לאונרדו דה וינצ'י
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

לאונרדו דה וינצ’י הממציא והיוצר הדגול

by

Artwork: רוני זיגנורסקי

  • Joined May 2018
  • Published Books 4

-חלק אישי

אחת הסיבות העיקריות לכך שרציתי לבחור בלאונרדו דה וינצ’י, היא הדרך בה הוא הלך נגד הזרם ועמד על שלו כנגד כל הסיכויים והסיכונים. זה אחד מהדברים הכי חשובים שמלמדים אותי מאז שאני קטנה- לא לתת לאף אחד לשנות את הדעה שלי ולא לתת לעצמי לשנות את דעתי רק בגלל שאחרים חושבים אחרת ממני אני לומדת ולוקחת מלאונרדו דה וינצ’י שגם אם יש אנשים שמתנגדים אליך וגם אם יש סיכונים בדרך, אף פעם לא לוותר כי ככה אי אפשר להצליח, מתהליך העבודה למדתי ממנו המון דברים שלא ידעתי קודם ועל איך אפשר להתמודד עם בעיות, תמיד היה .לי הכי חשוב להשיג את מה שאני רוצה

2

תוצאת תמונהדיוקונו של דה וינצ’י  תוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'י

3

לאונרדו דה וינצ’י 

1452-1519 

 

 

במאה ה-15 החל לאונרדו לנהל מחברות. 

 המחברת המוקדמת ביותר ששרדה היא כנראה מהשנים 1487–1490.  

אלפי כתבי היד שלו, שחלקם אבד, מציגים טווח אדיר של תחומי עניין ועיסוק, מנושאים שגרתיים כרשימת קניות ואנשים שחייבים לו כסף ועד לעיצוב כנפיים לטיסה ותכנון נעליים להליכה במים. 

 במחברות מצויים הכנות לציורים, בחינה של פרטים ופרצופים לקראת ציור, תצפיות, שרטוטים, תכניות צבאיות, מחשבות, רישום וכו’. 

 את יומניו ורשימותיו, תוצאות המחקרים בהם עסק מרבית חייו, הוריש לאונרדו לתלמיד שלו, פראנצ’סקו מליצי.  

מחברותיו של לאונרדו כתובות ברובן בכתב ראי. מפרשים שזה ניסיון להצפין את סודותיו, אך הסיבה, כנראה, בגלל שהוא שמאלי, כך שהיה לו קל יותר לכתוב מימין לשמאל. 

לאונרדו לימד את עצמו , ולא למד מדע בצורה מסודרת. הוא הגדיר את עצמו חסר השכלה , אך לא התכוון שהחשיב את עעצמו טיפש , 

הוא לא למד את השפה הלטינית שפת המלומדים אז ,ולא  למד את שבע האמנויות ברמה גבוה 

(דקדוק, לוגיקה, רטוריקה, אריתמטיקה, גאומטריה, מוזיקה ואסטרונומיה). 

4

לאונרדו דה וינצ’י סרטט מכונה שעפה עם שתי כנפיים בימינו קוראים למכונה הזאת מטוס הסרטוטים קידמו את בנית המטוס הראשון, המסוק שתכנן  במאה ה-20 היה הבסיס למסוקים הראשונים שהוטסו באוויר. הוא אפילו העלה לאוויר דמויות שעווה ממולאות באוויר חם, מאות שנים לפני הכדור הפורח של האחים מונגולפייה!  

דה וינצ’י שרטט את מה שכינה “הציפור”. זו הייתה מכונת תעופה,  בעלת כנפיים שדומות לאלו של ציפור. 

התשוקה לעוף באה לידי ביטוי במחקרים ורישומים רבים שהותיר דה וינצ’י. מגיל צעיר הוא הוקסם מרעיון התעופה, וחקר את מעוף הציפורים. הזיכרון הראשון שלו, כך ציין בכתביו, היה על ציפור

. 

בזמן שדה וינצ’י שהה במילאן במאה ה-15, אירופה התאוששה מהמגפה השחורה. ערים שלמות סבלו קשות בעוד שאזורים כפריים סבלו פחות, ודה וינצ’י שיער שהסיבה לכך היא מבנה הערים, שהפך אותן לפגיעות אל מול המגפה הקשה. הרעיון שלו היה מודרני להפליא בהתחשב בתיאוריית החיידקים שגורמים למחלות, אשר לא הייתה מקובלת לחלוטין עד לתחילת המאה ה-20 ובכך הוא תכנן עיר מודרנית, העיר הקדימה מאוד את זמנה שכיום הכך נראית עיר מודרנית. 

5

תוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'י

6

לאונרדו דה וינצ’י הוא אחד מהאנשים שהתחילו לחשוב אחרת, הוא שם את עצמו במרכז והאמין שבני האדם יכולים, כלומר סיכן את עצמו והלך נגד הזרם במטרה להצליח בדרכו ולשים את עצמו במרכז למרות שידע שזהו סיכון גדול. 

אחד מעיסוקיו הנוספים מעבר לאמנות, היה האנטומיה של גוף האדם מחקרו האנטומי דרש ממנו אומץ לב, שכן התנהל תחת איסורים דתיים אורתודוקסיים, ואף הוביל אותו פעם אחת לידי עימות עם הכנסייה. סיכוייו היו רק להמשיך ולאמין בדרכו, להצליח במה שעושה ורק לעלות למעלה. כדי להתעמת מול הכנסייה היה דרוש אומץ לב, נחישות ודבקות במטרה שהציב לאונרדו דה בזכות מאמציו והסיכונים שלקח דה וינצ’י בדרכו, בימינו וגם בתקופתו היה הרבה יותר מידע בתחום המדע. נוסף, אנשים רבים לוקחים ממנו דוגמה והולכים נגד הזרם גם אם קשה, נחושים להצליח ומאמינים בעצמם. 

7

דרכו של לאונרדו דה וינצי הייתה המדע וערכיו עסקו בכך שהלך נגד הזרם ועמד על שלו כדי להצליח, בתקופת ימי הביניים החשיבה הייתה שאלוהים הוא המרכז ובני האדם היו פחות חשובים, כלומר שהכל נעשה על ידי האל. הכנסייה הקתולית באותה תקופה לא אהבה את חופש המחשבה, שאדם יכול לקבוע את גורלו ולהיות בזכות עצמו שלא כפוף לאל. בנוסף עסק בגוף האדם ולקח סיכונים רבים במטרה להשיג את מטרתו- שינוי חשיבת הכלל לגבי המדע. לדה וינצי היה חשוב להתבלט בחברה כדי לשנות אותה וכדי שישימו לב לכך שהוא מנסה לשנות את המציאות,

בניגוד לדעתם של אנשי הכנסייה הקתולית, הוא בחר להיות שונה לעומת התקופה בו הוא חי

תוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'י

8

אני בוחרת באירוע של הטיסה הראשונה ב-17 בדצמבר 1903 בקיטי הוק , שבמדינת צפון קרולינה של ארצות הברית זכה אורביל רייט להטיס את המטוס הראשון למשך שתים-עשרה שניות ולמרחק של ארבעים מטרים. הטיסה הייתה אחד הרגעים הגדולים בהיסטוריה, והשפעתה על החיים והתרבות במאה העשרים הייתה מכרעת. לדעתי אם דה וינצ’י היה רואה את הטיסה הראשונה שבזכות הסרטוטים שלו הוא היה מתמלא גאווה שהוא היה יכול להשפיע, ושהעולם התקדם והצליחו להגשים לו חלום, משהו שהוא לא היה יכול לעשות בתקופתו, וגם עם זה היה לכמה שניות ולא כל כך רחוק הוא היה שמח שהמטרה שלו הצליחה.  ההיסטוריה של התעופה נפרשת על פני למעלה מאלפיים שנה, החל

מהמצאת העפיפון בסין כמה מאות לפני הספירה וכלה בכלי טיס מודרניים, כגון המטוס, החללית והרחפן. 

תוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'י

9

תוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'יתוצאת תמונה עבור לאונרדו דה וינצ'י

10

  :שאלות

אלפי כתבי היד שלו, שחלקם אבד, מציגים טווח אדיר של תחומי עניין ועיסוק, מנושאים שגרתיים כרשימת קניות

ואנשים שחייבים לו כסף ועד לעיצוב כנפיים לטיסה ותכנון נעליים להליכה במים.         נכוןלא נכון

אירוע של הטיסה הראשונה קרה ב-18 בדצמבר 1503       נכוןלא נכון

 לאונרדו  דה וינצ’י היה ימני          נכוןלא נכון

לאונרדו דה וינצ’י היה מדען           נכוןלא נכון

11
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content