות איתו. לכל זוג יש מריבות מידי פעם, קטנות או גדולות, אבל כשאוהבים צריך לשים את האגו בצד ולבקש סליחה, כי האהבה הכי חזקה מהכל והיא הכי חשובה שיש, ואנו צריכים להיות מאושרים שזכינו בה.

38

Taxman

עוד שיר ביקורת מבית היוצר של הביטלס, והפעם על כך שכל חיינו אנו לא מפסיקים לשלם מיסים על כל דבר אפשרי, בערך. איש המס הוא כל יכול ואנו צריכים להגיד תודה שהוא לא לוקח מאיתנו יותר, למרות שהסכום נראה גבוה ולא הגיוני. המסר מרשות המיסים – תשלמו ואל תשאלו שאלות. המסר עבורנו – אל תשתקו ואל תוותרו, זה הזמן לשינוי.

40

When I’m Sixty Four

שיר המעלה את השאלה – האם האהבה היא נצחית? האם את מסוגלת לדמיין את חיינו המשותפים כשנזדקן? או שמא אני לא מושא אהבת האמת שלך וכשאגיע לגיל שיבה לא תצטרכי אותי יותר? אם אכן מדובר באהבת אמת, אין דבר יותר מאושר ומלבב מלדמיין ולתכנן יחד את העתיד המשותף… בתקווה שיום אחד, אם הכל ילך כשורה, זה אכן יתגשם.

42

Yesterday

אין שיר שמתאים יותר ממנו על מנת לחתום את הספר. זהו שיר פרידה גם מהספר, וגם של גבר מאהובתו, שעד אתמול חשב כי בעיותיו רחוקות, אך היום נוכח לדעת כי הן כאן כדי להישאר. היום הוא כבר מישהו אחר ממי שהיה אתמול. היום הוא בלעדיה ולא מבין מדוע הלכה, היא לא אמרה לו את הסיבה. הוא חשב שאהבה היא משחק שקל לשחק אותו, אמר משהו לא נכון וכעת הוא מתחרט, וכל כך מתגעגע לאתמול… המסר העיקרי הוא שלמילים יש כוח, תמיד תחשבו איך הצד השני יפרש את שאתם מתכוונים לומר, כי אחרת אתם עלולים להתחרט על כך.

44
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content