ביטחונו של האדם השלם by giladayashe  - Ourboox.com
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

ביטחונו של האדם השלם

Member Since
May 2019
Published Books
1

הקדמה

לפני זמן רב לא הייתי אדם עם ביטחון עצמי גבוה מאוד אך הייתי אדם לומד וסקרן.

יום אחד ישבתי עם עצמי, כמו הרבה פעמים שעשיתי ועושה גם כיום, והבטתי על עצמי במטרה לראות את החולשות והחזקות שלי ולבחון כיצד לשפר את עצמי לאדם טוב יותר.

בעודי יושב ובוחן את עצמי עלה לי לראש מטרה שרציתי להשיג אותה זמן רב, לפתח ביטחון עצמי גבוה מאוד, גבוהה ככל הניתן.

דבר ראשון שעשיתי כדי ללמוד על ביטחון עצמי, לפתוח אינטרנט ולבדוק מה זה ביטחון עצמי ולנסות ללמוד עליו. אך נתקלתי בבעיה משמעותית מאוד, לא מצאתי שום דבר שבאמת יכול לעזור לי על ביטחון עצמי, משהו שבאמת יעזור ויעיף לי את הביטחון העצמי למעלה.

אומנם מצאתי דברים שיכולים לעזור להרים את הביטחון העצמי אבל הם קטנים ולא אפקטיביים במיוחד. אך בספר זה אני הולך ללמד ולהסביר כיצד לפתח ביטחון עצמי

1

גבוהה שאינו נתון כלל ברגשות שלך הנמצאות ברגעים שלילים וחסרי מוטיבציה ושאינו נתון בסביבה שלך שיכולה להוריד ולהעלות לך את הביטחון העצמי. בספר זה אני אלך איתך צעד אחר צעד ואסביר לך מהו ביטחון עצמי ואת כל מה שאתה צריך לדעת עליו כדי להפוך את הביטחון העצמי שלך לאפקטיבי יותר, סוחף יותר ושממגנט אליך הצלחה, כסף ואנשים.

יכול להיות שאתה צריך עזרה עמוקה בביטחון העצמי שלך ויכול להיות שאתה אך ורק צעד אחד קטן לפני הביטחון העצמי שאתה כל כך מתאווה אליו. ישנם דברים בספר זה שאולי אתה כבר יודע אותם וכאלה שלא, אך אני בטוח בכך שספר זה יעזור לך לפתח את הביטחון העצמי שאתה רוצה.

נ.ב

הסופר אינו אחראי לפעולותיך ולהחלטותך, זהו לא תחליף לייעוץ. האחריות שלך ושלך בלבד!

קדימה אריה, הדרך להצלחה שלך!!!

(ספר זה נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות אך הוא מתייחס לגברים ונשים כאחד)

2

למה צריך את זה, זה חשוב?

לפני שנתחיל לרוץ וללמוד מה זה ביטחון עצמי ואיך להשיג אותו אנו צריכים לדעת קודם כל למה הוא חשוב בכלל ואם צריך את זה. כדי להצליח חשוב לדעת למה חשוב להצליח ולמה צריכים להצליח, לכל דבר שאנו רוצים לעשות אנו צריכים להבין למה זה חשוב. אז בוא נתחיל…

הביטחון העצמי הוא דבר רחב מאוד והוא נוגע לכל תחומי החיים, בין אם אלו חברתיים ובין אם אלו פרטיים, הביטחון העצמי נצרך לכל תחום. ללא הביטחון העצמי יהיה קשה להצליח בחיים האלו, בין אם זה בעבודה, זוגיות, חיי חברה, עסקים ועוד. הביטחון העצמי שלנו חשוב להצלחה שלנו. הביטחון העצמי מקנה לך כריזמה ויכולת לסחוף אחריך אנשים, תלוי איפה הביטחון העצמי שלך נמצא.

נסה להיזכר בילדותך, בכיתה ובילד שהיה החברותי ביותר בכיתה או בשיכבה, איך הוא יכל לסחוף אחריו וכמה כוח היה לו, כמה ביטחון וחוסר פחד.

זה המתנות של ביטחון עצמי גבוה, חלק מהם לפחות.

3

העוצמה, הכוח, הכריזמה והחוסר פחד מהסביבה החוסר ניסיון להרשים אחרים כל אלו חשובים להצלחה שלך, אינני יודע מה אתה רוצה להיות אבל דבר אחד אני יודע עלייך, ללא ביטחון עצמי גבוהה יהיה לך קשה להשיג את שלך ואת חפצך.

מה תעשה כאשר יפריע לך משהו בעבודה ואין לך את האומץ לגשת ולתפוס את הבוס ולדבר איתו על זה ביחידות? מה תעשה כאשר הבת זוג שלך תתפוס רגליים ותלך מהקשר? מה תעשה כאשר תפסיק לקבל תמיכה מהסביבה שלך? מה אז?

כל אלו כוללים בתוכם את הביטחון העצמי בין אם בגלוי ובין אם בנסתר, לכל בעיה לכל מקרה יש בתוכו את נושא הביטחון, לרוב גם לא בגלוי, אך הוא קיים.

4

מה הוא הביטחון העצמי?

אז לאחר שהבנו למה צריך ביטחון עצמי ולמה הוא חשוב הבא נראה מה הוא ביטחון עצמי. מה ההגדרה שלו, מה זה בעצם ביטחון עצמי.

ביטחון עצמי זהו מושג רחב כפי שאמרתי כבר אבל לאחר חקירה ולמידה הבנתי כי לביטחון העצמי יש שני צורות עיקריות שפועלות בכל תחום בחיינו. אני חילקתי את שני הצורות הללו לחיצוני ופנימי. להם אני קורא “ביטחון האני” “וביטחון האתה”.

הביטחון העצמי לפי מה שרוב בני האדם מכירים בו הוא החיצוני יותר מאשר הפנימי (כאשר מכירים כוונתי למכירים במודע של מוחם). הביטחון העצמי כעצמו במושג, זהו השיקוף של המורכבות ביחס בין האדם כיחיד לסביבה. אך בכדי להבין טוב יותר את הביטחון העצמי עליינו להבין את שני סוגי הביטחון.

ביטחון האתה זהו הביטחון החיצוני, הביטחון שאנו רוכשים מהסביבה שלנו שזה אומר מההורים, מהחברים, מהבת זוג וכל מי שנמצא סביבנו. זהו ביטחון שהוא לא יציב ביטחון שאין בו קרקע לעמוד בה מכיוון שהוא משתנה לפי הסביבה שלך והסביבה שלנו לא יציבה מכיוון שדעות של אנשים משתנות כל הזמן.

5

זהו ביטחון של “האתה”, מה אתה חושב עליי? מה אתה אומר עליי? איך אתה מתייחס אליי? ועוד שאלות כאלו ואחרות. כלומר זה תלוי על האחר, וזו גם הסיבה שבחרתי לקרוא לזה “ביטחון האתה”.

ביטחון האני- זהו הביטחון הפנימי, הביטחון של “העצמי האמיתי” כפי שדונלד ויניקוט קורא לזה בסיפרו “עצמי אמיתי, עצמי כוזב”.

זהו ביטחון עמוק שתלוי בנו בעיקר והוא חזק ויציב ביחס ישיר לעצמנו, הוא תלוי בהתבטאות של עצמנו כלפי עצמנו, בתפיסה, רגשות, מחשבות ואמונות כלפי עצמנו.

(ההרחבה על כך בספר המקורי)

העצמי האמיתי תופס חלק גדול בביטחון האני ומשפיע עליו רבות. כאשר העצמי האמיתי שלך פועל בחופשיות הביטחון שלך מתחזק והופך אותך לאחד עם ביטחון עצמי חזק מאוד. (ההסבר המורחב על כיצד להגיע למימוש העצמי כתוב בספר המקורי)

כאשר העצמי האמיתי שלך מתנהל ללא ה”עצמי הכוזב” אז ביטחונך העצמי מגיע לשיאו.

6

ביטחון

כשרציתי ללמוד ולהבין מה זה ביטחון עצמי שמתי לב למה שרובנו שמים לב אליו אך לא מייחסים לו חשיבות רבה, שכן זהו מושג המורכב משני מושגים נפרדים המחוברים יחדו למושג אחד. אך מכיוון שאנו רגילים לראות את זה כמושג אחד אני מניח שלא הקדשתם מחשבה רבה לכל מושג בנפרד.

אז לאחר ששמתי לב לזה הפרדתי את הביטחון ואת העצמי וניסיתי לבדוק מה משמעותו של כל אחד. ומצאתי שכל אחד בנפרד מתחבר למשנהו.

הביטחון בהגדרתו, זהו תחושת ודאות שמבוססת על ידיעה או על אמונה חזקה. כמובן שיש עוד הגדרות לביטחון ואנו גם נעסוק בהם בהמשך פרק זה. בחרתי להתחיל דווקא בהגדרה זו מכיוון שהיא תסביר את הקשר בין שני המושגים בצורה הברורה והטובה ביותר, אני ממליץ לך לקרוא את המשפט הבא מספר פעמים כדי להבין את המשפט בצורה הטובה ביותר.

7

תחושת הודאות של עצמך המבוססת על הידיעה של מי אתה והאמונה החזקה שאכן זהו אתה.(ההסבר בספר).

דבר זה מוביל לרגשות שנובעות מהתחושה הזו שהם, אומץ והחלטיות.

(ההסבר בספר).

ביטחון זהו תחושת הגנה מפני פגיעה פיזית או נפשית וכתוצאה מכך השלווה והשקט הנפשי נובעות מכך.

הביטחון זהו הבסיס, התוצאה והשלמות של העצמי האמיתי של כל אחד ואחד מאיתנו.

8

העצמי

העצמי הוא מהות כל הביטחון העצמי, הבסיס של ההצלחה והבסיס של ביטחון עצמי גבוהה. העצמי הוא האני הטהור והשלם. הוא השלמות של עצמך זהו האתה הטהור ביותר בלי שום מחשבות ורעיונות של אחרים, זך וטהור מכל הסביבה שלך.

אך ברור שקשה מאוד להגיע לרמה כזאת כשכבר עברנו מהלך של חיים כל שהוא, אך לפי דונלד ויניקוט העצמי האמיתי מתפתח מינקות ותלוי באם, אם האם טובה דיה העצמי האמיתי מתפתח ללא שום בעיה, אך אם לא כך והאם אינה טובה דיה אז התינוק מפתח עצמי כוזב שנועד להיות חזות מזוייפת שמגנה עליו ומאפשרת לו להתמודד עם העולם.

(ההסבר על כיצד אפשר לדעת אם האם טובה דיה או לא נמצא בספר)

כל אחד מאיתנו מפתח איזה שהוא עצמי כוזב שישמש לו כמסכה שתגן עליו מהעולם הזה, שתאפשר לו לרצות את החברה שסביבו. ההתנהגות שלנו מותאמת לנורמות כדי שיתאפשר לנו להתמודד עם הזולת בחיי היום יום שלנו, אין בזה בעיה ליצור לעצמנו חזות מזוייפת אך יש סכנה בכך, מכיוון שישנם אנשים ששכחו כבר מי הם

9

ובמקום זאת הם מאמינים בעצמי הכוזב שלהם כאילו הוא העצמי האמיתי שלהם. דבר זה נורא מכיוון שמדבר כזה לא יוצא שום טובה אלא רק תחושות ייאוש ותסכול.

העצמי שלנו הוא הבסיס לעצמנו, הוא הרגשות שלנו, המחשבות שלנו והרצונות…

העצמי שלנו הוא לא אחר מאשר האופי שלנו והמימוש העצמי שלנו עצמנו…

העצמי האמיתי עוזר לנו לבצע את הבחירות שלנו על ידי הכלי ששכחנו כבר ממזמן איך להשתמש בו, תחושת הבטן שלנו והלב. אלו הם הכלים החזקים ביותר שיש לנו אך הבעיה היא שאנו כבר לא משתמשים בהם עוד. מכיוון ש”מסוכן” לפעמים להשתמש בהם כי לפעמים הם אומרים לנו דברים שאנו רוצים לשכוח מעצמנו או להתעלם מהם ולכן אנו מעדיפים פחות להשתמש בהם.

10

העבר

שאלתי את עצמי במהלך הלמידה על הביטחון האם לעבר שלנו יש השפעה כל שהיא על הביטחון שלנו.

העבר הוא חוויות מצטברות שחווינו פעם לפני כמות זמן מסוימת, כלומר אלו אוספים של זיכרונות, רגשות, חוויות וכדו’ אשר מצטברות אצלנו במודע ובתת מודע שלנו ושוקעות אצלנו. כאשר אנו הולכים לטיפול פסיכולוגי אנו מעלים רגשות אל פני הקרקע ומאפשרים לרגשות אחרים להיכנס במקומם. העצמי מושפע מן הרגשות והחוויות שלנו ולכן העבר משפיע על “ביטחון האני” שלנו מכיוון שהרגשות האלו מן העבר משפיעות במידת מה על העצמי שלנו.

קארן הורני ודונלד ויניקוט מסבירים על השפעת הילדות של האדם על העצמי שלו וכיצד הוא מפתח עצמי כוזב או עצמי אידיאלי לחברה שסביבו ובכך מגן על העצמי האמיתי שלו.(ההסבר בספר המקורי)

העבר שלנו משפיע עלינו כל עוד אנו לא מטפלים ברגשות שלנו מהעבר, אתה תוכל להרים את הביטחון העצמי שלך על ידי כל מיני שינויים חיצונים ופנימיים אך

11

תמיד יהיה לך מחסום שימנע ממך להתקדם בתחומים שבהם לא טיפלת בעבר. כלומר שאותו רגש או חוויה שבה לא טיפלת תחזור על עצמה עד שתטפל בה ותפתור אותה, בין אם זה עם פסיכולוג ובין עם עצמך העיקר שזה יפתר.

(בספר ישנם כמה טיפים לטיפול)

כל עוד החוויה נמצאת הבעיה תישאר ולא תוכל להשיג את הביטחון שאתה רוצה בתחום שהבעיה נמצאת.

העבר זהו חלק רחב, מה זה ילדות?

הילדות לפי איך שאני מגדיר את הזמן זהו כל הזמן מאז הולדתך עד לסוף כיתה ה-ו. כמובן שזה לא אומדן מדויק אך הוא מקורב, בכל מקרה העבר הוא לא זמן ספציפי כמו ילדות ובגרות אלא הוא כל מה שקרה בעבר וזה יכול להיות גם לפני יום וגם יומיים.

עד כאן הדוגמא של הספר, להמשך קריאה של הספר יש לרכוש את הספר בחנות הספרים או במייל:

[email protected]

12
This free e-book is brought to you by
Ourboox.com

Ourboox is the world's simplest platform for creating and sharing amazing ebooks.

You too can become one of our 75,000 authors.

Join us now and start creating your own books right away.

Create your own free book

COMMENTS 0

Leave a Reply