כך תכתבו ספר ילדים: 10 עצות מעשיות by Mel Rosenberg - מל רוזנברג - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

כך תכתבו ספר ילדים: 10 עצות מעשיות

After fruitful careers as a scientist and inventor I've gone back to what I love most - writing children's books Read More
  • Joined Oct 2013
  • Published Books 1550
2

כתב: מל רוזנברג

תרגמה מאנגלית: מיקי פלד

3

1  למי מאתנו אין ספר ילדים אהוב? לספר שלי קוראים “מדליין” (“Madeleine”). איזה ספר הכי אהבתם בתור ילדים? גם היום, 60 שנה אחרי, אני עדיין מאוד אוהב את “מדליין”. האיורים, הדמויות, העלילה. כאבא צעיר, מאוד אהבתי להקריא לבתי את הספר”The Paper Bag Princess”. גיבור חזק, דרקון עצלן ומסר בלתי נשכח.

עצתי הראשונה לכם היא: חיזרו לילדות והיזכרו: מהם הסיפורים שהיו חביבים עליכם אז? מדוע? באילו ספרים לא גיליתם עניין? ולמה? האם זאת העלילה? האיורים?

אם אתם הורים, אילו ספרים אתם אוהבים להקריא לילדיכם? אילו ספרים הם מעדיפים? מדוע?

 

4

אז הנה טיפ ראשון:

התחברו לילד שבכם ולסיפורי הילדות האישיים שלכם. בסופו של דבר, כולנו כותבים כדי לספר צורך פנימי כלשהו. אם אנחנו כותבים סיפורים לילדים, הצורך נובע מהילדות האישית שלנו.

5

2  לספרי ילדים יש יותר מקהל אחד. למעשה יש להם שלושה קהלים. הקהל הראשון הם הילדים עצמם. אתם יודעים לאיזו קבוצת גיל פונה הספר שכתבתם? פעוטות אוהבים חזרה על תבנית. ילדים בוגרים יותר אוהבים אגדות וסיפורים עתירי דמיון או הרפתקאות.

הקהל השני הוא קהל המבוגרים. זכרו שאם הספר שלכם הוא סיפור לפני השינה, ההורים והסבים הם אלה שיקריאו אותו לילד. האם יקנו את הספר שלכם? האם האותיות גדולות מספיק? האם הטקסט קצר וברור? האם יקריאו אותו לילד בהתלהבות? האם גם הם יאהבו אותו?

הקהל השלישי הוא, כפי שציינתי, אתם עצמכם. אם אינכם נהנים מהקריאה, אז מדוע שמישהו אחר ייהנה?

טיפ שני:

ספרי ילדים אמורים למשוך את כל שלושת הקהלים: הילדים, ההורים והמחבר עצמו.

6

3

ישנם שני סוגי סופרים ומאיירים. הסוג הראשון הם אלה שעובדים בהוצאת ספרים מוכרת ומקבלים משכורת עבור כתיבת ספרי ילדים. במקרה, כמה מחבריי הם כאלה, סופרים מוכרים ומוכשרים שכותבים שירה ופרוזה לילדים. הם פיתחו את כישרונם בעמל רב וביזע. אבל הם מעטים מאוד, ומהווים אולי אחוז אחד מכלל אוכלוסיית הסופרים והמאיירים.

7

הסוג השני הם אלה שעדיין לא ‘אומצו’ על ידי הוצאת ספרים. וזה אומר 99.9 אחוז מאתנו. אבל היום כולנו יכולים לפרסם ספרים מקוונים בחינם ולשפר את המיומנויות שלנו. ואני אומר, למה לא? ספר באינטרנט מגיע לקהל קוראים רחב יותר. ובימים אלה ממש בודקת הוצאה לאור בסין כמה מספריי האלקטרוניים. זה משהו שלעולם לא היה קורה, אילולא האינטרנט. כותבים מקצועיים ומאיירים מעלים את עבודותיהם לרשת כדרך להגיע לקהל קוראים במדינות אחרות, לקהילות חדשות, ואולי אף בניסיון למצוא מתרגמים ומוציאים לאור. המצליחים ביותר מבניהם עושים כסף רב, גם אם כל ספר אלקטרוני נמכר בדולר או שניים בלבד.

8

טיפ שלישי: האינטרנט הופך להיות במה נהדרת לפרסום סיפורי וספרי ילדים. הנה אחד משלי.

9

4

בחרו לכם גיבור חזק ובלתי נשכח. רוב הסיפורים מאופיינים בדמות מרכזית שכזו. היא יכולה להיות אדם, חיה או חפץ. ערכו רשימה של אנשים, חיות וחפצים. למי מהם יש משמעות מיוחדת עבורכם? האם זה נסיך? בן משפחה? צפרדע? צעצוע? לא משנה איזו דמות תבחרו, עליה לעורר רגשות עזים בקרב הקוראים. האם אנחנו אוהבים אותה? מרחמים עליה? שמחים אתה בהצלחותיה? על מנת שזה יקרה, עלינו להרגיש אהדה ואמפתיה כלפיה. זה עוזר כאשר אנחנו יודעים פרטים על אופייה. מה מייחד אותה? מדוע שיהיה לנו אכפת ממנה? הדמות יכולה להיות מאוד גבוהה, מאוד רעבה, מאוד שאפתנית, מאוד עצובה. כל עוד היא מ א ו ד משהו.

 

טיפ רביעי:

שאפו תמיד לדמות עם אופי.

10

5  בסיפור קלאסי, הדמות מתעמתת עם בעיה, אתגר, משבר. היא עומדת במבחן. פעמים רבות המשבר קשור בתכונה (או בפגם) הטבועים באופייה. לפעמים המשבר צץ משום מקום, בדיוק כמו שקורה לנו בחיים האמתיים. במקרה כזה, הדמות חייבת

לגייס את כל כוחותיה כדי להתגבר על המשבר.

 

טיפ חמישי:

סיפור קלאסי עוסק בהתגברות על משברים

11

6  סוף הסיפור עשוי להיות חשוב לא פחות מהסיפור עצמו. מה קורה בסוף? כיצד נפתר הקונפליקט שסביבו נבנית העלילה? אם סוף הסיפור יהיה צפוי ובנאלי, הסיפור יהיה פחות מושך. ואם הסוף הוא מקורי, יצירתי ומפתיע, הילדים והמבוגרים ייהנו מאוד לקרוא את הסיפור פעם אחר פעם.

 

 

 

טיפ שישי:

חשבו על סוף יוצא דופן לסיפור שלכם!

12

7  לפעמים אנחנו מספרים סיפור כדי להעביר לקורא מוסר השכל כלשהו. ילדים הם קהל מאוד ערניים ורגיש לסיפורים עם מסר. לכן עדיף פשוט לכתוב קודם כל סיפור חזק. אני מבטיח לכם שמוסר ההשכל פשוט יצוץ לו באורח פלא.

 

 

טיפ שביעי: 

השתדלו שלא להאפיל עם המסר על הסיפור

13

8  מה טמון בשם הסיפור? הכל. אם תקראו לגיבורה שלכם דורותי, יהיה קשה לאתר אותה במנוע החיפוש באינטרנט. זה מיד יזכיר לאנשים סיפור אחר לגמרי. לעומת זאת, אם תקראו לגיבורים שלכם גלומריס, וויזלדה או פופדיקיולוס, אתם תהיו הראשונים שתצוצו בחיפוש!

דילמה דומה היא מציאת שם לספר. אם תקראו לסיפור שלכם “הכלב שלי” יהיה קשה מאוד לאתר אותו במנוע החיפוש באינטרנט. לעומת זאת, לשם כמו “הכלב שלי, פרנסיס הפודל הצרפתי” יש סיכוי טוב בהרבה.

 

אז… טיפ שמיני הוא:

חשבו על שמות מקוריים ומיוחדים עבור הגיבור ועבור הספר שלכם.

14

9  כשסיימתם לכתוב את הטיוטה הראשונה שאלו את עצמכם “מה מיוחד בסיפור שלי? האם יש משהו שמבדיל אותו ממיליוני ספרי הילדים האחרים שנכתבו ברחבי העולם? האם יצרתי את האווירה המושלמת לסיפור שלי, אווירה מסתורית, עלילה מיוחדת ובלתי נשכחת?” אם תהיתם מה תהיה התשובה לשאלה הזו, גם הקוראים שלכם ישאלו את עצמם את אותה שאלה בדיוק.

טיפ תשיעי:

צרו סביבה ייחודית לסיפור, אווירה, חוויה. וודאו שהספר יבדיל עצמו מספרים אחרים, לפחות באופן משמעותי אחד.

15

10  שימו לב לפרטים, ניואנסים ודקדוק במהלך הכתיבה. שיקלו שימוש בטריקים מקצועיים מעולם הספרות, למשל שימוש באונומטופיאה (מילה שמחקה צליל, כמו: בום, טראח, צלצול, רשרוש, זמזום וכו’). נסו לקבל פידבקים מעורכים וממגיהים. הקריאו את ספרכם למבוגרים וגם לילדים. האם הסיפור מרגש אותם? אם כן, נהדר! הצלחתם. אם הם מציעים לכם רעיונות חדשים – הקשיבו להם. מורי דרך וקהל פוטנציאלי יכולים לסייע לכם לחדד את יכולות הכתיבה שלכם.

 

טיפ עשירי:

הקשיבו למדריכים, מומחים וקוראים פוטנציאליים. זכרו שאין סיפור מושלם. השלימו אותו.

16

תודה לכם שקראתם את ספרי!

אם אהבתם אותו, בטח תאהבו גם את הספר:

מעוניינים לקרוא ספרים נוספים שלי ב-Ourboox ? היכנסו לקישור הבא:

http://www.ourboox.com/community/drmel/

בואו ותנסו גם אתם להעלות את הספר שלכם לאתר:

www.ourboox.com

הנה מדריך קצר שיסייע לכם להתחיל במלאכה:

http://www.ourboox.com/books/create-a-book-ourboox-video-tutorial/

אתם מוזמנים לכתוב לי:

[email protected]

17
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Skip to content